Chichen Itza: Mayské ruiny a mexický div světa

Starobylé mayské město Chichen Itza má úžasnou, více než tisíciletou historii. Je to druhé nejnavštěvovanější archeologické naleziště v Mexiku, UNESCO památka světového dědictví a jeden ze sedmi nových divů světa.

Chichen Itza leží na mexickém poloostrově Yucatán, nedaleko Cancúnu, a to je jedním z důvodů, proč tyto mayské ruiny navštěvují miliony lidí každý rok.

Nádvoří Chichen Itza

Historie Chichen Itza

O historii města se toho moc neví, ale jedna věc je jistá. Když na poloostrov Yucatán dorazili v patnáctém století první španělští objevitelé, město Chichen Itza už bylo dávno opuštěné. Historikové přišli s několika teoriemi, proč tomu tak bylo. Chichen Itza není jediné město, ze kterého se jeho obyvatelé vytratili. Podobným způsobem zanikla celá mayská civilizace.

Jedna z teorií říká, že mayů bylo zkrátka moc a vyčerpali dostupné přírodní zdroje. Mohla také přijít katastrofa v podobě velkého sucha nebo epidemie.

Jednotlivé městské státy spolu navíc neustále soupeřily – mayská města jsou plné výjevů z válek a krvelačných soubojů. V každém případě je Chichen Itza jedno z nejzachovalejších měst, které nám po mayské civilizaci zbylo.

Kukulkánova pyramida – El Castillo

Pyramida El Castillo v mayském městě Chichen itza
Pyramida El Castillo

Nejznámější a nejfotografovanější stavbou komplexu je Kukulkánova pyramida, která vykazuje známky vysoce sofistikovaných stavitelů, kteří používali pokročilou matematiku. Pyramida vystavěna na čtvercovém půdorysu, k vrcholu vede 91 schodů a ve dnech rovnodennosti vrhá zapadající slunce stín, díky kterému sochy hadů na pyramidě jakoby ožívají. Jejich stíny se plazí kolmo dolů po pyramidě a vytvářejí iluzi hadů.

Z každé strany vede k vrcholu jedno schodiště a každé z nich představuje jednu světovou stranu. Schodů je na pyramidě dohromady 365, stejně jako počet dnů na mayském slunečním kalendáři.

Díky technologie 3D skenování archeologové zjistili, že uvnitř pyramidy se nachází další dvě. Noví vládci tak pravděpodobně nechali vystavět novou pyramidu na staré.

Chrám válečníků – Temple of the Warrior

Sloupy chrámu válečníků v Chichen Itza
Sloupy chrámu válečníků v Chichen Itza

Chrám válečníků je rozlehlá budova, ze které zbylo už jen zhruba 200 sloupů, které nejspíše podepíraly střechu, která byla z jiného materiálu. Chrámů se přezdívá také Hall of the Thousand Columns a nejspíše šlo o prostranství pro náboženská shromáždění, nebo zde bylo tržiště.

Podél schodiště uvidíte sochy držící ve svých rukou misky, které nejspíše sloužily při náboženských rituálech. Mayové je mohli plnit tabákem, tortillami nebo čímkoliv, co bylo vhodné obětovat bohům.

Hřiště na Tlachtli

Hřiště Tlachtli Chichen Itza
Hřiště na míčovou hru Tlachtli

Nalevo od hlavní pyramidy naleznete hřiště na mayskou míčovou hru Tlachtli, které je největším dosud nalezeným mayským hřištěm na světě.

Podle rytin a dalších útržků se předpokládá, že proti sobě hrály dva týmy a jejich úkolem bylo prohodit gumový míč skrze obruč umístěnou vysoko nad jejich hlavami.

To by nebylo nic složitého, kdyby neměli zakázáno používat ruce a nohy.

Samotná hra je stará více jak 3 500 let a v různých obměnách se hrála po dlouhá staletí. V případě Mayů šlo o náboženský rituál, kdy kapitána nebo celé mužstvo (není jasné, jestli vítěze, nebo poražené) na konci hry obětovali bohům v nedaleké přírodní studni ­– cenote.

Studna obětování – Cenote De Los Sacrificios

Studna obětování v Chichen Itza
Studna obětování

Přírodní studny bývaly jediným dostupným zdrojem pitné vody a Mayové k nim chovali posvátný respekt. Mnozí historikové se domnívají, že město Chichen Itza zde bylo postaveno právě kvůli existenci Studny obětování.

Během dlouhých období sucha vhazovali Mayové do studny mnohé předměty, včetně ostatků obětovaných Mayů, aby si naklonili boha deště Chac.

Při prozkoumávání podzemního jezera objevili potápěči tisíce artefaktů vyrobených ze zlata, mědi a ledvince a samozřejmě množství lidských koster vykazujících známky dekapitace.

Observatoř – El Caracol

El Caracol Chichen Itza
El Caracol (Observatoř) zdroj: National Geographic

Další zajímavou stavbou je tzv. Observatoř, jejíž střecha má kopulovitý tvar a není plně uzavřená. Nejspíše sloužila právě mayským astrologům pro pozorování hvězd.

Mayové ale neměli k dispozici sklo, nevlastnili tedy žádné dalekohledy a všechny objevy uskutečnili pouhým okem.

Tzompantli – zeď lebek

Tato platforma obehnaná podobiznami lebek se používala pro kupení dekapitovaných hlav na velkou hromady. Obětmi byli nepřátelé poražení v bitvě nebo vězni obětovaní bohům.

Podobný motiv nese také přilehlá stavba House of the Eagles, která zobrazuje orly a jaguáry svírající lidská srdce.

Plavání v okolních Cenotes

Přímo v Chichen Itza si nezaplavete, můžete se ale vydat do jedné z přilehlých cenotes.

Nejbližší je cenote Ik Kil, počítejte ale s vysokým počtem turistů, protože agentury často nabízí návštěvu Chichen Itza a Ik Kil dohromady. Doporučujeme proto vyrazit směrem k městu Valladolid a vyzkoušet jednu z méně turisticky známých cenote: Zaci nebo Dzitnup.

Tipy pro návštěvu Chichen Itza

 • Vstupné vás vyjde na cca 600 Kč, mějte s sebou dostatek hotovosti (kartou lze zaplatit jen část)
 • Dorazte co nejdříve, od 9:30 začínají najíždět autobusy plné turistů
 • Na prohlídku se vybavte kvalitním opalovacím krémem, kloboukem a vodou
 • Prodejce tretek ignorujte, nabízejí předražené suvenýry, které koupíte v každém větším městě za polovinu ceny, pokud si ale zapomenete pokrývku hlavy, raději do klobouku investujte
 • Každý průvodce říká něco trochu jiného, berte proto informace s rezervou, obecně platí, že o Mayích se toho opravdu moc neví a detailní popisy náboženských obřadů jsou spíše pohádkou pro turisty
 • Restaurace v okolí vstupu jsou předražené a nestojí za to, vemte si s sebou svačinu a na oběd si zajeďte do vesnice Pisté nebo do města Valladolid
 • Neparkujte podél cesty, zaparkujte přímo na vyhrazeném parkovišti před vchodem, je hlídané a nemusíte se bát, že vám odřou půjčené auto.

Výlety do Chichen Itza

Pokud raději vyrážíte se skupinou a nechcete se o nic starat, doporučujeme vyrazit na celodenní výlet s jednou z místních společností. Většinou vás vyzvednou přímo u hotelu.

Mapa Chichen Itza

mapa Chichen Itza
mapa Chichen Itza

Jak se do Chichen Itza dostat

Autem

Pokud si plánujete půjčit auto, na konci článku naleznete několik tipů, kam pro něj. Zde jsou vzdálenosti od nejbližších měst, kde nejspíš budete ubytovaní.

 • CANCUN – Chichen Itza je 197 km (dvě a půl hodiny) od Cancunu autem.
 • PLAYA DEL CARMEN Chichen Itza je 181 km (2 hodiny) od Playa del Carmen autem.
 • MERIDA – Chichen Itza je 119 km (jeden a půl hodiny) od Meridy autem.
 • VALLADOLID – Chichen Itza je 45 km (45 minut) od Valladolid autem.

Autobusem

Mexické autobusy ADO vás z Cancunu dovezou za tři hodiny a jedna cesta vás vyjde na 336 pesos (405 Kč). ADO jezdí také z Valladolidu, cesta trvá 50 minut a za jeden směr zaplatíte zhruba 100 Kč.

Colectivos

Levnější variantou jsou mikrobusy Colectivos, které vyjíždějí snad každých deset minut z Cancúnu i Valladolidu. Většinou zaplatíte zhruba polovinu ceny lístku autobusů ADO.

 

Tipy a triky pro cestování po Yucatánu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

 

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT