Co dělat na Holboxu? Jak si užít perlu Yucatánu na maximum

Naposledy aktualizováno: 18. srpna, 2019

Ostrov Holbox, který je vzdálený pár hodin od města Cancún na mexickém poloostrově Yucatán, je ráj pro všechny cestovatele. Holbox je ideálním místem, kde si odpočinout od uspěchané doby. Je tu velmi špatný mobilní signál a o stabilním internetu si tu můžete nechat zdát, přesto se nikomu odsud nechce. Nebo nejspíš právě proto. Pokud jste vždy snili o dovolené na sněhobílé pláži, tady si to můžete splnit. V článku se dozvíte, co na Holboxu dělat, jak se tam dostat, kde se najíst a ubytovat.

Jaký je Holbox

Lucka v hamace na Holboxu
Holbox je tropický ráj

I když Holbox pomalu získává na své popularitě, nečekejte turistické místo plné cetek a kýčů. Místní se snaží o Holbox dobře starat a vytvářet prostředí, ze kterého benefitují místní, ale i turisti. Většina místních se buďto živí rybařením, nebo turismem.

Obyvatelé Holboxu mají na Facebooku dokonce i skupinu, ve které se dočtete, že pokud jste tady byli před lety a myslíte si, že „teď už je to moc turistické”, musíte se smířit s tím, že všechno se postupně mění. Změna je nevyhnutelná, ale obyvatelé Holboxu se snaží, aby byla k dobrému a budou rádi, když k tomu přispějete. 

Většina restaurací a ubytování je lehce dražší, ale není to nic dramatického, jako třeba v hotelové zóně Tulumu.

Slovo „holbox“ (čteme holboš) znamená černá díra v mayském jazyce. To nejspíš už nemá nic společného s dnešním ostrovem, protože ten je dnes vnímaný jako tropický ráj s pískem, který je měkčí než hladká mouka. (Ale v případě dostupnosti internetu to sedí)

Pirát na Holboxu
Pirát na Holboxu

Holbox se nachází na severu Yucatánu, 145 km od Cancúnu v biosférické rezervaci Yum Balam, leží přesně v místě, kde se potkává Mexický záliv s Karibským mořem, proto voda není tak tyrkysová jako třeba na Isla Mujeres. Nebojte se, i tak je průzračně čistá, a hlavně příjemně teplá. Nejkrásnější pláže se nacházejí na severním pobřeží ostrova, ty na jihu u laguny Yalahao jsou divoce prorostlé mangovníky, ale s trochou štěstí tam prý můžete spatřit i delfíny.

Odpočívejte ve slavných hamakách na plážích

Hamaky na Holboxu
Vydržela bych tam hodiny, jen kdybych měla lepší opalovák!

Pokud se bojíte, že nenajdete místo, kde jsou hamaky na plážích, nemusíte. Jsou totiž po celém ostrově. Stačí se chvilku procházet a určitě nějakou prázdnou najdete. Nejlepší jsou ty, které jsou částečně ve vodě, protože jen v takových lze vydržet i hodiny. Velmi rychle zapomenete na čas, dejte si proto pozor, ať se nespálíte.

Vypravte se na svíticí plankton

Svítící plankton na Holboxu
Svítící plankton na Holboxu, © thbaz z rove.me

Nejspíš jste už o svíticím planktonu slyšeli, byla to jedna z věcí, proč jsme se chtěli dostat na Holbox a stálo to za to. V našem ubytování nám pomohli zabookovat výlet na Punta Coco, kde je v noci dostatečná tma, abychom světélkující plantkon na pláži viděli. V devět hodin večer nás nabral taxikář v golfovém vozíku a za půl hodiny už jsme se procházeli v třpytící se vodě.

A jak to, že svítí? Plantkon má v sobě pigment luciferin, ten se podrážděním uvolní a rozsvítí. Je ale vidět pouze v absolutní tmě, proto ho běžně neuvidíte, i když třeba ve vodě je.

Jak vyfotit svíticí plankton?

Pokud si ho budete chtít vyfotit, nastavte fotoaparát na vysoké ISO a dlouhou expozici, my jsme se tentokrát rozhodli, že si raději budeme užívat samotného magického zážitku, cachtali jsme se v hvězdami poseté vodě a fotoaparát jsme nechali v batohu.

Celý výlet trval jen asi hodinu a vyšel na 250 pesos na osobu (asi 300 Kč). Pokud přemýšlíte, jestli to stojí za to, říkám vám rovnou: ROZHODNĚ ANO. 

Prozkoumejte ostrov na kole nebo v golfovém vozíku

Lukáš na kole na Holboxu
Nejlepší způsob, jak prozkoumat ostrov!

Nejlepší způsob, jak prozkoumat ostrov, je na kole nebo v golfovém vozíku. Kolo vás vyjde na cca 200 pesos na den (250 Kč), u golfového vozíku počítejte s několika násobnou cenou.

Výlet na Three Islands (Tres Islas) na růžové plameňáky

Jedním z nejpopulárnějších výletů je Three Islands Tour. Vyjde vás na 450 pesos na osobu (500 Kč), podíváte se na ostrov ptáků, zaplavete si v Cenotes a uvidíte růžové plameňáky. Jedná se o výlet na lodi, a proto je dost možné, že cestou potkáte i delfíny.

Plavání s několika metrovými žraloky

Když na Holbox dorazíte mezi květnem a zářím, určitě si nenechte ujít tu největší atrakci – plavání se žralokem obrovským (žralok velrybí). Ti jsou největšími žraloky na světě a mají mezi 8-10 metry. Jedná se o největší známou parybu světa, která je charakteristická světlými skvrnami a pruhy. Lidem nejsou nebezpeční, protože se živí planktonem.

Horse back-riding tour – prozkoumejte ostrov na koni

Pokud patříte k těm, kteří mají raději svět ze sedla koně, můžete se vydat na jeden z organizovaných výletů, kde vás vemou na koni po ostrově.

Kayakování na Holboxu

západ slunce Hoblox
Po západu slunce můžete vyrazit na kayak

Jedna z věcí, o které jsme nevěděli, ale nejspíš bychom po ní sáhli všemi deseti. Na Holboxu si můžete totiž zarezervovat výlet na kayaky nebo paddle boardy, kde vás vezmou na moře po západu slunce, a pak v noci pádlujete světelkujícím planktonem. Pokud se na tento výlet někdo vypravíte, určitě nám dejte vědět do komentářů, jaké to bylo!

Jděte večer tancovat do Hot Corner

Bary na Holboxu
Do barů moc nechodíme, ale na Holboxu jsme i my udělali vyjímku

Hot Corner je populární bar, kde je téměř každý den živá hudba a často mají i akce typu: první panák pro ženy zdarma. My jsme chytli skvělou kolumbijskou skupinu a měli jsme tak možnost si zatančit salsu, cumbiu a bachatu.

Prozkoumejte každou uličku

Street art na Holboxu
Street art na Holboxu

Pokud zůstanete celý váš pobyt na pláži a nevyrazíte prozkoumávat ulice Holboxu, o dost přijdete. Nejsou tu jen roztomilé obchůdky, krásné kavárny a stylové restaurace, ale objevíte i lokální obchody, kadeřnictví, kam byste se možná i báli jít a hlavně nádherně zdobené zdi místním street art.

Zajděte si na jógu

Lukáš jde na jógu na Holboxu
Zacvičte si jógu na Hobloxu

Na Holboxu je hned několik míst, kde si můžete zacvičit jógu. Většinou stačí projít okolí vašeho ubytování a nějaké místo najdete. Jedna z těch lepších je v Amaite Hotel and Spa, kde cvičíte jógu na terase s výhledem na moře. Patří ale i k těm dražším.

Nejlepší restaurace a kavárny na Holboxu

Painapol

Jedno z nejpopulárnějších míst na snídaně je určitě Painapol. Pokud máte rádi avokádové toasty, tady si přijdete na své.

NAAY

NAAY najdete hlavně zdravá jídla, krásné Buddha bowls a nabídku pro vegetariány a vegany. Porce jsou ale poněkud menší.

El Hornito Argento

Pokud už máte dost tacos, vyrazte na výbornou pizzu do El Hornito Argento. Ti, kteří jí maso, mohou vyzkoušet vyhlášenou specialitu – Lobster pizzu.

Clandestino Coffee Shop

Hledáte-li kvalitní kávu a klidné prostředí, na Holboxu jich je požehnaně. My jsme si oblíbili tento malinkatý podnik, kde mívají i výborné dorty.

Kde se ubytovat

Kde se ubytovat. na Holboxu

Pokud hledáte levné ubytování na Holboxu, doporučuji bookovat včas. Hostely jsou tu poměrně drahé, je daleko vhodnější investovat do levnějšího hotelu nebo Airbnb.

Náš tip

Ubytování na Holboxu - La Casa de Nana

La Casa de Naňa

Stylové ubytování se soukromou pláží za příjemnou cenu.  Pozor, bývá rychle vyprodané. Je to ideální volba pro všechny, kteří hledají nejlepší poměr ceny a kvality. Navíc si zde můžete i vařit, což je vždycky plus, když už začínáte mít dost jídla v restauracích nebo chcete trochu ušetřit.

Střední varianta

Ubytování na ostrově Holbox, hotel Para Ti

Hotel Para Ti

Vkusný hotel s venkovním bazénem, který je sice běžně za 4500 Kč, ale v akcích ho na bookingu najdete i za 2000 Kč! Hotel je pouze pro dospělé, není proto vhodný pro rodiny s dětmi

Luxusní varianta

Casa Cat Ba, hotel na mexickém Holboxu

CASA CAT BA

Jedno z nejluxusnějších a nejlépe hodnocených ubytování na Holboxu, kde máte v ceně snídani a většina pokojů má balkon s výhledem na pláž.

Další hotely, které se nám hodně líbily

Casa las Tortugas Petit Beach Hotel & Spa

Ubytování, do kterého jsme s Lukášem museli alespoň nahlédnout, jelikož bylo mimo náš budget. Hotel je opět velmi stylově vybavený, má venkovní bazén a hot tub.

Holbox Casa Punta Coco 

Ubytování pouze pro dospělé, které je vytvořeno tak, abyste si opravdu mohli o své dovolené odpočinout. Všechny pokoje mají výhled na moře.

Mapa Holboxu

div class=”map-responsive”>

Jak se na Holbox dostat

Na Holbox se můžete dostat hned několika způsoby, a to autem, autobusem nebo letadlem.

  • Autobusem

Yucatán má velmi dobře fungující veřejnout dopravu, a proto jedním z nejlepší způsobů, jak se na Holbox dostat, je jet ADO autobusem do Chiquila, odkud přestoupíte na trajekt. Můžete jet z Cancunu i z Playa del Carmen. Pokud máte kde jízdenky vytisknout, kupte si je online a ušetříte 10 %, jinak budete muset zajít na nádraží. Lístky si můžete koupit dohromady s lístkem na trajekt na Holbox. Jízda i s trajektem trvá cca 3,5 hodiny z Cancúnu a o něco déle z Playa del Carmen. Autobusy ADO jsou velmi pohodlné, mají klimatizaci, wifi a zásuvky na nabíjení.

  • Autem

Rychlejší způsob je samozřejmě autem, ale auto budete muset nechat v Chiquile a zaplatit tak navíc za parkování. Většina lidí proto volí jiný způsob dopravy, pokud chce na Holboxu zůstat déle.

  • Letadlem

Na Holbox se dá i doletět, a to z Cancúnu i Cozumelu, ale letenka bývá velmi drahá, něco kolem 10 tisíc.

 

Tipy a triky pro cestování po Yucatánu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan