...

Co dělat na Yucatánu v Mexiku: 14 tipů na nejlepší dovolenou

Poloostrov Yucatán je nejnavštěvovanější částí Mexika a není se čemu divit. Nádherné bělostné pláže, příjemná dovolenková atmosféra, tyrkysová voda a tajemná historie mayské civilizace vám zajistí opravdovou exotickou dovolenou. Pokud sem vyrážíte, připravili jsme pro vás seznam toho nejlepšího, co byste neměli vynechat.

Poloostrovu Yucatán se také zkráceně říká pouze „Yucatán“, to je ale zavádějící, protože Yucatán je také název jednoho ze čtyř států, který se na Yucatánu nalézá. Na poloostrově Yucatán najdete čtyři mexické státy, a to Yucatán, Campeche, Quintana Roo a Tabasco.

Tento poolostrov je také místem, které odděluje Karibské moře od Mexického zálivu. Všechno, co si představíte pod slovem „Karibik“ najdete proto zrovna tady. Z Evropy se lítá především do Cancúnu, ale doporučujeme si poloostrov objet celý, nebo alespoň jeho část. Je toho tady k vidění opravdu hodně. Další tipy najdete také v našem videu, které najdete níže.

Kde se ubytovat na Yucatánu: Tipy na nejlepší hotely

Na Yucatánu je opravdu mnoho možností, kde se ubytovat, tady jsou nejoblíbenější lokality:

Počasí Yucatán: Kdy vyrazit do Mexika

Nejvhodnější čas na návštěvu Mexika je od října do dubna, kdy je v Mexiku období sucha. Nejvíce je Mexiko navštěvované od prosince do března, kdy se teploty pohybují kolem příjemných 28 stupňů. Deštná sezóna začíná na jihu v květnu a trvá do října. Nejvíce prší od května do září. Poloostrov Yucatán je náchylný k hurikánům, jejichž sezóna je od června do listopadu.

Co dělat na Yucatánu: Nejkrásnější místa na Yucatánu

Pojďme se nyní podívat na to, co dělat a vidět na Yucatánu.

1) Zaplavte si v cenotes

Cenotes na Yucatanuą
Cenotes na Yucatanu

Krasové jeskyně naplněné podzemní a dešťovou vodou neboli cenotes jsou podle nás tou nejlepší a nejkrásnější věcí na Yucatánu.  Některé mají propadlé stropy a tvoří tak hluboké vodní nádrže se sladkou (či polosladkou) vodou, která je na rozdíl od moře příjemně osvěžující, jsou průzračné a v řadě z nich se můžete potápět a šnorchlovat.

Na poloostrově Yucatán najdete něco přes 6000 cenotes. Mezi naše nejoblíbenější patřily Gran Cenote (jsou tam želvy!), Cenote Azul a méně navštěvovaá Cenote Xunaan Ha. Doporučujeme se podívat také na seznam nejlepších cenotes na poloostrově Yucatán, který najdete u Anna Everywhere.

2) Růžová jezera Las Coloradas

Růžová jezera Las Coloradas
Růžová jezera Las Coloradas

Ano, růžová jezera opravdu existují. Las Coloradas jsou denním výletem z Valladolidu a nachází se v části poloostrova, která je součástí Rio Lagartos Biosphere Reserve, tato rezervace je domovem plameňáků, krokodýlů, jaguárů i vodních želv.

Růžová jezera slouží na výrobu soli a jejich barvu jim propůjčuje červeně zbarvený plankton – algae – který ve velmi slané vodě žije. Více informací najdete v našem článku o Valladolidu.

3) Navštivte boho město Tulum

Oblíbený stánek se zmrzlinou v Tulum
Oblíbený stánek se zmrzlinou v Tulum

Tulum zpopularizovali nejen jeho bílé pláže, které obletěly svět internetu, ale i nádherné hipsterské podniky a hotely. Tulum je místo, kam si jezdí novodobá moderní smetánka odpočinout, ale zároveň má stále co nabídnout každému cestovateli.

Doporučujeme si projít hotelovou zónu plnou boho obchůdků, vyrazit brzy ráno na místní ruiny a zajet si zaplavat s želvami. Všechny tipy najdete v našem článku o Tulumu.

3) Nejlepší hamaky z vězení u Valladolidu

Valladolid je často skloňované město, protože je ideálním výchozím bodem pro mnoha velmi žádaných výletů. Nachází se kolem něj ty nejkrásnější cenotes, kousek od něj je Chitzen Itza a město je navíc cenově velmi přijatelné.

Málokdo ale ví, že hned vedle Valladolidu ve městě Ebdunsi můžete koupit nejkvalitnější hamaky z celého Yucatánu. Nutno říct, že tyto hamaky jsou produktem vězňů z místního vězení a každý hamaka má na cedulce napsáno jméno vězně, který ji vyrobil.

4) Žluté město Izamal

Izamal
Izamal

Izamalu se často říká „žluté město“ nebo „město tří kultur“, protože spojuje mayskou kulturu, koloniální a tu současnou. V Izamalu je řada významných archeologických nalezišť prehispánské kultury.

Při španělské invazi totiž Evropané postavili svůj klášter na místě, kde byla dříve pyramida. Dnes je zářivě žlutý klášter dominantou města. Více informací najdete v článku o Valladolidu.

5) Zábavní park pro děti i dospělé – Xel-ha

Xel-ha
Xel-Ha zábavní park

Rodiny s dětmi by měly vyrazit do zábavního parku Xel-ha, který se nachází mezi Playa del Carmen a Tulum. Zábavní park má vlastní cenotes, lagunu, ale i tobogan, ziplajny a papoušky. Dospělí ocení, že je v ceně neomezená konzumace jídla, pití i některých alkoholických nápojů. Zdarma vám také zapůjčí vybavení na šnorchlování.

6) Svíticí plankton na Holboxu

Svíticí plankton na Holboxu
Svíticí plankton na Holboxu

Jako kdyby se hvězdy přesunuly na moře, přesně tak vypadá svíticí plankton. Na Holboxu máte jedinečnou příležitost tyto hvězdičky na moři nejen vidět, ale dokonce se i v nich projít. Stačí na Holboxu vyrazit po setmění na Punta Coco, kde je dostatečná tma. Více informací najdete v našem článku o Holboxu.

7) Šnorchlování v podmořském muzeu

Podmořské muzeum na Yucatanu
Podmořské muzeum na Yucatanu

Na šnorchlování do MUSA, podmořského muzea, se můžete vypravit z Isla Mujeres nebo Cancúnu. Jedná se o muzeum na mořském dnu, které vytvořil Jason deCaires Taylor. Celkem je zde na 500 soch, které zobrazují lidi, ale i auta. Pokud máte licenci na potápění, můžete se zde i potápět. Výlet si koupíte snadno přes GetYourGuide.

8) Nejvýchodnější místo Mexika – Isla Mujeres

Isla Mujeres
Isla Mujeres

Nejvýchodnější místo Mexika je Punta Sur na Isla Mujeres, jedná se zároveň o nejjižnější místo ostrova. Ačkoliv je tento ostrov neslavně známý tím, že je zde velké množství turistů, nemusíte se zas tolik bát.

Ti se nachází většinou na Playa Norte a jen málo z nich dojede až sem. Tedy alespoň my jsme tu byli téměř sami. Pokud chcete vědět více o tom, co dělat na Isla Mujeres, přečtěte si náš článek.

9) Kayakování na Bacalaru

Kayakování na Bacalaru
Kayakování na Bacalaru

Laguna sedmi barev v Bacalaru vás překvapí svou mléčnou tyrkysovou vodou. Jedná se o ideální místo na kayakování, aktivitu, kterou byste za žádnou cenu neměli vynechat, pokud se na Yucatán vypravíte. Nejromantičtější aktivita z celého poloostrova!

10) Vylezte si na mayskou pyramidu

Výhled z pyramidy v Calakmul
Výhled z pyramidy v Calakmul

Ještě je pár míst, kde můžete vylézt na mayskou pyramidu. Pokud přiletíte do Cancúnu a budete se pohybovat především na Mayské riviéře, vyrazte mimo Chitzen Itza na pyramidy Coba, které jsou odsud dobře dostupné.

Pro větší dobrodruhy tu máme Calakmul, kde zažijete tu pravou atmosféru mayské civilizace a nejspíš budete na pyramidách zcela sami. Více o mayských pyramidách si přečtěte v našem článku Yucatán – Mayské ruiny.

11) Navštivte nový div světa Chitzen Itza

Chitzen Itza
Chitzen Itza

Ano, Chitzen Itza je snad nejturističtějším místem celého Yucatánu. Pokud ho ale budete chtít vynechat, radíme vám, abyste si to dobře rozmysleli. Viděli jsme téměř všechny ruiny na Yucatánu a stále si myslíme, že Chitzen Itza je z nich nejimpozantnější. Více informací (Mayské ruiny, Chitzen Itza).

12) Objevte nejbarevnější město Yucatánu – Campeche

Campeche
Campeche

Campeche je turisty často vynecháváno. To je ale obrovská škoda. Město je zapsáno na seznamu UNESCO a je jedním z nejbarevnějších míst Yucatánu. Najdete tam řadu roztomilých kaváren a příjemných restaurací. Ve městě je typická koloniální architektura a je zde zachováno původní městské opevnění. Přečtěte náš článek o Campeche.

13) Ochutnejte místní jídlo

Chilaquiles můžete dostat i ve variantě s míchanými vajíčky
Chilaquiles můžete dostat i ve variantě s míchanými vajíčky

Regionální kuchyně Yucatánu je velmi ovlivněna mayskou kulturou, Karibikem ale i Evropou. Typickými ingrediencemi je pinsavo (krůta) a pollo (kuře). Tím, že se jedná o přímořskou oblast, často se tady jí také ryby a mořské plody.

Kromě tradičních tacos, které najdete všude v Mexiku, si zde můžete dát například Chilaquiles. Dříve se jednalo o osmažené zbytky tortilly z předešlého dne zalité salsou, podávané s vajíčkem a fazolemi. Dnes se na přípravu používají klasické tortilla chips. Můžete si většinou vybrat, jestli chcete červenou nebo zelenou salsu. Někdy se podávají i s kousky kuřecího masa, pokud jste vegetariáni, nezapomeňte se zeptat.

Dalším klasickým snídaňovým jídlem jsou Huevos Motulenos, což jsou volská oka podávaná na tortillách spolu s fazolemi a rajčatovou omáčkou. Často na ně dávají i nějaké maso, opražený banán nebo je posypou tradičním mexickým sýrem.

Poslední jídlo, které zmíním je Sopa de Lima, což je polévka z kuřecího vývaru s limetkou, která se podává s kusy kuřecího a tortilla chipsy.

14) Plavání se žralokem velrybím

potapeni se zraloky velrybimi
Potápění se žraloky velrybími
zdroj: http://www.pruvodce-mexiko.cz

Pokud dorazíte na Yucatán mezi květnem a zářím, určitě si nenechte ujít místní největší atrakci – plavání se žralokem obrovským (žralok velrybí). Tito největší známí žraloci mají mezi 8-10 metry, ale živí se pouze planktonem. Pokud se rozhodnete, že chcete plavat s velrybími žraloky, organizované výlety seženete na Isla Mujeres, Holboxu a v Cancúnu.

Je Yucatán bezpečný?

Pokud jste nedávno viděli Narcos: Mexico, možná si říkáte, jestli je Yucatán bezpečný na cestování. I když má Yucatán poměrně krvavou historii, nemusíte se nijak bát. Yucatán patří mezi nejbezpečnější místa Mexika a místní samospráva se turisty snaží maximálně chránit. V Mexiku jsme bydleli čtyři měsíce a nikdy jsme neměli sebemenší problém.

Jak se pohybovat po Yucatánu

Nejlepší způsob dopravy je samozřejmě auto, pozor, při půjčování bývají dost často problémy, a proto se vyplatí si auto půjčit přes RentalCars a vzít si co největší krytí. Auto se proto může dost prodražit, ale příběhy na internetu o půjčovnách, které chtěli za sebemenší prkotinu neskutečné částky, jsou dosti odstrašující. Rentalcars.com funguje většinou spolehlivě při reklamacích, alespoň my jsme neměli nikde problém.

Pokud se nechystáte na delší roadtripy kolem Yucatánu, s místními autobusy ADO se dostanete téměř všude. Mají výborný servis a využívají je především turisté. Když byste chtěli cestovat jako místní, můžete cestovat skrz colectivos. Což jsou minibusy, které odjíždějí v momentě, kdy se naplní. My jsme s nimi jeli z Cancunu do Playa del Carmen. Z autobusového nádraží odjížděl jeden minibus za druhým. Nebojte se, i když máte velký kufr a příruční zavazadla, akorát si budete muset počkat o pár minut déle, než přijede minibus s větším kufrem.

 

Video z našeho pobytu na Yucatánu

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoCo dělat na Yucatánu v Mexiku: 14 tipů na nejlepší dovolenou

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu