...

Jak vybrat spacák – průvodce spacími pytli

Výběr spacáku je věda. Hlavně proto, že pro každou aktivitu se hodí jiný a nabídka je i na českém trhu obrovská. Ať už se chystáte na dálkovou cyklistiku nebo pod stan, tento článek jsem sepsal pro všechny, kdo vybírají svůj první spacák, nebo si s výběrem neví rady. Během 20 minut se dozvíte vše, co potřebujete k výběru správného spacáku. Tak pojďme do toho!

Nad čím přemýšlet ještě před výběrem

Spacáků je na trhu obrovské množství a vyznat se v rozdílech není snadné. Proto vám na začátku pomůže zodpovězení následujících otázek, kterými zúžíte výběr na několik desítekmodelů.

 1. Pro koho spacák sháníte? Je pro vás, manželku, nebo pro vaše dítě?
 2. V jakých měsících budete spacák používat? Bude to jen léto, nebo i jaro a podzim, případně zima?
 3. Jak se budete přepravovat, resp. je pro vás důležitá nízká hmotnost a malý objem?
 4. Kde plánujete se spacákem přespávat (pod širákem, ve stanu, v chatě)?
 5. Jaký je váš rozpočet?

Pro každou kombinaci odpovědí existuje ideální spací pytel.

Než se pustíte do studování jednotlivých typů spacáků, zde je přehled nejčastějších použití a vhodných typů, které koupit:

💡 Obecně je nejlepší zvolit si českého výrobce, protože ten zároveň poskytuje servis nebo šetrné praní. Doporučujeme českého výrobce péřových spacáků s nanomembránou Outdoor Kwak.

Dělení spacích pytlů

Spacáky dělíme (a většinou i filtrujeme na e-shopech) podle několika kritérií. Těmi základními jsou:

 • Teplotní určení (letní, třísezónní, zimní)
 • Pohlaví a velikost postavy (mužský/UNI, dámský, dětský)
 • Střih
 • Náplň, nebo-li použitý izolační materiál (syntetika, peří)
 • Aktivita (pod stan, na kolo,…)

Jak vybrat spacák podle teploty a určení

Zásadní otázkou je, kde a kdy budete spacák používat. Budete spát pod širákem, nebo s ním plánujete vyrazit na Mt. Everest? Chystáte se na túru v létě, nebo máte v plánu přejít Vysoké Tatry v září?

Letní spacáky

Letní spacáky jsou nejlehčí (pod 1 kg) a skvěle se v nich spí za teplejších letních nocí, například v létě u táboráku, nebo v chatkách na dětském táboře. Nehodí se ale do chladnějších teplot, pokud v noci klesne teplota k 5 °C, tak vám už bude zima. My jsme s letními ultralighty kempovali v září v dolomitech a teploty okolo 0 °C už byly v letním spacáku velmi nepříjemné.

Zároveň jsou levnější, než třísezónní, protože v nich není použito tolik izolačního materiálu, který u spacáku tvoří poměrně velkou část ceny. Cenové rozpětí je dost široké, protože letní spacáky mají speciální odvětví, např. ultralehké spacáky, které začínají na hmotnosti 600 g.

Letní spacáky se hodí pro běžnou turistiku a cykloturistiku. Nejčastější náplň je syntetika, ty lepší mají péřovou náplň, která je lehčí.

Plusy letních spacákůMínusy letních spacáků
✅ Nízká váha❌ Nejnižší teplotní komfort
✅ Nižší cena (málo izolace)❌ Lze využít jen v létě
✅ Malý objem po sbalení❌ Horší výběr než u třísezónních

V zásadě si můžete vybírat ze tří typů letních spacáků. 👇

loap spacak

Pro rekreační uživatele, těžší spacáky s horšími vlastnosti, ale nejlevnější.

letni perove spacaky

Po péřovém sáhněte, pokud chcete šetřit gramy a objem a neděláte kompromisy.

jak vybrat spacák

Pro občasné přespání na chatě, nebo za teplých nocí.

Třísezónní spacáky

Třísezónní spacáky jsou nejvyhledávanější kategorií, protože je lze používat po většinu roku. Váhově se pohybují od 1 kg do 2 kg a vyspíte se v nich pohodlně i v teplotách lehce pod nulou. Obvykle je lze používat od -5 °C do 25 °C. Cenově se pohybují od pár set korun až po několik tisíc, především v závislosti na typ izolační náplně.

Zároveň se třísezónní spacáky doporučují lidem, kterým je věčně zima. Pokud patříte mezi ty, kdo v zimě i ve vytopené bytě spí s ponožkami na nohou, je pro vás třísezónní spacák ideální volba. Rozhodně lepší, než pořizovat letní spacák a pak dokupovat hřejivé vložky.

Výhody třísezónních spacákůNevýhody třísezónních spacáků
✅ Nejlepší poměr cena/výkon❌ Dražší než letní spacáky
✅ Lze používat po většinu roku❌ V zimě nehřejí dostatečně
✅ Nejširší výběr spacáků

U třísezónních už vám dekové spacáky vůbec doporučovat nebudeme. Pokud si kupujete třísezónní, plánujete být aktivnější a tahat se s dekovým spacákem, který je těžší a horší, nemá smysl.

trisezonni synteticke spacaky

Vyrážíte na trek nebo trempovat? Pak sáhněte po syntetice, s hmotností okolo 1,5 kg až 2 kg budete mít kvalitní spacák.

trisezonni perove spacaky

Kvalitní péřový spacák se vleze do 1 kg a bude vám sloužit dlouhé roky. Pokud to s přespáváním ve spacáku myslíte vážně, sáhněte po peří.

Zimní spacáky

Zimní spacáky jsou určené pouze do zimy, jsou proto dobře zateplené a poskytují nejlepší tepelný komfort. Hmotnosti se pohybují od 1,7 kg klidně až k 3 kg. Běžné zimní spacáky mají komfortní teplotu zhruba do -10 °C, ale jsou i speciální zimní spacáky na expedice do sněhu, které vás udrží v teple i v extrémně nízkých teplotách.

Zimní spacáky obecně kvůli množství izolačního materiálu váží více. Ani při hlubokých mrazech (až do -30 °C) neztrácí péřové spacáky funkčnost, při takových teplotách totiž v podstatě nevlhnou.

Výhody zimních spacákůNevýhody zimních spacáků
✅ Nejvíce zahřejí❌ Pouze na zimu, v létě se uvaříte
✅ Spacák bez kompromisů❌ Vysoká cena

Stejně jako u třísezónních, ani u zimních vám nebudeme doporučovat dekové spacáky. V případě zimních spacáků platí, že je vhodné sáhnout po péřovém. Syntetické totiž váží opravdu hodně a hodí se maximálně do chladného a extrémně vlhkého prostředí (kde by péřový mohl mít problémy).

zimni synteticke spacaky

Syntetika neizoluje tak dobře, takže zimní syntetické spacáky jsou zbytečně těžké. Hodí se jen do extrémní vlhkosti.

zimni perove spacaky

Pořádné péřový spací pytel je do zimy to nejlepší. Ideální je vybrat péřový spacák s nanomembránou, ten totiž vůbec nenavlhne.

Teploty udávané u spacáků

U každého spacáku tyto najdete normované údaje o teplotách:

 • maximální teplota (MAX)
 • komfortní teplota (COM)
 • limitní teplota (LIM)
 • extrémní teplota (EXT).

Tato klasifikace vychází z evropské normy EN13537 (resp. nové normy EN23537) a využívá se především pro porovnávání spacáků mezi sebou. Spacáky jsou totiž testované v laboratorních podmínkách na speciální figuríně a údaje neberou v potaz to, jak chlad cítíte vy, jaké máte návyky apod.

Maximální teplota

Maximální teplota je údaj, který není důležitý. Říká pouze to, při jaké teplotě se už začnete potit. Jenže v teple máte na rozdíl od zimy tu výhodu, že ze spacáku můžete jednoduše vylézt, nebo ho rozepnout.

Komfortní teplota

Komfortní teplota říká, při kolika stupních celsia se vyspí dvacetipětiletá žena, aniž by pociťovala chlad.

Limitní teplota

Limitní teplota určuje to samé, jako komfortní, ale pro dvacetipětiletého muže. Obecně se počítá s tím, že se muži zahřívají více a proto limitní teplota bývá o něco nižší, než komfortní.

Extrémní teplota

Extrémní teplota by měla teoreticky udávat, pod jakou teplotou už vám ve spacáku hrozí závažnější poškození organismu (podchlazení atp.). Podle tohoto údaje byste se při výběru vůbec neměli řídit a ideálně byste se k extrémní teplotě vašeho spacáku neměli nikdy ani přiblížit.

Navíc každý z nás vnímá teplo jinak a teplo vyzařované tělem se mění v závislosti na tom, zda jste najedení, zdraví (nebo nemocní), nebo obecně jak vnímáte chlad.

Podle extrémní teploty tedy maximálně porovnávejte spacáky mezi sebou, ale nikdy se jí neřiďte.

Jak vybrat délku spacáku

Jednotlivé druhy spacáků podle pohlaví se liší především délkou a umístěním izolačních náplní, kterých je například v dámském spacáku více. Obecná poučka platí, že byste měli zakoupit spacák, který je o cca 30 cm delší, než vy.

UNI/mužské spacáky

Univerzální, resp. mužské spacáky, jsou nejdelší na trhu. Vyrábí se běžně v délce od 210 cm do 230 cm. Nenechte se zmást, spacák je vždy o něco delší, než postava, která se má do něj vejít. Někteří výrobci uvádí celkovou délku, jiní délku postavy, jiní oba údaje.

Dámské spacáky

Dámské spacáky bývají kratší, než uni spacáky a mívají více izolačního materiálu v oblasti nohou a pánve. Barevně bývají také zajímavější, než uni spacáky.

Dětské spacáky

Dětské bývají kratší, než dámské a mívají jednu užitečnou vlastnost – lze je často zkracovat nebo prodlužovat, říká se jim tzv. rostoucí spacáky. Ty jsou vhodné především pro mladší děti, které rychle rostou a nechcete jim každý rok kupovat nový spacák.

Druhy střihů spacáků

Tady je to jednoduché. Pořídit můžete buď dekový spacák, nebo mumiový.

Dekový spacák

Dekový spacák je opravdová víkendovka. Ve spacáku máte kolem sebe velký prostor a dostatečné pohodlí, ale spacáky jsou velké, těžké a málokdy promyšlené do detailu.

 • velkorysý prostor
 • vejde se do něj každý
 • lze rozepnout do tvaru deky
 • těžký
 • velký
 • teplotně nebývají příliš komfortní

Mumiový spacák

Tvar mumie je nejoblíbenější a používá se jak u turistických, tak u profesionálních spacáků. Díky svému tvaru šetří materiál a lépe objímá tělo, díky tomu se lépe zahřívá a efekt izolační náplně je větší.

Zároveň jsou mumiové spacáky menší ve sbaleném stavu a váží méně.

 • využití tepla z celého těla
 • menší váha, menší objem
 • lepší tepelný komfort

Výběr spacáku podle izolačního materiálu

Použitá výplň ovlivňuje cenu i výkon spacáku. Výplně se rozdělují na systetické a organické, přičemž syntetické jsou duté vlákno a mikrovlákno a organický je z valné většiny husí nebo kachní peří.

Syntetické materiály

Obecně platí, že syntetické materiály mají horší vlastnosti než peří, ale jsou jednodušší na údržbu a zároveň jsou levnější.

Fungují tak, že se ve vláknech snaží udržet co nejvíce vzduchu a tím izolovat. Spacáky se syntetikou pořídíte od tisícikoruny (např. s vláknem Hollowfiber) až po spacáky za čtyři tisíce s prémiovým mikrovláknem.

Spacáky se syntetikou nejsou náchylné na vlhkost, ale při častém použití mají tendenci slehávat. Do slehnutého vlákna se dostane méně vzduchu a přestává dostatečně izolovat.

Při výběru syntetiky si dejte pozor především na kvalitu použitého materiálu, který určuje také cenu spacáku. Neznámé duté vlákno v levném spacáku bude izolovat hůře, než napříklat prémiové vlákno Climashield ve spacáku za dva tisíce korun.

Duté vlákno

Duté vlákno se vyrábí z plastového recyklátu a používá se především do spacáků, od kterých uživatel příliš neočekává. Duté vlákno je nejlevnější výplň, má kratší životnost než ostatní varianty a váží úplně nejvíc. Používá se především do letních a dekových spacáků.

Spacák z dutého vlákna si pořiďte na chatu nebo na příležitostné kempování, ale určitě ne na delší treky nebo několikadenní expedice do náročnějších podmínek.

Mikrovlákno

Mikrovlákno je syntetická alternativa k dutému vláknu. Mikrovlákno má lepší tepelně izolační vlastnosti, je méně objemné a lehčí, ale je o něco dražší. Oproti dutému vláknu se používá i v levnějších třísezónních a zimních spacácích.

Spacáky s peřím (péřové spacáky)

Péřové spacáky nemají konkurenci. Peří ze všech materiálů izoluje nejlépe a má nejlepší poměr výhřevnosti, stlačitelnosti, hmotnosti i životnosti.

Druhů peří je celá řada a do spacáku se využívá kachní nebo husí peří, případně jejich směs. Kvalita peří (a použité části) určuje jeho výkonnost a cenu, ale obecně platí, že peří je nejkvalitnější výplň a z hlediska udržení tepla nemá konkurenci.

Spacáky s kachním peřím jsou levnější, ale kachní peří má tendenci při navlhnutí uvolňovat čpavek a tedy zapáchat. Husí peří tento problém nemá.

Dříve se péřové spacáky potýkaly s tím, že při navlhnutí ztrácely výhřevnost (pírka se slepila a neizolovala). Dnes už to není problém, na trhu najdete spacáky, které mají na povrchu voděodpudivou úpravu a voda se k pírkům vůbec nedostane.

Parametry péřové náplně

Hmotnost náplně

U péřových spacáků se místo teploty můžete řídit hmotností péřové náplně. Ta vám totiž celkem spolehlivě řekne, pro jaké období je spacák určen:

 • 200 g až 400 g – letní spacák
 • 400 g až 800 g – třísezónní spacák
 • nad 800 g – celoroční / zimní spacák
 • nad 1200 g – speciální zimní spacák

Plnivost

U péřových spacáků výrobci uvádí plnivost. Čím větší plnivost, tím více vzduchu je peří schopné nabrat a tím lépe izoluje. Plnivost se udává v kubických palcích:

 • Běžná plnivost: 600 CUIN
 • Velmi dobrá plnivost: 650 – 750 CUIN
 • Špičková plnivost: 800+ CUIN

Poměr prachového peří a pírek

Peří se pro potřeby spacáků různě zastřihává, probírá a prostřihává. Pro optimální funkci se používají směsi prachového peří (draného) a pírek (nedraného peří), přičemž každá složka má jinou funkci. Prachové peří absorbuje vzduch a izoluje, pírka tvoří oporu (loft) a udržují životnost prachového peří. Nejčastěji se používají směsi:

 • 85:15
 • 90:10
 • 95:5

přičemž nejideálnější je poměr 90:10.

Údržba spacáku

Péřové spací pytle obecně potřebují zvýšenou péči, ale je potřeba se starat i o ty se syntetickou náplní.

Ať vám budou prodejci říkat cokoliv, nepoužívejte kompresní obal déle, než je nezbytně nutné. Spacák dlouhodobě skladujte na volno, ideálně pověšený na ramínku, nebo volně stočený ve skříni.

Pokud vám spacák navlhne, nechte ho klidně několik dní větrat. V létě venku, v zimě doma na podlaze. Jakákoliv vlhkost, která ve spacáku zůstane, je problém. Spacák nebude tolik izolovat a navíc v něm mohou vzniknout plísně.

Pokud je to možné, spacák vůbec neperte. Syntetické materiály se praním ničí a ani peří časté praní nesvědčí. Spacáky praním ztrácí loft (vzedmutí) a méně pak izolují. Pokud spacák opravdu vyprat potřebujete, zajděte za specializovanou firmou, nebo si praní spacáku nastudujte. Peří můžete vypráním v nevhodném prostředku zničit.

Tipy na závěr

Dejte si na výběr spacáku dostatek času. Při dobrém výběru a vhodném zacházení vám spacák vydrží velmi dlouho (až 10 let). Při výběru zkoumejte použité materiály, protože mají extrémní vliv na funkčnost.

Spacák si ideálně kupte od české značky, protože ty vám jsou schopny poskytnout i ponákupní servis a často mohou pomoci i s údržbou (například praním). Navíc podpoříte české výrobce ☺️ Mezi české značky patří například Pinguin, Kwak nebo Husky.

Spacáků je na trhu velké množství a často najdete kvalitní spacáky ve výprodejích. Pokud na nákup nespěcháte, můžete si počkat na akci. Zajímavé ceny mívají například na 4camping.

Pokud sháníte spacák na kolo, sáhněte po speciálním cyklospacáku. A nezapomeňte na outdoorovou bundu.

Související články

1 COMMENT

 1. Nejlepší péřový spacák (za mě tedy) je polský Cumulus.
  Má husí peří, 850+cuin, perfektní váhu a v pohodě cenu.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyJak vybrat spacák – průvodce spacími pytli

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu