Co dělat ve Valladolidu? Nejkrásnější místa Yucatánu

Přemýšlíte, co podniknout ve Valladolidu? Tak tady jste správně, dneska se podíváme na nejlepší věci, které vidět ve Valladolidu a okolí!

Valladolid je velmi okouzlující město s příjemnou atmosférou. Barevné uličky, příjemné kavárny a vynikající jídlo, to vše je Valladolid a není vůbec divu, že je od roku 1998 na seznamu UNESCO.

Pokud plánujete strávit na Yucatánu alespoň dva týdny, určitě byste pár dnů měli věnovat Valladolidu. Kromě toho, že je to opravdu půvabné město, je také skvělou základnou k prozkoumávání okolí. A že je opravdu co vidět!

Projděte si město ve dne i v noci

Lucka před žlutou zdí ve Valladolidu
Ve Valladolidu je řada barevných uliček

Nejlepší způsob, jak poznat město, je procházkou. Ne zbrklým útěkem a honem za „foto místy“. Valladolid si musíte pořádně prohlédnout, domy, uličky, dveře, okna, fasády.

Valladolid hraje barvami, vůněmi a často i hudbou, to, když zrovna v místním parku se tančí folklórní tance. Valladolid je dobrým příkladem španělské koloniální architektury, a pokud nebudete mít čas na výlet do Meridy nebo Campeche, určitě mu věnujte dostatečnou pozornost.

Doporučujeme se vydat do ulic i večer, protože to je ten čas, kdy život v mexických městech ožívá. Pokud budete mít štěstí, dočkáte se i světelné show.

 

Nejkrásnější Cenotes Yucatánu: Zaci a Suytun

 

Jedno z nejfotografovanějších míst Yucatánu je určitě Cenote Suytun. Jediný problém je, že se místo stalo tak populárním, že musíte počítat s opravdu velkým množstvím lidí.

Cenote Suytun je uzavřený krasový vrt, kde v poledne světlo osvětluje plošinu ve vodě. Vypadá to opravdu božsky, ale neužijete si to, pokud nebudete ochotní se o tu krásu dělit i s dalšími lidmi.

Cenote Zaci je populární především proto, že se nachází přímo uprostřed města. V horkých mexických dnech je to ideální místo na to se zchladit a trochu si odpočinout od nesnesitelných yucatanských teplot.

Kolem Valladolidu jsou desítky dalších cenotes, které jsou méně známé a čekají jen až je objevíte. My jsme jich navštívili několik. Nebyly rozhodně tak úchvatné jako Suytun či Zaci, ale cena byla mnohem nižší a na zchlazení byly ideální.

 

Výlet na růžová jezera Las Coloradas a plameňáky

Manželé Lukáš a Lucka před růžovým jezerem v Las Coloradas
Růžová solná jezera Las Coloradas

Pokud jste někdy na sociálních sítích viděli růžová jezera a mysleli jste si, že to musí být podvod. Není! Las Coloradas jsou denním výletem z Valladolidu a určitě stojí za návštěvu.

Las Coloradas je jméno malé rybářské vesničky na Yucatánu, kde se nacházejí krásná růžová jezera. Tato část Yucatánu je součástí Rio Lagartos Biosphere Reserve, která je domovem plameňáků, krokodýlů, jaguárů i vodních želv.

Růžová jezera, jež dnes můžeme navštívit v Las Coloradas patří firmě na výrobu soli. Taková jezera k produkci soli už tady byla za doby starověkých Mayů. Růžová jsou díky červeně zbarvenému planktonu – algae – který ve velmi slané vodě žije.

Dříve bylo možné se v jezerech koupat, dnes už to je zakázané. Nemusíte z toho být smutní, sice to možná vypadalo dobře na fotkách, ale lidé skončili i se spálenou kůží od toho, jak je voda extrémně slaná. My jsme se dotkli pouze pěny na břehu, a i to nebylo nijak příjemné. Osobně bych do té vody nevlezla ani kdyby to šlo.

Žluté město Izamal

Žluté město Izamal
Žluté město Izamal

Izamal je často přezdíván „město tří kultur“, protože spojuje mayskou kulturu, koloniální a tu současnou. Kolem Izamalu je řada významných archeologických nalezišť prehispánské kultury, v 16. století totiž Španělé nechali město vystavit na místě, kde bylo původně mayské město. Na místě, kde byla původně pyramida, nechali postavět dnešní žlutý křesťanský klášter. Ten dnes dominuje celému Izamalu.

Celé město Izamal je žluté, proto doporučujeme si projít nejen kostel, ale i přilehlé uličky. Pokud dostanete hlad, určitě navštivte Cafe Restaurante Los Arcos, kde mají nejen skvělé jídlo ale i kávu. Navíc si vyberou i vegetariáni.

Nový div světa: Chitzen Itza

Jeden z nových divů světa – Mayské ruiny Chitzen Itza - a před ním Lukáš
Jeden z nových divů světa – Mayské ruiny Chitzen Itza

Valladolid je i ideálním výchozím bodem pro návštěvu jednoho ze sedmi nových divů světa – Mayské ruiny Chitzen Itza (Chichen Itza). Od Valladolidu jsou vzdálené 40 minut, a tak můžete být mezi prvními návštěvníky tohoto obrovského komplexu, který je i na seznamu UNESCO. Pokud chcete vědět o Chitzen Itza více, přečtěte si náš další článek, kde jsme popsali nejen historii místa, ale najdete tam i mapu a tipy na parkování.

 

Kupte si hamaku ve vězení

Hamaky před vězením na Yucatánu
Hamaky z vězení jsou nejkvalitnější na Yucatánu

Nedaleko Valladolidu ve městě Ebdun mají prý nejlepší a nejkvalitnější hamaky v celém Mexiku. My můžeme akorát říct, že za tři měsíce jsme lepší rozhodně neviděli, a že i jako laici to poznáte na první pohled.Přitom se nejedná o nijak pompézní obchod, ale o obyčejný stánek před místním vězením. Tyhle hamaky totiž vyrábějí místní vězni a každá hamaka má na cedulce napsáno jméno vězně, který ji vyrobil.

O cenách se nesmlouvá a nepatří k nejnižším, za jednu hamaku dáte klidně i 2-3 tisíce.Cena se odvíjí podle velikosti, mají hamaky pro jednotlivce, páry, ale najdete tu i rodinné velikosti. Počítejte s tím, že kvalitní hamaka je daleko těžší než ty, které se vám snaží prodat na pláži, a taky, že pokud si na tyto sáhnete, jinou už chtít nebudete. My jsme si bohužel žádnou nakonec nekoupili, chtěli jsme malou pro jednotlivce, a ty měli zrovna vyprodané. Snad budete mít větší štěstí a my máme alespoň důvod navíc, proč se sem vrátit.

Denní výlet do Meridy

pohled na kostel v Meridě
Jedno z nejkrásnějších měst Yucatánu – Merida

Merida je od Valladolidu vzdálená dvě hodiny cesty, přesto stojí za návštěvu. Hlavní město Yucatánu patří k jedním z nejlépe prosperujících měst téhle části Mexika. Najdete tu nádhernou koloniální architekturu, krásné kavárny a skvělé jídlo.

Merida je zcela jiná než všechna místa, která jsme poznali na Yucatánu, jen nevím, jak to popsat. Řekla bych, že si snad nejvíc ze všech měst zachovala svůj koloniální ráz, a také tu konečně můžete pořádně ochutnat mexickou kulturu. Můžete město poznat v kočáru, které zde jsou oproti Evropě velmi levné, nebo si ho projít pěšky. Pokud ale máte čas, rozhodně ho nevynechejte. Nám se tam tak líbilo, že jsme úplně zapomněli i fotit.

 

Kde se ubytovat ve Valladolidu

Levná varianta

Ubytování ve městě Valladolid - Hostel Candelaria

Hostel Candelaria

My jsme si zvolili Hostel Candelaria, který nabízí mimo společných pokojů i pokoje soukromé. Hostel je moc příjemný, čistý a nachází se přímo v centru města.

Cena/výkon

Hotel Real Colonial Valladolid

Hotel Real Colonial

Pokud hledáte více soukromý nebo pokoj pro celou rodinu, určitě se podívejte na Hotel Real Colonia. Snídaně sice není v ceně, ale můžete si ji připlatit. Za super cenu ale získáte naprosté soukromí.

Luxusní hotel

Mayan Majesty Boutiqu Hotel ve Valladolidu v Mexiku

Mayan Majesty Boutique Hotel

Mayan Majesty Boutique Hotel patří k těm nejlepším hotelům v Valladolidu. Nabízí krásný venkovní bazén, bohatou snídani i místo k relaxaci.

Tipy a triky pro cestování po Yucatánu

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

Další články o Mexiku, které vás budou zajímat

Průvodce městem Playa del Carmen

Co dělat v Tulumu? 12 věcí, které tam musíte podniknout

Chichen Itza: Mayské ruiny a mexický div světa

Laguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo

 

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT