...

Co dělat v Tulumu? 12 věcí, které musíte podniknout

Plánujete výlet do mexického Tulumu a nevíte, co tam podniknout? Tulum je plážové město na poloostrově Yucatán na východě Mexika, zhruba hodinu a půl autem z turistického letoviska Cancun. Na Yucatánu jsme strávili dva měsíce a Tulum jsme měli možnost prozkoumat křížek krážem. Máme pro vás seznam věcí, které musíte vidět a vyzkoušet.

Kde se ubytovat v Tulumu

V Tulumu jsme nějaou dobu strávili, takže pro vás máme doporučení na nejlepší místa, kde se ubytovat:

Hostel Bambu Grand – Hostel přímo v hotelové zóně v Tulumu, který má vlastní cenotu a restauraci s přijatelnými cenami. To je v hotelové zóně téměř zázrak.

Zamunda Garden View – Zamunda Garden View Apartments sice není přímo na pláži v hotelové zóně, zato dostanete úžasný apartmán za super cenu. Ubytování se nachází v centru města.

Nomade Tulum – Jeden z nejstylovějších hotelů v celém Mexiku.

1) Vyhraďte si alespoň jeden den na pláže

Nejkrásnější pláže v Tulumu
Nejkrásnější pláže v Tulumu

To by vás asi nenapadlo, co?  🙂 Ale nelze to vynechat, pláže jsou opravdu tím největším lákadlem, pokud vyrážíte na dovolenou na Yucatán. Není se čemu divit, jemný písek a kříšťálově čistá voda okouzlila i nás, a to na pláže opravdu vůbec nejsme!

Pozor:Kvůli globálnímu oteplování zažívá Yucatán příliv nezměrného množství mořských řas, které mohou na plážích setrvat týden, ale i dva měsíce. Nedá se určit, kdy přesně připlují a budu k vám upřímná, trochu to kazí celý zážitek z jinak dokonale bílých pláží.

2) Cenotes

Gran Cenote u Tulumu
Gran Cenote u Tulumu

Pokud jste si už něco o Yucatánu hledali, na krasové jeskyně naplněné podzemní a dešťovou vodou jste už určitě narazili.  Některé mají propadlé stropy a tvoří tak hluboké vodní nádrže se sladkou (či polosladkou) vodou, která je na rozdíl od moře příjemně osvěžující.

Zajděte si na výlet s místními českými průvodci na Yucatánu! Nabídku naleznete na webu likexpats.com.

Jedno z nejlepších míst na světě k potápění

Na Yucatánu najdete něco přes 6000 cenotes a jedno je krásnější než druhé. Kousek od Tulumu najdete naše oblíbené Gran Cenote (jsou tam želvičky!), a pokud se vydáte směrem na Playa del Carmen, doporučujeme navštívit i Cenote Azul. Obě tyto Cenotes jsou vhodné ke šnorchlování a ideální na fotky.

Ti z vás, kteří se umějí potápět, by se rozhodně měli vypravit do Dos Ojos, ale pozor, budete potřebovat základní potápěčskou licenci PADI. Pokud si chcete zaplavat, doporučujeme zavítat na méně navštěvovanou Cenote Xunaan Ha.

Pokud vám naše tipy nestačí, přehledný a aktualizovaný seznam nejlepších cenotes na Yucatánu najdete u Anna Everywhere.

3) Kde plavat zadarmo s želvami na Yucatánu? Akumal Beach

Kam za želvami
Na Akumal Beach můžete se želvami plavat zadarmo

Nejlepší místo pro plavání s želvami je Akumal beach kousek od Tulumu. Zaparkujte hned u Oxxo (po pravé straně, když přijíždíte od dálnice) za 50 pesos na den.

Vstup na pláž je zdarma, i když se vás místní budou snažit přesvědčit, že není a budou se vás snažit navést na „oficiální vchod“. Ve skutečnosti neplatíte za vstup na pláž, ale za užívání jejich sprch a záchodů. Ano, i spoustu zahraničních blogů tuto informaci píše špatně.

Nenechte se místními oklamat!

Místo toho hledejte Akumal Dive Shop, skrz který můžete projít zdarma na pláž. Od roku 2019 je hned vedle Akumal Dive Shopu zmíněná brána, kde budou chtít zaplatit 5 dolarů, vy ale projděte skrz obchod.

Na Akumal Beach jsou dvě možnosti, jak šnorchlovat s želvami. Buďto si zaplatíte 35 dolarů na osobu za výlet, kdy vás vezmou kousek od břehu, nebo po výlezu z Akumal Dive Shopu půjdete doleva až na konec pláže, když si můžete šnorchlovat sami. Tuto informaci jsme se dozvěděli náhodou, když přišli na pláž Mexičani a „naháněči“ turistům jim řekli „tady to je pouze pro turisty, jděte támhle dozadu.“ Ano, „naháněči“ mají uniformy, které mají působit „oficiálním“ dojmem.

Ranní ptáčata mohou jít šnorchlovat sami, ostatní si budou muset zaplatit výlet

Pokud se rozhodnete, že budete šnorchlovat sami, doporučujeme dorazit brzy ráno, nejlépe před 9:30. Po 11:00 už začíná být kvůli výletním lodím voda zakalená a vy tak byste nic neviděli. Když dorazíte pozdě, je vhodnější si zaplatit výlet lodí. Místní vás popovezou kousek od břehu, kde už je opět viditelnost dobrá.

Kde si koupit šnorchlovací výbavu

Šnorchlovací výbavu si nepůjčujte, zaplatíte za ní víc, než kdybyste si ji koupili ve Wallmartu. My jsme tu naší pořídili za 230 pesos i se šnorchlem (ale lze je sehnat i za 150). Koupili jsme si jednu a ve vodě jsme se střídali. Vlastní výbava se vyplatí i na šnorchlování v Cenotes. Pokud vám někdo budete tvrdit, že musíte mít záchrannou vestu, opět to není pravda.

4) Instagram-friendly muzeum IK LAB

Iklab Tulum
Iklab Tulum

Pokud máte rádi instagramová místa, nebo jste, jako my, fanoušci moderní architektury, zastavte se v IK LAB. Tato galerie patří k slavnému hotelu Azulik a restauraci Kin Toh, ale na rozdíl od hotelu si můžete galerii vychutnat zadarmo. Na prohlídku stačí 20 minut. Pozor, uvnitř smíte fotit a točit pouze na telefony, ale rozhodně stojí za návštěvu.

5) Mayské ruiny v Tulumu

Tulum Ruiny
Ruiny v Tulum

Vyrazte ráno. A to nejen kvůli velkému množství lidí, kteří ruiny navštěvují, ti vám nebudou vadit tolik jako šílené vedro a téměř žádný stín. Pokud máte rádi historii mayské civilizace, ranní hodiny vám dovolí si v klidu celé ruiny projít, a ještě si vše vyfotit bez davů.

Tulumské ruiny nejsou tak majestátní jako Chitzen Itza nebo Uxmal, zato jsou posazené vysoko na útesu, kolem ruin nejspíš potkáte i varany a nosály (roztomilá zvířátka).

Původní mayské město se původně jmenovalo Zama (místo, kde vychází slunce), a díky své poloze patřilo ve 13. a 14. století mezi nejdůležitější městské státy Yucatánu.

6) Laguna – Kaan Luun Lagoon

Foto: caribbeanplanet
Foto: caribbeanplanet

Skrytý poklad asi 20 km od Tulumu. Laguna s krásnou smaragdovou vodou, kde zaplatíte kolem 50 pesos za vstup na plavání a 150 pesos za potápění. Pokud nemáte auto, můžete použít colectivos z Tulumu do Felipe Carrillo, a odsud to dojít. Není to tak daleko.

7) Navštivte Xel-Ha

Na jeden den jsme vyrazili do zábavního parku Xel-Ha a nelitovali jsme
Na jeden den jsme vyrazili do zábavního parku Xel-Ha a nelitovali jsme

Xel-Ha znamená v mayštině „kde se rodí voda“ a nachází se 22 km od Tulumu. Je to vlastně obrovské vodní akvárium a zábavní park zároveň. Ideální místo pro rodiny s dětmi nebo pro všechny, kteří se chtějí celý den jen bavit a jíst.

Vstup pro dospělého je 80 amerických dolarů, ale v ceně máte neomezenou konzumaci jídla, pití, a to dokonce i piva a některých koktejlů. Pro malé děti jsou tu prolézačky, větší děti ocení zas tobogán (dobře, nejen děti). Vybavení na šnorchlování je v ceně a šnorchlovat lze úplně všude.

Určitě zkuste nějakou z jejich ziplajn a podívejte se na tamější cenotes. V parku jsou i nádherní papoušci.

Dva krásně barevní papoušci
V parku jsou i tito krasavci

Ke vstupnému si můžete zakoupit ještě atrakce navíc (jako plavání s delfíny a mantami), a také photo pass za 27 dolarů. Po celém parku jsou totiž rozmístěné profesionální fotoaparáty, nemusíte tak s sebou tahat žádná zařízení. Stačí vždy přiložit svůj náramek, tím aktivujete fotoaparát a na konci dne fotky zakoupíte.

8) Hippie a boho obchody a restaurace v hotelové zóně

V Tulumu je velké množství boho a hippie obchůdků
V Tulumu je velké množství boho a hippie obchůdků

Dobře, teď si možná říkáte, že jsem se asi zbláznila, protože vám doporučuji jít do obchodů. Nikde jsem ale neviděla takovou koncentraci stylových obchůdků, kaváren a restaurací jako v Tulumu. Najdete tam opravdu všechno, po čem vaše srdce touží.

Ručně vyráběná mýdla, fair-trade oblečení, vegan jídlo, raw zmrzlinu i dokonalou kávu. Když jsme se procházeli, svítily mi oči, ve vzduchu se houpali lapače snů, po cestách jezdili turisti na kolech a v restauracích podávali nádherně zdobená jídla. Když se setmělo a všude se rozsvítila světýlka, byla jsem v ráji.

9) Zkuste jógu na pláži

Zacvičit si jógu v Mexiku na pláži není problém. Lekce jsme viděli inzerované naprosto všude, a pokud tedy patříte k lidem, co milují jógu, ubytujte se v hotelové zóně a projděte si okolí. Během pěti minut najdete nejspíš 2-3 místa, kde jógu nabízejí.

10) Prozkoumejte město mimo hotelovou zónu

Pár, který si dává pusu a drží zmrzlinu v ruce.
A nejlepší zmrzlinu v Tulumu mají tady! Helados Buena Estrella Tulum

Hotelová zóna je odlišná od samotného města, i když i to podobně vzkvétá. Suvenýry jsou tady mnohem levnější, stejně jako jídlo. Pokud si chcete vychutnat alespoň částečně autentickou mexickou kuchyni, určitě alespoň na den vyrazte z hotelové zóny sem do města.

11) Navštivte ruiny Coba

Ruiny Coba: Nezapomeňte si půjčit kolo!
Ruiny Coba: Nezapomeňte si půjčit kolo!

Pouze necelou hodinu od Tulumu se nachází Coba, majestátní ruiny, které zde zbyly po mayské civilizaci. Určitě oceníte, že je zde méně lidí než v Chitzen Itza a vstup je poněkud nižší, pouze 75 pesos na osobu (cca 100 Kč). Jakmile ujdete prvních pár desítek metrů, nabídnou vám, že si můžete půjčit kolo za 50 pesos. To určitě udělejte. Komplex je poněkud rozsáhlý a pochodování v pekelném mexickém horku může být vysilující.

Coba také patří jedním z mála posledních ruin, na které lze vylézt! Nejvyšší pyramida má 120 strmých schodů a většina lidí po nich lezla po čtyřech. Pokud je ale zdoláte, naskytne se vám krásný výhled.

12) Jděte šnorchlovat do přírodního akvária

Yal-ku je nádherné přírodní akvárium kousek od Akumalu
Yal-ku je nádherné přírodní akvárium kousek od Akumalu

Yal-ku je nádherné přírodní akvárium kousek od Akumalu, ve kterém můžete šnorchlovat. Vydat se sem můžete na vlastní pěst nebo v rámci placeného výletu. Pokud pojedete sami, u Yal-ku je parkoviště zdarma, jsou tu také záchody, sprchy a zamykací skříňky. Vstup stojí kolem 280 pesos (300 Kč).

Kde se nají vegetariáni a vegani

Veganske jidlo v Tulumu
Veganské jídlo v Tulumu

S vegetariánským jídlem je v Mexiku větší problém, než jsme čekali, naštěstí Tulum je výjimkou. Najdete tu řadu veganských i vegetariánských podniků a některé dokonce i s velmi příjemnými cenami.

Veganská zmrzlina

Kam na rychlý internet v Tulumu

V Mexiku je občas s wi-fi problém. Nejvhodnější je mít mexickou simku a za 15 pesos si zakoupit neomezený internet na dvě hodiny. Pokud trváte na tom, že se někde chcete posadit na kávu a internet, zkuste BABEL Cafe.

Jak se pohybovat po Tulumu

Tulum je bezpečné místo, nemusíte se proto bát chodit sami ve dne i v noci. Nejoblíbenější způsob přepravy je ale kolo, to seženete od 150 pesos (nějakých 200 Kč) na den a taxík. Pozor, pokud si chcete půjčit auto, parkování v hotelové zóně vás vyjde na 200 pesos (240 Kč) a více na den.

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

8 COMMENTS

 1. Ahojte 🙂 Dakujem za super clanky a informacie o Mexicu. Mozem sa spytat prosim, ked ste si poziciavali auto, potrebovali ste aj Medzinarodny vodicsky preukaz alebo stacil vas narodny? Citala som rozne informacie. Dakujem

 2. Ahoj, diky za skvělé tipy! 🙂 máte prosím zkušenost kromě kola nebo auta také se zapůjčením skútru? Děkuji moc 🙂

  • Ahoj Terko,
   chtěli jsme si původně půjčit skútr na jízdy po okolí, ale vycházelo to celkem draho. Už si nevzpomínám na konkrétní ceny, ale nebylo to vůbec k tomu 🙂

 3. Ahoj,
  Prave jsme na miste a IK LAB pokud je to to same co SFER IK uz je vstup 400MX dovnitr, 1000MX nahoru.

 4. Dnes jsme navštívili Akumal beach,vstup přes Akumal Dive Shop není možný,bez zaváhání nás vyhodili a pohrozili ochrankou.Vstup už je opravdu možný přes bránu vedle za 120 pesos na osobu. Vylezete na pláži a čeká vás pohled na „rozparcelované“ moře.Všude bójky,pro plavce bez průvodce je vytyčen malý prostor hned před oficiálním vstupem,kde jic není,do leva se vůbec nedá zajít,jakmile jsme plavali za bójky,okamžitě pískot snad 10 Mexičanů a guide na kajaku nás přišel i ústně varovat.Je to jeden velký business a za nás jeden z nejhorších výletů po 3 týdnech v Mexiku.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoCo dělat v Tulumu? 12 věcí, které musíte podniknout

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu