...

Laguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo

Pouze dvě hodiny jízdy od Tulumu leží klidné městečko Bacalar na břehu křišťálově čisté sladkovodní laguny. Tohle místo je ideální pro všechny, kteří už mají dost turisty přesycených míst, jako je Tulum a Playa del Carmen a chtějí si trochu odpočinout mimo nablýskané hotelové zóny. Bacalar patří do skupiny Pueblos Mágicos (neboli magická města), která mexická vláda označila jako kulturně důležitá místa Mexika. A co byste měli v Bacalaru podniknout?

Kohunlich mayské ruiny
Psst! U Bacalaru jsou nádherné mayské ruiny Kohunlich

1) Zaplavte si v laguně sedmi barev

Byla to právě laguna, která v roce 2006 pomohla Bacalaru na seznam Pueblos Mágicos. Tohle dlouhé jezero má podle místních minimálně sedm odstínů modré a jeho čistota vám vyrazí dech. Pokud nejste ubytovaní v hotelu, který má přístup k laguně, můžete využít jednu z veřejných pláží (Balneario Ecologico), poplatek za vstup byl v roce 2019 pouze 3 pesos (asi 3,20 Kč).

2) Pronajměte si kayak

Jedna z nejlepších aktivit v Bacalaru je kayakování. Kayakování můžete podniknout buďto v rámci organizovaného výletu nebo na vlastní pěst. My jsme si kayak pronajali u Green Monkey Hostel Bacalar a stál nás na tři hodiny 360 Kč (asi 300 pesos).

Kajak s dvěma osobami na mexickém jezeře Bacalar
Kajakování na jezeře Bacalar

3) Prozkoumejte lagunu lodí či jachtou

Jeden z nejlépe hodnocených výletů je plachtění po laguně, kdy vás vezmou nejen ke Kanálu pirátů, ale i k cenotě. Ukážou vám místo, kde si můžete dát bahenní lázeň a dovezou vás na ptačí ostrov. Nabídka výletů lodí je ohromná, můžete jet na romantický výlet, na výlet na západ slunce či si pronajmout jachtu a dělat cokoliv, co budete chtít. Místní chodí na jachty slavit narozeniny i se loučit se svobodou. Pokud se budete nacházet poblíž, je dost pravděpodobné, že vás budou zvát, ať si s nimi dáte tequillu.

Jachtování na jezeře Bacalar
Výlet na jachtě po jezeře Bacalar a do Pirátské zátoky (Zdroj: thesailingcolibrincom)

4) Zajeďte se podívat ke Kanálu pirátů

Pokud se rozhodnete pro výlet lodí nebo pro organizované kayakování, pravděpodobně jedna ze zastávek bude Kanál pirátů. Voda je v kanálu pouze po pás, takže to je spíše na cachtání, než na plavání, ale ta světlounce modrá barva v kontrastu s bělostnou pláží vás bude svádět. k tomu, abyste zůstali co nejdéle. My jsme tam dokayakovali sami a vydrželi jsme se cachtat neuvěřitelné tři hodiny. Je pravda, že jsme měli štěstí na počasí, bylo zataženo, což při dlouhém kayakování oceníte, i když budete namazaní padesátkou.

Jezero Bacalar
Cachtání v zátoce pirátů na jezeře Bacalar

5) Navštivte pevnost Fort San Felipe

Na hlavním náměstí je obrovská pevnost, ze které je panoramatický výhled na lagunu. Uvnitř pevnosti je také muzeum, kde se můžete dozvědět více o pirátské historii Bacalaru. Vstup stojí kolem 120 Kč (100 pesos).

Pevnost San Felipe u jezera Bacalar v Mexiku
Fort San Felipe, zdroj: https://journalistontherun.com/

6) Potápějte se v Xul-Ha

Pokud nebudete mít dost vody, zamiřte do vesnice Xul-Ha, kde je Cenote Azul – ideální místo na plavání a potápění.

cenote azul
Cenote Azul u jezera Bacalar (Zdroj: chetumaltours.com)

7) S dětmi vyražte do Kan K’in Bacalar

15 minut od Bacalaru najdete zábavný park s 5 zip-lajny skrz džungli, ze kterých máte skvělý výhled do okolí a z jednoho i na úžasnou tyrkysovou vodu laguny. Vstup stojí 55 dolarů pro dospělého a 40 pro děti. Počítejte s tím, že v parku strávíte 2-3 hodiny.

8) Navštivte ruiny Kohunlich

Jednu hodinu cesty z Bacalaru se nachází na 21 akrech obrovský archeologický komplex Kohunlich. Jedná se o nejstarší ruiny, které jsme navštívili. Lidé toto město obývali už v roce 200 př.n.l.  až do roku 600. Komplex je obrovský, a pokud nedorazíte na místo zrovna v době, kdy se sem nahrne několik autobusů s turisty, je velká pravděpodobnost, že zde budete sami.

My jsme do Kohunlich dorazili kolem oběda, zrovna v čase, kdy osm autobusů z místa odjíždělo. Organizovaný výlet ale rozhodně není špatný nápad, zachytili jsme kousek výkladu předtím, než túry odjeli, a určitě se s průvodcem dozvíte daleko více, než kdybyste si informace hledali sami.

Mayské ruiny Kohunlich
Schody na nejvyšší budovu mayských ruin Kohunlich

Kam na jídlo v Bacalaru?

Na nejlepší pizzu v Mexiku do Pues Si

téhle malé pizzerii, která se nevyznačuje žádným úžasným interiérem, jsme byli každý den a o jejich pizze stále sním. Pokud tedy máte alespoň trochu rádi pizzu, doporučujeme se tady zastavit. Lepší pizzu jsme neměli ani v Itálii (nepřeháním!). Navíc tam měli i rychlou stabilní wi-fi.

Pizzeria Pues Si Bacalar
Nejlepší pizzerie v Mexiku – Pues Si

Nejen vegani musí do Mango Y Chile

Veganské bistro a kavárna Mango Y Chile se nachází hned vedle pevnosti Fort San Felipe a nabízí skvělé burgery a úžasnou kávu. Z venkovního posezení máte navíc výhled na lagunu.

Nejlepší mexické jídlo najdete La Piña

La Piña je vyhlášená skvělým jídlem, velkými a vizuálně pěknými porcemi, nízkými cenami, ale také čekáním. Mexičani obecně nikam nespěchají, ale tady vás na to, že si na jídlo počkáte, upozorňují i v menu. A jakmile se tohle v Mexiku stane (ano, viděli jsme takových nápisů ve stylu „nejsme fastfood“ více), počítejte s dlouhým čekáním. Stojí to ale za to!

Kde se ubytovat

Vybrali jsme pro vás tři konkrétní ubytování, z kterých bychom si vybírali my, pokud bychom do Playa del Carmen jeli znovu.

[lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“33″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Krásný hostel

Hostel jezero Bacalar

Kulu Tubohostel

Levný hostel, kde je příjemný noční bar a bazén. Bydlíte ve stylových betonových rourách, kam se vejde pouze postel a koupelna se nachází ve sdílených prostorách. Pozor, nešel tady příliš internet.

[/lgc_column] [lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“33″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Privátní apartmán

Ubytování u jezera Bacalar

Lapislázuli

Nově postavené apartmány nedaleko Bacalaru, které nás opravdu překvapily. Jsou moderní, čisté a panuje tu klid. Navíc se můžete spolehnout na stabilní wi-fi, která je na Yucatánu často zázrakem. Bohužel jsou mimo centrum, do baru na drink si nedojdete. Ale ta cena je úžasná.

[/lgc_column] [lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“33″ mobile_grid=“100″ last=“true“]

Vila u břehu

Villa Marilu jezero Bacalar

Villa Marilu B&B

Pokud se chystáte do Bacalaru na dovolenou, doporučujeme se podívat na tuhle nádhernou villu, která je kousek od centra v klidné části města přímo na břehu laguny. A výhled z pokojů bere dech!

[/lgc_column]

Tipy a triky pro cestování po oblasti okolo jezera Bacalar

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

 

Další články o Mexiku, které vás budou zajímat

Průvodce městem Playa del Carmen

Co dělat v Tulumu? 12 věcí, které tam musíte podniknout

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoLaguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu