...

Střešní stan na auto: Zkušenosti a jak vybrat

Jezdíte na dovolené pod stan, nebo jen často kempujete a přemýšlíte, jestli by pro vás byl stan střeše auta dostatečný upgrade, aby vyvážil jeho cenu? My jsme si jeden dražší střešní stan koupili a vzhledem k tomu, že už za sebou máme několik týdnů přespávání v něm, rozhodl jsem se napsat tuto recenzi na bydlení ve střešním stanu, abyste nemuseli hledat informace po všech čertech. 😈

💡 TL,DR: Střešní stany jsou boží! Skořepinové se hodí do všech klimatických podmínek, lehké hadrové spíše do teplých krajin. Nekupujte levné stany, které rychle odejdou. Kvalitní stany nejsou levné, ale vydrží s vámi klidně 20 let. 🙂

Stan mám na autě od června a sundám ho až v listopadu. Do té doby je pro nás cestovatelská sezóna otevřená. Střešní stan je neuvěřitelná svoboda vyrazit kamkoliv a kdykoliv.

Stanování na střeše auta v Durres v Albánii
Stanování na střeše auta v Durres v Albánii

Jak se ve střešním stanu spí a bydlí?

Ve střešním stanu se obecně přespává lépe, než ve stanu na zemi. Netrápí vás voda, která do stanu může na zemi natéct ani ranní rosa, které vám stan nezvlhčí zespoda. Střešní stany obecně nabízí větší prostor a vyšší komfort.

Do střešního stanu chodíte pomocí žebříku. Pokud jste zvyklí chodit v noci několikrát na záchod, možná vás to bude trochu otravovat. My jsme si zvykli poměrně rychle, stačilo přestat pít před spaním sklenici vody (jako to dělám doma).

Ve střešním stanu se dělá vlhko stejně jako ve stanu na zemi. Většina lidí si střešní stany na noc zavírá, protože na střeše auta neutečete větru. A i když vás tolik netrápí ranní rosa, kondenzace uvnitř stanu vás trápí pořád stejně. My máme vyřešeno pomocí kondenzační podložky, kterou máme pod matrací + má náš stan čalouněný strop, který vlhkost pohltí a v noci na nás nic nekape.

V teplých dnech stan přirozeně vyschne dříve, než se nasnídáte, ale v horách nebo při nižších teplotách a vyšší vlhkosti se může stát, že stan nestihnete pořádně vyvětrat a večer uleháte do vlhčího prostředí.

Každopádně je nutné po každém výletu vše ze stanu vyndat a nechat pořádně vyschnout.

Jak vybrat střešní stan?

Jednoduchou odpověď vám (alespoň ne hned :)) nedám. Ono totiž hodně záleží. A to především na:

  • Počtu přespávajících osob
  • Výšce osob
  • Podnebí, kam budete vyrážet nejčastěji
  • Nosnosti střešních nosičů

Pevnou nebo měkkou skořepinu?

Základní rozdělení autostanů je podle skořepiny.

Stany s měkkou skořepinou

Levnější a běžnější jsou měkké skořepiny, tedy celolátkové stany. Tyto stany se většinou rozkládají napůl a polovina stanu přesahuje přes auto a je podepřená žebříkem. Toto jsou nejčastěji rodinné stany pro 2-4 osoby. Díky přesahu přes auto lze běžně dokoupit i předsíňku, kterou spustíte pod stan. Mě osobně se tyhle stany nelíbí, protože jsou ve větru méně stabilní a rychle navlhnou.

Střešní stan Thule Approach L
Střešní stan Thule Approach L (Zdroj: https://www.thule.com/cs-cz/rooftop-tents-and-accessories/rooftop-tents/thule-approach-l-_-901015)

Stany s pevnou skořepinou

Stany s pevnou skořepinou (plastové nebo hliníkové) nepřesahují přes okraj vozidla, ale jsou pouze pro 2 osoby. Hliníkové verze (jako náš Sovnaran) jsou dokonce tak bytelné, že na ně lze umístit i solární panel. Zároveň jsou mnohem pevnější a utají horší povětrnostní podmínky. Při kombinaci s čalouněním a kondenzační podložkou se vyspíte hezky v suchu i ve dnech, kdy venku vyloženě cedí.

TIP: Vyzkoušejte aplikaci Camperguru, kde najdete přehled nejlepších kempů i míst na kempování na divoko po celé Evropě.

Na pevné skořepině se mi líbí více i způsoby otevírání. Buď párkrát otočíte klikou, nebo do stanu jen strčíte (když má plynové vzpěry).

Hliníkový stan Sovnaran NoHelp
Hliníkový stan Sovnaran NoHelp (Zdroj: https://www.sovnaran.cz/expedicni-hlinikovy-autostan-nohelp-znacky-sovnaran/)

Kombinované stany

Na trhu jsou i kombinované stany, které mají pevnou skořepinu, ale odklápějí se na jednu stranu a zbytek střechy je látkový. Díky tomu se jednoduše rozkládají, ale vejdou se do nich až 4 osoby. I tak jsou ale náchylnější na zvlhnutí, než skořepinové, které se otevírají kolmo nahoru.

Střešní stan Sirius 9430
Střešní stan Sirius 9430 (Zdroj: https://autostany-ostrava.cz/autostan-sirius-9430-pro-3-4-osoby-rozmer-220-x-130-x-27-cm/p134)

Nafukovací střešní stany

Specialitkou jsou nafukovací střešní stany, které lze nafoukonut 12V pumpou, kterou zapojíte do zapalovače auta. Tyto stany ale na silnice jen tak neuvidíte, bývají docela drahé a podle mě nejsou ani praktické. Stavba trvá klidně 10 minut (oproti skořepinovým, kde máte za minutu hotovo) a co když začne ucházet?!

Moje doporučení:

Rozměry stanu a standartní výbava

Možná vás to překvapí, ale střešní stany bývají větší, než běžné stany na zem. Dvoulůžkové stany mívají na délku klidně i 230 cm a na šířku pohodlných 145 cm.

Co vše se do střešního stanu vejde?

Ve výbavě běžně najdete kvalitní matraci, schůdky, tyče na podepření venkovních plachet a pytle na boty. To vše se do stanu pohodlně vejde i při zavřeném stavu. My do stanu nacpali i dva spacáky a malé polštáře.

Dostanu stan na střechu mého auta?

Autostan lze obecně namontovat na jakékoliv auto, ale musíte si pohlídat několik věcí.

Typ uchycení na střechu

Nejčastěji se stany montují na střešní nosiče (podélné nebo příčné), případně na zahrádky. Rozhodně stan nepřiděláte na střechu bez řádné přípravy. Stany jsou těžné a musí být usazené na dostatečně pevném podkladu.

Většina moderních aut přípravu na montáž nosníků má, ale nosníky si musíte pořídit. Rozhodně nedoporučuji pořizovat nosníky od výrobce vašeho auta, například střešní nosiče od Toyoty mají udávanou dynamickou nosnost maximálně 60 kg.

Já jsem kvůli šíři stanu a markýze pořídil širší příčné nosníky Thule Wingbar Evo, které tabulkově uvezou náklad o hmotnosti až 100 kg (v pohybu). Vzhledem k tomu, že jsou nosníky po desítkách nocí ve stanu v naprostém pořádku, mohu říci, že v klidu unesou 80kg stan a dvě osoby. 😊

Hmotnost stanu

Autostany mají různé váhy a pohybují se od 40 kg do 80 kg. Střecha vašeho auta unese vše (ověříte si v manuálu), ale je dobré na to myslet při výběru nosníků.

Stan na střechu auta, který jsme si vybrali my
Stan na střechu auta, který jsme si vybrali my

Nosnost střechy

Každý, kdo vybírá stan na střechu, si určitě v průběhu procesu položí otázku: ‚‚A unese střecha mého auta?’’ Odpověď je jednoduchá: ANO. Je totiž rozdíl mezi dynamickou a statickou hmotností, výrobci jsou jen občas líní udávat, kterou mají zrovna na mysli.

Dynamická maximální hmotnost

V manuálu vozidla najdete zpravidla nosnost střechy 80 kg, ale je tím myšlena nosnost dynamická, tedy v pohybu za jízdy. I to je důvod, proč ty nejtěžší stany mají přesně 80 kg. 😉

Statická maximální hmotnost

Statická hmotnost říká, jakou zátěž střecha unese, když auto stojí na místě. Statická maximální hmotnost bývá minimálně třikrát větší, než dynamická. Na osobní automobily se běžně montují i stany pro celé rodiny (pro 4 osoby) a ještě jsem neslyšel, že by se někomu promáčkla střecha. 😂

Značky střešních stanů

Značek střešních stanů je celá hromada, my jsme si pořídili ‚‚českou’’ značku Sovnaran. Stany mají z Číny, ale jsou hodně bytelné a konkrétně hliníkový model NoHelp, který máme na střeše naší Ravky, je opravdu topka.

Z mnoha recenzí na internetu jsem pochopil, že dlouhodobě nejkvalitnější a nejprověřenější jsou stany řady Maggiolina od značky Autohome. Ty začínají na 50 tisících korun a nejdražší pořídíte za cenovku vysoko přes 80 000 Kč. Nejsou to nejlevnější stany, ale ani nejdražší.

Další značky, které bych při výběru zvážil:

  • Sirius
  • Thule
  • Aroso

Jízdní vlastnosti auta a vliv na spotřebu

Častým dotazem na můj stan bývá, zda mění střešní náklad chování auta. Já mám na střeše stan i s markýzou a žádné zhoršení jízdních vlastností jsem nezpozoroval. Pokud něco, tak že auto skoro lépe sedí v zatáčkách 😈

Spotřeba v závislosti na terénu stoupla o 0.5 až 1.0 litr benzinu na 100 km. Při mých průměrných 6.0 litru je to navýšení o cca 17 %. Not good, not bad.

Se stanem na střeše auta jsme projeli Rakousko, Chorvatsko, Černou Horu, Albánii a Řecko
Se stanem na střeše auta jsme projeli Rakousko, Chorvatsko, Černou Horu, Albánii a Řecko

Kondenzace ve stanu

Stejně jako v běžném stanu se i ve stanu na střeše drží vlhkost. Většinu problémů lze vyřešit pořízením kondenzační podložky, kterou si dáte pod matraci.

Půjčte si náš stan

Chtěli byste si střešní stan vyzkoušet? Pokud stan nebudu mít zrovna na autě, rád vám ho půjčím za 500 Kč na den. Stačí napsat na lukas@lkmedia.cz.

FAQ

Jaké jsou nejlepší střešní stany na trhu?

Nejlepší střešní stany jsou ty s pevnou skořepinou. Nejkvalitnější stany vyrábí nejspíše společnost Autohome (produktová řada Maggiolina).

Kde mohu najít nejlevnější střešní stan?

Doporučuji porozhlédnout se na Heuréce.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníStřešní stan na auto: Zkušenosti a jak vybrat

O autorovi

Nejnovější články na blogu