...

12 skvělých tipů, kam na dovolenou v září

Září patří k našim nejoblíbenějším měsícům na dovolenou, všude už je méně turistů a začíná čas, kdy v jižních destinacích už není takové horko a můžete tak vyrazit na poznávací zájezdy do Andalusie nebo na prodloužený víkend do Říma. Tady je seznam nejlepších míst, kam na dovolenou v září.

Dolomity – dovolená v páru, s dětmi i se psem

Září je naprosto ideální čas na návštěvu italských Alp, protože je stále příjemné počasí, takže můžete i stanovat, zároveň klesají ceny hotelů a i počty turistů. Září je stále vhodné na letní turistiku a funguje většina restaurací a vleků.

✅Kam na dovolenou v září se psem, rodinou i v páru.  Seceda je určitě nejkrásnější vrcholek italských Alp, ke kterému můžete vyjet lanovkou. Dolomity, Itálie.
Seceda je určitě nejkrásnější vrcholek italských Alp, ke kterému můžete vyjet lanovkou. Dolomity, Itálie.

Dolomity jsou ideální pro všechny věkové skupiny, jsou skvělé na dovolenou v září s dětmi i se psy. Na velkou část vrcholků můžete totiž dojet lanovkou a vydat se na panoramatické procházky, aniž byste museli zdolávat velké kopce.

Lanovky oceníte nejen při výletu s dětmi, ale i s prarodiči nebo pokud máte problém s koleny či se rychle zadýcháte. Doporučujeme jet do okolí Ortisei, kde můžete vyrazit na Seiser Alm a Secedu. V Ortisei se můžete ubytovat v B&B Villa Angelino nebo stylových apartmánech Apt Lara Siela.

Pokud nemáte žádná omezení, můžete vyrazit i třeba do okolí Cortiny, kde je méně lanovek. Máte psa? Zkuste cenově dostupné ubytování v B&B Hotel Passo Tre Croci Cortina, kde jsou vynikající snídaně, je to hned u treku na Lago di Sorapis a pes byl jen za nízký poplatek.

Další tipy na ubytování: Jeden z nejlépe hodnocených apartmánů je Dolomiti Sweet Lodge a  Hotel Villa Gaia.

Řím – prodloužený víkend v září

Obecně se jižním metropolím vyhýbám v létě, protože je v nich mnohdy extrémní vedro, což vede akorát tak k úžehu nebo k úpalu. Řím je ideální navštívit v druhé polovině září a v říjnu, kdy už jsou opět teploty příjemné na procházky.

Fontána čtyř řek
Do Říma vyrazte v polovině září

O Římě si můžete podrobně přečíst v našem článku, ale co bych vám doporučila, abyste se případně ubytovali v centru. Hledejte úbytko blízko hlavního nádraží, kde staví vlak z letiště nebo u některé ze zastávek autobusu z letiště.

Je opravdu velká výhoda se ubytovat v centru Říma, protože se všude snadno dostanete pěšky a městská doprava je poměrně nespolehlivá a ještě v ní je vedro. Můžete taky použít třeba koloběžky, ale to vychází docela draho.

Můžete zkusit, zda bude volno v  Residenza Cavallini, která je pět minut od zastávky letištního autobusového expresu, kousek od Vatikánu i fontány di Trevi. My jsme byli spokojení, i když byl pokojík poměrně malý, ubytování bylo čisté a v ceně byla snídaně v nedaleké kavárně (croissant, toast a cappuccino).

Island – v září za polární září

Září patří k nejlepším měsícům k návštěvě Islandu (tady máte ideální 14denní itinerář), protože už je noc delší a můžete vidět polární záři. Zároveň je velká šance na pěkné počasí (i když na Islandu nikdy nevíte a sbalte se proto připraveni na vše, zimní bundu doma rozhodně nenechávejte).

Island patří k nejkrásnějším místům na naší modré planetě, a i když by tam chtěl bydlet maximálně viking, navštívit by ho měl za svůj život alespoň jednou každý.

Kam na dovolenou v září? No přece na Island
Kam na dovolenou v září? No přece na Island

Dovolená v září u moře: Algarve – jižní Portugalsko

Do Algarve se dá jezdit celý rok, je tam příjemně i v zimě, ale na koupání to není. Září je ale jiná básnička, v moři se ještě můžete koupat, zároveň jsou příjemné teploty k prozkoumávání těch nádherných pláží a roztomilých vesniček a městeček.

Západ slunce nad pláží Praia da Marinha
Západ slunce nad pláží Praia da Marinha

Doporučujeme na poznávačku do jižního Portugalska vyrazit alespoň na 7 dní (náš itinerář najdete zde) a určitě si půjčit auto (my používáme RentalCars), abyste se mohli po pobřeží snadno pohybovat.

Jako výchozí bod doporučuji naše milované Carvoeiro (jedno z nejlépe hodnocených ubytování je určitě Quinta Nova Vale Del Reykde mají krásný bazén i výborné snídaně), odkud to není nikam daleko a hned kousek máte nejkrásnější pláž v celém jižním Portugalsku.

Pokud přemýšlíte, kam na dovolenou v září za mořem, Portugalsko je vynikající volbou!

Prodloužený víkend v Budapešti

Budapešť je v létě trochu peklem na zemi, ale v září už teploty klesají a drží se kolem 20-25 stupňů a můžete si tak užít slunečné procházky Budapeští, aniž byste se smažili ve svém vlastním potu. Budapešť je podle nejkrásnější evropské město, má velmi živý vibe, žije to tu od rána do noci.

Budapeštský parlament
Budapeštský parlament

V Budapešti najdete řadu velkolepých staveb, úžasných kaváren a i restaurací, některé jsou plné květin, jiné jsou v osvětlených ruinách či na střeše jedné z nejvyšších budov. Je tu spoustu designových i vintage obchůdků, ale zabavíte se tu i s dětmi.

Ubytujte se přímo v centru, nejlevnější ubytování je hostel Flow, ve kterém jsme se ubytovávali my, když jsme šetřili každou korunu. Ti z vás, co hledají luxusnější ubytování, doporučuji Hotel Vision, ve kterém jsme byli ubytovaní předminulý a má skvělé snídaně, polohu a nádherné pokoje. Krásný ale dost drahý je Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection. Takový zlatý střed je Eurostars Danube BudapestNovotel Budapest Danube nebo Milford Suites Budapest.

Andalusie – dovolená v září u moře

Pro milovníky španělských velkolepých měst a koupání v teplém moři je zde jediná možná volba – Andalusie. Pokud chcete jet spíše na poznávačku, doporučuji vyrazit až ke konci září, přece jen Andalusie je domovem nejteplejších měst v celém Evropě (Cordoba).

Nejkrásnější výhled v Cordobě na městi
Nejkrásnější výhled v Cordobě na městi

Není se vůbec čemu divit, že španělská Andalusie patří k nejoblíbenějším destinacím na poznávací zájezdy, ale i na válení u moře v září. Costa de Sol je nádherné pobřeží plné pláží ve Španělsku a GranadaSevilla Cordoba zas patří k historickým a architektonickým klenotům Evropy. 

Barcelona

Stejně jako v Římě, i v Barceloně v září už většinou začnou klesat teploty a v druhé polovině měsíce už můžete bezpečně vyrazit na prodloužený víkend, aniž byste se museli obávat, že se upečete, ale stále se můžete ještě koupat.

Barcelona je druhé nejnavštěvovanější město ve Španělsku, takže stále doporučujeme, abyste si kupovali vstupenky předem na atrakce a nemuseli stát frontu (kde je kupovat se dozvíte v našem článku o Barceloně).

Barcelona
Barcelona

Doporučujeme ubytování v centru, protože na většinu míst dojdete pohodlně pěšky, můžete zkusit levný a bohémský hostel Sant Jordi Hostels Gracia, zlatá střední cesta je Hotel Granvia, který se nachází v nádherné budově z 19. století, která byla vkusně a moderně zrekonstruovaná.

Pokud hledáte nějaký hotel s pěkným výhledem, můžeme doporučit Hotel Gaudí, který má nádherný výhled ze střechy na Palau Güell.

Madeira – ostrov květin

Na tento úžasný portugalský ostrov se dá jezdit celoročně, teploty jsou stále příjemné na turistiku. Je to podle mě jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě a to jsme s Lukášem procestovali už opravdu hodně zemí. Madeira je vhodná hlavně pro páry a nebo rodiny s většími dětmi. Není příliš ideální pro ty, kteří chtějí válecí dovolenou na pláži (těm bych doporučila spíše Algarve).

Fanal Forrest na Madeiře
Fanal Forrest na Madeiře

Na Madeiře najdete řadu úchvatný túr a treků pro pěší turistiku ale i výhledů, kam jednoduše dojedete autem. Hodně cestovatelů řeší, zda se ubytovat na jednom místě nebo se přesouvat z hotelu do hotelu. I když jsou vzdálenosti na kilometry krátké, na čas už je to horší. Proto my jsme zvolili, že se budeme přesouvat. Náš itinerář najdete zde.

Západní Kanada

Pokud milujete hory a chtěli byste vyrazit trochu dál, můžeme vám doporučit naši srdeční záležitost – západní Kanadu. Když jsme žili v Kanadě, právě září bývalo nejlepším obdobím pro prozkoumávání hor. Bylo všude nejenže méně turistů, ale i stabilnější počasí. I tak vyrážejte do hor vždy připraveni na cokoliv.

Emerald Lake v západní Kanadě
Emerald Lake v západní Kanadě

Západ USA – nejkrásnější parky

Léto v USA bývá naprosto přeplněné turisty, každý rok to je nesnesitelnější. Připravte se, že některá místa vám mohou připadat plná i v září, ale i tak je to mnohem lepší období pro návštěvu západních parků USA než třeba v červenci nebo v srpnu. Věřte mi, jela jsem to v oba termíny a je to obrovský rozdíl.

Monument Valley v USA
Monument Valley v USA

Toskánsko – k moři i za poznáváním

Září je naprosto skvělé i k návštěvě Toskánska, které si zamilují milovníci historie, vína, dobrého jídla ale udělá radost i těm, kteří chtějí vyrazit v září k moři.

Skvělým výchozím bodem pro poznávačku je Siena, můžete zkusit zda bude volné ubytování Un terrazzo sulla magia, nebo pro dokonalý zážitek z Toskánska si zkuste zabookovat typickou italskou villu s bazénem Ca‘ Bianca. Dobrá pozice je i Lucce, mezi levnější ubytování patří například Casamariu.

Lázně Saturnia v Toskánsku
Lázně Saturnia v Toskánsku

Toskánsko není úplně typické jako letní dovolená u moře, protože je tam tolik nádherných vnitrozemních měst k prozkoumávání.

Nemusíte se ale bát, pláží najdete v Toskánsku dost, tato část Itálie je proto skvělým kompromisem pro páry, které se nemohou shodnout na tom, zda jet na válecí nebo poznávací dovolenou.

Kam na levnou dovolenou? Zkuste wellness hotely

Pokud šetříte nebo nechcete jezdit daleko, můžete vyrazit na dovolenou i v Česku. Vyberte si nějaký wellness pobyt nebo wellness hotel, kde budete moct odpočívat, i když zrovna nebude hezké počasí. A pokud bude? Ujistěte se, že jste ve wellness hotelu v městě nebo v místě, kde je co prozkoumávat.

Ačkoliv jsou wellness hotely dražší než klasické hotely, přece jen když nepojedete do zahraničí, ušetříte za letenky. Tak proč to neinvestovat do lepšího hotelu, kde máte jistotu, že si dovču užijete, i když bude pršet.

Nejčastější otázky

Kam na dovolenou v září k moři?

Na dovolenou v září k moři vyrazte do španělské Andalusie nebo do jižního Portugalska.

Kam na prodloužený víkend v září?

Na prodloužený víkend v září vyrazte do Barcelony, Říma nebo Budapeště.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestování12 skvělých tipů, kam na dovolenou v září

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu