...

Jak na levné letenky: 15 osvědčených i méně známých tipů

Cestování není drahé, ale letenky většinou ano. Často jsou vůbec nejdražší položkou celé cesty. Naučíme vás, jak levné letenky hledat a ušetřit co nejvíce peněz.

Pokud nejste trpěliví, může vás cestování vyjít dost draho. Není výjimkou, že první letenka, na kterou narazíte, je desetkrát dražší než ta nejlevnější možná na stejné trase.

Jak tedy najít ty nejlevnější letenky a ušetřit často i tisíce korun?

Po pěti letech společného cestování už toho víme hodně a podělíme se s vámi o tipy, které vám pomohou při kupování letenek ušetřit peníze.

Nejlepší vyhledávače letenek

Používání vyhledávačů letenek je nejpohodlnější způsob, jak na levné letenky narazit. Tyto weby prohledávají nabídky spousty leteckých společností a porovnávají je mezi sebou.

Při hledání letenky začněte právě ve vyhledávačích a vždy jich vyzkoušejte hned několik. Nikdy nevíte, který bude zobrazovat nejlepší cenu.

My vždy začínáme na Kiwi a Skyscanner, abychom získali představu o ceně. Pak kontrolujeme i ostatní vyhledávače, a nakonec i web aerolinky, kterou jsme přes vyhledávač našli.

Vyhledávače letenek, které používáme my

 

Český vyhledávač (dříve Skypicker), který se specializuje na nízkonákladové lety a umí kombinovat i složité přestupy. Nabízí skvělou mapu, kde můžete zakreslit, odkud a kam chcete zhruba letět. Nová funkce Nomad pak umožňuje kombinovat několikatýdenní cesty.

Skyscanner je nejpoužívanější vyhledávač a oblíbený je především v USA. Nabízí neuvěřitelně širokou databázi letů, a proto je s Kiwi vždy jedním z prvních míst, kde hledáme letenky.

AZair sice vypadá jako z minulého desetiletí, ale pro lidi s trpělivostí je to ultimátní nástroj. Nabízí velké množství konfigurací a funkce ‚‚je mi jedno, kam poletím’’ je prostě geniální.

Přihlašte se k odběru notifikací o levných letenkách

Kromě prohledávání vyhledávačů využijte také jejich e-mailová upozornění. Pokud zhruba víte, kdy a kam chcete letět, systém vám umožní nechat si v případě změny ceny zaslat informační e-mail.

Levné letenky do e-mailu
Odběr novinek o akčních letenkách

České stránky s levnými letenkami

Na internetu je také řada společností, které vyhledávají ty nejlevnější letenky on-line a dávají vám o nich vědět v naději, že vám je prodají a dostanou komisi.

Této nabídky využijte a zapište se k odběru všech. Mezi ty české patří:

Zahraniční stránky s levnými letenkami

Destinaci vybírejte podle ceny

Čím více jste flexibilní, tím větší šanci máte na nalezení velmi levné letenky.

Pro vyhledávání nejlepší ceny při flexibilním datu a destinaci doporučujeme tyto nástroje:

Pokud netrváte na tom, že poletíte do konkrétního místa, máte úžasnou svobodu. Vyhledávače vám pomohou najít levné letenky do celého světa a vám se může stát, že se vydáte do odlehlého kouta světa, který jste vůbec neplánovali navštívit.

Flexibilita a spontánnost vám může ušetřit spoustu peněz.

Přidejte se do newsletterů aerolinek

Ty nejlepší slevové akce vyhlašují samotné aerolinky a zpravidla o nich dávají vědět svým odběratelům.

Přihlášení k odběru newsletteru vám k těmto ‚‚tajným’’ nabídkám umožní přístup. Není výjimkou, že e-mailem přijde i 50 % sleva na určitý letový spoj.

Takových newsletterů je ale spoustu. Doporučujeme proto používat v e-mailu filtr a ukládat newslettery do samostatné složky, nebo si na ně založit speciální e-mailovou schránku.

Do jakých newsletterů se přihlásit? Samozřejmě záleží na tom, kam a odkud lítáte, tento seznam ale dobře pokrývá celou Evropu:

Letecké společnosti létající z Prahy

American Airlines, Air Canada, Air France, Finnair, British Airways, Delta Air Lines, Eurowings, Iberia, KLM, Lufthansa, Air Transat, United Aurlines, Turkish Airlines, China Eastern Airlines, Qatar Airways, Aeroflot, Emirates, Scandinavian Airlines, Austrian Airlines, Vueling Airlines, Swiss Internation Air Lines, Pegasus Airlines, Czech Airlines, EasyJet, Azerbaijan Airline,, Hainan Airlines, Jet2.com, TAROM, Air Arabia, Volotea, Scandinavian Airline Systém, flydubai, Transavia Airlines, cyprus Airways, Finnair

Nízkonákladové společnosti létající do Evropy (kromě předešlých)

Ryanair, Wizz Air, SmartWings, Norwegian, Icelandair, Wideroe, Vueling, Pegasus Airlines, Meridiana, Eurowings, Flybe, EasyJet, Condor, CityJet, Blue Air, AirBaltic a Aer Lingus.

Letecké společnosti létající do Evropy (kromě předešlých)

Orbest, Aeromexico, Avianca, Alitalia, Blue Panorama Airlines, Condor Flugdienst, Evelop Airlines, Wamos Air, Air China.

Kdy je správné kupovat letenky

Nejlepší čas pro koupi letenek je zpravidla v rozmezí 4-11 týdnů před plánovaným odletem. Nejlepší dny pro odlety jsou úterý, středa a sobota, protože jsou mimo špičku a letenky jsou levnější.

Naopak pondělí a neděle jsou pro odlety nejdražší.

Létejte ráno, je to levnější
Ranní lety bývají levnější

Odlety časně ráno a dlouhým čekáním zpravidla ušetříte

Pokud vám nevadí brzo vstávat a strávit pár hodin na letišti, budete mít letenky ještě o něco levnější. Spoje s čekací dobou na mezipřistání, delší než šest hodin, bývají totiž levnější než ty s pohodlným přestupem.

Nelétejte v hlavní sezóně

Jindy než mimo turistickou sezónu, už vůbec nelétáme. Nejen, že jsou letenky mnohem levnější (klidně o 60 %), na místě bývá i mírnější počasí a mnohem méně turistů.

Kupujte letenky v lednu

Protože v lednu vždy přichází ochlazení v poptávce po letenkách, je výhodné nakupovat právě v této době.

Zpravidla tak pořídíte zámořské lety od sedmi tisíc korun, aniž byste se museli extra snažit. Ať už se chystáte letět na jaře nebo v létě, leden je nejlepší měsíc pro koupi.

Nelétejte o prázdniny ani o svátky

Pokud se jim můžete vyhnout, zásadně nelítejte během svátků a prázdnin. Cena letenek je často i o 100 % dražší! Ze seznamu dnů v roce proto automaticky vyškrtněte:

 • Letní prázdniny
 • Vánoční svátky, Silvestr a Velikonoce
 • Státní svátky v cílové destinaci
 • Prodloužené víkendy ve vaší i cílové destinaci

Nakupujte brzy ráno nebo v noci

I když to nemáme podložené žádným testem, někteří lovci letenek tvrdí, že ceny bývají v době, kdy lidé tolik nesedí u počítačů, mírně nižší. Proč to nezkusit?

Nebojte se létat z okolních měst

Lety z Prahy jsou sice pohodlné, ale často tak platíte zbytečně moc peněz. Vždy se podívejte alespoň na nejpřilehlejší letiště, jestli odtamtud není let levnější. Často poletíte levněji z:

 • Polska
 • Slovenska
 • Maďarska
 • Rakouska
 • Německa

Uvidíte, že narazíte i na mnohatisícové rozdíly. Pak už se určitě vyplatí strávit pár hodin navíc v autobuse.

O tom, kolik cesty na jednotlivá letiště stojí a jak se tam dostat, se dočtete v článku Travel Bible.

Létejte s nízkonákladovými společnostmi

Při hledání letenek se vždy podívejte na whichairline, kde zjistíte, které letecké společnosti do vaší destinace létají. Máte velkou šanci, že najdete několik nízkonákladových společností, které létají za zlomek ceny běžné letenky.

U takových společností si spoj vyhledejte přímo na jejich stránkách. Občas totiž zakazují vyhledávačům zobrazovat jejich lety.

Díky nízkonákladovým aeroliniím se můžete za deset tisíc dostat na druhý konec světa a zpět, ale za cenu několika omezení. Tyto aerolinky si totiž účtují poplatky za všechno možné, od odbavených zavazadel, přes jídlo na palubě až po tisknutí palubního lístku.

Jejich letenky bývají navíc nevratné a bez možnosti změny letu, přičemž často létají z menších letišť. Proto si před koupením levné letenky pořádně pročtěte pravidla a zvažte, zdali vám to za to stojí. Seznam všech nízkonákladových aerolinií najdete na Wikipedii.

nízkonákladové letecké společnosti
Lety s nízkonákladovými společnostmi

Dlouhé lety kupujte na části

Pro lety s přestupem se občas vyplatí pořídit si jednotlivé části trasy samostatně. Můžete tak ušetřit 5 % až 20 % z ceny letenky. Lety si ale musíte správně načasovat, abyste měli dost času na přestup i v případě zpoždění. Když nestihnete přestup, nastávají komplikace.

Vždy si také zkontrolujte, jestli není levnější pořídit si dvě jednosměrné letenky. Už se nám stalo, že byly dvě jednosměrné letenky levnější než jedna zpáteční.

Používejte anonymní okno a VPN

Už se vám někdy stalo, že jste vyhledali letenku a po pár hodinách vám na ten samý vyhledávací dotaz vyskočila letenka dražší?

Může to být proto, že některé společnosti (včetně vyhledávačů) používají cookies ve vašem prohlížeči a letenku vám uměle zdražují. Anonymním oknem nebo vymazáním cookies problém vyřešíte.

Při pořizování letenek na vnitrostátní lety se vždy vyplatí použít k nákupu VPN a simulovat tak, že v dané zemi jste. Například letenky z jednoho mexického města do druhého pořídíte v Mexiku o poznání levněji, než když je kupujete ‚‚z Evropy’’.

Jak doložit zpáteční letenku

Chystáte se na dlouhodobý pobyt v cizí zemi a nevíte, kdy se budete chtít vrátit? Tak si dobře prostudujte podmínky vstupu do země.

Často totiž jako opatření proti ilegální imigraci požadují tzv. ‚‚Proof of Onward Travel’’, neboli letenku pryč ze země. Nemusíte nutně odletět tam, odkud jste přiletěli, musíte ale dokázat, že se ze země chystáte zase odjet. To je problém především pro nás, dlouhodobé cestovatele. Často nevíme ani měsíc, kdy budeme chtít odletět, natož kam!

Naštěstí existuje služba, která za nás problém vyřeší. Za pár EUR vám v OneWayFly vystaví opravdovou letenku, která má čtrnáctidenní platnost. Letenku pak sami vystornují, vy ale máte platný doklad pro imigrační oddělení.

Jak doložit zpáteční letenku
Doložení zpáteční letenky

Kdy se vyplatí pouze příruční zavazadlo 

Cestováním pouze s příručním zavazadlem můžete ušetřit peníze. Zatímco u běžných leteckých společností bývá odbavené zavazadlo v ceně, u nízkonákladových letů za něj totiž musíte platit.

Stojí ale ušetřené peníze za starosti s tím, abyste se vešli do váhového a rozměrového limitu příručního zavazadla?

Myslete na to, že limity na zavazadlo, které si s sebou vezmete do kabiny, bývají velmi striktní. Často nesmí vážit více jak sedm kilo! A vzhledem k tomu, že samotná taška nebo kufr váží více jak dvě kila, moc místa na vaše věci opravdu nezbývá.

Z naší zkušenosti je v celkem pohodlné létat s příručním zavazadlem na prodloužené víkendy, na delší cesty nám to za to ale zkrátka nestojí. Sami proto zvažte, co je vám milejší. Ušetřená tisícikoruna za kufr do letadla, nebo 20 kg váhy navíc.

Tipy na levné letenky

Dočetli jsme až sem? Asi to s nákupem levných letenek myslíte vážně! Předali jsme vám všechny znalosti a zkušenosti, které máme.

Pokud máte doplňující otázky nebo naopak vlastní tipy, jak na letenkách dále ušetřit, napište nám pod článek.

CHYSTÁTE SE CESTU? PAK VÁS BUDE ZAJÍMAT:

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

 

Jaký je nejlepší vyhledávač letenek?

My vždy začínáme na Kiwi a Skyscanner, abychom získali představu o ceně. Pak kontrolujeme i ostatní vyhledávače, a nakonec i web aerolinky, kterou jsme přes vyhledávač našli.

Kdy je správné kupovat letenky?

Nejlepší čas pro koupi letenek je zpravidla v rozmezí 4-11 týdnů před plánovaným odletem. Nejlepší dny pro odlety jsou úterý, středa a sobota, protože jsou mimo špičku a letenky jsou levnější.

Související články

3 COMMENTS

 1. Dobrý den, rád bych poprosil o radu. Snažím se vyhledat zpáteční letenku do Mexika a jednou za čas se mi stane, že vidím ceny dobrých letů o mnoho levnější, než jindy. Když se je ale pokusím rezervovat, vždy dostanu chybu, že nabídka již není platná. Celé vyhledání a kliknutí na rezervaci mi přitom nezabere více jak jednu minutu, ani tak ale nejsem dostatečně rychlý. Jedná se prostě o příliš krátké okno nabídky, než abych se do něj mohl trefit, nebo je chyba jinde? Je nějaký způsob, jak se to dá vyřešit? Předem děkuji za odpověď.

 2. Dobrý den, ráda bych si koupila letenky do Cancunu, ale mám dilema jestli je kupovat ještě před vánocemi nebo až po. Existuje něco jako povánoční slevy u leteckých společností? Chtěli bychom letět cca únor, březen a nejspíš s Air France. Předem moc děkuji za odpověď.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyJak na levné letenky: 15 osvědčených i méně známých tipů

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu