...

Mexiko itinerář na 2-3 týdny: Dovolená poloostrov Yucatán

Na jaro jsme se přestěhovali do Mexika na několik měsíců. Nejprve jsme žili na Yucatánu, a poté jsme se přesunuli do Guanajuato. Dnes vám přinášíme propracovaný itinerář, který jsme si dali dohromady pro naši cestu po Yucatánu. Dozvíte se, kam se podívat, kde se najíst a co byste určitě neměli vynechat.

Na jak dlouho vyrazit na poloostrov Yucatán?

Pokud poletíte z Evropy, doporučujeme si na dovolenou dát alespoň 14 dní. Musíte počítat s tím, že pár dní se budete aklimatizovat na změnu času a prostředí.

Holbox, ostrov v Mexiku
Holbox, ostrov v Mexiku

Pokud ale máte více dovolené, budete sami rádi, když vyrazíte na tři týdny. Čas navíc vám dovolí prozkoumat méně turistická místa a strávit pár dní v cenotes a na pláži. A to za to stojí!

Před plánováním dovolené doporučujeme zkontrolovat, zda zrovna neřádí přemnožená mořská řasa sargassum (v reálném čase sledujte zde). Poslední roky tím trpí pláže čím dál tím častěji. To neznamená, že byste v takovém případě neměli vyrazit, jen si naplánujte dovolenou tak, abyste více času trávili v cenotes a méně času na plážích.

Na vlastní pěst nebo s cestovkou?

V Mexiku se dá cestovat poměrně jednoduše na vlastní pěst, ale pokud se chcete vyhnout podvodům na turistech, je vhodné znát alespoň základy španělštiny. Mexičani nemají rádi Gringos (tak říkají Američanům).

Za pět měsíců v Mexiku jsme nikdy neměli problém a proto nevidíme důvod, proč nevyrazit po vlastní ose. Pokud byste i přesto váhali, na portále Invia máte řadu zajímavých zájezdů do Mexika, ze kterých si určitě vyberete.

Mapa cesty: Poloostrov Yucatánu

Itinerář dovolené v Mexiku: Roadtrip po Yucatánu na 2-3 týdny

Poloostrov Yucatán patří k nejkrásnějším místům v Mexiku. Pokud plánujete cestu po Yucatánu, připravili jsme si pro vás roadtrip, který jsme absolvovali my. Můžete ho zcela zkopírovat nebo se jím pouze inspirovat. ☺️

Přílet Cancún (1-3 noci)

Cancún je mexické party město v Karibiku, kam většina turistů míří především na „válecí“ dovolené. Nabízí toho ale mnohem víc. Vyrazte minimálně na jeden celý den na nádherný ostrov Isla Mujeres, kde si nezapomeňte půjčit golfový vozík (článek Co dělat na Isla Mujeres).

Moře v Cancunu
Moře v Cancunu

Doporučujeme také výlet na šnorchlování do podmořského muzea MUSA. V Cancúnu jsme strávili více jak týden, z restaurací vám rádi doporučujeme skrytý poklad Gory Tacos. Z Cancúnu to také není daleko na nejznámější mayské ruiny Chichén Itzá.

Pro více tipů si přečtěte náš článek o městě Cancún, kde se dozvíte mnoho dalšího.

Tip na nejlepší hotely: Kde se ubytovat v Cancúnu

Mezi nejlepší hotely v Cancúnu patří Home’s Jungle 15 a samozřejmě celosvětová klasika Hyatt Ziva Cancun.

Hyatt Ziva Cancun
Hyatt Ziva Cancun

Playa del Carmen a Cozumel (2-3 noci)

Z Cancúnu se po hodině cesty jižně dostanete do Playa del Carmen. Kromě nekonečných pláží, barů a smažených dobrot churros je Playa del Carmen výchozím bodem pro řadu výletů. Z místního přístavu se dostanete na nádherný ostrov Cozumel (a zas úplně jiný než Isla Mujeres) a kolem města se také nachází mnoho nádherných cenotes.

Do všech cenotes se pohodlně dostanete pomocí mikrobusů Colectivos, které jezdí snad každou minutu na hlavních silnicích.

Cenote u Cancunu
Cenotes na Yucatánu

Doporučujeme především Jardin del Eden, Cenote Azul a Cenote Xunan-ha. Na Cozumel vyrazte minimálně na jeden plný den. Projděte si městečko, vyrazte šnorchlovat nebo se jen tak povalovat na pláž (doporučujeme Playa El Cielo, Playa Azul).

Výhoda v Cozumelu je i v tom, že jsme tam nikdy neměli problém s řasami na rozdíl od Playa del Carmen. Snadno se tam dostanete trajektem z Playa del Carmen, vstupenky na trajekt si rezervujte předem na GetYourGuide, ať nečekáte frontu.

Pokud máte děti, podívejte se také na zábavní park Xcaret, který se nachází po cestě do Tulum. Budete na něj potřebovat celý den, ale nemusíte se bát, že byste se tam nudili. Park zabaví děti i dospělé.

Pro tipy na dobré restaurace či pláž, kde si zaplavat s želvami si přečtěte náš článek Co dělat v Playa Del Carmen? 10 věcí, které musíte podniknout.

Kde se ubytovat v Playa del Carmen

Pokud budete rezervovat včas, může být volno v Suites Cielo y Mar, toto ubytování je na klidném místě v docházkové vzdálenosti od pláže a má naprosto úžasný výhled z pokojů. 

Můžete také zkusit Aloft Playa del Carmen, který má naprosto skvělou polohu a vynikající snídaně.

Suites Cielo y Mar - nejlepší hotel v playa del carmen
Suites Cielo y Mar – nejlepší hotel v playa del carmen

Tulum (1 noc)

Necelou hodinu jízdy od Playa del Carmen se nachází nejpopulárnější a nejvíc „Insta friendly“ město mexického Yucatánu.

Hotelová zóna Tulumu je rájem v boho stylu, kde si můžete zacvičit jógu na pláži, dát si vynikající výběrovou kávu i veganskou zmrzlinu. Také se jedná o jednu z nejdražších destinací, najdete tu prémiové restaurace a hotely, kam jezdí influenceři.

Tulum Ruiny
Tulum Ruiny

Nejedná se o typické Mexiko, ale určitě stojí za to se po hotelové zóně projít, podívat se na pláže a projít si místní mayské ruiny.

Všechno důležité se dozvíte v našem článku Co dělat v Tulumu.

Kde se ubytovat v Tulumu?

Tulum je jedna z nejžádanějších a také nejdražších lokalit, proto je dobré rezervovat zbytování včas, abyste sehnali dobrou nabídku, skvělý hotel i za dobrou cenu je Trece Lunas Tulum.

Pokud chcete trochu více luxusu se soukromou pláží, zkuste, zda bude volný hotel Nerea Tulum.

Nejlepší hotel v Tulumu? Nerea Tulum
Nejlepší hotel v Tulumu? Nerea Tulum

Bacalar  (2 noci)

Dvě hodiny jízdy od Tulumu se ocitnete v ráji pro lidi, kteří neholdují turismu. Klidné městečko Bacalar leží na břehu křišťálově čisté sladkovodní laguny.

Kajak s dvěma osobami na mexickém jezeře Bacalar
Kajakování na jezeře Bacalar

Pokud bych někam chtěla vyrazit na „válecí“ dovolenou, bylo by to asi sem. Chodila bych na pláž za 3 Kč s místními, plavala ve sladkovodní laguně a kayakovala. A večer bych sedávala v nejlepší pizzerii v Mexiku. Na Bacalar vám sice stačí jeden den, ale většina lidí pak lituje, že nezůstali alespoň týden.

Předtím, než si rezervujete hotel, mrkněte na náš článek: Laguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo.

Kde se ubytovat u Bacalaru: Nejlepší hotely

Na Bacalaru najdete poměrně dost krásných hotelů, mezi ty nejlepší patř Blue Palm Bacalar. Pokud máte na bookingu Genius slevy, můžete sehnat za dobrou cenu i naprosto luxusní hotel Khaban Bacalar Hotel Boutique.

Blue Palm Bacalar
Blue Palm Bacalar

Xpujil, Campeche (2 noci)

Pokud vás fascinuje mayská civilizace stejně jako nás, následující dva dny si určitě užijete. Po cestě do Xpujil navštívíte ruiny Kohunlich uprostřed džungle na jihu mexické provincie Quintana Roo, které se nachází 9 km od nejbližší asfaltové silnice. Cesta vám bude trvat minimálně hodinu a počítejte s tím, že prohlídkou strávíte další hodinku.

ruiny becan
Pohled na ruiny Becan u městečka Xpujil

Pokud budete mít více času, můžete se podívat na pozůstatky mayského města – ruiny Becan. Ty se nachází přímo u silnici kousek za Xpujil.

Druhý den vyrazte do Calakmul, jednoho z největších městských komplexů, kam pojedete 1,5-2 hodiny džunglí, ale stojí to za to. Calakmul je málo navštěvované, ale gigantické mayské město, které kdysi bylo velice významné. Stále lze šplhat na majestátní pyramidy, včetně druhé největší objevené pyramidy vůbec. Ta má 55 metrů.

Během naší návštěvy jsme potkali jen několik turistů, ale většinu výhledů jsme si užívali úplně sami. Díky tomu můžete při prohlídce pozorovat i rodiny vřešťanů (extrémně hlučných opic). Přespěte opět v Xpujil, ráno vás čeká delší přejezd.

Kde se ubytovat v Xpujil

Xpujil není příliš turistické město, počítejte proto s obyčejnějším ubytováním a restauracemi.

Město jsme projezdili křížem krážem a s klidným srdcem vám můžeme doporučit jen jeden hotýlek: Casa Kaan Calakmul

San Francisco de Campeche (1-2 noci)

Město, kam jsme přijeli na jednu noc a zůstali tři. Od San Francisca de Campeche jsme nic nečekali, ale objevili jsme v něm perlu Yucatánu. Tohle pohodové barevné městečko je plné kaváren a restaurací, panuje tu uvolněná atmosféra a zažili jsme tu jeden z nejkrásnějších západů slunce.

Dominanta města Catedral de la Purisma
Dominanta města Campeche Catedral de la Purisma

Pokud vás zaujala mayská cizilizace, určitě vyražte do Museo de La Arquitectura Maya. Muzeum je to malé, ale dozvíte se tam řadu věcí. Nikdo by v Campeche rozhodně neměl vynechat ulici La Calle 59, nejbarevnější uličku ve městě, kde najdete řadu milých kaváren a obchůdků. Večer vyražte na místní promenádu a zajděte se podívat na světelnou show.

Další tipy na pláže v okolí, výlety a restaurace najdete v našem článku o San Franciscu de Campeche.

Kde se ubytovat: Nejlepší hotely

Pokud bude volno, určitě doporučujeme Bajo las Hojas, je to velmi příjemné ubytování s bazénem a snídání a ještě v super lokaci.

Merida (1-2 noci)

Cestou do Meridy, hlavního města Yucatánu, se zastavte na ruiny Uxmal. Ruiny, které byly postaveny výhradně v mayském stylu Puuc. Vyplatí se sem dorazit velmi brzy ráno (ideálně na 8:00), abyste se po Uxmalu nemuseli procházet v šíleném vedru. Uxmal najdete 2 hodiny od Campeche a teploty jsou tu opravdu značně vyšší.

Plaza Grande v mexické Meridě
Plaza Grande v mexické Meridě

Merida byla několikrát zvolena severoamerickým hlavním městem kultury a je proto nejvhodnějším místem, kde nasát mexickou atmosféru. Každý den se v centru něco děje, ať už se jedná o festivaly, taneční představení či imitace mayské míčové hry Tlachtli.

Projděte se historickým centrem, a pokud umíte anglicky nebo španělsky, dopřejte si i komentovanou prohlídku.  Nezapomeňte navštívit místní bulvár promenádu Paseo de Montejo, kde ochutnáte trochu mexickou koloniální historii. Podél promenády totiž najdete řadu luxusních vil a hacient, řada si doteď zachovala svou původní podobu.

Pokud vás zajímá, co dalšího navštívit v Meridě, či kam vyrazit na výlet, podívejte se do našeho článku o Meridě.

Kde se ubytovat v Meridě

Jedno z nejlepších ubytování v Meridě v Mexiku je Hotel Santa Ana, který je levný, čistý a na super místě. V horkých letních dnech navíc oceníte, že zde budete mít k dispozici venkovní bazén.

Valladolid (1-3 noci)

Po cestě do Valladolidu se zastavte v žlutém měste Izamal, které je často přezdíváno „městem tří kultur“. Pokud vás lákají projížďky kočárem právě zde jsou k dostání za super cenu. 

Valladolid
Ve Valladolidu je řada barevných uliček

Samotný Valladolid je velmi okouzlující barevné město, které je skvělým výchozím bodem pro řadu výletů do okolí. Můžete se vypravit na denní výlet na růžová jezera Las Coloradas, nebo prozkoumat nejznámější mayské ruiny Chitzen Itza. V okolí Valladolidu se ale nachází také nejkrásnější cenotes na Yucatánu: Zaci a Suytun.

Pokud vás zajímá více tipů a chcete se dozvědět, kam zajet pro nejkvalitnější hamaku na Yucatánu, přečtěte si náš článek: Co dělat ve Valladolidu?

Kde se ubytovat ve Valladolidu

Ve Valladolidu je zcela nový hotel Olbil Hotel Boutique, který je naprosto perfektní: Nádherný design, skvělé snídaně a perfektní personál. Pokud bude volný ve vašem termínu, určitě neváhejte.

Olbil Hotel Boutique
Olbil Hotel Boutique

Ráj na zemi: ostrov Holbox  (2-3 noci)

Předtím, než zamíříte na Holbox, vraťte auto v Cancúnu. Na Holbox je jednodušší vyrazit autobusem, protože vás na ostrov s autem nepustí a zbytečně byste platili za parkování a riskovali, že vám auto vykradou nebo pravděpodobněji – odřou. Z Holboxu můžete pak rovnou zamířit na letiště.

Lukáš na kole na Holboxu
Nejlepší způsob, jak prozkoumat ostrov Holbox!

Podle nás je to ideální zakončení dovolené na Yucatánu, nádherné bílé pláže, svítící plakton a plavání se žralokem obrovským. Dejte si alespoň 3 dny, cesta z Cancúnu trvá 3,5 hodiny.

Jak se dostat na Holbox a co tam podniknout, si můžete přečíst v našem podrobném článku co dělat na Holboxu.

Kde se ubytovat na Holboxu

Za poslední roky na Holboxu vyrostlo spoustu nádherných hotelů, mezi ty nejlepší patří Villas Caracol nebo pokud cestujete bez dětí tak můžeme doporučit Hotel Para Ti – Adults Only.

Villas Caracol - hotel na Holboxu
Villas Caracol – hotel na Holboxu

Bezpečnost na Yucatánu v Mexiku

Pokud jste se zrovna dívali na seriál Narcos: Mexico, nejspíš vám běhá mráz po zádech z drogových kartelů. Pravdou je, že kartely, ať už ty drogové nebo naftové, jsou v Mexiku stále a potyčky mezi nimi jsou na denním pořádku. Turisté ale nejsou cílem útoků a Yucatán je nejbezpečnější místem v Mexiku.

Krádeže na Yucatánu nejsou časté, přesto se mějte na pozoru v místech, kde je více lidí. Nikdy nevíte. Přepadení se zde téměř nestávají, ale pokud by vás někdo přepadl, raději se svých cenností vzdejte, než abyste se bránili. Je dost pravděpodobné, že by mohl mít pachatel zbraň. Stejně jako v USA, držení zbraní zde rozhodně není ojedinělé.

Kam dál?

Pokud vás zajímá Mexiko, mrkněte se na naše další články o Mexiku, které jsme během našeho pobytu o této nádherné zemi napsali. Budeme rádi za zpětnou vazbu, kterou nám můžete napsat do komentářů.

Často kladené otázky

Jak na levné letenky na Yucatán do Mexika?

Z Evropy se létá především do Cancúnu, kam jsme přiletěli i my. Levné zpáteční letenky lze sehnat už od 10 tisíc. Často se vyplatí letět z Vídně, Berlína, Mnichova či jiného sousedního státu. Pokud chcete vědět, jak letenky sehnat, přečtěte si náš podrobný návod jak na levné letenky.

Kdy vyrazit na Yucatán?

Záleží, co plánujete na Yucatánu dělat. Nejlepší počasí je od prosince do dubna. Pozor na březen a začátek dubna, kdy je v USA „spring break“, a spousta Američanů míří právě do Mexika.

Nejvyšší ceny jsou v období Vánoc a Velikonoc. Pokud plánujete plavání se žralokem obrovským (whale sharks), jejich sezóna je od června do září, nejvíce jich je vidět v červenci a v srpnu.

V létě je v Mexiku ale neskutečné horko, vlhko, často prší a od června do listopadu je sezóna hurikánů.

Jak ušetřit na dovolené na Yucatánu?

Jak už zmiňujeme výše, nejvyšší ceny jsou v období Vánoc a Velikonoc. V Mexiku také příliš nefungují Last Minute ceny, je proto vhodnější rezervovat ubytování dopředu. Na čem se nevyplatí šetřit je pojištění auta. Auto si půjčte přes Rental Cars
a pojistěte si ho přímo u nich.

Související články

5 COMMENTS

 1. Ahoj. V Mexiku jsem byl s mojí nynější manželkou před osmi lety na měsíc a bylo to super. Koncem ledna 22 se tam na tři týdny vracíme. Letíme do Cancunu a uděláme podobný výlet jako máte zde na letu. Asi 2 až tři dny bude v Cancunu a pak na dva dny Isla Mujeres a pak směr Playa Del Carmen, Tulum, Balacar a asi zpět. Zajet do Chcichen Itzá a nějaké ty centy…Dík za tipy. Děti jedou s nám 3 a 6 let, ale myslím, že to bude pohoda. Na cestování jsou zvyklé… Dík za tipy. Letíme z Vídně a využijeme asi nějaké hostely Atd. Teď aktuálně řeším půjčení auta, což už před osmi lety byl oříšek…Kdyby jste měli nějaké další tipy a nebo rady, budu moc rád. Letíme 30 ledna, takže je čas…Moc dík

  • Dobrý den, Vojto,

   přečetla jsem si nyní Váš komentář ohledně cesty a pujceni auta. Rada bych se zeptala na aktuální informace, také to řešíme a letime za dva týdny. Do Cancunu a stejne trasy jako Vy. Mel byste prosím případně nějaké rady, tipy čerstvé pro nás? Budu moc ráda, pokud byste si našel čas.
   Moc dekuji a doufám, že si vše užíváte!

   Lili

 2. Chystam se do Mexika a mezi jinymi jsem narazil na vas blog. Velmi dobre zpracovane. Hlavne ocenuji , ze se nesoustredite jenom na nej (proflaknute) turisticke atrakce. Diky za inspiraci.

 3. Ahoj, máte skvěle zpracovaný Blog, stručně, přehledně a obsáhle, moc hezké. Chystáme se s dětmi / 2,11 let/ na Yuctán. Máme možnost letět začátkem února a nebo přelom březen/duben. Chtěli bychom navštívit i severní pobřeží Holbox, El Cuyo nebo Celestun, ale dočetla jsem se, že v únoru je tam ještě asi chladno, větrno. Máme rádi teplé moře, ne abychom se dlouho osmělovali, než tam vlezeme. Jsme zvyklí cestovat v tropech po Asii i Africe. Zároveň bychom ale chtěli navštívit i oblast kolem Puerto Moroles, Chemuyil /Xcacel beach/ Tulum / ruiny a nějakou pláž/, kde mám obavu, že by to bylo koncem března už plné sargassu /mořský druh řas/. Vy jste tam byli na jaře, jak to tam prosím vypadalo? Nevadí nám, když nějaký sargass bude na břehu a pak v moři ok, ale aby to nebyly tuny a všude se smradem z nich. I když tam třeba je, dalo se kousek popojít a najít místo, kde by nebyl? Vím, že se to špatně odhaduje, ale jde mi o to, zda je konec března už vyloženě špatný nebo zda to je ještě schůdné. Na severu by to mělo být mnohem lepší, proto volíme i tuto oblast a hlavně by tam měl být větší klid / davy a slunečníky s lehátky nemusíme/, ale nechceme, aby nám tam bylo chladno. Přeci jen tam jedeme za teplem a dalekou cestu k moři nechceme mít bez moře. Samozřejmě to protneme Cenotes, městečky a pyramidami. Jen bych chtěla znát vaší zkušenost v tomto období s jižním pobřežím. Díky Markéta

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoMexiko itinerář na 2-3 týdny: Dovolená poloostrov Yucatán

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu