Kam v Chorvatsku na dovolenou: 7 skvělých tipů

Není divu, že je Chorvatsko hlavní letní dovolenkovou destinací pro Čechy. Chorvatsko je plné krásných pláží, ostrovů, ale i středověkých měst a rozmanité přírody. Najdete zde historická města s příjemnou uvolněnou atmosférou, místa s nejlepšími párty v Evropě, ale i turistické pasti, kterým byste se měli vyhnout obloukem.

Chorvatsko je rájem pro mladé páry, singles, ale i rodiny s dětmi, na jaře si ho užijí cyklisti a na začátku podzimu milovníci kultury a památek.

Západ slunce v Chorvatsku

Přinášíme vám 7 velkých tipů, kam v Chorvatsku dorazit a užít si dovolenou na maximum + seznam měst, pláží a dalších zajímavých míst, které navštívit.

Chorvatsko mapa

Istrie 

Istrie patří k nejoblíbenějším částem Chorvatska pro české turisty, protože se sem dostanete velmi rychle a pohodlně autem nebo vlakem. Pokud hledáte pohodovou a klidnou dovolenou, Istrie je tou správnou volbou. 

Istrie je velký poloostrov v severní části Chorvatska, který nabízí velké rezorty s animačními programy pro děti i malé romantické apartmány pro páry. Nejkrásnější pláže oblasti jsou oblázkové pláže Lanterny nebo letovisek Rabac či Medulin.

Pokud vyrážíte za kulturou a architekturou, zamiřte do města Pula s římským amfiteátrem, romantického městečka Rovinj s architektonickými klenoty benátské epochy, či Poreče s římskými památkami.

Za návštěvu stojí i město Umag, které má působivé středověké centrum. Pokud hledáte trochu adrenalinu, vyražte do Motovun, nádherného horského města, které je mekkou paraglidingu. Na Istrii se také nachází městečko Hum, které je nejmenším městečkem na světě. Ti, co mají rádi architekturu a procházky by sem měli určitě vyrazit!  

Z Istrie také můžete vyrazit na denní výlet do Benátek, cesta trvá 2,5 hodiny. 

Ostrov Krk

Na jaře i na podzim je Chorvatsko ideální pro cyklisty

Krk je největší chorvatský ostrov, který je pro svou krásu od starověku nazýván zlatým ostrovem (insula aurea). Má mírné středomořské klima, azurové Jaderské moře a bohaté historické a kulturní dědictví.

Na Krk se jednoduše dostanete letecky i autem, a pokud budete chtít, můžete si odsud pohodlně trajektem či lodí udělat výlet i na sousední ostrov Rab. 

Pokud cestujete s dětmi, určitě navštivte Aquarium Adriatic v Bašce, které je přímo v centru města. Pokud máte rádi středověká městečka, vyrazte do Vrbniku. Mezi další populární atrakce patří jeskyně Biserukja a areál opatství sv. Lucie, které leží v centru obce Jurandvor.  Milovníci fíků se koncem srpna mohou těšit na Dny fíků, které se na Krku dodržují. 

Ostrov Rab

Středověká atmosféra ostrovu Rab

Mým nejoblíbenějším ostrovem Chorvatska je Rab, a to především pro své stejnojmenné starobylé město, jehož siluetu snadno poznáte podle čtyř věží.

Samotný ostrov Ráb je známý především svým podnebím, počasí je zde příjemné po celý rok. Ostrovu se proto říká také Ostrov slunce, paradoxně při naší návštěvě uprostřed léta pršelo, ale to nejspíš byla ona výjimka potvrzující pravidlo. 

Za návštěvu zde určitě stojí lesní park Komrčar a přírodní rezervace Dundo. Nejkrásnější pláže na ostrově najdete poblíž druhého největšího rabského města – Lopar. Jednou z oblíbených loparských pláží je 1,5 km dlouhá Rajska plaža.

Střední Dalmácie

Národní park Krka

Oblast Střední Dalmácie začíná pobřežím letoviskem Rogoznica, které se nachází na severozápadě od historického města Trogir a line se až k přístavu Ploče.

Když jsme projížděli Chorvatskem na kole, bylo to právě dalmácké město Šibenik, které jsem si zamilovala. Myslím, že je nedoceněným velmi kulturně bohatým městem, kde najdete řadu moderních podniků, za které by se nemusela stydět ani Praha. Tím je například Hostel Scala, kde fenomenálně vaří a překvapí vás i dobrou kávou. 

Kousek od Šibeniku je Národní park Krka, který je známý svými vodopády a barevnými jezírky. Pozor, uprostřed turistické sezóny může být poněkud přeplněný, pokud se tedy snažíte vyhýbat místům s velkým množstvím turistů, buďto se sem vydejte mimo sezónu, nebo hned na otevíračku. 

Šibenik – Dalmácie

Do Střední Dalmácie patříi Makarská riviéra, která je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací a nabízí několika kilometrové oblázkové i písečné pláže, které jsou lemovány borovicovými lesy.

K oblasti Střední Dalmácie patří i ostrov Hvar, Brač, Šolta, Čiovo, Drvenik Veli a Vis. 

Severní Dalmácie 

Pokud vyrážíte hlavně za mořem, nejspíš se rozhodnete pro Severní Dalmácii, která je známá pro průzračně čistou vhodu vhodnou ke šnorchlování.

Letoviska v Severní Dalmácii jsou navíc spíše klidnější a menší, což uvítají rodiny s dětmi i páry. Severní Dalmácie je také jedním z nejlepších výchozích bodů do národních parků Severní Velebit a Plitvická jezera.

Plitvická jezera

Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejznámější národní park v Licko-senjské župě v Chorvatsku a také turisty nejvíce navštěvovanou atrakcí, proto se vyplatí vyrazit hned na otvíračku. Pokud se vám to podaří, věřte, že si je maximálně užijete.

Plitvická jezera patří na seznam UNESCO a nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. 

Najdete zde 16 krasových jezer, která jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. V jezerech je od roku 2006 zakázáno koupání a chodí se pouze po lávkách a vyhrazených cestách,  cena vstupného ho se téměř každý rok zvyšuje, ale během koronakrize se snížila z 945 Kč na 700 Kč na dospělého v hlavní sezóně. Pro aktuální cenu vstupného se podívejte na oficiální webové stránky.

Dubrovník

Dubrovnik

V Dubrovníku se natáčel slavný seriál HBO Hry o trůny a od té doby se zmnohonásobila návštěvnost tohoto nádherného středověkého města. Doporučujeme proto vyrazit mimo sezónu, nebo si naplánovat procházku městem na brzké ráno jako my. Dubrovník je na seznamu UNESCO už od roku 1979 a není se čemu divit.

Při procházce městem byste neměli minout ani hlavní třídu Stradun, na které uvidíte všechny hlavní pamětihodnosti, jako jsou palác Sponzů a kostel svatého Vlaha, patrona Dubrovníku.

Pokud Dubrovník nenavštívíte na kolech jako my, nevynechejte procházku po městských hradbách a udělejte si výlet na ostrůvek Lokrum. Pokud už budete mít dost procházení, vyjdete se na pláž Banje, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Chorvatsku. 

Kde jsou v Chorvatsku písečné pláže?

Jeden z největších mýtů je, že v Chorvatsku nejsou písečné pláže. Ačkoliv oblázkové a kamenité pláže převládají, i tak najdete řadu písečných pláží v Chorvatsku.

  • Ostrov Dugi Otok: Písečná pláž Sakarun u letoviska Soline
  • Ostrov Pag: Písečná pláž Čista plaža, Planjka další pak v zátoce Modrá laguna v letovisku Vlašiči a v letovisku Povljana, menší písečnou pláž najdete i v západní zátoce vesničky Potočnica
  • Ostrov Pašman: Písečná pláž Plažine v letovisku Tkon
  • Ostrov Rab: Písečná pláž Rajska plaža v letovisku Lopar
  • Ostrov Brač: Písečná pláž Lovrečina poblíž letoviska Ostrov Hvar: Písečné pláže v letovisku Jelsa na ostrově Hvar
  • Ostrov Korčula: Písečná pláž Tatinja, Bilin a Pržina v letovisku Lumbarda
  • Poloostrov Pelješac: Písečná pláž Trstenica v letovisku Orebić 
  • Omišská riviéra: Písečné pláže v letovisku Omiš-Duće 
  • Písečná pláž Iza Banja v letovisku Sveti Filip i Jakov na Zadarské riviéře
  • Písečná pláž Ninska laguna v letovisku Nin

Ubytování Chorvatsko – vyhledávač

Booking.com

Mimořádná nabídka! Bonus 50 Kč za registraci:

Twisto 50 kč bonus

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *