...

Dovolená Playa Del Carmen, Mexiko: 10 tipů, co vidět a dělat

Plánujete cestu do Mexika? Přinášíme vám tipy na oblíbené aktivity v Playa del Carmen, kde jsme bydleli více jak měsíc. V tomto článku se podíváme na slunění na písečných plážích, koupání v přírodních jezerech, prozkoumávání starodávných ruin a mnoho dalších aktivit. Zjistěte, co vidět a dělat v Playa del Carmen, kde se ubytovat a hlavně, kdy sem vyrazit.

Kde se ubytovat: Nejlepší hotely v Playa del Carmen

Když budete mít štěstí a bude volno v Suites Cielo y Mar, určitě neváhejte. Toto ubytování je na klidném místě v docházkové vzdálenosti od pláže a má naprosto luxusní výhled z pokojů.

Když bude plno, zkuste Aloft Playa del Carmen, který má naprosto skvělou polohu a vynikající snídaně.

Suites Cielo y Mar - nejlepší hotel v playa del carmen
Suites Cielo y Mar – nejlepší hotel v playa del carmen

Počasí Playa del Carmen: Kdy vyrazit do Mexika

Do Playa del Carmen můžete vyrazit prakticky po celý rok, ale nejpříjemněji je zde od prosince do dubna, kdy je teplo a téměř neprší.

Období od května do listopadu přináší vyšší vlhkost a častější deště, zvláště v hurikánové sezóně od června do listopadu. Teploty vzduchu se celoročně pohybují mezi 25°C a 28,5°C a teplota moře je také po celý rok příjemná, kolísající mezi 26°C a 29°C.

MěsícTeplota vzduchu (°C)Teplota moře (°C)
Leden25.026
Únor25.526
Březen26.526
Duben27.527
Květen28.527
Červen28.528
Červenec28.028
Srpen28.529
Září28.029
Říjen27.528
Listopad26.527
Prosinec25.527

10 tipů, co dělat a vidět v Playa Del Carmen v Mexiku

Playa del Carmen je plážové město v oblasti Mayské Riviery na mexickém ostrově Yucatán, zhruba hodinku jižně od Cancúnu. Kromě nekonečných pláží, barů a smažených dobrot churros je Playa del Carmen také bránou na ostrov Cozumel.

I když jde o ‚‚turisticky profláknuté’’ město, kromě hlavní 5th Avenue a oblasti okolo Playacar na turisty v podstatě nenarazíte.

V Playe jsme během našeho jarního pobytu v Mexiku strávili celý měsíc a na kolech jsme ji projezdili křížem krážem. Poradíme vám, kam se zajít podívat, jaké aktivity rozhodně vyzkoušet a kde se dobře najíst.

Každá ze zmíněných aktivit se od Playa del Carmen nachází maximálně dvě hodiny autem. Pomocí mapy na konci článku si můžete všechna místa zobrazit a jednoduše si naplánovat celou dovolenou dne po dni.

1) Koupání v cenotes: přírodních jeskyně a výdutě s průzračnou sladkou vodou

Cenotes u Playa del Carmen
Koupání v cenotes

Cenotes (podle starodávného mayského názvu cenote) jsou krasové jeskyně naplněné podzemní a dešťovou vodou. Často mají propadlé stropy a tvoří tak nádherné hluboké vodní nádrže se sladkou vodou, které jsou oblíbenými místy pro trávení odpoledne.

Yucatán má něco přes 6000 cenotes a můžeme vám odpřisáhnout, že krásnější a čistější vodu jsme v životě neviděli. Kromě koupání a šnorchlování se do cenote můžete také potápět, budete ale potřebovat základní potápěčskou licenci PADI.

Do všech cenotes se pohodlně dostanete pomocí mikrobusů Collectivos, které jezdí snad každou minutu na hlavních silnicích.

Doporučujeme především Jardin Del Eden, Cenote Azul a Cenote Xunaan-Ha. Přehledný a aktualizovaný seznam nejlepších cenotes na Yucatánu najdete u Anna Everywhere.

2) Celodenní výlet na ostrov Cozumel

Ostrov Cozumel
Ostrov Cozumel a jeho tyrkysové pláže

Cozumel je malý ostrov vzdálený zhruba 40 minut trajektem od Playa del Carmen. Jeho nádherné pláže přitahují obří výletní lodě, které zde často kotví. Pokud nechcete čekat ve frontě na lístek, doporučujeme si rezervovat lístek na trajekt přes GetYourGuide.

Levný způsob dopravy po ostrově jsou kola nebo skútry na půjčení. Po celém ostrově funguje taxi služba, ale dojet z přístavů na jednu ze vzdálenějších pláží vás může vyjít i na více jak 2000 Kč.

Na ostrově zůstaňte celý den a vraťte se do Playa del Carmen trajektem, který vyráží při západu slunce.

Tip na skvělou pláž: Po příjezdu na ostrov si stopněte auto směrem na sever a nechte se vyklopit u hotelu Playa Azul. Hotelový beach klub je přístupný veřejnosti a za vstup na pláž se neplatí. Za cenu objednané Coca-Coly zažijete dokonalé odpoledne.

3) Pláže Playa del Carmen

Playa del Carmen
Pláže Playa del Carmen

Všechny pláže Mayské riviéry už několik let sužují problémy s mořskou řasou sargassum, která sem připlouvá z otevřeného oceánu a několik týdnů v roce se vyvaluje na pláže (předpověď výskytu naleznete tady).

To ale neznamená, že pláže v Playa del Carmen nestojí za navštívení. Naopak, pokud vyrazíte na méně turistické pláže, užijete si dokonalou atmosféru s místními, kteří chodí na pláže tančit salsu a pojídat tacos.

Všechny pláže v Playa del Carmen jsou veřejné a přístup na ně je bezplatný, ale lehátko vás může vyjít na 100 Kč na osobu, ale i 1500 Kč. Ty nejlevnější lehátka jsme našli hned u místa, odkud se vyráží trajektem na Cozumel. Stačí sejít vlevo na pláž a vybrat si beach bar, který se vám líbí.

Tip na pláž v Playa del Carmen: Několik kilometrů severně od nejturističtější pláže se nachází Playa Punta 88. Chodí sem jen místní, k dispozici jsou sprchy i toalety zdarma, a právě tady najdete tu pravou mexickou atmosféru.

4) Večerní procházka po 5th Avenue

5th Avenue v Playa del Carmen
5th Avenue v Playa del Carmen

Procházka po ‚‚La Quinta’’ je povinnost každého, kdo se vydá do Playa del Carmen. Jako každé plážové město má i Playa svojí hlavní ulici pro pěší, a tak na 5th Avenue najdete nejrůznější obchody, bary, kavárny, restaurace a prodejce nejrozlišnějšího zboží.

Za tmy všechny obchody světélkují a hrají pestrými barvami. Na ulici se procházejí lidé převlečení za superhrdiny, Mexičané hrají typické folkové písničky se sombrery na hlavě a každý druhý prodavač vás zve na ochutnávku tequily zdarma.

5) Mayské ruiny

Ruiny Tulum
Ruiny Tulum

Starobylé mayské ruiny v Tulumu najdete jižně od Playa del Carmen. Tulum byl až do patnáctého století důležitým obchodním centrem, mayské ruiny najdete posazené na úpatí útesu a po prozkoumání zbořenin se můžete vykoupat na přilehlé pláži.

Tip: Pokud nechcete využívat místní dopravu nebo si půjčovat auto, můžete sem vyrazit i přes organizovaný výlet, který si zakoupíte na GetYourGuide.

Tulum je jedno z nejpopulárnějších turistických míst Mayské riviéry, doporučujeme proto vyrazit do Tulumu v ranních hodinách. Ruiny Coba jsou od Playi také kousek, je tam méně turistů a na rozdíl od Tulumu můžete vylézt na jednu z pyramid.

Zhruba dvě hodiny autem od Playa del Carmen najdete také jeden se sedmi nových divů světa, ruiny mayského města Chichén Itzá s tisíciletou historií.

6) Plavání s mořskými želvami

Akumal Tulum
Mořské želvy v zátoce Akumal

Za mořskými želvami se na pláž Akumal sjíždí turisté ze širokého okolí. Toto jedinečné místo ohraničené korálovým útesem je učiněným rájem pro mořské želvy, které se zde krmí řasami, které porůstají dno zálivu.

Moře tu má ale extrémně jemný písek a skupiny turistů ho postupně rozvíří tak, že nejsou želvy téměř vidět. Doporučujeme proto vyrazit na Akumal časně ráno. Do deseti hodin ráno je voda průzračně čistá.

7) Objevte nejlepší restaurace

mexické tacos
tacos

Tak dobré tacos, jako si dělají Mexičané, jinde na světě neochutnáte. Od malých stánků na ulicích až po luxusní restaurace, každý dělá tacos trochu jinak a je hřích vše neochutnat.

Vegetariánům doporučujeme vynikající lasagne v Que Huevos a pokud jste vegani, určitě vyražte do Pitted Date na skvělý veganský burger a do Bio Natural restaurace, která byla jednou z prvních vegetariánských restaurací v Playe.

8) Noční klub Coco Bongo

Klub Coco Bongo
Klub Coco Bongo

Playa del Carmen je menší město než Cancun, takže tu není tak bujarý noční život. Jednu kuriozitu tu ale přeci jen najdete: noční klub Coco Bongo.

Coco Bongo nabízí celonoční přehlídku postav z filmů, falešných hudebních hvězd i akrobatů. Na pódiu se postupně střídají a starají se o náramnou zábavu.

Vstup do klubu vás vyjde na 75 USD až 135 USD, každý lístek ale obsahuje neomezenou konzumaci alkoholu do tří hodiny ráno. Představte si tu scénu, kdy pijete alkohol z obřího kýble a na pódiu pobíhá Spiderman!

9) Jízda s Colectivo

Colectivo v Playa del Carmen
Colectivo v Playa del Carmen

Páteří místní dopravy jsou minibusy Colectivo, které jezdí po silnicích jeden za druhým. Vyznat se v tom, kam který míří, je samo o sobě zábava.

Jízdu s Colectivo doporučujeme každému, kromě velmi levného transportu (z Cancunu do Playa del Carmen za 40 pesos) je to skvělý způsob, jak si vyzkoušet kus ze života místních obyvatel.

10) Potápění

Potápění v Playa del Carmen
Potápění v Playa del Carmen

Pokud máte rádi potápění, pak je pro vás Playa del Carmen učiněným rájem na zemi. Snadno si můžete potápění rezervovat přes GetYourGuide.

Kromě potápění v cenotes můžete vyrazit na několik vyhlášených míst, mezi které patří Pared Verde Ledge nebo Tortugas. Ve městě narazíte na bezpočet obchodů a škol pro potapěče. Pokud nemáte PADI licenci, Playa del Carmen je skvělé místo, kde si ji obstarat.

Jak se do Playa del Carmen dopravit z Cancúnu

Z Cancúnu jezdí do Playa del Carmen autobusy ADO, které odjíždí z hlavního autobusového nádraží. Cesta vás s nimi vyjde na 120 pesos a musíte si lístek pořídit na určitou hodinu.

My doporučujeme trochu dobrodružnější minibusy Colectivos. Odjíždí zhruba každé minuty od supermarketu Soriana Super SM 2 a jízda vyjde na 40 pesos.

Jak na taxi v Playa del Carmen

V Playe taxikáři nepoužívají taxametry a správně by se měli řídit podle zónového výměru. Spoléhají ale na to, že turisté nemají mapu zón k dispozici a říkají si o více, než by měli.

Mapa rozděluje město do jednotlivých zón a vy si tam můžete jednoduše spočítat, kolik za cestu zaplatíte. Pohyb taxíkem po Playe není drahý. Nejnovější mapu naleznete vždy tady.

Tipy a triky pro cestování po Playa del Carmen a okolí

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Často kladené otázky

Jak se dostat na Cozumel z Playa del Carmen?

Na Cozumel se dostanete trajektem, lístek si můžete zakoupit na GetYourGuide.

Kdy je nejlepší počasí v Playa del Carmen?

Nejlepší počasí v Playa del Carmen je od prosince do dubna.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoDovolená Playa Del Carmen, Mexiko: 10 tipů, co vidět a dělat

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu