...

Jak hledat levné ubytování

Levné ubytování je dostupné po celém světě. Kromě hotelů totiž existuje celá řada možností ubytování, které pořídíte za zlomek ceny, nebo úplně zdarma. Přinášíme vám návod, jak na ubytování při cestování ušetřit.

Víte, co si většina lidí myslí? Že cestování je drahé. To ale není pravda. Náklady na cestování se dají snižovat mnoha způsoby a levné ubytování šetří na cestách tisíce.

Cestování je drahé jen tehdy, když se tak rozhodnete. Těch několik hotelů, které najdete při prvním hledání na Googlu, je totiž jen zlomek možností, které se vám nabízejí.

Ubytovat se můžete kdekoliv a za jakoukoliv cenu, občas i zdarma. Záleží jen na vaší vůli, schopnosti vystoupit z komfortní zóny a troše štěstí.

Pojďme se tedy podívat, kde levné ubytování hledat a jaké jsou možnosti.

Hostely

ubytování v hostelu
Hostel

Cena: 100 Kč – 500 Kč za noc

Hostely jsou pro cestovatele nejlepší způsob, jak při cestách ušetřit. Pokoj i koupelnu sdílíte s více lidmi, často i s deseti dalšími cestovateli. Díky tomu je ale místo na palandě opravdu za pár korun. V pokoji vždy najdete uzamykatelné skříňky a ve většině případů ráno dostanete jednoduchou snídani.

Kvalita hostelů se liší místo od místa, téměř vždy jsme ale příjemně překvapeni. Není výjimkou, že hostely mají vlastní bazén nebo restauraci, WiFi a klimatizace už bývá ve vyspělejších zemích samozřejmostí (nebo za příplatek).

Kromě nízké ceny jsou hostely skvělou příležitostí k poznávání dalších cestovatelů, s kterými se v budově potkáváte na každém kroku. Společná kuchyň a obytné prostory k navazování nových přátelství přímo vybízejí.

Tipy pro spaní po hostelech

 • Vyhýbejte se hostelům bez uzamykatelných skříněk
 • Pořiďte si špunty do uší a noční masku na oči
 • Hostely hledejte na Booking.com a HostelWorld

Pokud nemáte rádi družení a chcete si dopřát nerušený spánek, můžete se mu vyhnout rezervací samostatného pokoje.


Levné hotely a Guest Houses

levný hotel v Maroku
Ubytování v levném hotelu

Cena: 250 Kč – 1500 Kč za noc

Guest Housy a levné hotely nabízejí oproti hostelu více soukromí, většinou ale bez kuchyňky a za vyšší cenu. Snídaně v ceně také není. Na druhou stranu dostanete pokoj standartní velikosti, pohodlnou velkou postel a klid, který vám může v hostelech chybět.

Takové ubytování si vybíráme v případě, kdy máme práci a potřebujeme se soustředit.

Jak vybírat levný hotel nebo Guest House

 • Pro hledání používejte Booking.com
 • Pročtěte si hodnocení, hlavně kvůli lokaci

Krátkodobé pronájmy pokojů a bytů

dům na krátkodobý pronájem
Krátkodobé pronájmy

Cena: 250 Kč – 1500 Kč za noc

Když mají lidé v domě nebo bytě volný pokoj a bydlí v dobré lokalitě, často ho nabízí k pronájmu. Vy se u nich můžete ubytovat za cenu levného hotelu, ale máte k dispozici celý byt, včetně kuchyně a obývacího pokoje.

Krátkodobý pronájem v rezidenční oblasti navíc nabízí širší možnosti poznání místní kultury a života. V podstatě si zkusíte, jaké to je žít jako obyvatel daného města. Takovou zkušenost vám žádný hotel ani hostel nezprostředkuje.

Tipy pro výběr vhodného apartmánu nebo pokoje:

 • Krátkodobé pronájmy hledejte na Airbnb (725 Kč sleva na Airbnb)
 • Pročítejte si hodnocení od předchozích ubytovaných
 • Na mapě prozkoumejte polohu ubytování a dopravní dostupnost
 • Delší pronájmy jsou levnější – jednejte o ceně

Během našich cest jsme si pronajali bezpočet domů, bytů a pokojů. Například v plážové Playa del Carmen jsme celý měsíc bydleli v plně vybaveném domě, který nás vyšel na 240 Kč za noc.


Kempování

Kempování
Kempování

Cena: 0 Kč – 500 Kč

Sbalit si stan nebo cestovní hamaku a vyrazit do přírody je často to nejlevnější a velmi zábavné řešení. Od tajného přespání v lesíku u cesty až po rozbití stanu v plně vybaveném kempu, vždy je to zážitek.

Se stanem se navíc podíváte do míst, kam řada cestovatelů nezavítá. Pro správný výběr stanu a spacáku si přečtěte náš návod, jak se sbalit na cesty.

Tipy na kempování

 • Vždy s sebou mějte dostatek vody, ne vždy bude zdroj poblíž
 • Potraviny skladujte dobře zabalené, ideálně na stromě
 • Místo ráno zanechte v takovém stavu, v jakém jste ho objevili

My kempování milujeme. Pod stanem jsme strávili 14 dní na Havaji, 45 dní na kolech po Evropě a dva týdny v Ugandě. Každé léto se těšíme pod stan!


House Sitting

pejsek mopsík s míčem na trávníku
House Sitting

Cena: 0 Kč za noc

Budete se asi divit, po světě ale existuje spousta lidí, kteří shánějí někoho, kdo se jim postará o dům, když nejsou na delší dobu doma.

Většinou to znamená starání se o pejsky a kočky, zalévání zahrady a udržování domu. Přitom máte celý dům k dispozici zdarma nezřídka i auto!

Tipy na House Sitting

 • Nejvíce možností najdete na TrustedHousesitters
 • S majitelem si předem ujasněte a sepište vaše povinnosti
 • Nehledejte na konkrétní datum – buďte co nejvíce flexibilní
 • Pečlivě vyplňte svůj profil, House Sitting je založený na vzájemné důvěře

Homestay

homestay
Ubytování u místních

Cena: 250 Kč – 1500 Kč za noc

Bydlení u místních je nejlepší způsob, jak zažít cizí zemi naplno. A když neumíte cizí jazyk, je to i pořádná sranda. Homestay se od krátkodobých pronájmů liší tím, že se aktivněji zapojujete do rodinného života. S hostitelskou rodinou snídáte, občas večeříte a pokud se tak domluvíte, tak i pomáháte s chodem domácnosti.

Jak si správně zvolit homestay

Pro hledání homestay je nejlepší napsat do Googlu název cílové země společně se slovem homestay. Většinou vám vypadne hned několik webových stránek, které je nabízí.

Co nejvíce věcí vykomunikujte předem, při hledání na místě se na všem dohodněte dříve, než zaplatíte. Jde především o stravu, úroveň ubytování a případná pomoc, kterou hostitel může očekávat. Ať pak nejste nepříjemně překvapeni.


Couchsurfing

Couchsurfing
Couchsurfing

Cena: 0 kč za noc

Pokud jste o couchsurfingu nikdy neslyšeli, je nejvyšší čas, abyste se zaregistrovali. Jde o obří komunitu (více jak 5 milionů) lidí, kteří nabízí své gauče a volné postele cestovatelům k přespání. Zdarma.

Proč to dělají? Protože rádi poznávají nové lidi a často sdílejí cestovatelského ducha. S každým hostitelem předem intenzivně komunikujete a navzájem se po skončení ubytování hodnotíte. Pokud jste introverti a není vám příjemné si povídat s cizími lidmi, couchsurfing pro vás nebude ta nejlepší volba.

Tipy na úspěšný couchsurfing

 • Svůj profil na Couchsurfing vyplňte co nejpodrobněji, potřebujete si získat důvěru hostitele
 • S žádostí o ubytování si dejte vždy práci, čím bude personalizovanější, tím lépe
 • Počítejte s tím, že si s hostitelem budete povídat, nebo spolu vyrazíte na výlet
 • Skvělými stránkami pro couchsurfing jsou také WarmShowers a HospitalityClub

Dobrovolnictví, ubytování a strava za práci

Sbírání čaje v Nepálu
Sbírání čaje v Nepálu

Cena: 0 Kč – 600 Kč za noc

Kromě platby penězi můžete za ubytování platit vlastní prací. Po světě existuje nespočet příležitostí, od specializovaných činností (doktor v Africe) až po základní úkony, které zvládne každý (stavba plotu kolem farmy ve Skotsku).

Většinou se tak dostanete do škol, hostelů, na farmu, nebo na loď.

Tipy na hledání ubytování za práci:

 • WWOOF, WorkAway a HelpX jsou stránky, kde najdete nejvíc nabídek na dobrovolničení
 • Vždy si předem ujasněte, kolik hodin práce denně po vás bude hostitel/organizace požadovat a jestli dostanete i stravu
 • Občas musíte za dobrovolničení i platit, pozor na to!

Home Exchange

Ubytování u moře
Home Exchange

Cena: členství na HomeExchange nebo LoveHomeSwap

Několik specializovaných webových stránek nabízí výměnu ubytování. Pro spoustu lidí je to velmi levný způsob, jak si užít dovolenou v komfortu, zatímco je o jejich vlastní domov dobře postaráno.

Pokud vlastníte dům nebo hezký byt, určitě se na jednom z těchto webů zaregistrujte. Třeba se vám podaří vyměnit si na týden domov s někým, kdo bydlí přímo u moře nebo vysoko v horách.

Tipy na Home Exchange:

 • Nejlepší weby jsou HomeExchange a LoveHomeSwap
 • Získat první referenci je vždy nejtěžší, ve hledání proto vytrvejte i po několika odmítnutích
 • Vybírejte si výměny přiměřené luxusu vašeho vlastního domova, luxusní vilu s vámi za ošuntělý byt na okraji Prahy nikdo nevymění
 • Ze začátku vlastní bydlení nepotřebujete, HomeExchange funguje na bázi kreditů, pořádně si prostudujte podmínky

Noční transport

Cestování přes noc
Noční cestování

Cena: lístek nebo letenka

Pokud vás čeká přesun, který trvá déle než osm hodin, zvažte noční transport. Vlaky, letadla, autobusy i lodě často nabízí noční spoje, které jsou speciálně uzpůsobené pro spánek. Na palubě sice nenajdete sprchu, za to ale ulehnete ke spánku a ráno se probudíte na úplně jiném místě!

Z Řecka do Itálie jsme jeli nočním trajektem a celou noc jsme strávili na horní plošině. Příjemný vánek střídaly výpary z pálené nafty, ale byl to zážitek, na který často rádi vzpomínáme.

Přejezd vlakem z Bangkoku na jih k moři také stál za to. Po pohodlné noci v klimatizovaném vagonu nás v postelích probudilo ranní slunce a my jsme za okny sledovali, jak ubíhá thajská krajina.

Tipy na noční cestování:

 • Pokud je to možné, vyberte si sedadlo s co největším místem pro nohy
 • Ve vlaku si raději rezervujte postel u země, než patrovou, nahoře často fouká klimatizace přímo do obličeje nebo svítí světla
 • Vemte si s sebou špunty do uší, mikinu (v tropech chladí i na 16 stupňů) a masku na oči
 • V Asii používejte 12go.asia, máme s nimi skvělé zkušenosti

Kategorií samo o sobě je cestování po jihovýchodní Asii a Indii, kde jsou rozdíly v kvalitě a dostupnosti ubytování opravdu obrovské. Doporučujeme proto přečíst si jak na levné ubytování na webu zcesty.net.

CHYSTÁTE SE CESTU? PAK VÁS BUDE ZAJÍMAT:

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyJak hledat levné ubytování

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu