...

Mérida Mexiko: 15+ tipů, co vidět a zažít v hlavním městě Yucatánu

Merida, hlavní město mexického poloostrova Yucatán, rozhodně má turistům co nabídnout. Plánujete návštěvu Meridy? Doufáme, že vás náš průvodce po Meridě inspiruje a pomůže v plánování.

Chystáte se do Mexika na delší dobu? Podívejte se na náš 2-3 týdenní itinerář, během kterého navštívíte vše podstatné na Yucatánu.

Merida, hlavní město Yucatánu

Existuje důvod, proč byla Merida v letech 2000 a 2017 zvolena severoamerickým hlavním městem kultury. O mexickou a mayskou kulturu zde totiž doslova zakopnete na každém rohu.

Každý den se v centru konají festivaly, taneční představení, imitace mayské míčové hry Tlachtli nebo promítání světelných efektů na koloniální budovy.

Mexičané jsou známí svými úsměvy a dobrou náladou, v Meridě to platí dvojnásob. Mexičané se na vás budou usmívat na každém rohu a ostatní turisté také, protože v Meridě je poměrně levno.

Oproti ryze turistickým městům, jako je Tulum nebo Cancun na východní straně poloostrova, toho zde zažijete více za méně peněz.

Kde se v Meridě ubytovat

Ubytování v Meridě patří k těm levnějším, a proto není větší problém ubytovat se přímo v centru. Doporučujeme ubytovat se v jedné z těchto čtvrtí:

 • Plaza Americana
 • Merida Centro

Obě jsou v docházkové vzdálenosti ke všem významných budovám a místům centra města, ačkoliv Merida Centro je přeci jen o něco vhodněji položené.

Pokud budete mít štěstí a bude zrovna volný, ubytujte se v hotelu Hotel Santa María Mérida. Je kousíček od centra, má skvělé hodnocení a často bývají na Bookingu slevy.

Stejně dobrý je také Hotel Boutique Casa Garza, který je také v centru, má v ceně dobrou snídani a má i hostelové pokoje.

Hotel Santa María Mérida
Hotel Santa María Mérida

TIP: Pokud nechcete vyrážet na vlastní pěst, koukněte po zájezdech. Na Invii mají široký výběr.

Co vidět a dělat v Meridě

Nejjednodušším způsobem, jak nasát atmosféru Meridy, je projít se jejím historickým centrem.

Centro Historico (historické centrum)

Historické centrum mexického města Merida

Plaza Grande

V srdci města se nachází náměstí Plaza Grande, kde kromě ikonických bílých kamenných sedátek naleznete také barevný nápis, který mají snad v každém větším městě na Yucatánu.

Na Plaza Grande najdete celkem pět veřejných budov, které nabízí skvělé výhledy na okolí a vstupné je zdarma. V některých dokonce narazíte na klimatizaci!

Plaza Grande v mexické Meridě
Výhled z balkónu Palacio Municipal

U vchodu většiny z budov, které teď zmíníme, stojí ozbrojení strážní. Nebojte se a normálně kolem nich projděte. Pokud budete na pochybách, zeptejte se jich, zda vás pustí dovnitř. Neřeknou ne. Prozkoumat můžete tyto budovy:

 • Palacio Municipal (výhled z balkonové části v druhém patře)
 • Catedral de San Ildefonso
 • Casa de Montejo (muzeum viktoriánského stylu)
 • Museo Fernando García Ponce-Macay (umění)
 • Palacio de Gobierno
Informace k veřejným budovám na Plaza Grande
 • Vstupné: Zdarma
 • Otevírací doba: dopoledne až do 19:00
 • Poloha: náměstí Plaza Grande

Parque de Santa Lucia

Na sever od Plaza Grande se nachází Parque de Santa Lucia, který se ve večerních hodinách mění v moře stolečků a židliček, které sem přinášejí z blízkých restaurací.

Park i náměstí jsou zřejmě nejturističtější místa v Meridě, proto doporučujeme prozkoumat i přilehlé ulice a nedaleké parky Parque se Santa Ana, Parque de Santiago a Parque de San Juan.

Komentovaná procházka Meridou

Každé ráno je možné se zdarma připojit k procházce po historickém centru, které pořádá místní skupina průvodců. Dozvíte se zajímavé informace o historii Meridy a dobře se ve městě zorientujete.

Ať už jste ve městě na jeden nebo více dnů, doporučujeme začít právě těmito procházkami.

Procházky po Meridě

Promenáda Paseo de Montejo

Byli jste někdy na pařížském bulváru Champs-Élysées? Přesně tak působí meridská promenáda Paseo de Montejo, kterou zde postavili kolonialisté v dobách rozkvětu města.

Podél promenády stojí celá řada luxusních vil a haciend, které si dodnes zachovaly svou původní podobu. Ačkoliv většina z nich dnes patří firmám, v leckterých stále žijí potomci původních majitelů.

Při procházce po bulváru narazíte hned na několik menších kaváren a museí, z nichž za zmínku stojí Museo de Montes Molina, které vás provede domem zakladatele Meridy.

Promenáda měří 8 kilometrů a pokud nevyrazíte brzy ráno, může vás zaskočit nepříjemné horko. Doporučujeme proto projít si pěšky tu nejzajímavější část (1,5 km, od Monumento de Montejo k Monument to the Fatherland) a zbytek projet autobusem, nebo Uberem. Pro romanticky naladěné duše je možné si na začátku promenády pronajmout koňské spřežení.

Paseo de Montejo
Paseo de Montejo

Casas Gemelas

Casas Gemelas, dvě význačné stavby v Méridě, byly vystavěny v letech 1906-1911 v elegantním francouzském stylu pro rodinu Zavala, významné členy místní společenské elity.

Tyto domy jsou výtvorem Gustava Umbdenstocka, francouzského architekta, jenž se proslavil především svou prací v oblasti železniční architektury.

Jedna z budov nyní slouží jako muzeum známé jako Montejo 495. Casas Gemelas jsou často považovány za ikonické symboly města Mérida a obzvláště oblasti Paseo de Montejo. K dalším pozoruhodným stavbám v okolí patří Casa Peón de Regil, Casa Vales a Casa del Minaret.

Palacio Canton

Palacio Canton, známý také jako Museo Regional de Antropología de Yucatán, je jednou z nejvýznamnějších památek v Méridě. Tento impozantní palác byl postaven na počátku 20. století a je ukázkou bohatého architektonického stylu, který byl v té době populární mezi yucatánskou elitou.

Palác byl původně postaven jako rezidence pro generála Francisca Cantóna Rosada, který byl významnou politickou postavou v regionu.

Palacio Canton Merida
Palacio Canton Merida

Gran Museo de Mundo

Pokud vás mayská civilizace zaujala stejně jako nás, tak do tohoto muzea musíte. V muzeu najdete přes tisíc různých mayských artefaktů ze všech časových period, kdy Mayové na Yucatánu žili.

Pokud vám to plán cesty dovolí, jeďte se podívat na jakékoliv pyramidy až po návštěvě muzea. Dozvíte se tu vše o mayské historii a kdo má rád historii, nejspíše tu stráví hned několik hodin.

Muzeum je od centra Meridy vzdálené asi dvacet minut autem, jako ve všech velkých mexických městech doporučujeme použít Uber, který vás vyjde na 80 – 100 pesos (120 Kč).

Gran Museo del Mundo Maya
Gran Museo del Mundo Maya @art-architech.blogspot.com
Informace k muzeu Museo de Mundo Maya
 • Otevírací doba: 8:00 – 17:00, kromě úterý (zavřeno)
 • Vstupné: 150 pesos (180 Kč)
 • Poloha: Calle 60 299 E, nepřehlédnutelné, muzeum vypadá jako ptačí hnízdo
 • Web: Oficiální web muzea ve španělštině

Návštěva trhu Lucas de Galvez

Lucas de Galvez je největší celodenní trh v Meridě. Najdete tu vše od zeleniny, ovoce až po umělecké výrobky, oblečení a turistické tretky.

Trh na tomto místě existuje už od 18. století a je to vidět. Celé místo je nepřehledná změť obchůdků a místních obyvatel, kteří si nesou plné tašky kaktusu a limetek.

Pokud na trh vyrazíte, dejte si na místě oběd. Neznáme lepší způsob, jak zažít místní atmosféru, než si dát jídlo z malého stánku uprostřed trhu a pozorovat, jak se to kolem hemží lidmi.

Informace k trhu Lucas de Galvez v Meridě
 • Otevírací doba: Každý trhovec to má jinak, obecně ale 7:00 – 17:00
 • Cenová hladina: Férové mexické ceny, trh je spíše pro místní, než pro turisty
 • Poloha: Centrum Meridy, na křižovatce ulic 56 a 65

Casa Azul

Casa Azul je historická budova s tropickou zahradou, dnes přeměněná v luxusní hotel. Dovnitř se můžete zajít podívat!

Casa Azul Mérida
Casa Azul Mérida

Zažijte festival

Merida každý rok hostí několik desítek festivalů a menších oslav. Málokdy se stane, že večer v ulicích nenarazíte na nějaké představení nebo světelnou show.

Na hlavním náměstí můžete vidět téměř každý večer folklorní taneční představení, kde tančí děti od šesti do osmnácti let.

V lednu v Meridě mají Merida Fest, který začíná nádherným ohňostrojem z Plaze Grande a trvá celé tři týdny.

V lednu a březnu narazíte na karnevalové průvody, v dubnu se slaví Velikonoce (průvody s kříži apod.) a v listopadu si určitě nenechte ujít El Día de Muertos, neboli Den Mrtvých.

Skvělé jsou prý také Vánoce, kdy je v Mexiku sice stále teplo, ale Mexičané milují vánoční stromečky a dekorace. Představte si, že se v parném dni procházíte po městě, kde kolem jezdí pickupy s ozdobenými stromečky na korbě!

Informace k festivalům v Meridě
 • Cena: Většina festivalů je zdarma
 • Poloha: Po celém městě, hlavní události v centru
 • Kalendář: Tady najdete všechny akce, které by vás mohly zajímat

Zažijte hru Tlachtli

Ačkoliv my jsme tuto mayskou míčovou hru nestihli, vy si jí nenechte ujít! Každý sobotní večer se na hlavním náměstí hraje míčová hra Tlachtli, která pro Maye byla spíše náboženský rituál než zábava.

Po skončení zápasu byl totiž jeden z týmů, nebo alespoň kapitán, obětován bohům. Dnes se nikdo neobětuje a hra je tak jen zábavná podívaná. Hráči totiž mají za úkol prohodit míč obručí, nesmí ale používat ruce ani nohy.

Podle příspěvků na sociálních sítích doporučujeme dorazit na místo alespoň dvacet minut před začátkem hry, jinak hrozí, že hru přes přihlížející davy neuvidíte.

Informace o představení Tlachtli
 • Kdy: Každou sobotu 20:30 – 21:30
 • Vstupné: Zdarma
 • Poloha: U katedrály na Plaza Grande

Celodenní výlet do rybářského města Progreso

Padesát minut autobusem severně od Meridy leží poměrně klidné rybářské městečko Progreso, kde můžete v klidu odpočívat na rozlehlé pláži.

Rybářské městečko Progreso
Progreso – rybářské městečko u Meridy

Ačkoliv zde voda není tak průzračná, jako na východním pobřeží podél Mayské riviéry, písek je tu bílý a neskutečně jemný. Často zde ale fouká, a tak to není na dlouhé rozvalování, i když zde lehátko, deštník a alkohol vyjdou jen na zlomek ceny oproti ryze turistickým plážím.

Progreso doporučujeme především pro milovníky mořských plodů a na příjemné procházky po pláži. Určitě vám den, kdy posloucháte jen zvuky moře, přijde po meridském chaosu vhod.

Navštivte ruiny mayského města Uxmal

Merida je díky své poloze výbornou základnou pro jednodenní výlety do širokého okolí. Náš nejoblíbenější je návštěva mayského města Uxmal, které je jedno z nejvýznamnějších a nejzachovalejších mayských měst v Mexiku.

Podívejte se na všechny mayské ruiny na Yucatánu.

Město zažilo svůj rozkvět na konci 10. století našeho letopočtu a v době největší slávy zde žilo asi 25 000 lidí. Strategická poloha města totiž umožňovala využívat okolních přírodních zásobáren vody, které se plnily během období dešťů.

Ruiny Uxmal u Meridy
Obří Pyramida kouzelníka u Meridy

Tipy a triky pro cestování po Yucatánu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoMérida Mexiko: 15+ tipů, co vidět a zažít v hlavním městě...

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu