...

Mexico City průvodce: 20 tipů co vidět a dělat

Chystáte se do Mexika? Nejspíše se budete chtít podívat do hlavního města: Mexico city. To patří k nejstarším metropolím Severní Ameriky, nabízí bohaté kulturní a gastronomické vyžití a zároveň je skvělým výchozím bodem pro řadu výletů do okolí.

V Mexiku nenajdete jediné místo, které by se Mexico City podobalo a co platí pro tuto metropoli, rozhodně nemůžete vztáhnout na zbytek Mexika. Přinášíme vám článek plný tipů na aktivity a výlety. Zjistěte, co vidět a dělat v Mexico City, kde se ubytovat a hlavně, kdy sem vyrazit.

Typická ulice v Mexico city s křivými domy
Typická ulice v Mexico city s křivými domy

Kde se ubytovat v Mexico City

Výběr místa ubytování ovlivní celou vaší návštěvu, protože je Mexico City dost rozlehlé. Doporučujeme se ubytovat co nejvíce v centru města.

Když budete mít štěstí, ubytujte se v Kali Centro Mexico City, tento hotel patří mezi ty levnější, je přímo v centru a mají skvělé snídaně.

Pro luxusnější ubytování vřele doporučujeme Barcelo Mexico Reforma, jeden z nejhezčích hotelů ve městě.

A pokud řešíte rozpočet, koukněte po hostelech, například Hostel Mundo Jovel Catedral je dobrá volba, pokud zrovna mají místo.

Kdy navštívit Mexico City

Obecně jsou nejlepším obdobím na návštěvu zima a jaro, kdy neprší a panují příjemné teploty. Naopak v létě je velké vedro a vyšší pravděpodobnost dešťů.

  • Zimní období (prosinec-únor) – Teploty se pohybují kolem 20-25°C, suché počasí. Ideální pro návštěvu města bez vedra.
  • Jaro (březen-květen) – Teploty se postupně zvyšují na 25-30°C, ale počasí je stále suché. Méně turistů než v létě.
  • Léto (červen-srpen) – Nejteplejší období s průměrnými teplotami kolem 30°C. Větší pravděpodobnost dešťů. Velké vedro.
  • Podzim (září-listopad) – Příjemné teploty kolem 25°C. Suché počasí. Méně turistů než v jiných obdobích.

Doprava po Mexico City

Mexico City je jedním z největších měst na světě, a tak se může zdát, že se v něm orientovat je složité. K dispozici máte autobusy, metra, vlaky a taxíky.

Doporučujeme využívat v maximální míře místní metro známé jako „El Metro„. Je to levný a efektivní způsob pohybu po Mexico City. Zde je přehled všech linek – vidíte, že metrem se dostanete opravdu skoro všude. 😊

Mapa metra Mexico City
Mapa metra Mexico City

Co vidět a dělat Mexico City

V hlavním městě Mexika nás překvapila velmi přátelská a poklidná atmosféra, na kterou v metropolích běžně nenarazíte. Pokud zrovna nejste na turisty vyhlášených místech, budete se pohybovat hlavně mezi místními. Nakonec nás až mrzelo, že zde nejsme alespoň na týden. Mísí se zde aztécké a koloniální historie, prvky metropole, západních vlivů i tradičního Mexika. 

Teď vám ukážeme celou řadu míst, které doporučujeme navštívit. 😊

Šamanské zaříkávání v Mexico City
Šamanské zaříkávání v Mexico City

Templo Mayor

Významnou památkou v Mexico City je Templo Mayor, bývalá aztécká svatyně, která byla objevena při stavebních pracích v roce 1978. Nachází se v samém srdci města a je jedním z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v Mexiku. V muzeu Templo Mayor si návštěvníci mohou prohlédnout artefakty, které byly objeveny při vykopávkách, včetně soch, keramiky a dalších předmětů.

Templo Mayor
Templo Mayor

La Catedral Metropolitana

La Catedral Metropolitana se nachází hned naproti muzeu a byla postavena na ruinách starověkého aztéckého města Tenochtitlan. Před katedrálou často potkáte šamany a můžete je nechat, aby z vás vyhnali zlé duchy. 

La Catedral Metropolitana
La Catedral Metropolitana

El Palacio Nacional

El Palacio Nacional je místem, kde najdete slavnou nástěnnou malbu popisující historii Mexika od Diega Rivery. Tento malíř byl ve své době nejznámějším mexickým malířem a manželem Fridy Kahlo. 

Monumento a la Revolucion
Monumento a la Revolucion

El Palacio de Bellas Artes

El Palacio de Bellas Artes je kulturním centrem města. Odehrávají se zde divadla, taneční i hudební představení, můžete sem zajít na operu i na významné fotografické výstavy.

El Palacio de Bellas Artes
El Palacio de Bellas Artes

Zároveň je tato budova úžasným příkladem eklektické (mixem) architektury 20. století, v principu se ale jedná o Art Deco. Interiér je bohatě vyzdoben a opona divadla je vyrobena z téměř milionu krystalů od Tiffanyho. 

Palacio Postal

Nádherná pošta, která se nachází kousek od El Palacio de Bellas Artes, je něco, co musí vidět každý milovník architektury. Opět se jedná o příklad eklektické architektury, kde se mísí Art Nouveau, španělské rococo, gotika, baroko i neoklasicismus. Nádherné schodiště vám ale vezme dech.

Palacio Postal, Mexico City
Palacio Postal, Mexico City

Národní antropologické muzeum

Jedno z nejvýznamnějších muzeí v Latinské Americe, nabízející rozsáhlou sbírku artefaktů z předkolumbovského Mexika, včetně slavného Aztéckého slunečního kamene.

Park Alameda Central

Jeden z nejstarších veřejných parků v Americe, Alameda Central je oázou zeleně a klidu uprostřed rušného města, obklopený historickými budovami a památkami.

Alameda Central MExico City
Alameda Central MExico City

Torre Latinoamericana

Torre Latinoamericana je bývalá nejvyšší budova v latinské Americe a jedna z nejvyšších budov na světě. Je vysoká 183 metrů, byla postavena v 50. letech 20. století a přežila několik velkých zemětřesené.

V budově je vyhlídková plošina a muzeum, odkud můžete shlédnout celé město Mexico City jako na dlani. Torre Latinoamericana je nejen architektonickým skvostem, ale symbolizuje odolnost a moderní vývoj města.

Torre Latinoamericana
Torre Latinoamericana

Chapultepec Park

Chapultepec Park, rozsáhlá zelená oáza uprostřed Mexico City, je jedním z největších městských parků na světě. Jméno „Chapultepec“ pochází z nahuatlského výrazu „na kopci kobylek“ a park se rozkládá na více než 686 hektarech.

Tento historický park nabízí návštěvníkům širokou škálu atrakcí: od bohatě zdobeného Chapultepec Castle, který sloužil jako císařský palác a prezidentské sídlo, až po několik muzeí, včetně populárního Národního antropologického muzea.

chapultepec-park-mexico-city
chapultepec-park-mexico-city

Paseo de la Reforma

Paseo de la Reforma je jednou z nejvýznamnějších a nejznámějších ulic v Mexico City, známou pro svůj jedinečný mix moderních výškových budov a historických památek.

Na bulváru objevíte mnoho důležitých soch a památníků, včetně slavného Anděla Nezávislosti, který je jedním z nejikoničtějších symbolů města.

Paseo de la Reforma
Paseo de la Reforma

Plaza de la Constitución (Zócalo)

Jedno z největších náměstí na světě a historické srdce Mexico City, obklopené důležitými budovami jako je Metropolitní katedrála a Palacio Nacional.

Zócalo
Zócalo

Xochimilco

Po dlouhém dni pobíhání po historickém centru určitě oceníte Xochimilco. Je trošku dále od centra, ale městskou dopravou se sem jednoduše dostanete. Pro obyvatele Mexico City je Xochimilco synonym pro párty.

Xochimilco je městská část, ve které najdete systém kanálů. Můžete si zde pronajmout barevnou loďku, která je podobná benátským gondolám, projet se a pořádně si odpočinout. Místní sem chodí slavit snad úplně všechno.

Choximilco
Choximilco

Castillo de Chapultepec

Castillo de Chapultepec je impozantní zámek, který se nachází na kopci Chapultepec ve stejnojmenémp parku. Byl postaven v 18. století a sloužil jako sídlo mexických prezidentů. Dnes slouží jako muzeum a nabízí úžasný výhled na město. V muzeu naleznete mnoho artefaktů, které dokumentují historii Mexika a jeho kulturu.

Castillo de Chapultepec
Castillo de Chapultepec

Frida Kahlo – po stopách slavné umělkyně

Frida Kahlo byla významná mexická malířka, narozená v roce 1907 v Coyoacánu, nyní části Mexico City. Je známá především pro své expresivní autoportréty, které odhalují její osobní bolest a strasti. O Fridě se v Mexico City můžete spoustu věcí dozvědět a pokud máte dostatek času, můžete navštívit řadu míst, kde žila nebo pracovala.

Kahlo vyrůstala v době mexické revoluce, což mělo hluboký vliv na její uměleckou a politickou orientaci. Její díla, často plná silných barev a tradičních mexických motivů, jsou považována za směs realismu, surrealismu a symbolismu. Fridin život byl poznamenán zdravotními problémy, včetně těžkého úrazu v mládí, který ovlivnil mnoho jejích děl

Její vztah s malířem Diegem Riverou, stejně jako její politické zapojení a nekonvenční životní styl, dodávají jejímu odkazu další hloubku. Frida Kahlo je dnes oslavována jako symbol odvahy a nezávislosti, a její díla a životní příběh inspirují mnohé po celém světě.

Casa Azul – Frida Kahlo Museum (Modrý dům)

Pokud se chystáte do Mexico City a nikdy jste neslyšeli o Fridě Kahlo, určitě se podívejte na film o ní. Dá vám to další rozměr při návštěvě nejen hlavního města, ale i celého Mexika. Nebyla jsem v mexické domácnosti, kde by něměli portrét této malířky.

Casa Azul, Mexico City
Casa Azul, Mexico City

Casa Azul je jejím domovem, kde žila s Diegem Riverou. Pro návštěvu si rezervujte lístky předem, jinak budete stát i několik hodin. Doporučujeme také přijet na otvíračku. 

Potrét Fridy Kahlo, Casa Azul, Mexico City
Potrét Fridy Kahlo, Casa Azul, Mexico City

Diego Rivera Mural Museum

Diego Rivera Mural Museum v Mexico City je fascinující destinací pro milovníky umění, nabízející pohled na život a dílo jednoho z největších mexických umělců, Diega Rivery.

Muzeum, umístěné v historickém srdci města, vystavuje řadu jeho slavných nástěnných maleb, které odrážejí Riverovu politickou angažovanost a hluboký zájem o sociální a historické tématy.

Kromě uměleckých děl poskytuje muzeum návštěvníkům pohled na Riverův osobní život, včetně jeho vztahu s Fridou Kahlo. Toto místo je skvělým výchozím bodem pro poznávání mexické kultury a umění, a zároveň je svědkem vlivu, který měl Rivera na moderní mexické umění.

Trhy v Mexico City

Ve městě najdete samozřejmě spousty venkovních i vnitřních trhů s rozličným zbožím. Chcete-li zažít opravdovou mexickou atmosféru, několik trhů navštivte.

Mercado Coyacan

Nejikoničtějším trhem města je Mercado Coyoacan. Najdete tu vše od zeleniny až po ručně vyrobené košíky. Tento trh je vhodný pro ty, kteří chtějí opravdu nasát lokální atmosféru. Pokud nemáte rádi hodně lidí a úzké uličky, raději se tomuto místu vyhněte.

Mercado Medellín

Mercado Medellín je tržnice zaměřená především na zeleninu. Je velmi populární také proto, že se zde prodávají produkty z dalších latinskoamerických zemí.

Mercado Coyacan, Mexico City
Mercado Coyacan, Mexico City

Mercado Roma

Mercado Roma je tržnice západního stylu. V třípatrové budově si můžete dát španělská vína, veganské tacos i si posedět na střešní zahrádce s pivem. 

Mercado Sonora

Mercado Sonora je zaměřený na ručně vyráběné výrobky, najdete zde krystaly, různé šamanské artefakty a vyřezávané postavičky. Pokud vás zajímá mysticismus, určitě se sem vydejte. Je místem, kam míří Mexičani praktikující Voodo i uctívající kult smrti – Santa Muerte. 

Den mrtvých v Mexiku je oblíbená událost
Den mrtvých v Mexiku je oblíbená událost

Mercado de San Juan

Mercado de San Juan se rozkládá ve dvou budovách, které od sebe dělí jeden blok. V jedné budově najdete ovoce, zeleninu a maso, v druhé budově si už můžete dát už hotové jídlo. 

Mercado de Artesanias La Cuidadela

Místo, kde seženete tradiční mexické výrobky i z dalších regionů. Najdete zde keramiku z Chiapas, guerrerské stříbro i textilní výrobky. Lidé sem míří za širokou nabídkou oblečení od lokálních umělců z celé země. 

Teotihuacán: jednodenní výlet

Zhruba 40 minut od Mexico City leží bývalé aztécké město, které rozhodně stojí za to navštívit.

Na starověké aztécké město si vyhraďte jeden plný den. Od roku 1987 je na seznamu UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším mexickým památkám. Nemusíte se ale bát turistů, komplex je opravdu obrovský. 

Teotihuacán
Teotihuacán

Město zde bylo založeno už roku 400 př.n.l., o 800 let později už bylo nejvlivnějším a nejmocnějším městem v regionu. Není známo, kdo město vybudoval, Aztékové ho obsadili až v roce 1400 n.l. a tehdy získalo jméno, pod kterým ho známe dnes – Teotihuacán.

Když byste se podívali na město z ptačí perspektivy, zjistíte, že jsou ulice postaveny do mřížky. Město pokrývá 20 kilometrů čtverečních a najdete v něm na 20 tisíc jednopatrových obydlí. Dnes můžete obdivovat zbylé pyramidy a náměstí. Na většinu pyramid můžete zatím i vylézt. Na tu, na kterou ve filmu lezla Frida Kahlo, už bohužel ne.

Pohled na nejvyšší budovu v Teotihuacánu
Pohled na nejvyšší budovu v Teotihuacánu

Jak se dostat do Teotihuacánu

Není potřeba si platit drahou túru, do Teotihuacánu se dostanete pohodlně autobusem. Nejprve se metrem nebo taxíkem přesuňte na Terminal Central del Norte, odkud každou půlhodinu jezdí autobusy do Teotihuacánu.

Zpáteční jízdenka vás vyjde něco kolem 100 pesos. Doporučujeme odjíždět kolem deváté hodiny nebo o trochu dříve, abyste se vyhnuli hlavnímu náporu turistů. Teotihuacán otevírá své brány v 9:00. 

U zastávky autobusu je řada stánků s jídlem i placené záchody. Jídlo není nijak předražené, ale není to ani žádný gastronomický zážitek. Poblíž najdete restauraci La Gruta, kam míří většina turistů. 

Prodejci tretek, Teotihuacán
Prodejci tretek, Teotihuacán

Zemětřesení v Mexico City

Mexico City bylo založeno Aztéky 13. března 1325 a od roku 1521 nese název Ciudad de Mexico (Mexico City). Žije zde 9 milionů obyvatel a jedná se o velmi hustě osídlené město, které se nachází ve vysoké nadmořské výšce ve 2 240 metrech. 

Mexiko je místem s vysokou seismatickou aktivitou a zemětřesení jsou zde na denním pořádku, i když se povětšinou jedná o velmi malé otřesy, které ani nezaznamenáte. Při procházení ulicemi si můžete všimnou křivých domů, což bylo pravděpodobně způsobeno právě zemětřesením. Alespoň my si to myslíme.

Ačkoliv Mexico City není vystavěno přímo na zlomu litosférických desek, nachází se poměrně blízko, a tak patří k velmi ohroženým místům. Nebezpečí je ještě umocněno nešťastným povrchem, na kterém bylo město vystavěno. Mexico City bylo totiž postaveno na ostrově pradávného jezera Texcoco

Výskyty zemětřesení v Mexiku
Výskyty zemětřesení v Mexiku

Toto unikátní geologické podloží města dramaticky umocňuje následky zemětřesení, a ačkoliv epicentrum není přímo v Mexico City, následky mohou být zničující. V roce 1985 zemětřesení o síle 8.0 v Mexico City zabilo přes 10 000 lidí, v roce 2017 zemětřesení o síle 7.1 zabilo 370 lidí. Nižší počet mrtvých v roce 2017 nebyl způsoben pouze nižší sílou, které zemětřesení mělo, ale především varovným systémem, který po roce 1985 město zavedlo. Momentálně dokáže systém obyvatele varovat minutu předtím, než zemětřesení vypukne.

Co dělat v případě zemětřesení 

V Mexico City jsou po celém městě rozmístěny rádiové alarmy, které se ozývají v případě nebezpečí. Z varování ale nepoznáte, o jak silné zemětřesení jde a ani nemáte čas nic dalšího zjišťovat. Máte 45-60 vteřin náskok. Snažte se zůstat klidní a nepanikařit.

Pokud jste venku, zakryjte si čímkoliv hlavu a krk, pokud nenajdete nic vhodného, použijte ruce. Snažte se dostat na otevřené prostranství, aby na vás nemohly spadnout žádné budovy, stromy, lampy, nebo elektrické vedení. Pokud jste uvnitř budovy a zvládnete ji do 45-60 vteřin opustit, udělejte to. Nedoporučuje se používat schody ani výtahy. 

Co dělat při zemětřesení
Co dělat při zemětřesení

Když není možná evakuace budovy, najděte si vhodné místo k úkrytu. Často se doporučuje například stůl. Snažte se být co nejdál od oken, stěn, které vás dělí od ulice a od čehokoliv, co by na vás mohlo spadnout. Obecně není dobré se schovávat v kuchyni.

Nejčastější dotazy o Mexico City

Jaké je nejlepší období pro návštěvu Mexico City?

Nejlepší období pro návštěvu Mexico City je od března do května, kdy je počasí příjemné a málo deštivé.

Je Mexico City bezpečné místo pro cestovatele?

Ano, Mexico City je relativně bezpečné pro cestovatele, ale je důležité dodržovat běžná bezpečnostní opatření.

Jaké jsou nejlepší turistické atrakce v Mexico City?

Nejlepší turistické atrakce zahrnují historické centrum, Muzeum antropologie, Palác výtvarných umění a plovoucí zahrady Xochimilco.

Jaký typ měny se používá v Mexico City?

V Mexico City se používá mexické peso (MXN).

Jaké jídlo bych měl v Mexico City ochutnat?

V Mexico City byste měli ochutnat tacos, mole, pozole a další tradiční mexická jídla.

Mluví se v Mexico City anglicky?

V turistických oblastech a větších hotelech se často mluví anglicky, ale mimo tyto oblasti je španělština hlavním jazykem.

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaMexikoMexico City průvodce: 20 tipů co vidět a dělat

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu