...

Guanajuato v Mexiku: 22 důvodů, proč se tam vydat

Město Guanajuato je nazýváno nejkrásnějším a nejbarevnějším městem v celém Mexiku. My jsme tam strávili téměř dva měsíce a nemůžeme nic jiného než souhlasit. Guanajuato je ráj pro všechny digitální nomády a zkušené cestovatele.

Guanajuato leží ve vyšších oblastech středního Mexika a to mu přidává na kráse a zajímavosti. Pestrobarevné domky a architektura kontrastují s vyprahlým okolím a neustálé festivaly, zajímavá historie a řada dobrých restaurací a kaváren tvoří dohromady zážitek, kterého se nenabažíte ani po několika týdnech.

Co byste o Guanajuatu měli vědět

Původní osada na místě dnešního města byla během stříbrné horečky proměněna na prominentní těžební město. Právě z této doby pochází koloniální architektura, která prolíná celým Guanajuatem a najdete ji téměř na každém kroku.

V 18. století bylo Guanajuato světovým lídrem v těžení stříbra a dodnes si zachovalo tehdejší architektonické prvky (například komplex podzemních ulic).

Guanajuato
Guanajuato hýří barvami

Historické centrum a přilehlé stříbrné doly jsou zapsány v seznamu UNESCO World Heritage Sites (společně s dalšími 34 místy v Mexiku) a místní barokní a neoklasické budovy inspirovaly po celá staletí architekty po celém Mexiku.

Guanajuato není mezi zahraničními turisty příliš známé, ale o to více se těší z mexických návštěvníků, kterých jsou během sezóny doslova plné ulice. I mimo sezónu jsme potkávali turisty, ale jen hrstka z nich pocházeli z USA a Evropy.

Bezpečnost ve městě Guanajuato

Město Guanajuato leží ve stejnojmenném státě (Mexiko je federativní stát), který byl v roce 2019 považován za poměrně nebezpečný. Důvodem jsou potyčky mezi místními gangy a vládními složkami, které se je snaží potlačit.

Samotné město je ovšem nebývale bezpečné a my jsme se zde cítili nejlépe z celého Mexika. Guanajuato je univerzitní město, proto zde běžně potkáte skupinky studentů v kavárnách nebo hospodách.

Navíc tu žije početná komunita Američanů, která provozuje facebookovou skupinu Guanajuato Travelers.

Doporučujeme se do skupiny přidat, rádi vám poradí úplně se vším, od zajímavých míst k navštívení až po koupi domu.

Na jak dlouho do Guanajuata vyrazit

Pokud je Guanajuato pouze jeden bod z vaší cesty, rezervujte si alespoň dvě až tři noci, abyste stihli projít všechny hlavní atrakce a aktivity, o kterých vám tu píšeme.

Výrazně ovšem doporučujeme delší pobyt (klidně 2-3 týdny), protože jen tak budete moci zažít a ochutnat vše, o čem v tomto průvodci píšeme.

Nejlepší aktivity ve městě Guanajuato

Město nebylo původně nijak naplánováno a proto vám může připadat, že se v něm špatně orientujete. Vytvořili jsme proto pro vás interaktivní mapu, kterou si můžete uložit do telefonu a kdykoliv se do ní podívat.

Počítejte také s tím, že budete chodit hodně do kopce a z kopce. Ve městě totiž nenajdete téměř žádnou rovinku.

Všechny místa, o kterých píšeme, najdete v této mapě:

1) Procházka po historickém centru

Prozkoumávání města začněte v historickém centru, a to pořádnou procházkou. Centrum města je labyrint pestrobarevných uliček plných malých obchůdků, restaurací a kaváren. Za každým rohem objevíte něco nového!

Historické centrum, Guanajuato
Historické centrum, Guanajuato

Také si zkuste projít jeden z podzemních tunelů. Dříve tunely sloužily pro odvod vody během vydatných dešťů, dnes je jimi vedena většina automobilové dopravy.

Tunely mají chodníčky pro pěší a občas si jejich použitím můžete zkrátit cestu napříč městem.

2) Navštivte muzeum mumií

Ano, čtete správně. V Guanajuatu mají vlastní muzeum plné mumií Museo de las Momias. V 19. století propukla ve městě epidemie cholery a mnoho lidí tenkrát přišlo o život a všichni byli uloženi do narychlo vykopaných hrobů.

O desítky let později se správa hřbitova rozhodla, že na pozůstalé uvalí daň za správu hrobů. A kdo nezaplatí, toho nebožtík bude vykopán. Někteří lidé opravdu odmítli zaplatit a město proto řadu ostatků opět vykopalo.

Ukázalo se, že díky unikátnímu geologickému podloží došlo k téměř dokonalému mumifikačnímu procesu a těla byla téměř neporušená. Na tuto kuriozitu se jezdilo koukat čím dál více lidí a později bylo pro mumie zbudováno muzeum.

Pokud se vám z představy mumií nedělá zle, podívejte se zde na fotky z muzea, než vyrazíte. Třeba vás to odradí 😉

Informace o muzeu
 • Otevírací doba: 9:00 – 18:00
 • Cena za vstup: 60 pesos
 • Webová stránka: Museo de las Momias

3) Zajděte se podívat na městský kostel Grand Basílica

Basílica de Nuestra Seňora je kostel na hlavní promenádě, kde se často konají církevní svatby. Kostel byl postaven v 17. století a stejně jako okolní stavby hýří barvami.

Pokud rádi chodíte do kostelů, přijďte sem v neděli na místní mši.

Grand Basilica, Guanajuato
Grand Basilica, Guanajuato

4) Navštivte jeden ze stříbrných dolů

Návštěva stříbrného dolů je téměř nutnost, ačkoliv my jsme těmto temným hlubinám odolali. Doporučujeme navštívit důl El Nopal Mina, kde provádí místní studenti technických oborů. Dů není tolik navštěvovaný, takže počítejte s menší čekací dobou, než se nashromáždí dostatek zájemců o prohlídku.

Oblíbenější je důl Valenciana Mines, který je ovšem vzdálený 5 kilometrů od centra, takže budete muset využít veřejnou dopravu.

Komentované prohlídky dolů jsou ve španělštině.

Informace o dolech v Guanajuato
 • Otevírací doba El Nopal Mina: 10:00 – 18:00
 • Cena za vstup: 25 pesos
 • Otevírací doba Valenciana Mines: 10:00 – 18:00
 • Cena za vstup: 35 pesos

5) Vyjíždka lanovkou

Z centra města se na ústřední vyhlídku Pilila Monument můžete dostat buď pěšky, nebo červenou lanovkou funicular. Doporučujeme zaplatit si jízdu směrem nahoru a dolů sejít křivolakými uličkami.

Lanovka Funicular
Lanovka Funicular

Strmá jízda lanovkou je dlouhá 102 metrů, překoná převýšení 76 metrů a trvá jen několik minut. Nabízí ovšem jedny z nejlepších rozhledů na město, které v okolí najdete.

6) Vyhlídka na město od The Pipila Monument

Monument The Pipila je vidět téměř z každého kouta historického centra. Na vrcholu kopce je obrovská socha, které shlíží na město pod ní. K monumentu vede lanovka a důvod to má jednoduchý. Je odsud nejlepší výhled na historické centrum a značkou část celého města.

Teprve zde budete schopni nasát barevnou atmosféru města a zjistíte, že dokonce i střechy domů často hýří barvami.

Vyhlídka na město Guanajuato
Vyhlídka na město od Pipila Monument

7) Tradiční polibek v Callejón del Beso

Místní ulička Callejón del Beso je údajným dějištěm tragického příběhu. Dívka z bohaté rodiny se tu zamilovala do chlapce dělnického původu a její rodiče to neschvalovali.

Chlapec si proto pronajat pokoj naproti domu své dívky, aby se v noci mohli líbat přes balkónky. Příběh končí nešťastně, chlapec přelezl k dívce do pokoje a její otec je přistihl. Z nepochopitelného důvodu svoji dceru ve vzteku ubodal a chlapec se zabil při pádu z balkónu, když se snažil uprchnout.

Callejon del Queso
Callejon del Queso

Na historce nejspíš moc pravdy není, ale balkónky jsou zde opravdu v těsné blízkosti a majitelé domů umožňují za menší úplatu si na balkóny dojít a vyfotit se při polibku.

8) Zajděte si na trek la Bufa

Ačkoliv to vypadá nepravděpodobně, i v okolí Guanajuata najdete příležitosti pro treking. Výšlap na vyhlídku La Bufa není nikde značený a napojit se na trasu můžete jen mimo městské centrum, ale rozhodně to stojí za to.

Cestou na vyhlídku budete míjet několik vodopádů (často bývají vyschlé) a na konci vás čeká strmý výstup na menší horu s kovovým křížem na vrcholu.

La Bufa, kopec u města Guanajuato v Mexiku
Vrchol kopce la Bufa

Celý trek trvá zhruba tři hodiny i s přestávkami na focení a svačinu.

Informace k treku La Bufa

Jak se na trek dostat: začněte u nemocnice ISSSTE, za ní se napojte na neznačenou prašnou cestu (ne asfaltovou silnici) a pokračujte až ke skalnímu útvaru Cueva de San Ignacio de Loyola. Tam prašná cesta končí a pokračuje pouze pešina, která vás dovede do cíle.

9) Prohlédněte si místní univerzitu

Místní univerzita není žádná malá škola. Chodí sem přes 30 000 studentů a proto je kampus rozprostřený skoro po celém centru města. Většinu budov univerzity nerozeznáte od ostatních, ale hlavní budovu rozhodně nepřehlédnete.

Ikonické schodiště vedoucí k hlavním dveřím univerzity je oblíbené místo pro setkávání studentů a romantické schůzky. Také jsou odtud krásné výhledy na město.

10) Navštivte místní muzea historie a umění

V Guanajuatu najdete celou řadu muzeí, ve kterých se můžete dohromady ztratit na celé dny. My jsme navštívili tři (podle nás nejlepší) a vřele vám je doporučujeme.

Muzeum Diega Rivery (Diego River Museum)

V Guanajuatu se narodil nejznámější mexický malíř Diego Rivera (manžel Frídy Kahlo). Místní muzeum je umělce rodný dům a ukazuje, jak prožíval dětství. Samozřejmě zde najdete i řadu jeho maleb.

 •  ($25 pesos, 10:00-18:30)

Museo de Iconografico

Toto muzeum bylo postaveno na počet nejznámější literární postavy Španělska Dona Quijota. Majitel muzea se do něj zamiloval a po celém světě sbírá umělecké předměty a obrazy s touto tématikou.

 • ($65 pesos, 10:00-17:30)
Museo de Iconografico
Museo de Iconografico

11) Prohlédněte si (a navštivte) Teatro Juarez

Divadlo Juarez bylo postaveno v 19. století a je to jedna ze staveb evropštějšího rázu. Po celý rok se tu koná řada představení a muzikálních vystoupení. Pokud máte čas a chuť, určitě si na něco zajděte. Do divadla se můžete podívat i přes den, pouze zaplatíte menší vstupné.

12) Loďky na jezírku Presa de la Olla

Trochu mimo centrum najdete poměrně zapomenutý krásný park s malou vodní přehradnou Presa de la Olla. Za pár korun jsou tu k půjčení loďky a rozhodně doporučujeme si na jednu vyjet.

Presa de la Olla Guanajuato
Presa de la Olla, Guanajuato

V bezprostředním okolí je několik místních restaurací a hospůdek, včetně malé věže, odkud se naskýtají opět jiné výhledy na město.

13) Výlet do haciendy San Gabriel de Barrera

Tato opulentní stavba ze 17. století se skládá z několika honosných budov a obří zahrady. Je to jeden z pozůstatků těžby stříbra – haciendu postavili vlastníci jednoho z významným guanajuatských dolů.

Pohled na jednu z koloniálních budov
Pohled na jednu z koloniálních budov

Tento bývalý koloniální domov je dnes velmi opečovávaným muzeem s krásnou vzrostlou zahradou a jedinečnou ukázkou tehdejšího luxusního života.

14) Návštěva tržiště Hidalgo

Mercado Hidalgo je obří trh s ovocem, zeleninou, masel, oblečením, tretkami a mnoho dalšími zajímavými věcmi. Na trh se určitě dojděte podívat, i když si nechcete nic kupovat. Návštěva za to rozhodně stojí a můžete s ní spojit i oběd.

Mercado Hidalgo - tržiště v cenru mexického Guanajuata
Tržiště Mercado Hidalgo

V zadní části tržiště totiž najdete celou řadu stánků, kam chodí místní obyvatelé na rychlé jídlo. Tacos, polévky a spousta tradičních jídel tu stojí doslova pár korun a chutnají tu lépe, lež v leckteré turistické restauraci.

Nejlepší gurmánské zážitky v Guanajuatu

Co by to bylo za článek, kdybychom nezmínili naše oblíbené guanajuatské restaurace a obchůdky s jídlem?

Chilaquiles Guanajuato
Božské chilaquiles

15) La Esquinita – božské vegetariánské tacos

Tato malinká restaurace La Esquinita s pár stolky nabízí ty nejlepší tacos, které jsme v celém Mexiku ochutnali. Mají také celou řadu vegetariánských variant. K obědu si doporučujeme koupit 4-5 tacos, dejte si dvě s houbami a tři s pastor de soya.

Tacos dělá vždy stejná paní, která je zároveň servírkou a pokladní. Prostě podnik vlastní a stará se o něj sama. Restauraci nemůžete minout, je na samém rohu ulice a vrata má jako od garáže.

16) Delica Mitsu Campanero

Pokud máte rádi thajskou kuchyni nebo sushi a budete mít dost mexického jídla, zajděte si do japonské restaurace Delica Mitsu Campanero v centru. Je to jedna z mála asijských restaurací, které v Guanajuatu najdete (jestli ne jediná), ale jídlo mají naprosto luxusní.

Obzvlášť doporučujeme thajské zelené kari a zákusky (s řasou) z vitrínky, které připravují čerstvé několikrát denně.

17) Habibti Falafel Guanajuato Centro

Máte rádi falafel? My se po něm můžeme utlouct a proto jsme v Habibti byli pečení vaření. Vyzkoušejte falafelové kuličky se zeleninou zatočené v tortille. Určitě tam nepůjdete naposledy.

18) Zmrzlina u La Garrafa Nieves

Při procházce po centru města určitě narazíte na jednu z poboček místního výrobce zmrzliny La Garaffa Nieves. Zmrzlinu si sami vyrábí a mají v nabídce celou řadu unikátních příchutí, které jste v životě ještě neměli.

My jsme zůstali u konzervativní jahodové a čokoládové, ale odvážní mohou sáhnout po papričkové, tequilové nebo sýrové.

19) Street food

Kupovat a konzumat jídlo přímo na ulici je v Guanajuatu běžná záležitost. Na každém rohu najdete stánek s tacos, gorditas nebo esquites (kelímky s kukuřicí a sýrem).

Gorditas - typické jídlo pro Mexiko
Gorditas

Určitě vyzkoušejte vše, co se vám bude líbit. A vybírejte si takové stánky, kde jsou větší fronty, případně tam nakupují také místní. Tak totiž poznáte opravdovou kvalitu.

Nejlepší káva v Guanajuatu

V Guanajuatu jsme bydleli a pracovali, potřebovali jsme proto najít kavárny s dobrou kávou. A to se nám také povedlo!

20) Vivo Café

Jediná kavárna evropského stylu v Guanajuato je Vivo Café, v zapadlé uličce v centru města. Mají tu luxusní kávu, skvělý obří stůl k sezení, jako stvořený pro práci na počítači. Kavárnu oceníte především při parných dnech, protože je zde příjemné přítmí a chládek.

21) Aguamiel Café

Tato restaurace je schovaná v patře jednoho z místních hostelů a málokdo sem zavítá. Přitom Aguamiel Café nabízí naprosto luxusní posezení u otevřených oken a výborné sendviče a burgery, které jinde nenajdete.

22) Cafe Tal

Naše totální srdcovka. Cafe Tal má dvě pobočky a je to naprosto boží kavárna. Káva vyjde zhruba na 20 Kč a můžete si dolévat zdarma celý den.

Kavárna má celkem tři budovy a prostory uzpůsobené pro práci na počítači – menší stolky, zásuvky a tlumené světlo z lampiček. Prostě úplná paráda. Lokace mimo centrum navíc nabízí sezení na střešní terase!

Kavárna Cafe Tal v Mexiku
Jedno z míst k sezení v Cafe Tal

Kde se v Guanajuato ubytovat

Pokud se do Guanajuata chystáte pouze na několik dní, bude nejlepší ubytovat se poblíž centra. Je tu široká nabídka hotelů, hostelů i luxusních apartmánů a vilek.

Pokud ovšem vyrážíte do Guanajuata na nějakou dobu bydlet, zvažte Airbnb, kde najdete levnější měsíční pronájmy (většinou u místních).

Booking.com

Doporučené hostely v Guanajuatu

 • Casa de Dante – vyhlášený hostel s čistými pokoji a výbornou snídaní, kde se ubytujete okolo 20 USD na noc
 • La Fuente – hostel v historickém centru s výhledem ze střešního posezení

Doporučené hotely v Guanajuatu

 • Casa de Pita – Skvělá lokace přímo v centru za 30 USD na noc se snídaní
 • Hotel de la Paz – Hotel v samém centru města s velkými, elegantně vybavenými pokoji

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoGuanajuato v Mexiku: 22 důvodů, proč se tam vydat

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu