Mexico City: průvodce pro cestovatele

Mexico city je hlavní město Mexika a patří k nejstarším metropolím Severní Ameriky. Svým návštěvníkům nabízí bohaté kulturní a gastronomické vyžití, zároveň je skvělým výchozím bodem pro řadu výletů do okolí.

V Mexiku nenajdete jediné místo, které by se Mexico City podobalo a co platí pro tuto metropoli, rozhodně nemůžete vztáhnout na zbytek Mexika. 

Typická ulice v Mexico city s křivými domy
Typická ulice v Mexico city s křivými domy

Mexico City bylo založeno Aztéky 13. března 1325 a od roku 1521 nese název Ciudad de Mexico (Mexico City). Žije zde 9 milionů obyvatel a jedná se o velmi hustě osídlené město, které se nachází ve vysoké nadmořské výšce ve 2 240 metrech. 

Mexiko je místem s vysokou seismatickou aktivitou a zemětřesení jsou zde na denním pořádku, i když se povětšinou jedná o velmi malé otřesy, které ani nezaznamenáte. Při procházení ulicemi si můžete všimnou křivých domů, což bylo pravděpodobně způsobeno právě zemětřesením. Alespoň my si to myslíme.

Ačkoliv Mexico City není vystavěno přímo na zlomu litosférických desek, nachází se poměrně blízko, a tak patří k velmi ohroženým místům. Nebezpečí je ještě umocněno nešťastným povrchem, na kterém bylo město vystavěno. Mexico City bylo totiž postaveno na ostrově pradávného jezera Texcoco

Výskyty zemětřesení v Mexiku
Výskyty zemětřesení v Mexiku

Toto unikátní geologické podloží města dramaticky umocňuje následky zemětřesení, a ačkoliv epicentrum není přímo v Mexico City, následky mohou být zničující. V roce 1985 zemětřesení o síle 8.0 v Mexico City zabilo přes 10 000 lidí, v roce 2017 zemětřesení o síle 7.1 zabilo 370 lidí. Nižší počet mrtvých v roce 2017 nebyl způsoben pouze nižší sílou, které zemětřesení mělo, ale především varovným systémem, který po roce 1985 město zavedlo. Momentálně dokáže systém obyvatele varovat minutu předtím, než zemětřesení vypukne.

Co dělat v případě zemětřesení 

V Mexico City jsou po celém městě rozmístěny rádiové alarmy, které se ozývají v případě nebezpečí. Z varování ale nepoznáte, o jak silné zemětřesení jde a ani nemáte čas nic dalšího zjišťovat. Máte 45-60 vteřin náskok. Snažte se zůstat klidní a nepanikařit.

Pokud jste venku, zakryjte si čímkoliv hlavu a krk, pokud nenajdete nic vhodného, použijte ruce. Snažte se dostat na otevřené prostranství, aby na vás nemohly spadnout žádné budovy, stromy, lampy, nebo elektrické vedení. Pokud jste uvnitř budovy a zvládnete ji do 45-60 vteřin opustit, udělejte to. Nedoporučuje se používat schody ani výtahy. 

Co dělat při zemětřesení
Co dělat při zemětřesení

Když není možná evakuace budovy, najděte si vhodné místo k úkrytu. Často se doporučuje například stůl. Snažte se být co nejdál od oken, stěn, které vás dělí od ulice a od čehokoliv, co by na vás mohlo spadnout. Obecně není dobré se schovávat v kuchyni. 

Co dělat v Mexico city

V hlavním městě Mexika nás překvapila velmi přátelská a poklidná atmosféra, na kterou v metropolích běžně nenarazíte. Pokud zrovna nejste na turisty vyhlášených místech, budete se pohybovat hlavně mezi místními. Nakonec nás až mrzelo, že zde nejsme alespoň na týden. Mísí se zde aztécké a koloniální historie, prvky metropole, západních vlivů i tradičního Mexika. 

Šamanské zaříkávání v Mexico City
Šamanské zaříkávání v Mexico City

Projděte se historickým centrem Zocalo

Pokud můžete, na centrum byste si měli vyhradit alespoň jeden celý den. Co byste neměli vynechat:

El Tempo de Mayor je muzeum pro všechny, kteří jsou fascinováni Aztéky. V muzeu najdete řadu pozůstatků po aztécké civilizaci. Je otevřeno každý den mimo pondělí od 9:00 do 17:00.

La Catedral Metropolitana se nachází hned naproti muzeu a byla postavena na ruinách starověkého aztéckého města Tenochtitlan. Před katedrálou často potkáte šamany a můžete je nechat, aby z vás vyhnali zlé duchy. 

La Catedral Metropolitana
La Catedral Metropolitana

El Palacio Nacional je místem, kde najdete slavnou nástěnnou malbu popisující historii Mexika od Diega Rivery. Tento malíř byl ve své době nejznámějším mexickým malířem a manželem Fridy Kahlo. 

Monumento a la Revolucion
Monumento a la Revolucion

El Palacio de Bellas Artes je kulturním centrem města. Odehrávají se zde divadla, taneční i hudební představení, můžete sem zajít na operu i na významné fotografické výstavy.

El Palacio de Bellas Artes
El Palacio de Bellas Artes

Zároveň je tato budova úžasným příkladem eklektické (mixem) architektury 20. století, v principu se ale jedná o Art Deco. Interiér je bohatě vyzdoben a opona divadla je vyrobena z téměř milionu krystalů od Tiffanyho. 

Palacio Postal

Nádherná pošta, která se nachází kousek od El Palacio de Bellas Artes, je něco, co musí vidět každý milovník architektury. Opět se jedná o příklad eklektické architektury, kde se mísí Art Nouveau, španělské rococo, gotika, baroko i neoklasicismus. Nádherné schodiště vám ale vezme dech.

Palacio Postal, Mexico City
Palacio Postal, Mexico City

Xochimilco

Po dlouhém dni pobíhání po historickém centru určitě oceníte Xochimilco. Je trošku dále od centra, ale městskou dopravou se sem jednoduše dostanete. Pro obyvatele Mexico City je Xochimilco synonym pro párty.

Xochimilco je městská část, ve které najdete systém kanálů. Můžete si zde pronajmout barevnou loďku, která je podobná benátským gondolám, projet se a pořádně si odpočinout. Místní sem chodí slavit snad úplně všechno. 

Casa Azul

Pokud se chystáte do Mexico City a nikdy jste neslyšeli o Fridě Kahlo, určitě se podívejte na film o ní. Dá vám to další rozměr při návštěvě nejen hlavního města, ale i celého Mexika. Nebyla jsem v mexické domácnosti, kde by něměli portrét této malířky.

Casa Azul, Mexico City
Casa Azul, Mexico City

Casa Azul je jejím domovem, kde žila s Diegem Riverou. Pro návštěvu si rezervujte lístky předem, jinak budete stát i několik hodin. Doporučujeme také přijet na otvíračku. 

Potrét Fridy Kahlo, Casa Azul, Mexico City
Potrét Fridy Kahlo, Casa Azul, Mexico City

Zajděte si na místní trh

Nejikoničtějším trhem města je Mercado Coyoacan. Najdete tu vše od zeleniny až po ručně vyrobené košíky. Tento trh je vhodný pro ty, kteří chtějí opravdu nasát lokální atmosféru. Pokud nemáte rádi hodně lidí a úzké uličky, raději se tomuto místu vyhněte.

Mercado Medellín je tržnice zaměřená především na zeleninu. Je velmi populární také proto, že se zde prodávají produkty z dalších latinskoamerických zemí.

Mercado Coyacan, Mexico City
Mercado Coyacan, Mexico City

Mercado Roma je tržnice západního stylu. V třípatrové budově si můžete dát španělská vína, veganské tacos i si posedět na střešní zahrádce s pivem. 

Mercado Sonora je zaměřený na ručně vyráběné výrobky, najdete zde krystaly, různé šamanské artefakty a vyřezávané postavičky. Pokud vás zajímá mysticismus, určitě se sem vydejte. Je místem, kam míří Mexičani praktikující Voodo i uctívající kult smrti – Santa Muerte. 

Den mrtvých v Mexiku je oblíbená událost
Den mrtvých v Mexiku je oblíbená událost

Mercado de San Juan se rozkládá ve dvou budovách, které od sebe dělí jeden blok. V jedné budově najdete ovoce, zeleninu a maso, v druhé budově si už můžete dát už hotové jídlo. 

Mercado de Artesanias La Cuidadela

Místo, kde seženete tradiční mexické výrobky i z dalších regionů. Najdete zde keramiku z Chiapas, guerrerské stříbro i textilní výrobky. Lidé sem míří za širokou nabídkou oblečení od lokálních umělců z celé země. 

Teotihuacán: jednodenní výlet

Zhruba 40 minut od Mexico City leží bývalé aztécké město, které rozhodně stojí za to navštívit.

Na starověké aztécké město si vyhraďte jeden plný den. Od roku 1987 je na seznamu UNESCO a patří k nejnavštěvovanějším mexickým památkám. Nemusíte se ale bát turistů, komplex je opravdu obrovský. 

Teotihuacán
Teotihuacán

Město zde bylo založeno už roku 400 př.n.l., o 800 let později už bylo nejvlivnějším a nejmocnějším městem v regionu. Není známo, kdo město vybudoval, Aztékové ho obsadili až v roce 1400 n.l. a tehdy získalo jméno, pod kterým ho známe dnes – Teotihuacán. 

Když byste se podívali na město z ptačí perspektivy, zjistíte, že jsou ulice postaveny do mřížky. Město pokrývá 20 kilometrů čtverečních a najdete v něm na 20 tisíc jednopatrových obydlí. Dnes můžete obdivovat zbylé pyramidy a náměstí. Na většinu pyramid můžete zatím i vylézt. Na tu, na kterou ve filmu lezla Frida Kahlo, už bohužel ne.

Pohled na nejvyšší budovu v Teotihuacánu
Pohled na nejvyšší budovu v Teotihuacánu

Jak se dostat do Teotihuacánu

Není potřeba si platit drahou túru, do Teotihuacánu se dostanete pohodlně autobusem. Nejprve se metrem nebo taxíkem přesuňte na Terminal Central del Norte, odkud každou půlhodinu jezdí autobusy do Teotihuacánu.

Zpáteční jízdenka vás vyjde něco kolem 100 pesos. Doporučujeme odjíždět kolem deváté hodiny nebo o trochu dříve, abyste se vyhnuli hlavnímu náporu turistů. Teotihuacán otevírá své brány v 9:00. 

U zastávky autobusu je řada stánků s jídlem i placené záchody. Jídlo není nijak předražené, ale není to ani žádný gastronomický zážitek. Poblíž najdete restauraci La Gruta, kam míří většina turistů. 

Prodejci tretek, Teotihuacán
Prodejci tretek, Teotihuacán

Kde se ubytovat v Mexico City

Booking.com

Tipy a triky pro cestování po Mexiku

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Mimořádná nabídka! Bonus 50 Kč za registraci:

Twisto 50 kč bonus

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *