...

Isla Mujeres, Mexiko: tipy na výlety, jídlo a ubytování

Ostrov žen, Isla Mujeres, je mexický ostrov na poloostrově Yucatán. Nachází pouze dvacet minut cesty trajektem z Cancúnu a je mezi turisty populární díky dokonale tyrkysové vodě, bílým plážím a ideálním podmínkám pro šnorchlovací výlety a potápění.

U pláže Playa Norte je navíc velmi živé městečko plné cenově přijatelných restaurací, kaváren a barů, kde si mladí užívají nočního života. Pojďme se podívat na to, co dělat na Isla Mujeres, na jak dlouho na ostrov vyrazit i kde se případně ubytovat.

Na jak dlouho vyrazit na ostrov Isla Mujeres?

I když na Isla Mujeres proudí davy turistů, pokud víte, kam jet, velmi pohodlně se jim vyhnete. Pojďme se podívat na všechno, co zde můžete podniknout. Isla Mujeres je častým jednodenním výletem z Cancúnu, ale pokud plánujete výlety na šnorchlování, doporučujeme zde strávit minimálně dva dny.

Isla Mujeres
Výhled z Isla Mujeres na Cancún

Jak se dostat na Isla Mujeres

Na Isla Mujeres se velmi snadno dostanete trajektem, který jezdí z cancunského přístavu Puerto Juarez. Cestu trajektem si snadno zarezervujete přes GetYourGuide.

Kde se ubytovat na Isla Mujeres?

Mezi nejlepší hotely (a to ještě za super cenu) na Isla Mujeres patří Casa Barco Hotel Boutique, který má krásný bazén na střeše hotelu.

10 tipů, co vidět a dělat na Isla Mujeres

Na Isla Mujeres můžete strávit snadno jeden den prozkoumáváním ostrova, ale pokud chcete větší pohodičku, doporučujeme vyrazit alespoň na dva nebo tři dny.

1) Populární pláž Playa Norte Beach

10 minut chůze z trajektu se nachází nádherná pláž s dokonale tyrkysovou vodou. Playa Norte je hlavní pláží na Isla Mujeres, a byla vyhlášena jednou z nejlepších pláží v Karibiku. Pláž je veřejná, takže pokud nechcete platit za slunečníky a lehátka, můžete si kdekoliv natáhnout vlastní plážovou deku a lehnout si kam chcete.

2) Punta Sur

Punta Sur
Nejkrásnější místo na Isla Mujeres je určitě Punta Sur

Nejjižnější místo ostrova je Punta Sur, a zároveň je tady nejvýchodnější místo Mexika. Pokud sem přijedete na východ slunce, budete prvními lidmi v Mexiku, kteří ten den uvidí vycházet sluníčko tga! Zároveň je to nejspíš nejkrásnější místo celého ostrova, kde je opět dokonale tyrkysová voda, která se tříští o skály.

Na Punta Sur se nachází také Garrafon Reef Park, ve kterém jsou od roku 2001 rozesety umělecké sochy, které představují mayskou civilizaci.

3) Pronajměte si golfový vozík

Golfový vozík je nutnost na Isla Mujeres
Golfový vozík je nutnost na Isla Mujeres

Nejlepší způsob objevování ostrova je půjčení golfového vozíku, se kterým si snadno objedete celý ostrov. Navíc je to extrémně zábavný způsob pohybu po ostrově.

4) Jóga s výhledem na pláž

Pokud jste vždycky chtěli cvičit jógu obklopeni palmami a s výhledem na dokonale tyrkysovou pláž, zajděte do The Treehouse Yoga hned u Playa Norte. Nejpopulárnějších jsou lekce při východu a západu slunce.

5) Želví záchranná stanice – Tortugranja

Želví sirotčinec na Isla Mujeres
Želví sirotčinec na Isla Mujeres

Přestože jsou želvy chráněné, jsou loveny pytláky kvůli masu a vejcím v celé Latinské Americe. Právě proto vznikají už více jak 30 let místa, kde se místní snaží spolu s dobrovolníky želvy chránit.

V 80. letech založil místní rybář želví záchrannou stanici. Vytvořil zde bezpečné místo, kde želvy mohou klást vajíčka a stanice pomáhá s odchovem mláďat. Každý rok vypustí zpět do přírody přes 100 tisíc želv. Vstup je pouhých 40 Kč na osobu.

6) Street art podporující ochranu oceánů

Pozorně si projděte uličky u Playa Norte, ale nevšímejte si pouze obchůdků a restaurací. Zaměřte se na street art. Zjistíte, že většina maleb se týká života v oceánu. Díla byla vytvořena umělci z celého světa, aby zvýšili povědomí o mořských živočiších, kterým v místních vodách hrozí vyhynutí.

7) Výlet na Isla Contoy

Pokud trávíte delší čas na Isla Mujeres, určitě byste němeli vynechat návštěvu malého přilehlého ostrůvku Isla Contoy (výlet si snadno zarezervujete přes GetYourGuide), který je od roku 1961 chráněn mexickou vládou a od roku 1998 je národním parkem Mexika.

Na jihu ostrova se nachází druhý nejdelší korálový útes na  světě – Ixlaché – druhý největší korálový útes na světě – kde žije 234 druhů ryb včetně majestátního velrybího žraloka a rejnoka obrovského (Manta).

Tamější laguny, mangrovníkové porosty a nížinné lesy jsou domovem pro 152 druhů ptáků včetně fragat, kormoránů, ptáků bobo, volavek a pelikánů. V létě je možné spatřit tři druhy mořských želv, které kladou vejce na plážích ostrova.

8) Podmořské muzeum MUSA (Museo Subacuático de Arte)

underwater museum podmorske muzeum
Podmořské muzeum MUSA, fotka: Jason deCaires Taylor

Do podmořského muzea se můžete vydat buďto z Cancúnu nebo z Isla Mujeres. Pod vodou se nachází přes 500 soch, které vytvořil Jason deCaires Taylor.

Na dně moře uvidíte sochy lidí i aut a rozhodně to stojí za to, pokud jste ještě v podobném muzeu nebyli. Je hned několik možností, jak muzeum navštívit, vstupenku si kupte předem přes GetYourGuide.

Můžete se tam vydat šnorchlovat, potápět či pozorovat dění prosklenou lodí. Jelikož nemáme potápěčskou licenci, rozhodli jsme se pro šnorchlování.

9) Šnorchlování a zase šnorchlování

Na Isla Mujeres je nádherná voda vhodná k šnorchlování
Na Isla Mujeres je nádherná voda vhodná k šnorchlování

Isla Mujeres má určitě jedny z nejlepších podmínek ke šnorchlování v této oblasti. Proto pokud vás zajímá podmořský život, budete tady jako v ráji. Mimo zmíněného podmořské muzea MUSA si můžete vybrat z široké nabídky šnorchlovacích výletů. Ať už jste začátečníci nebo pokročilí, na tomto ostrově mají pro každého něco, stačí se mrknout na GetYourGuide, kde najdete celou nabídku výletů.

10) Plavání s několika metrovými žraloky

Plavání se žraloky
Plavání se žraloky, fotka: Whale Shark Tours

Pokud na Isla Mujeres dorazíte mezi červnem a zářím, určitě si nenechte ujít tu největší atrakci – plavání se žralokem obrovským (žralok velrybí). Ti jsou největšími žraloky na světě a mají mezi 8-10 metry. Jedná se o největší známou parybu světa, která je charakteristická světlými skvrnami a pruhy. Lidem nejsou nebezpeční, protože se živí planktonem.

Připravte se, že za tento zážitek zaplatíte kolem 5000 Kč na osobu, ale výlet zahrnuje kromě plavání se žraloky také snídani, oběd a pití. Výlet si včas rezervujete přes GetYourGuide, je to velmi oblíbený výlet a na poslední chvíli by nemuselo být už místo.

Zároveň vám půjčí vybavení a většinou je to i se zastávkami na šnorchlování u korálů. Pozor, je nelegální se dotýkat žraloků a vždy byste měli doržovat vzdálenost alespoň dva metry.

Kam na jídlo na Isla Mujeres

Pokud přemýšlíte, kam na jídlo na Isla Mujeres, máme pro vás hned několik tipů.

Chayo a Cacao

Obecně v Mexiku vám občas dá docela zabrat, abyste našli vegetariánské a veganské jídlo, které nejen vypadá skvěle, ale i chutná úžasně. Milovníci avokáda si v Chayo a Cacao rozhodně přijdou na své, stejně jako všichni, kteří si hlídají linii.

Aroma Isla

Pokud máte ve skupině masožravce i vegany, v Aroma Isla se najíte všichni. Jejich menu nabízí veganské i vegetariánské pokrmy, ale i něco ve stylu řízek nebo třeba Pad Thai.

Tipy a triky pro cestování po Yucatánu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

Související články

2 COMMENTS

  1. Pěkně rozepsané :). Jen bych měl drobný dotaz na to, jaké mají v Mexiku zdravotnictví? Máme s přítelkyní, která trpí na chronické onemocnění, delší cestu a nevím, jestli jí to případně běžné cestovko proplatí. Oba máme sjednané roční cestovko přes Srovnátor u Axy.

    • Ahoj, v nemocnici jsme v Mexiku nikdy nebyli. Chronické onemocnění si určitě ověřte s Axou, že pokrývají – často to tak totiž nemají.

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoIsla Mujeres, Mexiko: tipy na výlety, jídlo a ubytování

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu