...

Mayské ruiny: To nejlepší z mexického Yucatánu

Ruiny měst starodávné mayské civilizace jsou k nalezení po celém Yucatánu a jsou tím nejzajímavějším, co můžete na mexickém poloostrově zažít. Vydejte se s námi po stopách Májů.

Mayská civilizace na poloostrově Yucatán

Mayská civilizace byla jedna z nejpokročilejších kultur západní hemisféry, tedy alespoň do té doby, než Severní Ameriku objevili Evropané.

Největší rozkvět zažili Mayové v období let 300 – 900 našeho letopočtu a jejich impérium se rozkládalo na území dnešního jižního Mexika, Guatemaly, Hondurasu a severního Belize. Dohromady šlo o více jak 40 městských států a ty, které se pod nánosy džungle dochovaly, jsou dnes označeny za světové dědictví.

Mayská města jsou plná kamenných chrámů, pyramid, hřišť a obytných čtvrtí. Města primárně sloužila jako domov místních vůdců, králů a pro náboženské aktivity.

Máyové jsou známí především pro svoje výborné znalosti matematiky a astronomie. Tyto vědy byly pevně spjaté s uctíváním mayských bohů.

Pojďme se společně podívat na sedm rozlehlých mayských měst, které se dodnes dochovaly a lze je navštívit. Pokud se chystáte na Yucatán a plánujete se vydat po stopách Mayů, doporučujeme si rezervovat alespoň 14 dní.

Chichen Itza – nový div světa

Pyramida El Castillo v mayském městě Chichen itza
Pyramida El Castillo

Chichen Itza jsou nejnavštěvovanější a zároveň nejdražší ruiny na celém Yucatánu, má to ale svůj důvod. Nachází se tu celkem 18 zrestaurovaných budov, z nichž nejznámější je pyramida Kukulcan.

Ve dnech rovnodennosti (21. březen a 21. září) vytváří zapadající slunce dokonalý stín, který na schodech pyramidy vytváří siluetu slézajícího hada. Pod pyramidou se nachází také jeskyně s podzemním jezerem, tam se ale bohužel nepodíváte.

V městském komplexu najdete jedno z nejzachovalejších prostranství, kde se hrála známá náboženská míčová hra Tlachtli. Podle všeho byl po skončení hry buď kapitán, nebo celé jedno družstvo obětováno bohům v nedaleké cenote.

Další zajímavou stavbou je tzv. Observatoř, jejíž střecha má kopulovitý tvar a není plně uzavřená. Nejspíše sloužila právě mayským astrologům pro pozorování hvězd.

Chichen Itza informace
 • Vstupné: 480 pesos / 577 Kč
 • Nejbližší město: Valladolid, Playa del Carmen, Cancún
 • Otevírací doba: 9:00 – 17:00, noční show od 19:00 nebo 20:00 podle ročního odbodbí
 • Webová stránka: Zona Arqueológica de Chichén Itzá

Tulum – přístavní město s pláží

Tulum Ruiny
Tulum Ruiny

Mayské město na místě dnešního Tulumu (130 kilometrů jižně od Cancúnu) bylo námořním přístavem s vlastní rozlehlou pláží a obrannou hradbou, která město obíhá ze tří stran.

Budovy jsou tu velmi zachovalé, ale na rozdíl od méně navštěvovaných měst se nenachází v džungli. Proto doporučujeme vyrazit na prohlídku časně ráno, než nastane úporné vedro.

Tulum informace
 • Vstupné: 70 pesos / 84 Kč
 • Nejbližší město: Tulum, Playa del Carmen, Cancún
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00, možnost večerní/noční prohlídky
 • Webová stránka: Zona Arqueológica de Tulum

Coba – dostupné ruiny bez turistů

malá pyramida v mayských ruinách Coba
Doporučuje půjčit si kolo, ušetříte si spoustu času

Archeologové se domnívají, že město Coba bývalo pro Maye extrémně důležité, ale ještě se nestalo příliš turistickým místem. Proto je tu možné vyšplhat na nejvyšší pyramidu a vychutnat si mnohé stavby o samotě.

Kromě ikonické pyramidy Ixmoja, která měří 42 metrů, zde najdete několik zachovalých hřišť a menších staveb. Většina města je stále nepřístupná a pokrytá hustou džunglí.

Coba informace
 • Vstupné: 75 pesos / 100 Kč
 • Nejbližší město: Tulum, Playa del Carmen, Valladolid
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00
 • Webová stránka: Zona Arqueológica de Coba

Uxmal – jedinečné ruiny blízko Meridy

Dvě hodiny od Campeche je Uxmal
Dvě hodiny od Campeche je Uxmal

Město Uxmal (vyslovované Ošmal) bylo jedno z nejdůležitějších mayských měst. Postaveno bylo během pátého a šestého století, ale vykopávky dokazují, že místo bylo obydlené už od osmého století před naším letopočtem.

Zajímavé je, že město bylo postaveno výhradně v mayském stylu Puuc. To je zvláštní, protože menší města v okolí vykazují známky hned několika stylů, protože se místní kultury navzájem ovlivňovaly.

Nejvýznačnější stavbou je Pyramid of the Magician, která má celkem čtyři přístavby.

Uxmal informace
 • Vstupné: 470 pesos / 570 Kč
 • Nejbližší město: Campeche, Merida
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00
 • Webová stránka: Zona Arqueológica de Uxmal

Calakmul – klenot uprostřed džungle

Struktura č.1, jedna ze dvou ústředních pyramid
Struktura č.1, jedna ze dvou ústředních pyramid

Calakmul je jeden z městských komplexů, které jsou pro běžného turistu opravdu jen těžko dostupné. Leží 60 km od nejbližší asfaltové silnice a leží tři hodiny jízdy od nejbližší velkých měst. O to více si ale zachovalo dávnou atmosféru.

Toto mayské město je obří, a proto si pro tento výlet vyhraďte celý den. V džungli tu najdete kromě nespočtu menších budov také dvě gigantické pyramidy, z nichž jedna je druhá největší objevená mayská pyramida vůbec. Měří na výšku 55 metrů a samozřejmě na ni můžete vylézt.

Během naší návštěvy jsme celý komplex sdíleli pouze s třiceti turisty a většinu výhledů jsme si tak vychutnávali úplně sami. Společnost nám dělaly pouze dvě rodiny vřešťanů (extrémně hlasité opice).

Calakmul informace
 • Vstupné: 75 pesos / 90 Kč
 • Nejbližší město: Xpujil, Campeche
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00
 • Webová stránka: Zona Arqueológica de Calakmul

Becan – ruiny přímo u silnice

ruiny becan
Pohled na ruiny Becan u městečka Xpujil

Město Becan bylo objeveno teprve v roce 1934 a většina budov leží stále hluboko pod staletými nánosy zeminy. Ačkoliv vidíte hlavní pyramidu přímo z frekventované silnice, jen málokdo se zde zastaví.

Mezi více jak 20 odhalenými budovami a pyramidami jsme se procházeli úplně sami, objevil se pouze mexický stařík, který se nás ujal a ve španělštině nás celým městem provedl.

Becan je postavený ve stylu Río Bec (řeka Bec) a kdysi býval politickým, ekonomickým, vojenským a náboženským hlavním městem celé provincie Río Bec.

Město je unikátní vodním příkopem, který obepíná střed města, kde se tyčí několik pyramid a významných budov.

Becan informace
 • Vstupné: 60 pesos / 70 Kč
 • Nejbližší město: Xpujil, Campeche
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00
 • Webová stránka: Zona Arqueológica de Becán

Kohunlich

Mayské ruiny Kohunlich
Schody na nejvyšší budovu mayských ruin Kohunlich

Poslední ruiny, které jsme navštívili a rozhodně stojí za návštěvu, leží opět uprostřed džungle na jihu mexické provincie Quintana Roo a nachází se pouze 9 km od nejbližší asfaltové silnice.

Město Kohunlich bylo založeno nejspíše okolo roku 200 před naším letopočtem, většina významných budov byla ale postavena až mezi třetím a šestém století.

Na místě naleznete celkem 8 velkých skupin budov, které sloužily jako administrativní centra, duchovní místa, paláce a rezidenční oblasti.

Skutečnost, že je celé město hluboko v džungli, přímo vyzývá k prozkoumávání širokého okolí. Celodenní stín dovoluje strávit v ruinách dlouhé hodiny.

Kohunlich informace
 • Vstupné: 70 pesos / 80 Kč
 • Nejbližší město: Xpujil, Bacalar
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00
 • Webová stránka: Zona Arqueológica Kohunlich

Mapa umístění mayských ruin na Yucatánu

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

 

Související články

1 COMMENT

 1. Děkujeme za skvělý info a články (nejen) o Yukatánu, ze kterých momentálně čerpáme!

  Ceny tady jdou taky pěkně nahoru, tak jen doplním, že vstup v Tulumu už stojí 85 pesos a v Coba 100 pesos. Taky se tam už nesmí šplhat na nejvyšší pyramidu.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoMayské ruiny: To nejlepší z mexického Yucatánu

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu