Yucatán itinerář: Nejlepší dovolená v Mexiku na 2-3 týdny

Naposledy aktualizováno: 21. března, 2020

Na jaro 2019 jsme se přestěhovali do Mexika na několik měsíců. Nejprve jsme žili na Yucatánu, a poté jsme se přesunuli do Guanajuato. Dnes vám přinášíme propracovaný itinerář, který jsme si dali dohromady pro naši cestu po Yucatánu. Dozvíte se, kam se podívat, kde se najíst a co byste určitě neměli vynechat.

Na jak dlouho vyrazit na Yucatán?

Pokud poletíte z Evropy, doporučujeme si na dovolenou dát alespoň 14 dní. Musíte počítat s tím, že pár dní se budete aklimatizovat na změnu času a prostředí.

Pokud ale máte více dovolené, budete sami rádi, když vyrazíte na tři týdny. Čas navíc vám dovolí prozkoumat méně turistická místa a strávit pár dní v cenotes a na pláži. A to za to stojí!

Před plánováním dovolené doporučujeme zkontrolovat, zda zrovna neřádí přemnožená mořská řasa sargassum (v reálném čase sledujte zde). Poslední roky tím trpí pláže čím dál tím častěji. To neznamená, že byste v takovém případě neměli vyrazit, jen si naplánujte dovolenou tak, abyste více času trávili v cenotes a méně času na plážích.

Mapa cesty po Yucatánu

Přílet Cancún (1-3 noci)

Cancún je mexické party město v Karibiku, kam většina turistů míří především na „válecí“ dovolené. Nabízí toho ale mnohem víc. Vyrazte minimálně na jeden celý den na nádherný ostrov Isla Mujeres, kde si nezapomeňte půjčit golfový vozík (článek Co dělat na Isla Mujeres).

Moře v Cancunu
Moře v Cancunu

Doporučujeme také výlet na šnorchlování do podmořského muzea MUSA. V Cancúnu jsme strávili více jak týden, z restaurací vám rádi doporučujeme skrytý poklad Gory Tacos.

Pro více tipů si přečtěte náš článek o městě Cancún, kde se dozvíte mnoho dalšího.

Kde se ubytovat v Cancúnu

Střední varianta

Mayafair Design Hotel v Cancunu

MayaFair Design Hotel

Luxusní varianta

Ritz-Carlton Hotel Cancun

Ritz-Carlton Hotel

Playa del Carmen a Cozumel (2-3 noci)

Z Cancúnu se po hodině cesty jižně dostanete do Playa del Carmen. Kromě nekonečných pláží, barů a smažených dobrot churros je Playa del Carmen výchozím bodem pro řadu výletů. Z místního přístavu se dostanete na nádherný ostrov Cozumel (a zas úplně jiný než Isla Mujeres) a kolem města se také nachází mnoho nádherných cenotes.

Do všech cenotes se pohodlně dostanete pomocí mikrobusů Colectivos, které jezdí snad každou minutu na hlavních silnicích.

Cenote u Cancunu
Cenotes na Yucatánu

Doporučujeme především Jardin del Eden, Cenote Azul a Cenote Xunan-ha. Na Cozumel vyrazte minimálně na jeden plný den. Projděte si městečko, vyrazte šnorchlovat nebo se jen tak povalovat na pláž (doporučujeme Playa El Cielo, Playa Azul). Výhoda v Cozumelu je i v tom, že jsme tam nikdy neměli problém s řasami na rozdíl od Playa del Carmen.

Pokud máte děti, podívejte se také na zábavní park Xcaret, který se nachází po cestě do Tulum. Budete na něj potřebovat celý den, ale nemusíte se bát, že byste se tam nudili. Park zabaví děti i dospělé.

Pro tipy na dobré restaurace či pláž, kde si zaplavat s želvami si přečtěte náš článek Co dělat v Playa Del Carmen? 10 věcí, které musíte podniknout.

Kde se ubytovat v Playa del Carmen

Levné ubytování

Hostal MX Playa del Carmen

Hostal MX

Středně drahé

Reina Roja Hotel

Reina Roja Hotel

Hledáte spíše dlouhodobější ubytování? Doporučujeme tento domek na AirBNB (700 Kč sleva). Bydleli jsme tam celý měsíc a v recenzích najdete náš vyčerpávající popis. Doporučujeme pro ty, co si plánují půjčit auto, pěšky odsud nikam nedojdete.

Tulum (1 noc)

Necelou hodinu jízdy od Playa del Carmen se nachází nejpopulárnější a nejvíc „Insta friendly“ město mexického Yucatánu.

Hotelová zóna Tulumu je rájem v boho stylu, kde si můžete zacvičit jógu na pláži, dát si vynikající výběrovou kávu i veganskou zmrzlinu. Také se jedná o jednu z nejdražších destinací, najdete tu prémiové restaurace a hotely, kam jezdí influenceři.

Tulum Ruiny
Tulum Ruiny

Nejedná se o typické Mexiko, ale určitě stojí za to se po hotelové zóně projít, podívat se na pláže a projít si místní mayské ruiny.

Všechno důležité se dozvíte v našem článku Co dělat v Tulumu.

Kde se ubytovat v Tulumu?

Levné ubytování

Hostel Bambu Gran Palas

Hostel Bambu Grand

Hostel přímo v hotelové zóně v Tulumu, který má vlastní cenotu a restauraci s přijatelnými cenami. To je v hotelové zóně téměř zázrak.

Středně drahé

Zamunda Garden View Apartments

Zamunda Garden View

Zamunda Garden View Apartments sice není přímo na pláži v hotelové zóně, zato dostanete úžasný apartmán za super cenu. Ubytování se nachází v centru města.

Luxusní

Nomade tulum

Nomade Tulum

Jeden z nejstylovějších hotelů v celém Mexiku.

Bacalar  (2 noci)

Dvě hodiny jízdy od Tulumu se ocitnete v ráji pro lidi, kteří neholdují turismu. Klidné městečko Bacalar leží na břehu křišťálově čisté sladkovodní laguny.

Kajak s dvěma osobami na mexickém jezeře Bacalar
Kajakování na jezeře Bacalar

Pokud bych někam chtěla vyrazit na „válecí“ dovolenou, bylo by to asi sem. Chodila bych na pláž za 3 Kč s místními, plavala ve sladkovodní laguně a kayakovala. A večer bych sedávala v nejlepší pizzerii v Mexiku. Na Bacalar vám sice stačí jeden den, ale většina lidí pak lituje, že nezůstali alespoň týden.

Předtím, než si rezervujete hotel, mrkněte na náš článek: Laguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo.

Kde se ubytovat u Bacalaru

Krásný hostel

Hostel jezero Bacalar

Kulu Tubohostel

Levný hostel, kde je příjemný noční bar a bazén. Bydlíte ve stylových betonových rourách, kam se vejde pouze postel a koupelna se nachází ve sdílených prostorách. Pozor, nešel tady příliš internet.

Privátní apartmán

Ubytování u jezera Bacalar

Lapislázuli

Nově postavené apartmány nedaleko Bacalaru, které nás opravdu překvapily. Jsou moderní, čisté a panuje tu klid. Navíc se můžete spolehnout na stabilní wi-fi, která je na Yucatánu často zázrakem. Bohužel jsou mimo centrum, do baru na drink si nedojdete. Ale ta cena je úžasná.

Vila u břehu

Villa Marilu jezero Bacalar

Villa Marilu B&B

Pokud se chystáte do Bacalaru na dovolenou, doporučujeme se podívat na tuhle nádhernou villu, která je kousek od centra v klidné části města přímo na břehu laguny. A výhled z pokojů bere dech!

 Xpujil, Campeche (2 noci)

Pokud vás fascinuje mayská civilizace stejně jako nás, následující dva dny si určitě užijete. Po cestě do Xpujil navštívíte ruiny Kohunlich uprostřed džungle na jihu mexické provincie Quintana Roo, které se nachází 9 km od nejbližší asfaltové silnice. Cesta vám bude trvat minimálně hodinu a počítejte s tím, že prohlídkou strávíte další hodinku.

Pohled na ruiny Becan u městečka Xpujil

Pokud budete mít více času, můžete se podívat na pozůstatky mayského města – ruiny Becan. Ty se nachází přímo u silnici kousek za Xpujil.

Druhý den vyrazte do Calakmul, jednoho z největších městských komplexů, kam pojedete 1,5-2 hodiny džunglí, ale stojí to za to. Calakmul je málo navštěvované, ale gigantické mayské město, které kdysi bylo velice významné. Stále lze šplhat na majestátní pyramidy, včetně druhé největší objevené pyramidy vůbec. Ta má 55 metrů.

Během naší návštěvy jsme potkali jen několik turistů, ale většinu výhledů jsme si užívali úplně sami. Díky tomu můžete při prohlídce pozorovat i rodiny vřešťanů (extrémně hlučných opic). Přespěte opět v Xpujil, ráno vás čeká delší přejezd.

Kde se ubytovat v Xpujil

Xpujil není příliš turistické město, počítejte proto s obyčejnějším ubytováním a restauracemi.

Město jsme projezdili křížem krážem a s klidným srdcem vám můžeme doporučit jen jeden hotýlek. Hotel Villa Calakmul stojí okolo 500 Kč na noc a majitel je velmi ochotný pán. Pokoje jsou čisté, na recepci je k dispozici káva a funguje tu dobře internet.

San Francisco de Campeche (1-2 noci)

Město, kam jsme přijeli na jednu noc a zůstali tři. Od San Francisca de Campeche jsme nic nečekali, ale objevili jsme v něm perlu Yucatánu. Tohle pohodové barevné městečko je plné kaváren a restaurací, panuje tu uvolněná atmosféra a zažili jsme tu jeden z nejkrásnějších západů slunce.

Dominanta města Catedral de la Purisma
Dominanta města Campeche Catedral de la Purisma

Pokud vás zaujala mayská cizilizace, určitě vyražte do Museo de La Arquitectura Maya. Muzeum je to malé, ale dozvíte se tam řadu věcí. Nikdo by v Campeche rozhodně neměl vynechat ulici La Calle 59, nejbarevnější uličku ve městě, kde najdete řadu milých kaváren a obchůdků. Večer vyražte na místní promenádu a zajděte se podívat na světelnou show.

Další tipy na pláže v okolí, výlety a restaurace najdete v našem článku o San Franciscu de Campeche.

Kde se ubytovat:

Cena/Výkon

Casa Mazejuwi, ubytování v Campeche, Mexiko

Casa Mazejuwi

Merida (1-2 noci)

Cestou do Meridy, hlavního města Yucatánu, se zastavte na ruiny Uxmal. Ruiny, které byly postaveny výhradně v mayském stylu Puuc. Vyplatí se sem dorazit velmi brzy ráno (ideálně na 8:00), abyste se po Uxmalu nemuseli procházet v šíleném vedru. Uxmal najdete 2 hodiny od Campeche a teploty jsou tu opravdu značně vyšší.

Plaza Grande v mexické Meridě
Plaza Grande v mexické Meridě

Merida byla několikrát zvolena severoamerickým hlavním městem kultury a je proto nejvhodnějším místem, kde nasát mexickou atmosféru. Každý den se v centru něco děje, ať už se jedná o festivaly, taneční představení či imitace mayské míčové hry Tlachtli.

Projděte se historickým centrem, a pokud umíte anglicky nebo španělsky, dopřejte si i komentovanou prohlídku.  Nezapomeňte navštívit místní bulvár promenádu Paseo de Montejo, kde ochutnáte trochu mexickou koloniální historii. Podél promenády totiž najdete řadu luxusních vil a hacient, řada si doteď zachovala svou původní podobu.

Pokud vás zajímá, co dalšího navštívit v Meridě, či kam vyrazit na výlet, podívejte se do našeho článku o Meridě.

Kde se ubytovat v Meridě

Hostel v centru

Hostel Nomadas v centru Meridy

Nomadas

Střední varianta

Casa Continental hotel v Meridě

Casa Continental

Luxusní varianta

Hotel Luz en Yucatan

Luz en Yucatán

Valladolid (1-3 noci)

Po cestě do Valladolidu se zastavte v žlutém měste Izamal, které je často přezdíváno „městem tří kultur“. Pokud vás lákají projížďky kočárem právě zde jsou k dostání za super cenu. 

Ve Valladolidu je řada barevných uliček

Samotný Valladolid je velmi okouzlující barevné město, které je skvělým výchozím bodem pro řadu výletů do okolí. Můžete se vypravit na denní výlet na růžová jezera Las Coloradas, nebo prozkoumat nejznámější mayské ruiny Chitzen Itza. V okolí Valladolidu se ale nachází také nejkrásnější cenotes na Yucatánu: Zaci a Suytun.

Pokud vás zajímá více tipů a chcete se dozvědět, kam zajet pro nejkvalitnější hamaku na Yucatánu, přečtěte si náš článek: Co dělat ve Valladolidu?

Kde se ubytovat ve Valladolidu

Levná varianta

Ubytování ve městě Valladolid - Hostel Candelaria

Hostel Candelaria

Ráj na zemi: ostrov Holbox  (2-3 noci)

Předtím, než zamíříte na Holbox, vraťte auto v Cancúnu. Na Holbox je jednodušší vyrazit autobusem, protože vás na ostrov s autem nepustí a zbytečně byste platili za parkování a riskovali, že vám auto vykradou nebo pravděpodobněji – odřou. Z Holboxu můžete pak rovnou zamířit na letiště.

Lukáš na kole na Holboxu
Nejlepší způsob, jak prozkoumat ostrov Holbox!

Podle nás je to ideální zakončení dovolené na Yucatánu, nádherné bílé pláže, svítící plakton a plavání se žralokem obrovským. Dejte si alespoň 3 dny, cesta z Cancúnu trvá 3,5 hodiny.

Jak se dostat na Holbox a co tam podniknout, si můžete přečíst v našem podrobném článku co dělat na Holboxu.

Kde se ubytovat na Holboxu

Náš tip

Ubytování na Holboxu - La Casa de Nana

La Casa de Naňa

Stylové ubytování se soukromou pláží za příjemnou cenu.  Pozor, bývá rychle vyprodané. Je to ideální volba pro všechny, kteří hledají nejlepší poměr ceny a kvality. Navíc si zde můžete i vařit, což je vždycky plus, když už začínáte mít dost jídla v restauracích nebo chcete trochu ušetřit.

Střední varianta

Ubytování na ostrově Holbox, hotel Para Ti

Hotel Para Ti

Vkusný hotel s venkovním bazénem, který je sice běžně za 4500 Kč, ale v akcích ho na bookingu najdete i za 2000 Kč! Hotel je pouze pro dospělé, není proto vhodný pro rodiny s dětmi

Luxusní varianta

Casa Cat Ba, hotel na mexickém Holboxu

CASA CAT BA

Jedno z nejluxusnějších a nejlépe hodnocených ubytování na Holboxu, kde máte v ceně snídani a většina pokojů má balkon s výhledem na pláž.

Levné letenky na Yucatán do Mexika

Z Evropy se létá především do Cancúnu, kam jsme přiletěli i my. Levné zpáteční letenky lze sehnat už od 10 tisíc. Často se vyplatí letět z Vídně, Berlína, Mnichova či jiného sousedního státu. Pokud chcete vědět, jak letenky sehnat, přečtěte si náš podrobný návod jak na levné letenky.

Kdy vyrazit na Yucatán

Záleží, co plánujete na Yucatánu dělat. Nejlepší počasí je od prosince do dubna. Pozor na březen a začátek dubna, kdy je v USA „spring break“, a spousta Američanů míří právě do Mexika.

Nejvyšší ceny jsou v období Vánoc a Velikonoc. Pokud plánujete plavání se žralokem obrovským (whale sharks), jejich sezóna je od června do září, nejvíce jich je vidět v červenci a v srpnu.

V létě je v Mexiku ale neskutečné horko, vlhko, často prší a od června do listopadu je sezóna hurikánů.

Jak ušetřit na dovolené na Yucatánu

Jak už zmiňujeme výše, nejvyšší ceny jsou v období Vánoc a Velikonoc. V Mexiku také příliš nefungují Last Minute ceny, je proto vhodnější rezervovat ubytování dopředu. Na čem se nevyplatí šetřit je pojištění auta. Auto si půjčte přes Rental Cars
a pojistěte si ho přímo u nich.

Bezpečnost na Yucatánu v Mexiku

Pokud jste se zrovna dívali na seriál Narcos: Mexico, nejspíš vám běhá mráz po zádech z drogových kartelů. Pravdou je, že kartely, ať už ty drogové nebo naftové, jsou v Mexiku stále a potyčky mezi nimi jsou na denním pořádku. Turisté ale nejsou cílem útoků a Yucatán je nejbezpečnější místem v Mexiku.

Krádeže na Yucatánu nejsou časté, přesto se mějte na pozoru v místech, kde je více lidí. Nikdy nevíte. Přepadení se zde téměř nestávají, ale pokud by vás někdo přepadl, raději se svých cenností vzdejte, než abyste se bránili. Je dost pravděpodobné, že by mohl mít pachatel zbraň. Stejně jako v USA, držení zbraní zde rozhodně není ojedinělé.

Kam dál?

Pokud vás zajímá Mexiko, mrkněte se na naše další články o Mexiku, které jsme během našeho pobytu o této nádherné zemi napsali. Budeme rádi za zpětnou vazbu, kterou nám můžete napsat do komentářů.

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT