...

Calakmul: Mayské ruiny v mexické džungli

Calakmul je starobylé mayské město, které leží uprostřed neprostupné džungle v srdci mexického poloostrova Yucatán. Pouze hrstka turistů a dobrodruhů se sem vydávám, a o to větší si odsud odnesete zážitek.

Město leží v biosféře chráněné známkou UNESCO a samotný Calakmul je světovým dědictvím UNESCO.

Cesta k ruinám Calakmul

Vydat se prozkoumat toto rozlehlé město není jen tak. Ruiny leží 60 kilometrů od nejbližší asfaltové silnice a z nejbližšího města Xpujil trvá cesta přes dvě hodiny. Samotný Xpujil leží šest hodin jižně od letoviska Cancun, a tak se do Calakmulu vydávají pouze ti, kteří se rozhodli objet poloostrov kolem dokola.

Ruiny leží téměř na hranici Mexika a Guatemaly.

cesta skrze dzungli
Skrze džungli se prochází po takovýchto cestičkách

Starodávné město Calakmul

Odhaduje se, že v tomto ústředním městě celého regionu žilo v dobách největší slávy až 50 000 Mayů. Protože sem jezdí opravdu jen minimum turistů, neplatí v komplexu téměř žádná omezení.

Smíte tak stoupat na všechny struktury, které objevíte, včetně dvou obřích pyramid. Ta větší měří na výšku 45 metrů a je druhou největší mayskou pyramidou, která kdy byla objevena.

V oblasti najdete 117 tzv. stelae, což jsou velké kusy kamenů opracované do stojícího kvádru, na kterém jsou vyobrazeny významné události a panovníci. Některé mají dokonce ještě původní červenou barvu!

Historie města Calakmul

Struktura č.1, jedna ze dvou ústředních pyramid
Struktura č.1, dosud druhá největší objevená mayská pyramida

Město existovalo po dobu dvanácti století, od roku 500 před naším letopočtem až do roku 900. Bylo součástí koalice čtyř měst, z nichž bylo nejvýznamnější. Koalice byla neustále ve válce s jižními sousedy, z nichž nejvíce výpadů provádělo město Tikal.

Za svého plného provozu se ve městě a jeho bezprostředním okolí nacházelo přes 6700 staveb a zabíralo plochu 70 čtverečních kilometrů.

Království Calakmul (pod vlivem panovníka z Calakmulu) zahrnovalo dalších 20 městských center, které měly dohromady zhruba 200 000 obyvatel.

Co v ruinách Calakmul uvidíte

Struktura č.2, dosud druhá největší objevená mayská pyramida
Struktura č.1, jedna ze dvou ústředních pyramid

Tyto ruiny jsou na celém Yucatánu nejrozsáhlejší a jednoduše tu můžete strávit hned několik hodin.

V jádru města, které pokrývá zhruba dva čtvereční kilometry, najdeme zbytky zhruba 1000 různých struktur. To je také jediná oblast, která je přístupná veřejnosti. Zbytek totiž stále leží pod nánosy džungle, ačkoliv jsou polohy všech 6200 struktur podrobně zmapovány.

Vodní rezervoáry v okolí Calakmulu jsou obří. Je zde největší umělá mayská zásobárna vody, kterou lidé dosud objevili. Na šířku měří 242 metrů a na délku 212 metrů.

Struktura č.1, jak je neoriginálně označována první ze dvou významných pyramid, je postavena na mírném kopci a na první pohled vypadá, že je vyšší než pyramida druhá, i když to není pravda.

Struktura č.2 je svým objemem největší odhalenou mayskou pyramidou vůbec. Základna měří 120 metrů čtverečních a na výšku měří 45 metrů. Podobně jako ostatní nalezené pyramidy, i tato byla původně malá pyramida, kterou vládci postupně dostavovali až do dnešní podoby.

Mayské kamenné cesty sacbes byly důležitými dopravními tepnami a v okolí Calakmul jich je celkem osm. Dvě z nic jsou zmapovány, tři jsou napůl odhalené a o zbylých se ví pouze díky pozemnímu snímkování. Tyto cesty vedly po celém království, ale také spojovaly Calakmul s nepřáteli. Nejdelší zdokumentovaná cesta, která spojovala město Calakmul s El Mirador a El Tintal, měří 68 kilometrů.

Pro detailnější popis historie doporučujeme zahraniční zdroj Loco Gringo.

struktury v ruinach calakmul
Pohyb po pyramidách není jednoduché, jsou to masivní struktury

Kde se poblíž Calakmul ubytovat

Ruiny jsou daleko odevšad, doporučujeme proto přespat v nejbližším ospalém městě Xpujil a druhý den navštívit ruiny Becan, které od něj leží thruba deset minut.

Město jsme projezdili křížem krážem a s klidným srdcem vám můžeme doporučit jen jeden hotýlek. Hotel Villa Calakmul stojí okolo 500 Kč na noc a majitel je velmi ochotný pán. Pokoje jsou čisté, na recepci je k dispozici káva a funguje tu dobře internet. Z toho, co jsme viděli, se to o ostatních ubytováních v Xpujil řict nedá.

Mapa ruin Calakmul

calakmul mapa
Mapa města Calakmul

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta. V Playa del Carmen zkuste napsat na web everythingplayadelcarmen.org, Sergio se o vás postará.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Průvodce, který doporučujeme: Lonely Planet Yucatan

Další články o Yucatánu, které vás budou zajímat

Coba: objevování mayských ruin na Yucatánu

Průvodce městem Playa del Carmen

Co dělat v Tulumu? 12 věcí, které tam musíte podniknout

Chichen Itza: Mayské ruiny a mexický div světa

Laguna Bacalar: 8 věcí, které tam podniknout + kam na jídlo

10 tipů, co dělat v mexickém San Francisco de Campeche

Související články

2 COMMENTS

  1. Ahoj,chci vas poprosit o radu ohledne varice. Chystame se do Calakmul a vas seznam nam pomohl. Nicmene pri vyberu varice jsem narazila na informaci,ze s kartusi(plynovym zasobnikem) nesmime do letadla, pouze pokud by byl prazdny..
    Dokupujete tyto kartuse tedy na miste? Je to tam snadno k dostani? Neumim si to moc predstavit, tady u nas je take nekoupite prave na kazdem kroku.
    Moc dekuji za radu

    • Vždy dokupujeme až na místě a předem si zjišťujeme, v jakém obchodě se dají koupit. Bývají to obchody typu OBI apod. 🙂

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoCalakmul: Mayské ruiny v mexické džungli

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu