...

Chichén Itzá Mexiko: Průvodce, rady a tipy

Starobylé mayské město Chichen Itza má úžasnou, více než tisíciletou historii. Je to druhé nejnavštěvovanější archeologické naleziště v Mexiku, UNESCO památka (od roku 1988) světového dědictví a jeden ze sedmi nových divů světa.

Mayské pyramidy Chichen Itza leží na mexickém poloostrově Yucatán, nedaleko Cancúnu, a to je jedním z důvodů, proč tyto mayské ruiny navštěvují miliony lidí každý rok.

Přečtěte si náš obsáhlý článek o tomto archeologickém skvostu a buďte dokonale připraveni na luxusní zážitek, v ideálním případě bez turistů a za hezkého počasí. 😊

Nádvoří Chichen Itza

Chichén Itzá vstupné

Vstupné vás vyjde na cca 800 Kč, mějte s sebou dostatek hotovosti (kartou lze zaplatit jen část), ideální je koupit si vstup předem přes GetYourGuide.

Historie Chichén Itzá

O historii města se toho moc neví, ale jedna věc je jistá. Když na poloostrov Yucatán dorazili v patnáctém století první španělští objevitelé, město Chichen Itza už bylo dávno opuštěné. Historikové přišli s několika teoriemi, proč tomu tak bylo. Chichen Itza není jediné město, ze kterého se jeho obyvatelé vytratili. Podobným způsobem zanikla celá mayská civilizace.

Jedna z teorií říká, že mayů bylo zkrátka moc a vyčerpali dostupné přírodní zdroje. Mohla také přijít katastrofa v podobě velkého sucha nebo epidemie.

Jednotlivé městské státy spolu navíc neustále soupeřily – mayská města jsou plné výjevů z válek a krvelačných soubojů. V každém případě je Chichen Itza jedno z nejzachovalejších měst, které nám po mayské civilizaci zbylo.

Hrubé odhady říkají, že město bylo vystavěno mezi 6. a 10. století našeho letopočtu a bydlelo zde na 50 000 obyvatel. Nejspíše šlo o jedno z nejvýznamnějších ekonomických center mayské civilizace, ale postupně do 15. století upadalo, až bylo úplně opuštěno.

Významné budovy a památky v Chichén Itzá

Naleziště obsahuje mnoho kamenných budov v různém stavu (některé už jsou zrestaurovány, jiné jsou úplně rozpadlé). Budovy byly propojeny hustou sítí dlážděných cest, nazývaných sacbeob.

Archeologové identifikovali více než 80 sacbeobů křižující celé místo a vedou do všech směrů.

Mnohé z těchto kamenných budov byly původně natřeny červenou, zelenou, modrou a fialovou barvou. Pigmenty byly vybírány podle toho, co bylo v dané oblasti nejsnáze dostupné. Místo je třeba si představit jako barevné, ne jako dnes.

Teď vám představíme ty nejvýznamnější stavby, které při vaší návštěvě nesmíte vynechat. Budov jinak najdete v areálu desítky a nepočítaně jich je stále pohlceno džunglí. V závěru článku najdete mapu celého naleziště.

Zachovalé ruiny v Chichén Itzá
Zachovalé ruiny v Chichén Itzá

Kukulkánova pyramida – El Castillo

Nejznámější a nejfotografovanější stavbou komplexu je Kukulkánova pyramida, která vykazuje známky vysoce sofistikovaných stavitelů, kteří používali pokročilou matematiku.

Pyramida je vystavěna na čtvercovém půdorysu a na výšku měří 30 metrů. Z každé strany vede k vrcholu jedno schodiště s 91 schody a každé z nich představuje jednu světovou stranu. Schodů je na pyramidě dohromady 365, stejně jako počet dnů na mayském slunečním kalendáři.

Pyramida má celkem devět platforem, které představují devět podlaží podsvětí neboli Xibalba.

Ve dnech rovnodennosti vrhá zapadající slunce stín, díky kterému sochy hadů na pyramidě jakoby ožívají. Jejich stíny se plazí kolmo dolů po pyramidě a vytvářejí iluzi hadů.

Díky technologie 3D skenování archeologové zjistili, že uvnitř pyramidy se nachází další dvě. Noví vládci tak pravděpodobně nechali vystavět novou pyramidu na staré.

Na pyramidu vás nepustí a pokud chcete mít fotografii bez lidí (jako my), tak doporučujeme dorazit hned na otevíračku.

Pyramida El Castillo v mayském městě Chichen itza
Pyramida El Castillo

Chrám válečníků – Temple of the Warrior

Chrám válečníků je 12 metrů vysoká a 40 metrů široká stavba. Centrální chrám zobrazuje basreliéfy válečníků, orlů a jaguárů, kteří požírají lidská srdce. V rytinách lze také nalézt zobrazení boha Tlalchitonatiuha a Chaaca Moola.

Chrám válečníků je jednou z nejpůsobivějších a nejdůležitějších staveb v Chichen Itzá. Je to jediná známá pozdně klasická mayská budova dostatečně velká pro opravdu velká shromáždění.

Chrám se skládá ze čtyř platforem, lemovaných na jižní a západní straně 200 kulatými a čtvercovými sloupy.

Všechny čtvercové sloupy jsou vyřezány v basreliéfu s toltéckými válečníky; na některých místech jsou po částech slepeny, natřeny zářivými barvami a pokryty omítkou.

K Chrámu válečníků se přistupuje po širokém schodišti s prostou stupňovitou rampou po obou stranách a na každé rampě jsou postavy vlajkonošů, kteří drží vlajky.

Podél schodiště uvidíte sochy držící ve svých rukou misky, které nejspíše sloužily při náboženských rituálech. Mayové je mohli plnit tabákem, tortillami nebo čímkoliv, co bylo vhodné obětovat bohům.

Chrám válečníků Chichén Itzá
Chrám válečníků Chichén Itzá

Skupina tisíce sloupů

Toto místo dnes představuje už jen 200 stojících sloupů, které v minulosti nejspíše podpíraly velkou střechu. Místo se nazývá ‚‚tisíc sloupů’’ jen proto, že se archeologové domnívají, že se v budově konala velká shromáždění.

Na západní straně jsou vidět zbytky čtyř komor, z nichž dvě byly zasypány tak, aby podpíraly druhé patro. Sloupy byly postaveny mezi 900 a 1200 n. l. a ukazují zbytky štukové krytiny, která by byla natřena v různých barvách.

Sloupy chrámu válečníků v Chichen Itza
Sloupy chrámu válečníků v Chichen Itza

Platforma orlů a jaguárů

Platforma orlů se nachází na velkém náměstí mezi Chrámem lebek a Chrámem Venuše. Na každé ze čtyř stran má schodiště vedoucí na vrchol plošiny. Balustrády (zábradlí schodiště) jsou zakončeny stoupajícím opeřeným hadem – hadím bohem Kukulcánem. Na stěnách stavby jsou ležící lidské postavy. Pod nimi jsou orli a jaguáři děsivě svírající lidská srdce.

Platforma byla pravděpodobně používána pro náboženské a ceremoniální účely se zvláštním důrazem na vojenskou převahu.

Na základně konstrukce je svislá stěna s vyvýšenými panely zobrazujícími obrazy, které se vztahují k běhu slunce po obloze ve dne a jeho sestupu do podsvětí v noci. Orli a jaguáři symbolizují válečníky, kteří zajímají oběti, aby nakrmili boha Slunce.

„Orlí rytíři’’ byli lukostřelci, kteří zaútočili na nepřítele dříve, než se k sobě dostali pěšáci. Agresivní orli vytesaní na stěnách plošiny jsou symbolem této elitní skupiny lučistníků, která měla zbroj zdobenou pery z orlů.

„Jaguárští rytíři’’ byli považováni za nejdivočejší členy armády. Bojovali ruku v ruce s dřevěnými palicemi zakončenými obsidiánovými noži. Kryli se brněním z jaguářích kůží a přilbami z jaguářích hlav.

Platforma orlů a jaguárů
Platforma orlů a jaguárů

Hřiště na Tlachtli (The Ball Game)

Nalevo od hlavní pyramidy naleznete hřiště na mayskou míčovou hru Tlachtli, které je největším dosud nalezeným mayským hřištěm na světě.

Podle rytin a dalších útržků se předpokládá, že proti sobě hrály dva týmy a jejich úkolem bylo prohodit gumový míč skrze obruč umístěnou vysoko nad jejich hlavami.

To by nebylo nic složitého, kdyby neměli zakázáno používat ruce a nohy.

Samotná hra je stará více jak 3 500 let a v různých obměnách se hrála po dlouhá staletí. V případě Mayů šlo o náboženský rituál, kdy kapitána nebo celé mužstvo (není jasné, jestli vítěze, nebo poražené) na konci hry obětovali bohům v nedaleké přírodní studni ­– cenote.

Míč pro hru byl vyroben z tekutého latexu získaného z kaučukových stromů. Při zahřátí pryskyřice se tvořila vlákna, která byla nejprve svinuta do kuličky a pak ručně stlačena nebo lisována do formy.

Hmotnost míče se pohybovala mezi 3 a 5 kilogramy a pokud se deformoval, musel být znovu natažen do původního tvaru. Každý hráč měl svůj vlastní míč jako součást své osobní výbavy.

Na vyobrazeních jsou některé míče dostatečně malé, aby se vešly do ruky, a jiné větší než fotbalový míč.

Hřiště Tlachtli Chichen Itza
Hřiště na míčovou hru Tlachtli

Studna obětování – Cenote De Los Sacrificios

Přírodní studny bývaly jediným dostupným zdrojem pitné vody a Mayové k nim chovali posvátný respekt. Mnozí historikové se domnívají, že město Chichen Itza zde bylo postaveno právě kvůli existenci Studny obětování.

Během dlouhých období sucha vhazovali Mayové do studny mnohé předměty, včetně ostatků obětovaných Mayů, aby si naklonili boha deště Chac.

Při prozkoumávání podzemního jezera objevili potápěči tisíce artefaktů vyrobených ze zlata, mědi a ledvince a samozřejmě množství lidských koster vykazujících známky dekapitace.

Studna obětování v Chichen Itza
Studna obětování

Observatoř – El Caracol

Další zajímavou stavbou je tzv. Observatoř, jejíž střecha má kopulovitý tvar a není plně uzavřená. Nejspíše sloužila právě mayským astrologům pro pozorování hvězd.

Mayové ale neměli k dispozici sklo, nevlastnili tedy žádné dalekohledy a všechny objevy uskutečnili pouhým okem.

El Caracol Chichen Itza
El Caracol (Observatoř) zdroj: National Geographic

Tzompantli – zeď lebek (chrám lebek)

Tato platforma obehnaná podobiznami lebek se používala pro kupení dekapitovaných hlav na velkou hromadu. Obětmi byli nepřátelé poražení v bitvě nebo vězni obětovaní bohům.

Tento je jeden z nejstarších Tzompantli, které byly kdy nalezeny. Obyvatelé Chichén Itzá shromažďovali dlouhé dřevěné trámy, na kterých zavěšovali hlavy svých nepřátel. Archeologové zde objevili pohřbené sochy Chaac Moola, spolu s lebkovými obětinami a rozbitým kruhem z hřiště pro hru s míčem.

Tzompantli v Chichén Itzá je velká obdélníková plošina o délce 60 metrů a šířce 12 metrů. Skládá se z velmi malého svahu na spodní části, středního pásu zdobeného lebkami běžícími ve třech vodorovných řadách, a na vrcholu, mírně zužujícího se pásu s další řadou lebek.

Tzompantli Chichén Itzá
Tzompantli Chichén Itzá

Kromě uvedených budov najdete v komplexu Chichén Itzá řadu dalších zajímavých staveb:

 • Parní lázně
 • Kostnice
 • Jelení dům
 • Dům Chichanchob
 • Kostel
 • a další

Plavání v okolních Cenotes

Přímo v Chichen Itza si nezaplavete, můžete se ale vydat do jedné z přilehlých cenotes.

Nejbližší je cenote Ik Kil, počítejte ale s vysokým počtem turistů, protože agentury často nabízí návštěvu Chichen Itza a Ik Kil dohromady. Doporučujeme proto vyrazit směrem k městu Valladolid a vyzkoušet jednu z méně turisticky známých cenote: Zaci nebo Dzitnup.

Tipy pro návštěvu Chichen Itza

 • Dorazte co nejdříve, od 9:30 začínají najíždět autobusy plné turistů
 • Na prohlídku se vybavte kvalitním opalovacím krémem, kloboukem a vodou
 • Prodejce tretek ignorujte, nabízejí předražené suvenýry, které koupíte v každém větším městě za polovinu ceny, pokud si ale zapomenete pokrývku hlavy, raději do klobouku investujte
 • Každý průvodce říká něco trochu jiného, berte proto informace s rezervou, obecně platí, že o Mayích se toho opravdu moc neví a detailní popisy náboženských obřadů jsou spíše pohádkou pro turisty
 • Restaurace v okolí vstupu jsou předražené a nestojí za to, vemte si s sebou svačinu a na oběd si zajeďte do vesnice Pisté nebo do města Valladolid
 • Neparkujte podél cesty, zaparkujte přímo na vyhrazeném parkovišti před vchodem, je hlídané a nemusíte se bát, že vám odřou půjčené auto.

Výlety do Chichen Itza

Pokud raději vyrážíte se skupinou a nechcete se o nic starat, doporučujeme vyrazit na celodenní výlet s jednou z místních společností. Většinou vás vyzvednou přímo u hotelu

Mapa Chichen Itza

mapa Chichen Itza
mapa Chichen Itza

Jak se do Chichen Itza dostat

Autem

Pokud si plánujete půjčit auto, na konci článku naleznete několik tipů, kam pro něj. Zde jsou vzdálenosti od nejbližších měst, kde nejspíš budete ubytovaní.

 • CANCUN – Chichen Itza je 197 km (dvě a půl hodiny) od Cancunu autem.
 • PLAYA DEL CARMEN Chichen Itza je 181 km (2 hodiny) od Playa del Carmen autem.
 • MERIDA – Chichen Itza je 119 km (jeden a půl hodiny) od Meridy autem.
 • VALLADOLID – Chichen Itza je 45 km (45 minut) od Valladolid autem.

Autobusem

Mexické autobusy ADO vás z Cancunu dovezou za tři hodiny a jedna cesta vás vyjde na 336 pesos (405 Kč). ADO jezdí také z Valladolidu, cesta trvá 50 minut a za jeden směr zaplatíte zhruba 100 Kč.

Colectivos

Levnější variantou jsou mikrobusy Colectivos, které vyjíždějí snad každých deset minut z Cancúnu i Valladolidu. Většinou zaplatíte zhruba polovinu ceny lístku autobusů ADO.

Zajímavosti o Chichen Itza

Každoročně Chichén Itzá přiláká přibližně 2,5 milionu návštěvníků. Toto archeologické naleziště, jehož správná výslovnost je „Čičen Icá“, je postaveno v architektonickém stylu zvaném puuc.

Ačkoli převládala teorie, že město bylo řízeno jedním vládcem nebo dynastií, koncem 20. století se učené kruhy začaly přiklánět k názoru, že zde mohla vládnout rada složená z elitních rodů. Tato hypotéza však v posledních letech začíná být zpochybňována.

Chichén Itzá se stalo známým široké veřejnosti díky knize „Incidents of Travel in Yucatán“ od Johna Lloyda Stephense z roku 1843, která popisuje jeho cesty po Yucatánském poloostrově, včetně návštěvy tohoto místa. O dvacet let později se ruiny objevily i v díle Desiré Charnaye „Cités et ruines américaines“.

Hlavní pyramida je zdobena motivem opeřeného hada, Kukulkána, což je důležitý bůh v mayské mytologii. Během jarních a podzimních rovnodenností zde dochází k zajímavému jevu, kdy stín vrhající se ze zapadajícího slunce vytváří iluzi plazícího se hada.

Významným archeologem, který se zasloužil o mnohé objevy v Chichén Itzá, byl Edward Herbert Thompson. Thompson, který dlouhodobě žil v Mexiku a vykonával funkci konzula na Yucatánu, se proslavil zkoumáním Cenote Sagrado a objevem mnoha artefaktů, které byly posléze umístěny v Peabody Museum na Harvard University. V roce 1926 byl však obviněn mexickou vládou z krádeže a o několik let později zemřel, aniž by se na Yucatán vrátil.

Chichén Itzá je propojené systémem dlážděných cest, zvaných sacbeob. Tyto cesty spojují různé části komplexu, včetně hlavních náměstí a obřadních míst.

Od roku 2008 je zakázáno vstupovat na pyramidu po tragické nehodě americké turistky. Tento zákaz přispívá k ochraně památky.

Nedávným objevem byl systém podzemních chodeb Balamkú, kde byly nalezeny rituální předměty staré až 1000 let. Tento objev byl uskutečněn v roce 2019 pod vedením Guillerma de Anda.

Večerní světelné show u pyramidy Kukulkána přináší návštěvníkům jedinečný zážitek, doplněný hudbou a osvětlením, které umocňuje atmosféru tohoto historického místa.

Tipy a triky pro cestování po Yucatánu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoChichén Itzá Mexiko: Průvodce, rady a tipy

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu