...

Podrobný průvodce Berlínem: 30 tipů, co vidět

Berlín je dynamické, multikulturní město plné historie, umění a kreativity. Jako hlavní město Německa je Berlín domovem mnoha vládních budov, muzeí, galerií a kulturních center. Ať už jste milovníkem historie, moderního umění nebo multikulturní kuchyně, v Berlíně najdete všechno. Pojďme se podívat na to, kdy nejlépe vyrazit do Berlína a co tam dělat, ochutnat a vidět.

30 tipů, co vidět v Berlíně
30 tipů, co vidět v Berlíně

Kde se ubytovat v Berlíně?

Dlouhodobě dáváme s Lukášem přednost v Německu hotelovému řetězci Motel One Berlin-Potsdamer Platz, kde mají sice menší pokoje, ale jsou čisté, za super cenu a hlavně mají jedny z nejlepších snídaní.

Pokud cestujete často, moc dobře víte, že dobrá hotelová snídaně je základ. Tento hotelový řetězec má také ve většině měst výbornou polohu a hlavně, pokud milujete designový interiér, ale nechcete si za něj připlácet, tak je to jasná volba.

Počasí v Berlíně: Kdy vyrazit do hlavního města Německa

Do Berlína je nejvhodnější vyrazit na konci jara, v létě nebo v období babího léta. Ve zbytku roku tu bývá poměrně sychravo.

Měsíc

Průměrná teplota

Maximální teplota

Leden

0,6 °C

2,9 °C

Únor

1,4 °C

4,2 °C

Březen

4,8 °C

8,5 °C

Duben

8,9 °C

13,2 °C

Květen

14,3 °C

18,9 °C

Červen

17,1 °C

21,6 °C

Červenec

19,2 °C

23,7 °C

Srpen

18,9 °C

23,6 °C

Září

14,5 °C

18,8 °C

Říjen

9,7 °C

13,4 °C

Listopad

4,7 °C

7,1 °C

Prosinec

2,0 °C

4,1 °C

Jak se dostat do Berlína

Autem

Cesta z Prahy se vyplatí autem, není to příliš daleko a na cestě strávíte necelé 4 hodiny, podle toho, kterou trasu si vyberete:

 1. Rychlejší cesta vede přes Ústí nad Labem a Drážďany rovnou do Berlína, trvá 3 hodiny 47 minut. Ujedete 349 km.
 2. Na druhé trase najedete 431 km a cesta vám potrvá 4 hodiny 50 minut. Vede přes Mladou Boleslav a Liberec, kousek za Drážďany se poté připojíte na cestu č. 1.

Z Brna je to do Berlína trochu dál než z Prahy, v autě si posedíte asi 6 hodin. Nejdříve musíte jet do Prahy a poté pokračovat po jedné ze dvou předchozích tras.

Vlakem do Berlína

Z Prahy do Berlína jezdí přímé vlaky několikrát za den, cesta trvá jen něco málo přes 4 hodiny a průměrná jízdenka stojí 1 108 Kč.

Z Brna do Berlína jezdí přibližně pět vlakových spojů denně, a to jak přímých, tak s přestupem. Průměrná doba jízdy vlakem je 7,5 hodiny, za jízdenku zaplatíte průměrně 1 332 Kč.

Autobusem do Berlína

Do Berlína jezdí také autobusy společnosti RegioJet a Flixbus. Nevýhodou je, že jezdí pouze z Prahy. Spoje bývají jak přímé, tak s přestupem, ovšem jen ze společnosti Flixbus jezdí do Berlína až 16 spojů denně, takže je z čeho vybírat. Průměrná cena jízdenky se pohybuje kolem 500 Kč, cesta trvá 4 hodiny.

Letadlem do Berlína

Letadlem se z České republiky vyplatí letět z Brna, odkud létá společnost Ryanair na berlínské letiště Schonefeld. Let trvá jen jednu hodinu a letenka stojí okolo 1000 – 1500 Kč. Z Prahy vzhledem ke vzdálenosti letadla nelétají, nejvýhodnější je využít autobus. Přečtěte si, jak hledat levné letenky.

Jak se pohybovat po Berlíně

V Berlíně využijte místní MHD, kterým se velmi snadno a rychle dostanete kamkoliv v Berlíně.

S-bahn

S-bahn jsou městské vlaky označované jako S1, S2, S3 atd. Kromě S-bahn jezdí v Berlíně také regionální vlaky, ty ovšem nejezdí jen po městě, ale také mimo Berlín. Takové vlaky jsou označeny RE, RB a FEX.

Autobusy

Pokud chcete v Berlíně nastoupit na autobus, musíte nejprve mávnout na řidiče, jinak vám ani na zastávce nezastaví. Veškeré spoje jsou vždy vypsány na všech autobusových zastávkách. Noční autobusové linky jsou označeny písmenem N a jezdí každých 30 minut od cca 0:30 do 4:30 hodin.

Taxi

Taxi je v Berlíně běžný způsob dopravy, ovšem jen za nástup zaplatíte často 3,90 euro a poté další cca 2 eura za každý kilometr. Pokud máte v plánu popojet vzdálenost menší než dva kilometry, zaplatíte vždy jednotnou cenu 6 euro, musíte to ovšem předem nahlásit svému řidiči.

Jízdenky

Jízdenky na MHD seženete v trafikách i automatech, ovšem nejjednodušší je to přes aplikaci dopravního podniku BVG. S aplikací pak veškeré jízdenky kupujete pohodlně přes telefon. Automaty na jízdenky se nachází ve stanicích metra nebo na nádraží, v těch lze platit také kartou. Rovněž je najdete i ve všech tramvajích, v takových automatech ovšem musíte platit pouze v hotovosti.

Za 41 euro si můžete koupit Berlin WelkomeCard. Její platnost trvá 5 dní na všechna MHD, navíc s ní získáte další výhody a slevy na různé atrakce a památky. Pokud jste tedy v Berlíně na několik dní, vyplatí se kartu pořídit. 

Nejzajímavější památky v Berlíně

V Berlíně najdete řadu historických památek, ale i skvělé příklady moderního umění. Pojďme se podívat, co byste rozhodně neměli při návštěvě vynechat.

Braniborská brána

Asi nejznámější symbol Berlína je Braniborská brána, v Berlíně ji hledejte pod názvem Brandengurger Tor. Stojí v centru města, je vysoká 26 m a dlouhá 11 metrů. Brána je tvořena šesti sloupy a pěti průjezdy, nahoře se tyčí socha čtyřspřeží, na které bohyně vítězství Viktorie vjíždí na voze do města.

Brána byla postavena v roce 1734, sloužila jako celní brána v opevnění města. 30. 1. 1933 bránou procházel průvod NSDAP, které zrovna převzalo moc nad Německem. Dnes se kolem brány každoročně konají silvestrovské oslavy.

Braniborská brána
Braniborská brána

Berlínská televizní věž

Tato věž se svou výškou 368 metrů zapsala na první místo v žebříčku nejvyšších volně stojících budov v Evropské unii. Ve výšce 203 metrů se nachází velká koule, uvnitř které najdete vyhlídku na město a kousek výš otáčející se restauraci.

Berlínská televizní věž
Berlínská televizní věž

Reichstag – německý parlament

Budova říšského sněmu slouží jako sídlo německému parlamentu. Budova je zajímavá svou skleněnou kopulí, ve které se nachází vyhlídková terasa. Z ní si turisté užijí výhled na Berlín i na hlavní jednací místnost poslanců, a to i během samotných jednádní. Na vyhlídku se dostanete zadarmo, ale musíte se předem zaregistrovat.

sídlo německému parlamentu
Sídlo německému parlamentu

Berlínská katedrála

Tento evangelický kostel je nejvyšší křesťanskou katedrálou v Berlíně, stojí v samém centru města. Kostel začal vznikat v 15. století a po několika rekonstrukcích byl dokončen až v roce 1905. Budova vás okouzlí jak svou fasádou, tak interiérem, dovnitř se můžete podívat každý den, vstupné stojí 9 euro.

berlínská katedrála
berlínská katedrála

Památník holokaustu

Oficiální název je „Židovský památník“, slavnostně byl odhalen 10. května 2005. Slouží k uctění památky šesti milionů Židů, kteří za 2. světové války zahynuli v koncentračních táborech. Architektem památníku je Peter Eisenman, který jej koncipoval jako plochu s téměř 3 000 kvádry, čímž místo evokuje hřbitov. Každý kvádr je jinak velký a má jiný sklon vzhledem k zemi, to má také svůj důvod.

Eisenman chtěl, aby místo působilo klidně i chaoticky zároveň. Jestliže se o celé myšlence památníku i o samotném holokaustu chcete dozvědět více informací, navštivte podzemní výstavu přímo pod betonovými kvádry.

památník holokaustu v Berlíně
Památník holokaustu v Berlíně

Checkpoint Charlie

Checkpoint C, kterému se přezdívá Checkpoint Charlie, je jediný hraniční přechod mezi Východním a Západním Berlínem, který se nachází přímo v centru města, zbylé dva (Checkpoint A a Checkpoint B) se nachází mimo Berlín.

Na místě stojí hraniční budka, která zde byla navrácena po sjednocení Německa v roce 2000. Před budkou stojí vojáci oblečeni v dobových uniformách a v rukou drží vlajky okupačních jednotek. Pokud se s nimi budete chtít vyfotit, můžete tak udělat za malý poplatek. Původní budka byla z místa odstraněna po pádu Berlínské zdi v roce 1990.

Checkpoint Charlie
Checkpoint Charlie

Charlottenburg palác

Charlottenburg je největší královský komplex v Berlíně, původně letní sídlo královny Sophie Charlotte, podle které získal svůj název. Dnes zde najdete Muzeum porcelánu a Muzeum prehistorie a raných dějin. Palác patří mezi památky UNESCO.

Charlottenburg Palác
Charlottenburg palác

„The story of Berlin“ muzeum

Muzeum „Příběh Berlína“ ukazuje ve 23 místnostech historii města od 13. století (první zmínky o Berlíně) po rok 1990 (znovusjednocení Berlína).

Tato interaktivní výstava je zábavná také pro děti a ukazuje každodenní život Berlíňanů napříč stoletími. Dozvíte se zde např., jak běžní Berlíňané prožívali každodenní život během 2. světové války.

Berlínská zeď

Berlínská zeď rozdělovala hlavní město Německa na dvě části, Západní a Východní Berlín. Stála zde od roku 1961 až do roku 1989 a přechod mezi dvěma stranami města byl po celou dobu zakázán.

Dnes podél Bernauer Strasse stojí památník Berlínské zdi. Najdete zde kus obnovené zdi a na rozmístěných tabulích spoustu informací ohledně této historie. Navštívit můžete také muzeum The Berlin Wall Memorial.

Koncentrační tábor Sachsenhausen

Nacistický koncentrační tábor najdete 25 km od centra Berlína v obci Sachsenhausen. Postaven byl v roce 1936 a o dva roky později zde sídlila centrála všech koncentračních táborů nejen v Německu. Zde byli také cvičeni členové SS pro vykonávání práce v jiných koncentračních táborech. Téměř tři roky zde strávil uvězněn také Josef Čapek. Dnes se zde nachází památník a muzeum.

Muzeum Německé demokratické republiky

Toto neotřelé muzeum co nejpřesněji napodobuje dobu a běžný život v NDR. Vzniklo v roce 2006 a je zajímavé především tím, že se autoři výstavy pokusili shromáždit co nejvíce dobových věcí a věrně zrekonstruovat např. běžné byty nebo obchody. Většina výstavy je interaktivní, navštívit ji můžete každý den. 

Palác Sanssouci

Zámek v Postupimi původně sloužil jako letní sídlo dynastii Hohenzollernů. Zbudován byl v letech 1745 – 1747, dnes je zapsán mezi památky UNESCO. Kolem zámku se rozprostírají dechberoucí zahrady. Zámek se otevřel pro turisty po 2. světové válce a po znovusjednocení Německa zde byly uloženy ostatky budovatele Sanssouci, Friedricha Velikého. Nachází se v hrobce na nejvyšší terase v zahradě.

Sanssouci
Sanssouci

Postupim

Postupim je hlavní město Braniborska, jedné z šestnácti spolkových zemí Německa. Nachází se u hranic Berlína, asi 26 kilometrů od jeho centra. Kromě zámku Sanssouci zde najdete spoustu dalších pamětihodností, např. malou Braniborskou bránu z 18. století, muzeum Cecilienhof, kostel sv. Petra a Pavla nebo ruskou čtvrť Alexandrowku s dřevěnými domky. 

Weberviertel

Česká kolonie Nowawes v Postupimi zde vznikla za vlády krále Fridricha II. Velikého. Vznikla jako útočiště pro české emigranty, kteří ze země utíkali kvůli svému evangelickému vyznání. V centru na náměstí stojí kostel a socha Jana Amose Komenského. Prohlédnout si můžete také původní domky. 

Kreuzberg

Čtvrť v Berlíně známá svými kavárnami, nočními kluby, gay bary a bohémskou atmosférou. Jestli si chcete užít nočního života a dopřát si dobrou kávu, pak zavítejte do Kreuzbergu. Nachází se podél břehu řeky Sprévy a žije zde asi 150 000 obyvatel. Dříve se zde často usazovali Židé, dnes je to místo především Turků. Za návštěvu zde stojí Židovské muezum nebo Jeruzalémský kostel.

Letiště Tempelhof

Tempelhof Field je bývalé Berlínské letiště, sloužívalo především pro obchodní cesty, a také jako jediné spojení Západního Berlína se světem. Letiště ukončilo svou činnost v roce 2008, jelikož mělo pro moderní letadla příliš krátké přistávací plochy. Dnes si zde můžete přijít odpočinout, letiště se totiž stalo největším parkem v centru města na světě. Využít můžete také komentované prohlídky letiště s výkladem o jeho historii.

Hackescher Markt

Náměstí ve čtvrti Mitte je kulturním a obchodním centrem města, každý čtvrtek a sobotu se zde konají tradiční trhy, na které stojí za to vyrazit. Kromě trhů si zde také užijete pestrý noční život, Hackescher Markt je dnes bohatou kulturní oblastí.

Alexanderplatz

Jedno z nejznámějších náměstí Berlína bylo dříve symbolem NDR, později sjednoceného Německa. Svůj název získalo podle ruského cara Alexandra I. Nachází se zde také významné památky a architektura, např. Neptunova fontána nebo Marienkirche.

Markthalle Neun

Na tomto krytém tržišti budete mít možnost ochutnat jídlo celého světa, navštívit zajímavé obchody nebo si užít kulturní akce. Během každodenních trhů zde najdete nabídku čerstvé zeleniny a ochutnáte také dobrou kávu. Pravidelně se zde konají „street food“ akce. 

Mitte

Mitte je centrum Berlína, které bylo až do roku 2001 autonomní částí města. Je to „srdce Berlína“, centrum kulturního, obchodního i nočního života. Součástí této části je spousta důležitých budov a památek, jako Muzejní ostrov, Braniborská brána, Checkpoint Charlie a spousta dalšího. Součástí je také Alexanderplatz nebo Berlínksý dóm. Protéká tudy německá řeka Spéva, sousedí např. s Tiergarten, Wedding nebo Kreuzberg. 

Mitte v Berlíně
Mitte v Berlíně

Nejlepší muzea a galerie v Berlíně

V Berlíně je opravdu velké množství muzeí a galerií, záleží, jestli máte rádi historii, současné umění nebo třeba vědu. V Berlíně si ale vybere opravdu každý.

East Side Gallery

Největší souvislý zbytek Berlínské zdi dnes slouží jako galerie. První umělci zde začali malovat v roce 1990, celkem si můžete prohlédnout díla sta nejen německých umělců, která se týkají historie zdi. Jako první tento projekt započala umělkyně Christine Mac Lean.

East Side Gallery
East Side Gallery

Hamburger Bahnhof Museum

Hamburské nádraží patří k nejstarším v Německu, jeho provoz byl pozastaven v roce 1884. Dnes se zde nachází Muzeum pro současné umění.

Muzejní ostrov

V centru Berlína se nachází čtvrť Mitte, v ní najdete prosluly Muzejní ostrov. Do ostrova spadá pět muzeí: Nové Muzeum, Staré Muzeum, Stará národní galerie a muzea Bode a Pergamon.

 • Nové muzeum – třetí největší sbírky ze starověkého Egypta na světě.
 • Staré muzeum – nejstarší muzeum na ostrově, uvnitř najdete umění Etrusků a kopie antických soch.
 • Stará národní galerie – moderní umění, obrazy např. Cézanna, Moneta a dalších významných umělců.
 • Muzeum Bode – sbírka mincí, medailí a exponátů od antiky po 19. století.
 • Muezum Pergamon – sbírka exponátů starověkých říší, např. Babylonu nebo Uruku. Je zde vystavená např. babylonská Ištařina brána.

Nejlepší parky v Berlíně

Tiergarten Park
Tiergarten Park

Tiergarten Park

Třetí největší městský park v celém Německu, v jehož centru stojí Vítězný oblouk z 19. století. Dříve byl park loveckým územím, od 18. století se stal veřejným parkem.

Park je dobré navštívit především s dětmi, dnes se v něm nachází nejstarší zoologická zahrada v celém Německu. Součástí zoologické zahrady je úžasné akvárium a výbězích najdete např. i pandu velkou, která se nenachází v žádné jiné německé zoo. 

Botanická zahrada

Berlínská botanická zahrada patří k nejvýznamnějším na světě, najdete zde přes 22 000 druhů rostlin. Je největší botanickou zahradou v celé Evropě. Zajímavý je např. pavilon kaktusů nebo největší leknín světa, viktorie královská.

Botanické muzeum

Náleží k botanické zahradě, zde najdete herbárium, rostlinné přípravky a knihovnu. Je to jediné botanické muzeum v  západní Evropě, které se věnuje flóře a představuje její kulturní a přírodní historii.

Gärten der Welt

Park Gärten der Welt v Berlíně byl otevřen původně pod jiným názvem v roce 1987. Současný název se překládá jako „Zahrady světa“, nachází se zde totiž menší části stylizované do zahrad celého světa.

Jako první vznikla čínská zahrada v roce 2000 a jako poslední byla vytvořena anglická zahrada, a to až o 18 let později. Navštívit tady můžete zahradu čínskou, japonskou, balijskou i orientální, korejskou, italskou a anglickou. Největší z nich je zahrada orientální. 

Nejlepší vyhlídky v Berlíně – kam na západ a východ slunce

Pokud přemýšlíte, odkud si udělat nejlepší fotku na město, zkuste si vybrat nějaké místo z našeho seznamu:

Welt Ballon – nejzajímavější vyhlídka v Berlíně

Welt Ballon, Světový balón, je jednou z nejzajímavějších vyhlídek v Berlíně. Z výšky 150 metrů získáte neopakovatelný výhled na město, a to z jednoho z největších balónů na světě.

Ten se nachází na Checkpoint Charlie v centru Berlína a vylétne nad všechny marakodrapy v okolí. Uvidíte z něj nejen Braniborskou bránu, Reichstag, letiště Tempelhof nebo Tiergarten, ale i spoustu dalších prvků města. Z balónu si užijete patnáctiminutový výhled za 29 euro.

Teufelsberg

Další zajímavou vyhlídku si užijete z vrcholu Teufelsberg, kopce tvořeného z válečných trosek. Nachází se v oblasti Grunewald. Nahoře na kopci jsou dnes již dávno zchátralé budovy, které za dob studené války sloužily jako americko – britská odposlouchávací stanice. V dnešní době jsou tyto budovy přístupné i veřejnosti, a tak kromě výhledů máte možnost nasát trochu zajímavé historie.

Humboldthain Flak Tower

Protiletadlové věže nechalo postavit nacistické Německo v Berlíně, Hamburku a ve Vídni. Sloužily jako kryty a také k obraně proti náletům. V Berlíně byly tyto věže celkem tři, jedná poblíž zoologické zahrady, druhá ve Friendrichshain a třetí v Humboldthainu. První dvě dnes již neexistují, třetí zmíněnou je stále možno navštívit. Věž byla po válce částečně zbourána, na dochované části se dnes nachází vyhlídka na město. Pro veřejnost je otevřen také interiér.

Panoramapunkt

Místo, ze kterého si užijete velkolepé výhledy na Berlín. Budovu najdete na Potsdamer Platz a nahoru vás vyveze nejrychlejší výtah v Evropě. Uvidíte Braniborskou bránu, Vítězný oblouk a další krásy města. Poslední výtah odjíždí každý den v 17:30 hodin. Kromě vyhlídkové plošiny můžete v budově navštívit také kavárnu a muzeum. Hodinový výhled si užijete od 7 euro za osobu.

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Berlíně přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Seznam zajímavých festivalů a událostí v Berlíně

V Berlíně se konají desítky festivalů během celého roku, níže jsou uvedeny některé z nejvýznamnějších:

 • Karneval kultur – každoroční festival, který oslavuje kulturní rozmanitost města a zahrnuje přehlídku karnevalových kostýmů, taneční vystoupení a trhy.
 • Berlinale – Mezinárodní filmový festival v Berlíně, který se koná v únoru a představuje nejnovější filmy od celosvětových tvůrců.
 • Maifest – Květen je oslavován v Berlíně každý rok tímto festivalem, který zahrnuje tradiční německé jídlo, pivo, hudbu a tance.
 • Fête de la Musique – mezinárodní hudební festival, který se koná v červnu a nabízí koncerty zdarma od různých hudebních skupin na různých místech po celém městě.
 • Christopher Street Day – oslavy LGBT komunity v Berlíně, které se konají každoročně v červenci a zahrnují velkou přehlídku, taneční párty a další akce.
 • Berlin Music Week – tato akce se koná v září a nabízí mnoho koncertů a hudebních festivalů, včetně Berlin Festivalu, který se koná na bývalém letišti Tempelhof.
 • Festival of Lights – každoroční festival světelných instalací, který se koná v říjnu a oživuje město večerou iluminací monumentů a budov.

Vánoční trhy v Berlíně

Vánoční trhy se konají na různých místech po celém městě od listopadu do prosince, tady je seznam těch nejzajímavějších:

 • Vánoční trhy v Gendarmenmarkt – Tento vánoční trh se nachází v srdci města a najdete zde různorodou škálu prodejců, kteří prodávají punč, cukrovinky a různé řemeslné výrobky.
 • Vánoční trhy na Alexanderplatz – Alexanderplatz patří k největším náměstím v Berlíně, a tak není překvapivé, že je tu také jeden z největších vánočních trhů. Můžete tu nakoupit vánoční dárky, ozdoby a ochutnat tradiční vánoční pokrmy.
 • Vánoční trhy v Charlottenburgu – Charlottenburg je jednou z nejstarších čtvrtí v Berlíně a její vánoční trhy patří mezi nejoblíbenější v celém městě. Tento trh se nachází před zámkem Charlottenburg a můžete tu nakoupit adventní věnce, svíčky a různé vánoční ozdoby.
 • Vánoční trhy v Rixdorfu – Rixdorf je malá oblast v Berlíně, kde ale můžete nasát historickou atmosféru.
 • Vánoční trhy na Potsdamer Platz – Další velmi velké náměstí, kde je najdete trh s cukrovinkami, ozdobami, vánočními věnci, můžete zde ochutnat punč a nebo nakoupit nějaké tematické dárky.

Související články

Zde se nacházíte

CestováníEvropaPodrobný průvodce Berlínem: 30 tipů, co vidět

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu