...

Coba: objevování mayských ruin na Yucatánu

Z vrchu nejvyšší pyramidy komplexu Coba vypadá džungle jako živý koberec. Ruiny Coba jsou skvělý kompromis pro ty, komu se zdá Chichen Itza příliš turistická, a zároveň nechce zajíždí dále než dvě hodiny od hotelu na Mayské riviéře.

Archeologové věří, že ruiny mayského města Coba byly pro samotné Maye extrémně důležité, ale díky své poloze hlouběji ve vnitrozemí sem nezajíždějí tolik turistických autobusů.

Díky tomu je tu stále možné po ruinách šplhat a mnohé stavby si vychutnat úplně o samotě.

Objevování mayských ruin Coba

Tunel v mayském městě Coba
Jeden z náboženských tunelů v ruinách Coba

Město Coba je známé především největší sítí kamenných cest sacbes. Z padesáti jich je šestnáct odhaleno a zpřístupněno veřejnosti, zbytek se zatím stále nachází pod nánosy džungle.

Tyto vyvýšené cesty spojují jednotlivé rezidenční městské části s prostranstvím Nohoch Mul. Vedou také k menším jezerům (cenotes), které sloužily jako zdroj vody.

I když máme důkazy o existenci husté sítě dopravních tepen, je stále záhadou, jak Mayové vodu a zboží přepravovali. Nedochovala se totiž ani jedna zmínka o tom, že by používali kolo.

Vzhledem k rozloze města doporučujeme půjčit si na místě kolo, které stojí 50 pesos. Pokud ale rádi objevujete, vydejte se na prohlídku pěšky. Většina města je stále ukrytá v džungli, přičemž vám nikdo nebude bránit džungli pořádně prozkoumat.

malá pyramida v mayských ruinách Coba
Doporučuje půjčit si kolo, ušetříte si spoustu času

Šplhání na pyramidu

Největší pyramida v oblasti Coba se jmenuje Ixmoja, měří 42 metrů na výšku a je přístupná veřejnosti.

Na vrchol vede 120 příkrých schodů, po kterých se mnohem snáze šplhá vzhůru. Připravte se proto, že zpátky dolů polezete po čtyřech. Z vrchu pyramidy je natažené lano, kterého se můžete při šplhání přidržovat.

Stojí to ale za to. Vršek pyramidy se tyčí vysoko nad džunglí, a z vrchu tak shlížíte na džungli, která se táhne do dáli.

Už teď je jasné, že nebude dlouho trvat, než úřady zakážou šplhání i na tuto pyramidu, stejně jako to udělali v případě turističtějších nalezišť.

hlavní pyramida mayských ruin Coba
Na hlavní pyramidu ve městě Coba lze ještě pořád vylézt

Historie ruin Coba

Mayské město Coba bylo založeno okolo roku 100 našeho letopočtu a opuštěno bylo až okolo roku 1550, kdy na poloostrov Yucatán vtrhli španělští nájezdníci.

Předpokládá se, že město Coba obývalo v době největšího rozmachu až 50 000 obyvatel. Při prozkoumávání oblasti narazíte na spoustu stelae, kamenných monumentů, na kterých Mayové zobrazovali své vládce a důležité události.

Hřiště na starodávnou mayskou hru tachtli v mayském městě Coba
Hřiště na míčovou hru tlachtli

V džunglu zde narazíte na dvě zachovalé hřiště, kde se hrála tradiční Mayská míčová hra Tlachtli. Pravidla hry se v průběhu staletí měnila, ve zkratce šlo o to, že se hráči snažili pomocí svých boků prohodit míč skrze obruč.

Podle některých pramenů a domněnek byl jeden z týmů, nebo alespoň jeho kapitán, obětován bohům.

Koupání v přilehlých cenotes

Návštěva ruin Coba se neobejde bez smočení v jedné z přilehlých cenotes. Cenoty jsou přírodní podzemní zásobárny sladké vody, které jsou oblíbenými místy pro trávení parného odpoledne.

Okolo Coby se nachází hned tři cenotes

Cenote Choo-Ha je mělká cenote s křišťálově modrou vodou a krápníky visícími ze stropu. Cenote Tamcach-Ha je hluboká cenote s dvěmi platformami (5 a 10 metrů) pro skoky do vody. Cenote Multun-Ha je hlouběji v džungli.

Vstup do každé ze zmíněných cenotes by měl být 55 pesos (66 Kč). Skvělý popis všech cenotes, včetně fotografií a návodu, jak se k nim dostat, najdete v tomto zahraničním článku.

Kde se poblíž Coba ubytovat

Ruiny nejsou daleko od měst Tulum, Playa del Carmen a Valladolid, přičemž Tulum je nejblíže (40 minut jízdy).

[lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Levné ubytování

Hostel Bambu Gran Palas

Hostel Bambu Grand

Hostel přímo v hotelové zóně v Tulumu, který má vlastní cenotu a restauraci s přijatelnými cenami. To je v hotelové zóně téměř zázrak.[/lgc_column] [lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“false“]

Středně drahé

Zamunda Garden View Apartments

Zamunda Garden View

Zamunda Garden View Apartments sice není přímo na pláži v hotelové zóně, zato dostanete úžasný apartmán za super cenu. Ubytování se nachází v centru města.[/lgc_column] [lgc_column grid=“33″ tablet_grid=“50″ mobile_grid=“100″ last=“true“]

Luxusní

Nomade tulum

Nomade Tulum

Jeden z nejstylovějších hotelů v celém Mexiku.[/lgc_column]

Tipy pro návštěvu ruin Coba

  • Město Coba leží 44 kilometrů (40 minut) od Tulumu a 110 kilometrů (90 minut) od Playa del Carmen
  • K ruinám se kromě auta dostanete také autobusy ADO a levnými minubusy Colectivos
  • Na místě si půjčte kola za 50 pesos
  • Vezměte si s sebou dost vody, na místě strávíte až dvě hodiny
  • Jako vždy je nejlepší ruiny navštívit hned ráno nebo později odpoledne, vyhnete se tak turistickým špičkám

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

Další články o Yucatánu, které vás budou zajímat

Průvodce městem Playa del Carmen

Co dělat v Tulumu? 12 věcí, které tam musíte podniknout

Chichen Itza: Mayské ruiny a mexický div světa

Laguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo

10 tipů, co dělat v mexickém San Francisco de Campeche

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoCoba: objevování mayských ruin na Yucatánu

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu