...

Co dělat v Mnichově? 30+ tipů a mapa do telefonu

Hlavní město Bavorska je z České republiky jen 5 hodin cesty a rozhodně stojí za návštěvu. Po Berlínu je to naše druhé nejoblíbenější město v Německu. Tohle půvabné město má co nabídnout snad každému.

Mnichov leží v podhůří Alp na řece Isar a na své si přijdou nejen milovníci dobrého piva a Oktoberfestu, ale i fanoušci BMW, umělecké duše toužící po inspiraci, hipsteři šilhající po dobrých asijských restauracích a dokonce i surfaři. V článku se dozvíte, co vše v Mnichově vidět.

Kde se v Mnichově ubytovat – stylově a za rozumnou cenu

V Mnichově je toho k vidění tolik, že vám jeden den stačit nebude. My jsme v Mnichově strávili dvě noci (necelé tři dny) a bylo to tak akorát. Běžně doporučení na ubytování nedáváme hned na začátek článku, ale tady uděláme výjimku. Takhle spokojeni s hotelem jsme totiž už dlouho nebyli. 😊

Naše top doporučení: Motel One München – Deutsches Museum

Motel One, který je deset minut chůze od centra Mnichova, měl vše, co máme na hotelech rádi. Nádherný design, prostor k práci a snídani králů v bio kvalitě.

Navíc jsme dostali pokoj v devátém patře a měli jsme ráno výhled na celý Mnichov i s horami v pozadí! Daň za příjemnou cenu jsou menší pokoje, ale ty jsou tak chytře řešené, že nebylo na co si stěžovat.

Kromě hotelu u Deutsches musea má Motel One dalších sedm poboček rozesetých po celém městě. Pokud chcete být přímo uprostřed centra, zvolte Motel One München Sendlinger Tor. Hotely jsou cenově a službami identické, liší se pouze stylem designu.

Holka pracující za stolem v hotelu Motel One
Motel one v Mnichově je úžasný

Historické památky a náměstí Mnichova

Základem kompletní návštěvy Mnichova je vidět všechna čtyři hlavní historická náměstí. Na nich totiž najdete převážnou část nejvýznamnějších památek.

Marienplatz

Náměstí Marienplatz je srdcem mnichovského starého města a jedním z nejnavštěvovanějších míst v Mnichově. Je plné historických budov, včetně Staré a Nové radnice, zvonkohry a vyhlídky z kostela sv. Petra. Uprostřed náměstí se nachází Mariánský sloup, který je symbolem města. Každý den se zde konají různé akce, od trhů až po kulturní akce, což z něj činí ideální výchozí bod pro prohlídku města.

Marienplatz
Marienplatz

Na Marienplatz si nenechte ujít:

Peterskirche (kostel sv. Petra)

Nejlepší prozkoumávání města začíná vždy z výšky. Ke kostelu sv. Petra na Marienplatz patří vyhlídková věž Peterskirche, odkud je vidět celé historické centrum Mnichova.

Výstup je celkem dlouhý, musíte vyjít téměř 400 schodů, abyste se dostali na vrchol. Ten ale stojí za to a při dobré viditelnosti zahlédnete v dálce Alpy.

Výstup na věž je možný denně od 10:00 do 18:00.

 • Vstupné pro dospělého je 3 euro.
 • Pro děti od 6 do 14 let stojí vstup 1,50 euro.
 • Rodinné vstupné pro 2 dospělé a až 3 děti je 6 euro.
Výhled z Peterskirche v Mnichově
Výhled z Peterskirche v Mnichově

Neues Rathaus (nová radnice)

Neue Rathaus je nová radnice. Byla postavena v letech 1867-1909 v typickém neogotickém stylu. Návštěva radnice je zdarma a nabízí několik zajímavostí:

 • Slavný glockenspiel (více informací níže), který se nachází ve věži.
 • Výhled z vyhlídkové plošiny ve výšce 50 metrů na panoramatické výhledy na staré město.
 • Historické sály radnice vyzdobené malbami a sochami, které představují historii města.
 • Informační centrum pro turisty s mapami a radami ohledně památek ve městě.

Glockenspiel na Neues Rathaus

Glockenspiel je zvonkohra (podobná pražskému Orloji) umístěná na budově Nové radnice. Zvonkohra byla postavena už v roce 1908 a vypráví příběh ze 16. století. Konstrukce je opravdu propracovaná, tvoří ji 43 zvonů a 32 figurín v životní velikosti a představuje turnajové klání, při kterém jeden z rytířů spadne z koně.

Zvonkohra hraje každou půlhodinu v těchto časech:

Pondělí až pátek08:00 – 20:00
Sobota a neděle09:00 – 20:00

Konkrétní melodie se při každém spuštění mění. Obvykle se jedná o krátké lidové písně nebo tance.

Mariánský sloup s kašnou

Mariánský sloup tyčící se uprostřed náměstí Marienplatz je jedním ze symbolů Mnichova. Byl postaven v roce 1590 jako poděkování Panně Marii za odvrácení moru.

Na vysokém mramorovém sloupu je umístěna zlacená socha Panny Marie ve stylizované koruně a s půlměsícem pod nohama. Od roku 1638 je doplněna sochami 12 apoštolů a 4 církevních otců.

Sloup je obklopen kašnou s vodotrysky, která byla přidána až v roce 1885. V létě je příjemné se na kašně ochladit ve fontáně.

Pro cestovatele je Mariánský sloup dobrým orientačním bodem na náměstí a připomíná dlouhou historii katolické víry v Mnichově. Z jeho okolí se naskýtají hezké pohledy na okolní historickou zástavbu.

My jsme v Mnichově byli v zimě, takže bohužel fotku fungující kašny nemáme. 😊

Pivovar a pivnice Hofbrauhaus

Hofbräuhaus je nejstarší pivovar v Mnichově, jehož historie sahá až do roku 1589. Nachází se na náměstí Marienplatz, hned vedle Nové radnice.

Dnes slouží především jako obří restaurace s tradiční bavorskou kuchyní. Unikátem je pivo z vlastního pivovaru, které prostě musíte ochutnat. 😊 Schválně, jestli vám bude chutnat více, než naše Plzeň.

V pivnici často hraje živá hudba (podle našeho soudu šlo o dechovku) a obsluha nosí tradiční oblečení. V létě mají o venkovní posezení.

Hofbräuhaus
Hofbräuhaus

Königsplatz

Königsplatz je druhé nejznámější náměstí v centru Mnichova. Není to klasické náměstí, ale spíš velká zelená plocha obklopená třemi velkými muzejními budovami.

Na náměstí se nachází slavná Propylaea – monumentální vstupní brána v řeckém stylu. Tvoří vjezd do areálu s muzei. Na náměstí také najdeme jezdecké sochy bavorských králů.

Königsplatz obklopují tři významná mnichovská muzea – Stará pinakotéka, Nová pinakotéka a Glyptotéka, kde si lze prohlédnout světově významné sbírky umění.

Königsplatz
Königsplatz

Odeonsplatz

Odeonsplatz je další historické náměstí v severní části historického centra Mnichova. Zaujmou vás hlavně tyto památky:

 • Feldherrnhalle – monumentální stavba s dvěma věžemi z roku 1841-1844.
 • Schloss Residenz – bývalá rezidence bavorských vévodů z let 1568-1806.
 • Theatinerkirche – kostel zasvěcený Panně Marii z let 1663-1785.

Pro milovníky kultury je zde také palác Residenz, který nabízí krásné umělecké sbírky a historické prostory. Odeonsplatz je ideální místo na odpolední procházku při přestávce od prozkoumávání rušného centra. 🙃

Karlsplatz (Stachus)

Karlsplatz je další náměstí v centru Mnichova, které slouží především jako dopravní uzel. Nachází se zde stejnojmenná stanice metra a S-Bahnu, odkud je dobré spojení do celého města.

Náměstí dominuje mariánský sloup z roku 1873. V létě se zde konají koncerty. V podzemí náměstí se rozkládá rozsáhlé nákupní centrum s řadou obchodů.

Frauenkirche

Kostel Frauenkirche je další ikona Mnichova, která má dvě identické věže cibulovitého tvaru. Frauenkirche byl postaven v 15. století, ale byl bohužel velmi poničen za druhé světové války (dnes je již opraven). Stejně jako na Peterskirche, i na jednu z věží Frauenkirche lze vylézt.

Frauenkirche
Frauenkirche

Zámek Nymphenburg

Nymphenburg je barokní zámek, který se nachází na západě od centra města, byl původně postaven jako letní sídlo pro bavorské vévody. V průběhu let prošel několika transformacemi, které ho dovedly do dnešní podoby.

Při návštěvě zámku si nenechte ujít prohlídku jeho nádherných zahrad a interiérů, kde můžete obdivovat bohatě zdobené sály a komnaty.

The Maximilianeum

Tato historická budova byla postavena v roce 1857 a dnes slouží jako sídlo bavorského parlamentu. Z místa, kde Maximilianeum stojí, je pěkný výhled na město.

Victory Gate

Victory Gate (brána známá také jako Siegestor) byla postavena na počest bavorské armády a je jedním z nejvýznamnějších památníků v Mnichově.

Muzea a galerie

Zajímá vás historie, technika, nebo umění? Tak to se vám v Mnichově bude líbit. Najdete tam spoustu muzeí, včetně moderního muzea automobilky BMW.

Mnichov je třetí největší město v Německu a najdete v něm přes 80 muzeí. Jaké ale navštívit? Máme pro vás několik tipů.

 • BMW Museum – naprostá nutnost vidět!
 • Deutsches Museum – nejslavnější muzeum v Mnichově, které se pyšní tím, že je největší technologické muzeum světa
 • Glyptothek – jediné muzeum zasvěcené pouze starověkým sochám
 • Museum Brandhorst – muzeum moderního umění, které bylo otevřeno teprve v roce 2009 a můžete v něm najít obrazy od Hirsta, Warhola i Basquiata
 • Kartoffel Museum – muzeum brambor, a to jsem si myslela, že Kanaďani jsou divní, když jsem ho viděla v Novém Skotsku
 • Pinakothek – v 19. století to bylo největší muzeum umění v Evropě

BMW Museum

I když třeba nejste velkými fanoušky aut nebo BMW, můžeme vám slíbit, že BMW muzeum vás i tak bude bavit. Podle nás je tím nejlepším z celého Mnichova.

Muzeum vás provede celým příběhem značky, uvidíte ty nejkrásnější, nejelegantnější i nejluxusnější kousky, můžete se podívat, jak BMW pracuje s designem a dozvíte se, co je důležité pro konstrukci závodní formule. Navíc, pokud umíte anglicky nebo německy, můžete si stáhnout super aplikaci do telefonu, která vás celým muzeem provede.

Cena vstupnéhoDospělí: 10 EUR, Zlevněné: 6 EUR
Rodinné vstupnéRodinné vstupné (2 dosp+3 děti): 16 EUR
Otevírací dobaÚt-Ne: 10:00-18:00 (v pondělí zavřeno)
AdresaAm Olympiapark 1, 80809 Mnichov, Olympijský park
Expozice150 vozů BMW vč. prototypů a konceptů, historie, výroba, motorsport
Doba prohlídky2-3 hodiny dle tempa návštěvníka
Praktické informace o BMW muzeu
Oranžové auto v Bmw Museum
Bmw Museum

Deutsches Museum

Deutsches Museum je největší technické muzeum na světě a nabízí přes 50 expozic zaměřených na různé vědy a technologie. Návštěvníci se mohou těšit na prohlídku věrné repliky uhelného dolu nebo se mohou podívat na první parní stroj. Toto muzeum je ideální pro rodiny s dětmi i pro všechny technické nadšence.

AdresaMuseumsinsel 1, 80538 Mnichov
Otevírací dobaÚt-Ne: 9-17, středa do 20:00. První pondělí v měsíci zavřeno.
Cena vstupnéhoDospělí: 12 EUR, snížené 8 EUR
ExpozicePřes 50 tis. exponátů techniky, vědy, výzkumu z 15.-21. stol.
Délka prohlídkyMin. 3 hodiny, doporučeno celý den
Doprovodné akceWorkshopy, přednášky, programy pro rodiny s dětmi
PoznámkaJedno z největších vědeckotechnických muzeí na světě
Praktické informace o Detsches Museum

Glypthotek Museum

Glyptothek je jedno z hlavních uměleckých muzeí v Mnichově, kde je vystavena bohatá sbírka řecké a římské sochařské tvorby.

Expozice zahrnuje přes 400 soch z období od 6. století př. n. l. až po 4. století n.l., mezi nejvýznamnější díla patří Laokoónova skupina a Bójové. Sochy pocházejí z řeckých ostrovů i pevninského Řecka a byly nalezeny při vykopávkách v Římě.

Vstup do Glyptothek stojí 6 EUR, snížené vstupné je 4 EUR. Otevřeno je úterý až neděle od 10:00 do 18:00, v pondělí je muzeum uzavřeno.

Muzeum Brandhorst

Toto muzeum je skutečným rájem pro milovníky moderního umění. Určitě tam strávíte minimálně půlden, protože prohlédnout si 1200 exponátů od nejvýznamnějších umělců 20. a 21. století není rychlovka.

AdresaTiergartenstraße 1, 80538 Mnichov
Otevírací dobaÚt-Ne: 10-18, čt 10-20
Cena vstupnéhoPlné: 7 EUR, snížené 3,50 EUR
ExpoziceModerní a současné umění, malba, sochařství, fotografie
Délka prohlídkyZhruba 2 hodiny
Alex Katz v Mnichově v Brandhorst Museu
Alex Katz v Mnichově v Brandhorst Museu

Kartoffel Museum

Kartoffelmuseum v Mnichově je jedno z mála muzeí na světě, které se specializuje na brambory.

V muzeu se dozvíte vše o historii pěstování a využití brambor po celém světě a seznámíte se s jejich kulturním významem v různých zemích. Další část muzea je věnována pěstitelským odrůdám brambor, jejich biologickým vlastnostem a využití v kuchyni. K vidění jsou také brambory ve tvaru zvířat či lidí.

AdresaGrafinger Str. 2, 81671 Mnichov
Otevírací dobaPá: 9-18, So: 11-17
Cena vstupnéhoVolný vstup
ExpoziceHistorie a kultura brambor ve světě a Německu
Délka prohlídkyCca 1 hodina
PoznámkaJedno z mála muzeí zaměřených na brambory

Alte Pinakothek

Alte Pinakothek je významné muzem, protože v něm najdete několik opravdu slavných maleb, jako je Noční hládka od Rembrandta. Muzeum je jedno z nejznámnějších se zaměřením na staré evropské umění.

Pokud vás zajímají klasické malby, určitě tam vyražte.

AdresaBarer Straße 27, 80333 Mnichov
Otevírací dobaÚt-So 10:00-18:00, čt 10:00-20:00
Cena vstupnéhoPlné 11 EUR, snížené 7 EUR
ExpoziceEvropské malířství 14.-18. století

Pokud byste neměli muzeí i tak dost, máme pro vás ještě 3 extra tipy:

Bavarian National Museum

S více než 1,3 milionu předmětů je Bavorské národní muzeum největší kulturní institucí v Bavorsku. Expozice se sahá od středověkých tapisérií až po moderní umění.

Beer & Oktoberfest Museum

Muzeum piva a Oktoberfestu v Mnichově je ideálním místem pro milovníky piva a historie, takže pro všechny Čechy. 🙃 Seznámíte se s historií festivalu, ale nejzajímavější částí je rozhodně ochutnávka nejlepších bavorských piv.

Pinakothek der Moderne

Pinakothek der Moderne hostí rozsáhlé kolekce architektury, designu, grafiky a fotografií. Téměr výlučně se zaměřuje na moderní umění.

Příroda, parky a další zajímavosti

Zasurfujte si v Mnichově

Surfařská Eisbach vlna je symbolem Mnichova a nachází se na okraji zahrady Englisher Garten. Pozor, voda je velmi studená i v těch nejteplejších měsících, v létě můžete čekat pouhých 17 stupňů. Pokud vám zima nevadí, surfovat můžete i v zimě, téměř nikdy nezamrzá. Jen si dejte pozor, abyste z té zimy nezamrzli vy.

English Garden

English Garden je největší městský park v Mnichově. Je to ideální místo pro procházky, pikniky a relaxaci v přírodě. Uvnitř parku se nachází zmíněná surfařská vlna.

Hofgarten

Hofgarten je historický park kousek od English Garden a je laděný do renesančního italského stylu. Jeho dominantou je fontána s Neptunovou sochou uprostřed. V Hofgartenu se dále nachází chrám Diany, jezírko a řada soch. V létě zde probíhají kulturní akce.

Olympijský park

V roce 1972 se v Mnichově konaly Olympijské hry a z této doby jim zbyl Olympijský park, kde se do dneška konají kulturní a sportovní akce.

Allianz Arena

Allianz Arena je moderní fotbalový stadion, kde sídlí slavný německý fotbalový klub FC Bayern Mnichov.

Nakupování a trhy

My na nakupování nejsme, takže vám toho až tolik nedoporučíme, ale dvě místa nám zůstaly v paměti.

Trh Viktualienmarkt

Pokud chcete ochutnat nějakou místní dobrotu, zamiřte na Viktualienmarkt, kde najdete snad úplně všechno. Od čerstvé zeleniny, přes koření až po místní bavorské speciality.

Trh v Mnichově
Trh v Mnichově

Jak se dostat do Mnichova bez auta

Autobusem: Do Mnichova se dostanete z Prahy nejlépe Flixbusem. Flixbus obsazuje autobus podobně jako letecké společnosti, takže se vyplatí koupit jízdenku co nejdříve. Čím více je autobus zaplněný, tím dražší jízdenka je. Cesta trvá pět hodin a autobusy jsou pohodlné.

Vlakem: S Českými drahami dojedete do Mnichova bez problému.

Lucka a Lukáš z Loudavým krokem s Flixbusem v pozadí

Tip na skvělé jídlo v Mnichově

Úplnou náhodou jsme narazili na malý poklad kousek od Eisbachu. Malá asijská restaurace Halong Bay nás opravdu překvapila, ačkoliv to uvnitř nevypadá nijak extra vábně, tak dobrý Pad Thai jsme neměli ani za celý měsíc v Thajsku, Lukáš prohlásil, že mají nejlepší Pho v Evropě a byli jsme tak nadšeni, že jsme si objednali i sushi. Opět fenomenální. Navíc, ceny byly na Mnichov nízké.

Mapa Mnichova s vyznačenými místy

Stáhněte si interaktivní mapu do Google Maps se všemi místy, o kterých mluvíme v článku.

Související články

2 COMMENTS

 1. Dobrý den, hezky představené nabídky v Mnichově. Doplnila bych ještě galerii Lenbachhaus /momentálně probíhá úžasná výstava Turnera/.
  A opravuji: slavný obraz Poslední večeře…. Od Leonarda… se nachází v Miláně.

  • Děkujeme, informaci o obrazu jsme opravili, asi jsem už byl moc unavený když jsem popisoval muzea 😀

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaNěmeckoCo dělat v Mnichově? 30+ tipů a mapa do telefonu

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu