...

50 tipů, co vidět a dělat v Londýně + mapa

Londýn je krásné kulturní město, ve kterém si na své přijde úplně každý. Historické památky, umění, příroda, moderní architektura nebo ale i lokace z Harryho Pottera, v Londýně je toho k prozkoumání opravdu spousta. Pojďme se podívat na to, co vidět a dělat v Londýně, kdy do Londýna vyrazit, jak se tam dostat a co vše stojí za to vidět?

londyn 3

Obsah článku

Kde se ubytovat v Londýně – abyste byli blízko centra

Pokud se díváte na hotely a sháníte nejlepší poměr cena – výkon – blízkost centra, tak se podívejte na The Z Hotel Trafalgar. Z hotelu se také snadno dostanete do dalších částí města, díky vynikajícímu spojení metrem a autobusem.

Pokud nekoukáte tolik na cenu, tak mrkněte na The Cavendish London a nebo trošku dražší a mnohem lépe hodnocený Middle Eight – Preferred Hotels and Resorts.

Počasí v Londýně – Kdy vyrazit

Londýn je známý tím, že zde často prší. Je to bohužel pravda. Nepříliš vlídné počasí zde panuje od listopadu do ledna, většina památek je navíc zavřená. Pokud chcete co nejlepší počasí, vyrazte na konci jara nebo v létě. V červenci a srpnu zde navíc nejméně prší.

Měsíc123456789101112
6 °C6 °C8 °C10 °C13 °C16 °C19 °C19 °C16 °C12 °C9 °C7°C

Doprava z České republiky do Londýna

Autem do Londýna

Pokud vyjíždíte z Prahy, ujedete vzdálenost přibližně 1270 km a cesta vám bude trvat více než 13 hodin. Ať už pojede jakoukoli cestou, vždy se musíte dostat do Francie odkud pojedete trajektem nebo Eurotunelem do Anglie.

 1. Z Prahy nahoru přes Ústí nad Labem, Drážďany, Dortmund a Antverpy do Calais nebo Dunkerk.
 2. Z Prahy směrem na Plzeň, dále přes Norimberk, Frankfurt nad Mohanem, Kolín nad Rýnem, Brusel a opět Calais nebo Dunkerk. Jedná se o nejrychlejší možnou trasu.

Pokud je vaším výchozím bodem Brno, trasy jsou v podstatě stejné, jen se z Brna nejdříve musíte dostat do Prahy nebo do Plzně. Opět je vaším prvním cílem Francie.

Z Francie pak máte dvě možnosti:

 1. Trajekt – trajekty jezdí z přístavů v Calais a v Dunkerku. Cesta vám zabere asi 1,5 – 2 hodiny podle toho, který přístav si vyberete. Pokud chcete tento dopravní prostředek využít, je dobré rezervovat si místo dostatečně předem.
 2. Eurotunel – vede z francouzského Calais do anglického Folkestoneu. Na druhé straně budete za 35 minut.

Autobusem do Londýna

Do Anglie můžete jet také autobusem. Cesty tam zajišťují společnosti FlixBus a RegioJet. Cesta trvá asi 20 hodin, často se vyjíždí na noc. Zpáteční jízdenka vás může vyjít přibližně od 1300 po 3000 Kč, někdy i více. Autobusová společnost Eurolines pak kromě Prahy a Brna vyjíždí také z Plzně, Ústí nad Labem nebo z Hradce Králové.

Vlakem do Londýna

Ve vlaku z Prahy do Londýna strávíte více než 17 hodin a čeká vás spousta přestupů. Využít můžete také rychlovlak Eurostar, který jede přes Eurotunel, ovšem vyjíždí pouze z Paříže a z Bruselu.

Letadlem do Londýna

Londýn je nejdostupnější letadlem. Pokud dáváte přednost klasickým aerolinkám, pak do Londýna létají British Airways a Austrian Airlines. Jestliže byste rádi využili spíše nízkonákladovou společnost, pak z Prahy, Brna i Ostravy létá společnost Ryanair, na letiště Luton vás dopraví společnost Wizzair. Využít můžete také aerolinky Easyjet. Letenky vás pokaždé vyjdou na cca 1500 – 2000 Kč, ovšem u nízkonákladových společností můžete narazit na letenku za 500 Kč. Přečtěte si, jak na levné letenky.

Řízení auta v Anglii

Pro řízení po Británii musíte mít mezinárodní řidičský průkaz a platnou zelenou kartu. Pak nesmíte zapomenout, že se zde jezdí vlevo, a proto je lepší si pro tyto účely vypůjčit přímo britské auto přizpůsobené zdejší dopravě.

Doprava po Londýně

Nejlepší možností, jak po Londýně cestovat, je MHD. Kromě klasických prostředků veřejné dopravy můžete využít i speciální londýnskou dopravu.

Autobusy doubledeckery

Typický červený dvoupatrový autobus je jedním z mnoha symbolů Londýna. Jezdí velice často a dostanete se jím úplně všude, jezdí totiž na běžných autobusových linkách. Tyto autobusy jsou označeny č. 9, č. 12, č. 15, č. 49, č. 74, č. 453. Jízdenky stojí dle zóny od 7,70 po 14,10 GBP. Slevy na děti ani studenty neplatí.

Autobus doubledecker
Autobus doubledecker

Vlakem po Londýně

Kupovat jízdenky a hledat vlakové spoje můžete na webu National Rail. Jízdenky je vždy vhodné kupovat dopředu, jinak nebudete mít jistotu, že pro vás ještě bude místo. Vlaky jsou v Anglii ovšem dražší než autobusy a jsou vhodné zejména na přejíždění mezi městy.

Lodí po Londýně

Lodě neslouží k přepravě z jednoho břehu na druhý, ale spíše podél řeky od jedné části Londýna ke druhé. Lodím na řece Temži se říká River Bus. Jízdenky na klasické MHD zde neplatí, musíte si je koupit zvlášť na místě. River Bus jezdí každých 20 minut a během plavby můžete vidět Parlament, London Tower, Greenwich a další krásy Londýna.

Taxi

V Londýně si můžete stopnout klasické černé taxi. Stačí mávnout na řidiče, a ten vám zastaví. Není to ovšem levná záležitost, jen za nástup zaplatíte 3 GBP a pak 1,20 GBP za každý kilometr.

Jak se kupují jízdenky na MHD

Bezkontaktní platba kartou

Pokud vlastníte bezkontaktní platební kartu, pak ji můžete používat v jakémkoli MHD k jednoduchému nakupování jízdenek. Stačí kartu přiložit k turniketu při nastupování a poté znovu při vystupování z MHD.

Oyster Card

Tato „ústřicová karta“ funguje stejně, jako když platíte vlastní kartou. Nahrajete si na ni libovolný kredit, který se vám pak odečítá při přiložení na žlutý turniket. Jízdenky s touto kartou stojí stejně, ovšem za samotnou kartu zaplatíte 5 GBP. Vyplatí se to v případě, že cestujete s dětmi, ty na Oyster Card získávají levnější jízdné. S kartou také získáte slevu na River Bus.

Památky Londýna: Co si nesmíte nechat ujít

V Londýně je toho k vidění opravdu mnoho a málokdo vše za jednu návštěvu stihne. Pojďme se podívat na ty nejdůležitější památky, které byste neměli minout.

Buckinghamský palác

Jeden z největších symbolů Londýna a sídlo britského panovníka. Také se zde konají významné státní akce. Pokud si chcete blíže představit velikost paláce, má celkem 775 pokojů. Postaven byl v roce 1703 pro vévodu z Buckinghamu a Normanby, ovšem původně měl sloužit pouze soukromým účelům.

V roce 1826 byla budova zrekonstruována na palác a hlavním královským sídlem se stal v roce 1837 za vlády královny Viktorie. Během 2. světové války se Buckinghamský palác stal terčem náletů, a to rovnou sedmkrát. Pro veřejnost není běžně přístupný, zajímavou turistickou atrakcí ale bývá střídání stráží. Od srpna do září je veřejnosti přístupné západní křídlo paláce, palácem provází až 200 průvodců.

Buckinghamský palác
Buckinghamský palác

Big Ben

Jako Big Ben se většinou označuje celá věž, ve skutečnosti se ovšem jedná o Velký zvon (Great Bell) v Elizabeth Tower, která je součástí Westminsterského paláce. Je největší z pěti zvonů na věži. Architektem věže byl v 19. století Augustus Pugin. Vysoká je 96 metrů a nahoru vede celkem 334 schodů. Na věži si můžete všimnout symbolů všech čtyř národů Spojeného království.

Big Ben
Big Ben

London Eye

Londýnské oko, další z mnoha typických londýnských symbolů, bylo otevřeno v roce 1999. Až do roku 2006 bylo největším vyhlídkovým kolem na světě. Měří 135 metrů, má celkem 32 kabin a jedna jízda okolo trvá 30 minut. Nahoře se vám naskytne úchvatná vyhlídka na město. Lístek stojí od 30,50 GBP.

London Eye
London Eye

Tower Bridge

Tower Bridge je visutý zvedací most vedoucí přes řeku Temži, kde stojí od roku 1894. Denně zde přejede více než 40 000 aut. Na každé straně stojí jedna věž, ve kterých najdete výstavu se stálou expozicí nejen o historii mostu. Podívat se lze také do řídícího centra, tam si ale musíte koupit vstupenku zvlášť.

Tower Bridge
Tower Bridge

Westminsterský palác

Parlament Spojeného království, který zahrnuje Sněmovnu lordů a Dolní sněmovnu, sídlí v historickém paláci, který se nachází na břehu řeky Temže. Ačkoli do 16. století sloužil palác jako rezidence panovníka, jeho nejstarší část byla vybudována již v roce 1097. Pro veřejnost je palác otevřen pouze během parlamentních prázdnin.

Westminster Abbey

Tento impozantní gotický chrám, náležející k anglikánské církvi, je místem posledního odpočinku anglických panovníků a od roku 1066 zde probíhají korunovace všech anglických králů a královen. Chrám je také oblíbeným místem pro královské svatby, jako například sňatek královny Alžběty II. a vévody z Edinburghu, Philipa. Zajímavostí je, že zde najdete i památník věnovaný československým vojákům, kteří bojovali během druhé světové války.

Westminster Abbey
Westminster Abbey

Greenwich Observatory

Královská observatoř v Greenwich, založená v roce 1675 na příkaz krále Karla II., byla domovem královského astronoma. V současnosti se zde nachází muzeum, které vystavuje sbírku astronomických a navigačních přístrojů, a návštěvníci si zde mohou užít nádherný výhled. Mezi exponáty je i chronometr, který kdysi patřil Johnu Harrisonovi.

Trafalgarské náměstí

Název získalo toto náměstí podle bitvy u Trafalgaru v roce 1805, která znamenala vítězství britského námořnictva v napoleonských válkách. Současná podoba náměstí pochází již z roku 1845, od té doby se toho moc nezměnilo. Uprostřed náměstí se tyčí Nelsonův sloup, kolem kterého tryskají fontány. Poblíž stojí také čtyři bronzoví lvi. Na severní straně náměstí najdete Národní galerii.

Trafalgarské náměstí
Trafalgarské náměstí

Downing street

Downing Street je nejspíše nejznámější ulicí v centru Londýna, nacházející se nedaleko Westminsterského paláce. Adresa Downing Street 10 je známá jako oficiální sídlo britského premiéra, avšak na téže ulici se také nacházejí další významné instituce, jako je úřad vlády a ministerstvo financí.

Churchill War Rooms

Tyto rozlehlé prostory byly založeny v roce 1938 s cílem sloužit jako místo pro jednání vlády. Bunkrové místnosti byly navrženy pro ochranu, avšak dnes je zde veřejnosti přístupná pouze část objektu. V centru bunkru se nachází Cabinet Room, kde se konaly jednání Churchillovy vlády.

Celé muzeum je nyní uspořádáno tak, aby co nejvíce evokovalo dobu svého vzniku, včetně map visících na stěnách. Muzeum Churchilla pak nabízí sbírku dokumentující život tohoto státníka. Vstupné činí 27,25 GBP a pro děti do 5 let je vstup zdarma.

Památník velkého požáru

Památník je 62 metrů vysoká věž, která vznikla jako připomínka Velkého požáru, který v roce 1666 zničil značnou část Londýna. Na věž je možné vystoupat po 311 schodech. Nachází se nedaleko London Bridge.

Divadlo Globe

Dnešní divadlo Globe je napodobeninou toho původního, ve kterém byly uváděny divadelní hry Williama Shakespeara. Stojí na břehu Temže a každý rok se zde konají letní Shakespearovské slavnosti. Dnes se zde také nachází největší Shakespearovské muzeum na světě.

Divadlo Globe
Divadlo Globe

Camden

Camden Town je čtvrť plná nočního života, jazzových barů, starosvětských hospůdek a levných restaurací. Je to především útočiště alternativní kultury, pokud stojíte o netradiční zážitek, jistě navštivte zdejší trhy.

Baker Street

Tuto známou ulici má téměř každý spojenou s literární postavou Sherlockem Holmesem. Ten zde totiž bydlel, konkrétně v neexistujícím čísle 221B. Ulice se nachází ve Westminsteru a najdete zde například Muzeum Sherlocka Holmese.

Moderní budovy a čtvrtě v Londýně

The Shard

Londýnský mrakodrap, jehož název se překládá jako „střep“. Ten získal podle svého vzhledu. Je to nejvyšší budova ve Velké Británii, v celosvětovém žebříčku se nachází na sedmém místě, a to se svou výškou 310 metrů. V mrakodrapu se nachází kanceláře, byty, hotel a úplně nahoře je vyhlídka. Stavbu navrhl Renzo Piano.

The Shard
The Shard

Piccadilly Circus

Toto známé náměstí v Londýně spojuje dvě obchodní ulice Regent Street a Piccadilly. Název získalo podle svého tvaru. Na náměstí jsou zajímavé především neonové reklamy, Shaftesbury Memorial Fountain a Londýnský Pavilon.

Piccadilly Circus

Soho

Soho je jednou z nejproslulejších čtvrtí v londýnském Westminsteru. Kdysi pastviny, nyní se jedná o multikulturní oblast s pestrým nočním životem. Nabízí kavárny, restaurace, kina, módní přehlídky a mnoho dalšího. Soho je také centrem nezávislého filmového průmyslu a divadla. Známost získalo i díky své minulosti spojené s erotickým průmyslem, který je v současnosti pod kontrolou.

Součástí čtvrti je i Chinatown, což je centrum čínské komunity v Londýně. Navštívit zde můžete množství čínských restaurací, obchodů a obdivovat dekorace. Každoročně zde probíhají oslavy čínského Nového roku.

Shoreditch

Je to umělecká lokalita plná kreativních umělců, designových restaurací a pomalovaných budov. V 19. a 20. století byl Shoreditch uměleckým centrem s mnoha divadly a koncertními domy. Pokud hledáte noční život, zábavu, umění a kulturu, Shoreditch byste si neměli nechat ujít. Případně se zde můžete rovnou ubytovat.

Harrods

V centru Londýna kousek od Hyde Parku stojí asi ten nejznámější, nejluxusnější, největší a nejdéle fungující obchodní dům na světě. Nákupní plocha dohromady činí více než milion čtverečních stop. Seženete zde oblečení luxusních značek, parfémy, hračky, potřeby pro mazlíčky, svatební šaty, knihy, elektroniku, nábytek, jachtu, letadlo, pohřeb nebo lékařskou ambulanci. A. A. Milne zde koupil původního Medvídka PÚ, podle kterého poté vznikly roztomilé příběhy a prezident Ronald Reagan si zde koupil mládě slona. Samozřejmě se zde také dobře najíte. Pokud jste v Londýně, neměli byste opomenout navštívit toto „město ve městě“.

Nejlepší muzea v Londýně

Britské muzeum

Nachází se v Camdenu a je to jedno z nejvýznamnějších muzeí na světě, jeho expozice obsahuje několik milionů kousků. Výstava mapuje historii lidstva, je rozdělena do několika částí podle období a místa. Je zde například mumie Kleopatry, Michelangelovy kresby nebo socha Moa z Velikonočních ostrovů. Vstup je zdarma.

Tate Modern – muzeum moderního umění

Pokud jste stejně jako já fanoušci současného umění, nejspíš vyrazíte do Tate Modern. Zakladatelem byl v roce 1897 Henry Tate a dnes je to jedna z nejpopulárnějších galerií moderního umění na světě. Jedná se o síť galerií a Tate Britain je jedna z poboček. Mezi umělci zde vystavenými je Moor, Dalí, Picasso, Monet nebo Mondrian. Zajímavé je i prostředí, tato galerie byla totiž původně elektrárnou.

Muzeum Tate Modern Londýn

Brixton Academy

Dodnes se v tomto koncertím sále pořádají koncerty, sál má kapacitu 5 000 osob. V minulosti zde vystoupili např. Green Day nebo Madonna. Od roku 2009 je oficiální název této budovy O2 Academy Brixton.

The National Gallery

Páté nejnavštěvovanější muzeum na světě má ve své sbírce víc než 2000 obrazů známých umělců z let 1250 – 1900. Zdarma si zde můžete obrazy od Piera della Francesca, Leonarda da Vinciho, Velázqueze nebo Rembrandta. Největším lákadlem jsou Slunečnice od Vincenta van Gogha, ale také díla dalších impresionistů.

Parky a příroda

Hyde Park

Tento královský park v centru Londýna je jedním z největších parků města. Proslavil se nejen tím, že zde v minulém století bylo možné poslechnout si třeba The Rolling Stones nebo Queen naživo a zadarmo. Hyde Park je nádherným místem na procházku a odpočinek, nachází se zde také známý Mramorový oblouk.

Regent´s Park

The Regent´s je další z královských parků, najdete tady květinové zahrady, sportovní hřiště, jezero i zoologickou zahradu.

Sky Garden

Zahrada v oblacích se nachází ve výšce 140 metrů, konkrétně ve 36. patře mrakodrapu „The Fenchurch Building“. Kromě nádherných exotických rostlin jsou zde také restaurace a kavárny, a díky kompletně prosklené budově je to jedna z nejhezčích vyhlídek na Londýn.

Vyhlídky

Kromě již zmíněných London Eye, The Shard, Sky Garden nebo Observatoře si v Londýně můžete užít další vyhlídky:

 • Oxo Tower – krásná a dechberoucí vyhlídka na Londýn, nachází se ve čtvrti South Bank.
 • Parliament Hill – 98 metrů vysoký vrcholek je součástí parku Hampstead Heath. Nahoře si užijete krásné výhledy na město pěkně z dálky.
 • Katedrála sv. Pavla – velmi oblíbená vyhlídka se nachází přímo v kopuli. Abyste si to užili, musíte pěšky vystoupat 530 schodů.
 • Primrose Hill – přímo v centru tohoto parku se nachází vrcholek 64 metrů vysoký. Také odsud se vám naskytnou krásné výhledy.
Oxo Tower

Harry Potter – místa, která navštívit v Londýně

Londýn je silně spojen se světem Harryho Pottera, celý příběh se totiž zrodil přímo zde. Pokud jste milovníci Harryho Pottera, je přímo vaší povinností vydat se po jeho stopách. Pokud mluvíte anglicky, doporučujeme jít na jednu z walking tours. My jsme ji absolvovali a byli jsme nadšeni.

Nástupiště 9 ¾

Na Londýnském nádraží Kings Cross mezi nástupišti 9 a 10 se nachází tajný vchod na nástupiště 9 ¾. Odtud bradavičtí studenti každý rok odjížděli do školy. I vy si můžete stoupnout k vozíku trčícímu z kamenné zídky a vyzkoušet si, jestli se na kouzelnické nástupiště zvládnete dostat, nebo jste jen obyčejný mudla.

nastupiste 9 a 3 4

Charing Cross Road

Tato ulice poblíž Trafalgarského náměstí byla předlohou pro mudlovskou ulici, na které se nacházel Děravý kotel. Právě tam Harryho zavedl Hagrid, když ho bral na nákupy do Příčné ulice. Ve skutečnosti tady najdete spoutu knihkupectví a antikvariátů.

Dům plazů

V prvním díle Harryho Pottera (Harry Potter a Kámen mudrců) jde na začátku filmu Harry se svou tetičkou, strýcem a rozmazleným bratránkem do zoo, konkrétně do domu plazů, kde si Harry povídá s hadem. Tato scéna byla natočena v zoo v Regent’s Park.

Millenium Bridge

Tento most jste v Harry Potterovi jistě nepřehlédli. V díle Harry Potter a Princ dvojí krve je to právě Millenium Bridge, který zničili Voldemortovi smrtijedi. Most vede přes řeku Temži, a navzdory smrtijedům se po něm stále můžete projít.

Grimmauldovo náměstí 12

Na této adrese stojí dům rodu Blacků, ve kterém si zbudovali své útočiště členové Fénixova řádu. Tento štáb se vám zjeví pouze v případě, že vás pozve sám člen Řádu, ale i tak se kolem můžete alespoň projít. Toto místo najdete na Claremont square 23 – 29.

Příčná ulice

Pro běžné smrtelníky je Leadenhall Market pouze krásnou ulicí, pro kouzelníky je to Příčná ulice, ve které seženete vše, co je v kouzelnickém světě potřeba, od hůlek, přes kotlíky až po knihy. V Lenhall Market je právě vstup do optiky v Bull’s Head Passage výstup do Příčné ulice z Děravého kotle.

Piccadilly Circus

Právě na toto náměstí se přesunuli Harry, Ron a Hermiona ze svatby Billa a Fleur, aby unikli smrtijedům poté, co padlo Ministerstvo kouzel. Scéna se původně měla odehrávat jinde, scénáristé ale nakonec zvolili toto náměstí.

Zobí ulice

Zobí ulice 4 v Kvikálkově, toto byla adresa domu Dursleyových, kde Harry vyrůstal. Tento domeček se ve skutečnosti nachází na adrese 12 Picket Post Cl, Winkfield Road.

Gringottova banka

Pokud vám pochybí galeony, zajděte si do Gringottovy banky. Najdete ji v budově Australia House v centru Londýna. Vnitřní prostory ovšem nejsou k dispozici pro veřejnost.

gringottova banka

Warner Bros. Studio

Toto studio je kompletně věnované světu Harryho Pottera a pokud jste opravdovými fanoušky, neměli byste si to nechat ujít. Najdete tady všechna filmová místa pohromadě, projdete Příčnou ulicí, podíváte se do Velké síně, nakouknete do Brumbálovy pracovny a ani nemusíte znát tajné heslo (citrónová zmrzlina už stejně dávno neplatí) a prohledáte společenské místnosti kolejí. Navíc si můžete prohlédnout veškeré rekvizity i kostýmy herců.

Divadelní hra Harry Potter a Prokleté dítě

Divadelní hra Prokleté dítě byla napsaná až později autory Jackem Thornem a Johnem Tiffanym pod dohledem samotné J. K. Rowling. Pokud ovládáte angličtinu, nenechte si hru ujít naživo v The Palace Theatre. Pokud jste si nestihli koupit běžnou vstupenku dostatečně s předstihem, pak vás last minute lístek může vyjít i na více než 400 GBP.

Harry Potter „tour“

Rádi byste navštívili všechna Harry Potter místa, ale nevíte, jak to všechno stihnout a zvládnout? Využít můžete nabízené „Harry Potter výlety“, stačí si vybrat, co vás nejvíce zajímá: výlet do Warner Bros. studií, procházka Londýnem po stopách Harryho Pottera, Harry Potter výlet pro mudly nebo tour soukromým taxíkem po elitních místech Harryho Pottera.

Tip: Pokud si chcete připomenout kouzelná místa spojená s Harrym Potterem, nezapomeňte si znovu pustit celou filmovou sérii Harryho Pottera. Na webu tvpoke.cz zjistíte, kde můžete sledovat Harryho Pottera (více zde).

Kam na fotbal v Londýně

Na zápas ve famfrpálu si bohužel nezajdete, zato má anglie skvělé fotbalové týmy. Jestli jste tedy fanouškem sportu, nenechte si ujít zápas! Kterým týmům zde můžete fandit?

Filmy, které se natáčely v Londýně

V Londýně bylo natočeno mnoho filmů a seriálů, z nichž některé jsou mezinárodně známé a ikonické. Následuje několik příkladů:

 • Harry Potter – mnoho scén bylo natočeno na různých místech v Londýně, včetně King’s Cross Station, kde se nachází slavné nástupiště 9 a 3/4.
 • Deník Bridget Jones – hlavní postavy filmu žijí v Londýně a velké množství scén bylo natočeno na různých místech, včetně Borough Market a Tower Bridge.
 • Paddington – tento film se odehrává v Londýně, ve filmu můžete vidět řadu lokací včetně Paddington Station a Portobello Road.
 • James Bond – mnoho scén z různých filmů bylo natočeno v Londýně, včetně akčních scén na Tower Bridge a věži MI6.
 • Sherlock Holmes– hlavní postavy se procházejí ulicemi Londýna a mnoho scén bylo natočeno na různých místech v centru města.
 • Notting Hill – Slavná romantická komedie s Julii Roberts se natáčela na Portobello Road a v blízkém okolí.
 • V for Vendetta – natáčela se částečně v Londýně, včetně akčních scén na Trafalgarském náměstí a v metru.

Kde se najíst v Londýně

Připravili jsme pro vás seznam luxusních a levných restaurací, abyste si mohli vybrat dle preference.

Luxusní restaurace v Londýně

 • The Ledbury – moderní evropská kuchyně s 2 michelinskými hvězdičkami.
 • Core by Clare Smyth – moderní britská kuchyně s 3 michelinskými hvězdičkami.
 • Hawksmoor – specializuje se na steaky a masová jídla a má několik poboček v Londýně.
 • The Palomar – Izraelská kuchyně.
 • Hakkasan – moderní čínská kuchyně v elegantním prostředí.
 • St. John – tradiční britská kuchyně s důrazem na sezónnost a kvalitu surovin.
 • Sketch – originální restaurace s několika barevnými místnostmi, každá s jiným designem a nabídkou jídla.
 • The River Cafe – italská kuchyně, kde jíte s nádherným výhledem na Temži.
 • Gymkhana – indická kuchyně v luxusním prostředí.

Levné ale vynikající restaurace v Londýně

Pokud sháníte, kam na levné jídlo, máme pro vás tip na několik restaurací. Ceny jsou orientační a neustále rostou. Berte je proto s rezervou.

 • Dishoom – indická kuchyně s přijatelnými cenami, několik poboček v Londýně.
 • Franco Manca – pizzerie s cenami začínajícími od 5 liber, několik poboček v Londýně.
 • Bao – taiwanské bistro nabízející masová a vegetariánská jídla, několik poboček v Londýně.
 • Honest Burgers – specializuje se na burgery, několik poboček v Londýně.
 • Homeslice – pizzerie s cenami začínajícími od 4 liber na porci, více poboček v Londýně.
 • Flat Iron – specializuje se na steak s cenou kolem 10 liber, s několika pobočkami v Londýně.
 • Padella – italská kuchyně s cenami začínajícími od 5 liber, specializuje se na těstoviny a rizota.
 • The Breakfast Club – nabízí tradiční snídaně a brunch s cenami kolem 10 liber, s několika pobočkami v Londýně.
 • The Regency Cafe – tradiční kavárna nabízející anglické snídaně a různá jídla, s cenami kolem 5 liber.
 • KaoSarn – thajská kuchyně s cenami začínajícími od 7 liber, s několika pobočkami v Londýně.

10 tipů, co dělat v Londýně s dětmi

Vždy záleží na tom, jak jsou vaše děti staré. V Londýně je ale spousta aktivit, které budou děti bavit. Pokud jsou to fanoušci Harryho Pottera, určitě musíte navštívit v článku výše zmíněné lokace.

 1. London Zoo – navštivte jedno z nejstarších a největších zoologických zahrad na světě, nacházející se v Regents Park.
 2. Natural History Museum – muzeum nabízí mnoho fascinujících exponátů, včetně dinosauřích fosilií a meteoritů.
 3. Science Museum – zábavné a interaktivní muzeum pro všechny malé nadšence do vědy.
 4. Madame Tussauds – muzeum voskových figurín děti milují, sama si z první návštěvy Londýna pamatuji právě to.
 5. London Eye – výhled z této nejvyšší ruské kola v Evropě nabízí krásné panoramatické výhledy na město.
 6. Harry Potter studio tour – pro fanoušky Harryho Pottera je tato interaktivní prohlídka studiových kulis filmů Harryho Pottera nezapomenutelný zážitek.
 7. Warner Bros. Studio Tour London – The Making of Harry Potter – prohlídka studií Warner Bros., kde byly natočeny filmy o Harrym Potterovi, zahrnující původní kostýmy, rekvizity a kulisy.
 8. Tower of London – historická pevnost s mnoha zajímavými příběhy a legendami, které můžete dětem při návštěvě vyprávět.
 9. Hamleys – největší hračkářství v Evropě s mnoha atrakcemi a zábavnými aktivitami pro děti.
 10. Legoland Windsor – vzdálené asi hodinu jízdy od Londýna, tato atrakce nabízí mnoho zábavy pro děti, včetně atrakcí, které jsou inspirovány stavebnicemi Lego.

Co dělat v Londýně, když prší?

V Londýně prší poměrně často, proto bych se nenechala odradit slabým deštěm. Pokud ale prší opravdu hodně, můžete využít čas k návštěvě muzeí, které jsou zmíněné výše v článku, mezi naše oblíbené patří: British Museum, Tate Modern, National Gallery. Pokud mluvíte dobře anglicky, zkuste si rezervovat divadelní představení ve West End Show.

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Londýně přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy. Mapa se vám bude hodit také pokud se do Londýna vydáte na školní zájezd.

Související články

Zde se nacházíte

CestováníEvropa50 tipů, co vidět a dělat v Londýně + mapa

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu