...

12 tipů, kam na dovolenou k moři v Albánii

Pokud chcete na luxusní dovolenou s krásnými plážemi a tyrkysovým mořem, musíte vyrazit do Albánie. Albánii jsme projeli na kole i se stanem na střeše a je to nádherná země plná kontrastů. Pokud víte, kam jet, Albánie vám nabídne exotické písečné pláže s teplou průzračnou vodou a ubytováním za hubičku. Pojďme se tedy podívat, kam na dovolenou k moři v Albánii.

Kam na dovolenou k moři v Albánii
Kam na dovolenou k moři v Albánii

Obsah článku

Kdy vyrazit do Albánie: Počasí

MěsícTeplota moře v Albánii (°C)Teplota vzduchu (°C)
Leden10–155–10
Únor12–177–12
Březen15–2010–15
Duben18–2313–18
Květen21–2616–21
Červen24–2919–24
Červenec27–3222–27
Srpen29–3424–29
Září26–3121–26
Říjen23–2818–23
Listopad20–2515–20
Prosinec17–2212–17

Na koupání je ideální červen, červenec, srpen nebo případně září. Nejchladnější je v zimních měsících leden a únor, kdy se teplota vody pohybuje mezi 10–15 °C a teplota vzduchu mezi 5–10 °C. Nejteplejším obdobím je samozřejmě léto, a to konkrétně červenec a srpen, kdy se teplota vody pohybuje mezi 27–32 °C a teplota vzduchu mezi 22–27 °C.

Do Albánie s cestovkou nebo bez?

Do Albánie snadno dojedete autem a ačkoliv někdy jezdí Albánci jako šílenci a některé silnice nejsou ideální, považujeme Albánii za bezpečnou pro cestování na vlastní pěst. Pokud se ale na to necítíte, najdete řadu pěkných zájezdů na portále Invia.

Jak cestovat do Albánie bez cestovky?

Do Albánie můžete cestovat autem, letecky do Tirany nebo doletět na Korfu a pak přejet do Albánie trajektem.

Cesta autem do Albánie – co byste měli vědět

Na hranicích po vás budou chtít malý technický průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz není striktně vyžadován, ale raději ho mějte s sebou.

Do Albánie letecky

Jet autem může být zdlouhavé, nejjednodušší je proto letět letadlem z Prahy na Mezinárodní letiště Rinas Mother Teresa, které je vzdálené 20 km od Tirany. Tam si můžete půjčit auto přes RentalCars.

Pokud jedete do Ksamilu, nejjednodušší je letět na Korfu a odtud přejet lodí do Sarande, odkud se snadno dostanete do Ksamilu (je to 14 km).

Přečtěte si, jak na levné letenky.

Kde si půjčit auto v Albánii?

Pokud do Albánie poletíte, využijte služeb RentalCars a půjčte si auto a letišti, nikdy jsme s nimi neměli problémy a to jsme si půjčovali s RentalCars auta už po celém světě.

Kam na dovolenou k moři v Albánii? Nejoblíbenější je Ksamil, kde to prý vypadá jako na Maledivách
Kam na dovolenou k moři v Albánii? Nejoblíbenější je Ksamil, kde to prý vypadá jako na Maledivách

Albánie dovolená: Kde jsou nejkrásnější pláže?

Albánie nabízí více než 300 km nádherných písečných pláží. Ty nejkrásnější najdete na jihu Albánie v okolí Dhermi, Vlore a Ksamilu. Právě Ksamil je v poslední době nejpopulárnější na Instagramu a TikToku, protože voda připomíná tak trochu Maledivy.

Ne všem ale může prostředí Ksamilu vyhovovat, pojďme se proto podívat důkladně na jednotlivá letoviska kam na dovolenou k moři v Albánii. Pláže jsou seřazeny podle toho, jak se táhnou od severu na jih.

Kam se jezdí nejčastěji do Albánie k moři?

Nejoblíbenější jsou níže uvedená letoviska

Kde je Albánská riviéra?

Albánská riviéra, mezi Albánci známá jako Bregu, je část pobřeží podél severovýchodního Jónského moře, který začíná u Vlore a pokračuje přes Sarande na jihozápadě Albánie až k národnímu parku Butrint na hranici s Řeckem. Na Albánské riviéře leží ty nejkrásnější pláže Albánie. Neoficiálním hlavním městem Albánské riviéry je Sarande.

12 tipů, kam na dovolenou k moři v Albánii

Pojďme se nyní podívat na nejoblíbenější letoviska a nejkrásnější pláže v Albánii. Poradíme vám, kde to připomíná Maledivy, i kam jet, pokud chcete trochu víc klidu.

Letovisko Durres – Drač Albánie

Nejbližší oblíbené pláže najdete v okolí Durres (v češtině Drač), ty vám ale příliš nedoporučujeme. Ačkoliv zde najdete už řadu příjemných ubytování i kempů a pláže jsou písečné, nenajdete tu tak bělostný písek a tyrkysové pláže jako na jihu Albánie. Drač je také mnohem špinavější, je tu větší nepořádek a celkově většina cestovatelů lituje, že nejela rovnou na jih.

Pokud chcete vyrazit i tak do Drače, můžete si vybrat luxusní ubytování ve Vila One Beach Hotel.

Kempování u Durres v Albánii
Kempování u Durres v Albánii

Letovisko Vlora Albánie – pláže

Vlora (Vlára nebo též Valona) je dynamicky rostoucí přístavní městečko, které čím dál více připomíná Chorvatsko. Pokud přijíždíte autem ze severu, velmi rychle si všimnete, že je tu větší pořádek než třeba v Durres.

Rostou zde nové podniky, hotely a apartmány. Je zde velmi jednoduché sehnat ubytování za skvělou cenu v blízkosti moře. Doporučujeme se zaměřit na hotely a apartmány se soukromou pláží, protože veřejné pláže bývají přeplněné.

Kde se ubytovat: Pokud budete mít štěstí, seženete ubytování v Ames Hotel & SPA.

Vlora pláže, Albánie

Pláž Drymades

200 km jihovýchodně od hlavního města Tirany najdete v oblasti Vlora jednu z nejkrásnějších písečných pláží v Albánii. Písek je zde hrubší, ale voda je tyrkysová, je tu klid a méně turistů než na jiných plážích v Albánii. Stejně jako všude jinde v Albánii se tady dost staví, tomu se ale nevyhnete.

Za pár let bude tato oblast asi patřit k nejluxusnějším, už jen proto, že se zde staví podobně luxusní hotely a podniky, jako jsou dnes například v Tulum v Mexiku.

Kde se ubytovat: U pláže najdete i úžasnou restauraci s hotelem Summer Dream, kde se můžete rovnou ubytovat a užít si tak velmi klidnou dovolenou.

Pláž Drymades - nejkrásnější pláž v Albánii
Pláž Drymades

Pláž Dhermiu v Dhërmi

Pláž Dhërmiu je považována za další perlu v Albánii, protože má průzračnou křišťálovou vodu a nádherné sluncem zalité pláže. Nachází kousek od vesnici Dhërmi v jižní Albánii. Spousta cestovatelů považuje právě okolí této pláže za ráj na zemi. Administrativně patří pod okres Vlora.

Pláž Gjipe

Nemáte rádi turistická místa? Pláž Gjipe, která se nachází 65 km jižně od Vlore mezi Drymades a Himarë, je odlehlá klidná pláž, kam se dostanou jen ti nejvášnivější cestovatelé s pořádným autem. Polní cesta je totiž trochu drsnější a budete potřebovat náhon na všechny čtyři kola. Administrativně patří pod okres Vlora.

Letovisko Himare

Himare leží mezi Sarande a Vlorou, a je po Sarande druhým největším městem Albánské riviéry. Dříve patřilo k méně rušným letoviskům, dnes se zde ale hodně buduje a utíkají sem ti, kterým vadí turismus v Ksamilu.

Himaru obklopují krásné zelené kopce a za nimi se tyčí skalnaté hory. Pláže jsou dlouhé, voda čistá a tyrkysová a oproti jiným destinacím je to tady opravdu levné.

Kde se ubytovat: Pokud budete mít štěstí, může být volný Aphrodite Garden Rooms & Apartment

Pláž Livadhi (letovisko Himarë) 

V letovisku Himarë najdete rozlehlou pláž Livadhi, ta patří k těm nejkrásnějším a nejlépe hodnoceným v celé oblasti, ale odpoledne bývá také poměrně plná a parkuje se tady těžko. Je dobré sem proto vyrážet včas, pokud jste ubytování v centru Himarë (například v Aphrodite Garden Rooms & Apartment). Pěšky byste sem šli téměř hodinu.

Pláže v Himare v Albánii
Pláže v Himare v Albánii

Pláž Sfageio (v Himarë)

Pláž Sfageio je menší písečná pláž, kterou najdete přímo v Himarë. Je oblíbená mezi turisty i místníme a najdete tu řadu restaurací a kaváren, kde si můžete po plavání odpočinout od sluníčka. Pokud byste trávili dovolenou v letovisku Himarë, nezapomeňte sem vyrazit na západ slunce. Kde se ubytovat? Pokud bude volný, tak i pro tuto lokaci je vhodný Aphrodite Garden Rooms & Apartment.

Pláž Llamani

Jedna z nejluxusnějších soukromých pláží s parkováním zdarma a krásným beach barem je pláž Llamani. Najdete ji asi 10 minut jízda autem z Himarë a připravte se na to, že ačkoliv nezaplatíte za parkování, budete si muset koupit lehátko a slunečník (stejně jako všude).

Pokud chcete strávit celý den na pláži a chcete trochu větší klid, nejspíš to bude právě Llamani pláž, kam vyrazíte.

Kde se ubytovat? Pokud budete mít štěstí a bude volný, nejlépe hodnocený je Aphrodite Garden Rooms & Apartment.

Llamani pláž v Albánii
Llamani pláž v Albánii

Letovisko a pláž Borsh

Naše nejoblíbenější pláž z celé Albánie je pláž Borsh, která je populární mezi všema, kteří chtějí někam mimo turisty profláklá místa. Populární je i mezi vanlifery s campervanem, protože zde můžete kempovat zdarma. Pokud si zaberete místo kousek od řeky, můžete se v ní i večer opláchnout.

Pláž je opravdu rozlehlá, takže je na vás, zda si zaplatíte za postel či lehátko nebo si hodíte na zem vlastní deku a zapíchnete si svůj slunečník. Každý si tu najde kousek toho svého malého ráje.

Kde se ubytovat: Guest House Luiza

Pláž Borsh v Albánii
Pláž Borsh v Albánii

Letovisko a město Sarande: Místní pláže

Albánské přístavní město Sarande je také skvělým letoviskem pro letní dovolenou. Najdete ho na jihu Albánie kousek od severních řeckých hranic a téměř naproti ostrovu Korfu. Díky tomu se sem jezdí často trajektem z Korfu.

Ačkoliv je Sarande v Blízkosti Řecka, stále to tu má velký albánský ráz. Město se rozkládá v zálivu s písečnými plážemi s výhledem na siluetu ostrava Korfu. Na jižním cípu města je výhled otevřenější na širé moře a je proto populární na západy slunce. Podél celého městského pobřeží se táhnou pláže.

Většinu hotelů a apartmánu tak najdete v blízkosti moře. Pokud pojedete na dovolenou do Sarande, nezapomeňte vynechat i výlet na nedalekou antickou UNESCO lokalitu Butrint.

Kde se ubytovat: Luxusní ubytování je v Sea Breeze Villa, ale bývá většinou vyprodané.

Letovisko Ksamil: Evropské Maledivy

Pokud jste viděli na sociálních sítích tyrkysovou pláž s bělostným pískem z Albánie, pravděpodobně to byla jedna z mnoha plážích v Ksamilu. Ksamil je považován za to nejlepší z Albánie a najdete ho jižně od Sarande. Je to asi nejturističtější a nejvíce se rozvíjející letovisko této země.

Na hlavní třídě, kde je nejvíce barů a restaurací, to opravdu hodně žije, ale není se třeba bát. Pokud neutečete z centra po pár minutách zděšení, že tu není klid, ale vydáte se hledat odlehlejší pláž, najdete tu příjemná a klidná místa i uprostřed sezóny.

Doporučujeme vyrazit do Ksamilu co nejdříve, protože sem každý rok čím dál více turistů a ceny skokově rostou.

Kde se ubytovat: Pokud budete mít štěstí, bude volný Apartment Erjon nebo Vila Melina.

Ksamil, Albánie
Ksamil, Albánie

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Albánii přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Jaké jsou ceny v Albánii?

V některých oblastech jsou ceny třetinové oproti Chorvatsku. Dole v Ksamilu zaplatíte za Pizzu Margaritu cca 6 eur, za lehátko na celý den 10 eur a za ubytování v apartmánu 30-100 eur za noc. Ceny se ale v celé Albánii velmi liší.

Čím se platí v Albánii?

V Albánii se platí albánským lekem (ALL), ale běžně všude přijímají eura a někde je i preferují.

Bezpečnost v Albánii: Na co si dát pozor

Albánie je považována za poměrně bezpečnou zemi pro cestovatele. Ačkoliv v některých oblastech je zvýšená kriminalita, málokdy je cílená na turisty a přímořská letoviska jsou považovaná za bezpečná.

Na co si dávejte pozor je doprava, protože Albánci jezdí trochu jako šílenci a je třeba se na to připravit. V některých oblastech navíc nejsou silnice úplně v nejlepším stavu, i když se jich za poslední roky řada opravila.

V přímořských oblastech si také dejte pozor na vodu z vodovodu, často je filtrovaná z moře, není dobrá a často ani není pitná. Pijte proto raději balenou vodu.

Albánie průvodce: Kde kempovat?

Kempy jsou v Albánii sice poměrně levné (kempování vycházelo na 13-25 eur za noc dle lokace, u moře spíše 20-25 eur za noc pro dva), ale také často dost špinavé. V Ksamilu doporučujeme Ksamil Caravan Camping, který měl jako jeden z mála pitnou vodu a čisté záchody a sprchy.

Jak se cestuje v Albánii se psy?

Pokud cestujete jako my s pejsky, nemusíte se vůbec bát. Albánci psy milují a naše chundeláče si chtěli pořád hladit. Na většině pláží psi nejsou zakázaní, takže se s námi koupali neustále v moři a leželi s námi na lehátkách. Jediné místo, kde jsme narazili na pláže se zákazem psů byl Ksamil, a tato cedule byla pouze u několika málo pláží.

Cestování se psy v Albánii

Na co si dejte pozor jsou divocí psi. Jsou většinou krotcí, ale jsou všude a to hlavně v kempech. Nezapomeňte před cestou pejskům dát něco proti parazitům.

Často kladené otázky

Kde jsou nejkrásnější pláže v Albánii?

Nejkrásnější pláže jsou v Ksamilu, poté v okolí Himare a Vlore.

Kolik stojí jídlo v Albánii?

Jídlo v restauraci stojí od 6 do 15 eur pro jednu osobu.

Kolik stojí ubytování v Albánii?

Ubytování v Albánii stojí od 1000 Kč za noc v apartmánu. Záleží na oblasti, kam pojedete.

Kde v Albánii to vypadá jako na Maledivách?

Jako na Maledivách to vypadá v Ksamilu.

Potřebuji do Albánie pas?

Ano, do Albánie potřebujete platný pas nebo občanský průkaz. Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii je 90 dní.

Potřebuji do Albánie cestovní vízum?

Nepotřebujete, pokud váš pobyt nebude delší než 90 dní.

Potřebuji do Albánie očkování?

Neexistuje žádné povinné očkování pro vstup do Albánie.

Jsou v Albánii divocí psi?

Ano, v Albánii jsou divocí psi, ale většina z nich není nebezpečná.

Je voda z kohoutku v Albánii pitná?

Voda z kohoutku v Albánii je pitná pouze v horách, u moře pijte pouze balenou vodu.

Je Albánie nebezpečná pro cestovatele?

Není, Albánie patří k bezpečným zemím pro cestovatele.

Kam do Albánie s dětmi?

S dětmi vyražte do Albánie do Ksamilu, kde mají nejlepší služby pro rodiny s dětmi.

Kde jsou nejlepší pláže v Ksamilu?

Nejlepší pláže v Ksamilu jsou v centru, kde je nejvíce restaurací a kaváren. Pro někoho ale mohou být příliš rušné.

Jsou v Albánii žraloci?

Ano, v Albánii jsou žraloci. Na plážích ale nebývají, protože jsou na ně příliš mělké.

Na co si dát pozor v Albánii?

Dejte si pozor na silnicích, Albánci řídí agresivně. Také je vhodné si dát pozor na to, abyste pili pouze balenou vodu.

Které pláže v Albánii vám vyrazí dech?

Dechberoucí pláže jsou v Ksamilu, Borshi i Himare.

Kdy jet do Albánie?

Jeďte v červnu, červenci, srpnu nebo září, pokud se chcete koupat v moři.

Proč jet na dovolenou do Albánie?

Albánie je nádherná země, najdete v ní hory i luxusní pláže, navíc je levnější než Chorvatsko.

Kam v Albánii k moři?

K moři v Albánii jeďte do letovisek Drač (Durres), Vlora (Vlára nebo též Valona), Himara (Himare), nebo Ksamilu.

Jaké moře je v Albánii?

V jižní Albánii je moře čisté, průzračné a pláže jsou písečné.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaAlbánie12 tipů, kam na dovolenou k moři v Albánii

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu