...

Kam na dovolenou v Chorvatsku: 24 skvělých tipů

Není divu, že je Chorvatsko hlavní letní dovolenkovou destinací pro Čechy. Chorvatsko je plné krásných pláží, ostrovů, ale i středověkých měst a rozmanité přírody. Najdete zde historická města s příjemnou uvolněnou atmosférou, místa s nejlepšími párty v Evropě, ale i turistické pasti, kterým byste se měli vyhnout obloukem. Pojďme se podívat, kam na dovolenou v Chorvatsku.

Chorvatsko je rájem pro mladé páry, singles, ale i rodiny s dětmi, na jaře si ho užijí cyklisti a na začátku podzimu milovníci kultury a památek.

Kam na dovolenou v Chorvatsku
Západ slunce v Chorvatsku

Přinášíme vám 24 velkých tipů, kam v Chorvatsku dorazit a užít si dovolenou na maximum + seznam měst, pláží a dalších zajímavých míst, které navštívit.

Chorvatsko mapa

Istrie

Istrie patří k nejoblíbenějším částem Chorvatska pro české turisty, protože se sem dostanete velmi rychle a pohodlně autem nebo vlakem. Navíc na jihu Istrie najdete perlu Chorvatska – přírodní park Kamenjak. Pokud hledáte pohodovou a klidnou dovolenou, Istrie je tou správnou volbou. 

Istrie je velký poloostrov v severní části Chorvatska, který nabízí velké rezorty s animačními programy pro děti i malé romantické apartmány pro páry.

Kde se ubytovat: All inclusive hotel s bazénem Hotel Zorna Plava Laguna nebo v Luxury Apartments Magali 2 či Apartments Oliva.

Nejkrásnější pláže na Istrii

Nejkrásnější pláže oblasti jsou oblázkové pláže Lanterny (Apartment and Rooms Hacienda Stelio) nebo letovisek Rabac (Hotel Mimosa – Maslinica Hotels & Resorts) či Medulin (Apartmani Marin).

Istrie se psem
Na Istrii jsou i pláže pro psy

Pula – pláže a nádherná architektura

Pokud vyrážíte za kulturou a architekturou, zamiřte do města Pula s římským amfiteátrem. Pula je přístavní město v jižním Chorvatsku, známé pro svůj starověký amfiteátr, který je jedním z nejlépe zachovaných na světě. Město má také krásnou starou čtvrť s úzkými uličkami a historickými budovami, jako je chrám svatého Františka a hrad Belvedere. Kromě toho je Pula oblíbeným turistickým cílem pro své pláže, místní kulturu a kvalitní gastronomii.

🏠 Kde se ubytovat v Pule: Naprosto výjimečné jsou apartmány Twins Idola Apartments či Apartments Hedona. Je třeba ale rezervovat včas, bývají často vyprodané. Luxusní variantou je Penthouse Leonarda with private parking, pokud sháníte něco levného, mrkněte na Apartments Franko 1586.

Pula
Pula je nádherná

Do Rovinj za potápěním

Rovinj je údajně jedno nejromantičtějších měst v Chorvatsku. Má nádherné staré město, kde jsou domy postavené těsně u sebe, které stoupají přímo z moře. Určitě navštivte tamější kostel sv. Eufemie. Rovinj je ideálním místem pro potápění, protože ve vodách najdete spoustu vraků.

🏠 Kde se ubytovat v Rovinj: Krásné jsou apartmány Apartmani Gržinić, pokud ale hledáte něco opravdu luxusního, mrkněte na Adriatic Hotel by Maistra Collection. Pro ty, co chtějí na levnou dovolenou, je tu ale také skvělá varianta, a to Apartments Ita.

Do Poreče na severozápad Chorvatska

Poreč je město na severozápadě Chorvatska, které je proslulé svým historickým centrem, které je zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Je známý pro svůj starověký kostel svatého Nikola, který je jedním z nejstarších a nejlépe zachovaných v Evropě, a také pro svůj slavný amfiteátr. Kromě toho se Poreč těší vynikajícím turistickým službám, krásným plážím, širokým možnostem sportu a rekreace a živé noční scéně. Poreč je ideální pro rodiny s dětmi, ale i pro páry.

🏠 Kde se ubytovat v Poreči: Luxusní je ubytování v rezortu Hotel Zorna Plava Laguna, pro levnější variantu můžete zvolit například Apartment Danica 358.

Kam na výlet na Istrii?

Za návštěvu stojí i město Umag, které má působivé středověké centrum. Pokud hledáte trochu adrenalinu, vyražte do Motovun, nádherného horského města, které je mekkou paraglidingu. Na Istrii se také nachází městečko Hum, které je nejmenším městečkem na světě. Ti, co mají rádi architekturu a procházky by sem měli určitě vyrazit!  

Istrie také můžete vyrazit na denní výlet do Benátek, cesta trvá 2,5 hodiny. 

Kvarnerská riviéra: kam na dovolenou

Kvarnerská riviéra je turistická oblast na severozápadě Chorvatska, která se nachází na pobřeží Kvarnerského zálivu. Je známá pro své krásné pláže, které jsou obklopeny borovicovými háji a poskytují nádherný výhled na Jadranské moře.

Kvarnerská riviéra také nabízí širokou škálu turistických aktivit, jako je plachtění, potápění, turistiku a cyklistiku. Je to také místo s bohatou historií a kulturou, kde naleznete mnoho památek, jako jsou antické amfiteátry, staré městské pevnosti a kostely. Tyto atrakce v kombinaci s přátelskou atmosférou a pohostinností místních lidí dělají z Kvarnerské riviéry populární turistickou destinaci.

Ostrov Krk

na kolech po chorvatsku
Na jaře i na podzim je Chorvatsko ideální pro cyklisty

Krk je největší chorvatský ostrov, který je pro svou krásu od starověku nazýván zlatým ostrovem (insula aurea). Má mírné středomořské klima, azurové Jaderské moře a bohaté historické a kulturní dědictví.

Na Krk se jednoduše dostanete letecky i autem, a pokud budete chtít, můžete si odsud pohodlně trajektem či lodí udělat výlet i na sousední ostrov Rab. 

Pokud cestujete s dětmi, určitě navštivte Aquarium Adriatic v Bašce, které je přímo v centru města. Pokud máte rádi středověká městečka, vyrazte do Vrbniku. Mezi další populární atrakce patří jeskyně Biserukja a areál opatství sv. Lucie, které leží v centru obce Jurandvor.  Milovníci fíků se koncem srpna mohou těšit na Dny fíků, které se na Krku dodržují. 

Opatija – nejluxusnější letoviska

Opatija je město v Chorvatsku, které se nachází na severovýchodním pobřeží Jadranu. Je známé jako jedno z nejstarších a nejluxusnějších letovisek v zemi a proslulo jako místo s vynikajícími lázeňskými službami a krásnými plážemi.

Opatija má také bohatou historii a kulturu, kterou lze vidět ve svých honosných vilech a parkových úpravách, které se táhnou podél 12 km dlouhé promenády Lungomare. Kromě toho nabízí Opatija širokou škálu aktivit, jako jsou golf, tenis, jachting a turistika, a také vynikající kuchyni a noční život. Tyto atrakce dělají z Opatije vyhledávanou turistickou destinaci pro rodiny, páry i jednotlivce.

🏠 Kde se ubytovat v Opatija: Skvělé ubytování je v Apartment Ranch, pokud sháníte něco opravdu luxusního, podívejte se na Ikador Luxury Boutique Hotel & Spa.

Crikvenica – za klidnou dovolenou

Pokud hledáte klidnější dovolenou, Crikvenica patří mezi méně turistická místa. Má ale stále nádherné pláže, bohatou historii a kulturu, kterou lze vidět v místních památkách, jako jsou staré městské pevnosti, kostely a muzea.

🏠 Kde se ubytovat v Crikvenica: Relax Derossi či Hotel Miramare.

Ostrov Cres – oáza klidu

Ostrov Cres je jedním ze dvou největších ostrovů Jadranu, přesto patří k méně navštěvovaným. Severovýchod ostrova je kvůli bouřlivým větrům nehostinný a vyprahlý, zato na jihu ostrova jsou nádherné louky a pastviny a na severozápadě krásné lesy. Nejkrásnějším místem ostrova Cres je Vransko jezero – největší chorvatské jezero vůbec. Navštivte města jako Cres, Martinšćica, Porozina, Osor a Punta Križa, nebo osady jako Lubenice, Melin a Grabar.

🏠 Kde se ubytovat na ostrově Cres: Villa Lavanda nebo Apartments and rooms Roberto B.

Ostrov Rab

rab
Středověká atmosféra ostrovu Rab

Mým nejoblíbenějším ostrovem Chorvatska je Rab, a to především pro své stejnojmenné starobylé město, jehož siluetu snadno poznáte podle čtyř věží.

Samotný ostrov Ráb je známý především svým podnebím, počasí je zde příjemné po celý rok. Ostrovu se proto říká také Ostrov slunce, paradoxně při naší návštěvě uprostřed léta pršelo, ale to nejspíš byla ona výjimka potvrzující pravidlo. 

Za návštěvu zde určitě stojí lesní park Komrčar a přírodní rezervace Dundo. Nejkrásnější pláže na ostrově najdete poblíž druhého největšího rabského města – Lopar. Jednou z oblíbených loparských pláží je 1,5 km dlouhá Rajska plaža. Na Rabu jsou pouze písečné pláže.

Kam na výlet na Kvarnerské riviéře:

 • Rijeka je nejrušnější chorvatský přístav, je křižovatkou pozemních a námořních cest. Určitě stojí za to si do Rijeky udělat alespoň výlet, můžete zde také navštívti přírodovědné muzeum, kde se dozvíte víc o oceánografii, geologické historii Jadranu nebo se pokocháte botanickou zahradou.

K moři do Dálmácie

Dalmácie je označení pro historickou zemi při východním pobřeží Jaderského moře, která je dnes rozdělená mezi Chorvatsko (většina území) a Černou Horu. Přečtěte si článek o 10 nejkrásnějších místech v Dalmácii.

Za mořem i přírodou do Severní Dalmácie

Pokud vyrážíte hlavně za mořem, nejspíš se rozhodnete pro Severní Dalmácii, která je známá pro průzračně čistou vhodu vhodnou ke šnorchlování.

Letoviska v Severní Dalmácii jsou navíc spíše klidnější a menší, což uvítají rodiny s dětmi i páry. Severní Dalmácie je také jedním z nejlepších výchozích bodů do národních parků Severní Velebit a Plitvická jezera.

Kdo by někdy neviděl fotografie Národního parku Krka, právě severní Severní Dalmácie láká především milovníky přírody. Součástí severní Dalmácie jsou je Národní park Krka a Kornati. Můžete si sem zajet na jednodenní výlet například ze Šibeniku.

Pozor, uprostřed turistické sezóny může být poněkud přeplněný, pokud se tedy snažíte vyhýbat místům s velkým množstvím turistů, buďto se sem vydejte mimo sezónu, nebo hned na otevíračku. 

krka narodnipark
Národní park Krka

Zadar

Zadar je největší město v severní Dalmácii. Zadar je méně turistický než třeba Makarská. Je to perfektní výchozí bod pro objevování okolních ostrovů, horolezectví, rafting, ale i pěší turistiku.

🏠 Kde se ubytovat v Zadaru: Luxusní ubytování je Shell Luxury Residences with Pool and Whirlpool, cenově dostupnější bude ale Magic View Apartments. Pokud sháníte levné ubytování, i to se najde, například Apts and rooms Jagoda-parking.

Šibenik

Když jsme projížděli Chorvatskem na kole, bylo to právě dalmácké město Šibenik, které jsem si zamilovala. Myslím, že je nedoceněným velmi kulturně bohatým městem, kde najdete řadu moderních podniků, za které by se nemusela stydět ani Praha. Tím je například Hostel Scala, kde fenomenálně vaří a překvapí vás i dobrou kávou. 

sibenik
Šibenik – Dalmácie

🏠 Kde se ubytovat v Šibeniku: Nejlevnější je Hostel Scala v Šibeniku, taková zlatá střední cesta bude Guest House Bakica v Trogiru, Apartments Silver Beauty V Rogoznici, pokud chcete něco opravdu luxusního, mrkněte na Bifora Heritage Hotel a Dubrovnik President Valamar Collection Hotel.

Vodice

Vodice je milé město plné nočního života a okouzlujících pláží. Toto menší letovisko leží 11 km od Šibeniku. Je vhodné především pro mladé party lidí.

🏠 Kde se ubytovat: Ve Vodici je řada apartmánů, které jsou vhodné pro mladé lidi, například Apartment Zorica.

Primošten

Primošten je populární místo mezi Šibenikem a Splitem. Historické centrum městečka najdete na malém ostrůvku. Primošten má stejně jako většina chorvatských měst nádhernou architekturu, ale najdete tu také pláže s křišťálově čistou vodou.

🏠 Kde se ubytovat v Primošten: Apartments Villa Šibenik nebo Olive gardens.

Střední Dalmácie

Oblast Střední Dalmácie začíná pobřežím letoviskem Rogoznica, které se nachází na severozápadě od historického města Trogir a line se až k přístavu Ploče.

Do Střední Dalmácie patříi Makarská riviéra, která je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací a nabízí několika kilometrové oblázkové i písečné pláže, které jsou lemovány borovicovými lesy.

K oblasti Střední Dalmácie patří i ostrov Hvar, Brač, Šolta, Čiovo, Drvenik Veli a Vis. 

Omiš
Omiš

Omišská riviéra – písečné pláže

Omiš bývala kdysi přehlížená, teď už je tomu jinak. Najdete tu písečné i oblázkové pláže a je to jedna z ideálních lokací pro rodiny s malými dětmi.

🏠 Kde se ubytovat v Omiši: Villa Marina či luxusnější Hotel Saint Hildegard.

Split

Přístavní město Split je považováno za kulturní a ekonomické centrum Dalmácie a je to také druhé největší město v Chorvatsku. Má krásné historické centrum, kde najdete extrémně populární Diokleciánovo palác. Split je skvělým výchozím bodem pro trajektovou přepravu k větším ostrovům v okolí – Hvar, Brač, Korčula.

🏠 Kde se ubytovat ve Splitu: Luxusní ubytování je Oblivion Luxury Rooms či Four Elements, zlatá střední cesta je Apartmani Lucante, pro levnější variantu zkuste Pension Alba.

Split
Vyplatí se vyrazit včas 🙂

Trogir

Typické historické městečko v Dalmácii s roztomilým historickým centrem, kde je řada butiků a obchůdků s místními šperky. Dominantou města je tamní katedrála svatého Vavřince s věží, na kterou za menší poplatek můžete vylézt.

🏠 Kde se ubytovat v Trogiru: Guest House Bakica.

Trogir
Trogir

Makarská riviéra – nejkrásnější pláže Chorvatska

Nejkrásnější pláže pravděpodobně najdete na Makarské riviéře, musíte ale počítat s tím, že je tady poměrně rušno. Vyrazte na výlet na horský masiv Biokovo, kam dojedete i autem. Velmi populární je i a skleněná vyhlídka – Skywalk Bikovo.

🏠 Kde se ubytovat na Makarské: Začneme luxusní variantou, málo co údajně předčí Hotel Tamaris, výbornou lokalitu má ale i City Beach Makarska. Zlatou střední cestou jsou Apartments & Rooms Alagić. Pro levné ubytování volte například Apartments Josip.

Ostrov Hvar

Nemůžeme nezmínit i snad nejnavštěvovanější ostrov Chorvatska. Není se čemu divit, má nádhernou přírodu s levandulovými poli a vinicemi, kde ve vzduchu voní divoké bylinky.

🏠 Kde se ubytovat na Hvaru: Málokdo si ho bude moct dovolit, ale měli byste se podívat na tento naprosto luxusní hotel Hotel Moeesy, Blue & Green Oasis. Stále dražší, ale nádherný je také B&B Buzolic či levnější Fontana Resort nebo Apartments Ana.

Ostrov Brač

S krásnými plážemi na Makarské soutěží i jedna v letovisku Bol, kterou někteří označují za nejkrásnější. Jmenuje se Zlatni Rat a je přinejmenším nejznámější.

🏠 Kde se ubytovat na ostrově Brač: Dražší variantou je Bluesun Hotel Borak, najdete tu ale i levné ubytování, například Apartments Obala.

Jižní Dalmácie

V Jižní Dalmácii najdete opravdu všechno. Pokud jste fanoušci přírody a Hry o trůny, je to právě Jižní Dalmácie, kam byste měli vyrazit. Jižní Dalmácii lze charakterizovat jako kraj velkých protikladů, jako oblast, rozpadající se na několik úplně odlišných míst, které vzájemně snad nemají mnoho společného. Každá část je úplně jiná a proto dovolená v Jižní Dalmácii bude extrémně různorodá.

Plitvická jezera

plitvicka jezera
Plitvická jezera

Plitvická jezera jsou nejznámější národní park v Licko-senjské župě v Chorvatsku a také turisty nejvíce navštěvovanou atrakcí, proto se vyplatí vyrazit hned na otvíračku. Pokud se vám to podaří, věřte, že si je maximálně užijete.

Plitvická jezera patří na seznam UNESCO a nachází se na horním toku řeky Korana mezi horskými vápencovými masívy Velká a Malá Kapela a Pleševica mezi městy Karlovac a Zadar v blízkosti hranice s Bosnou a Hercegovinou. 

Najdete zde 16 krasových jezer, která jsou terasovitě rozložena a spojena průtoky. V jezerech je od roku 2006 zakázáno koupání a chodí se pouze po lávkách a vyhrazených cestách,  cena vstupného ho se téměř každý rok zvyšuje, ale během koronakrize se snížila z 945 Kč na 700 Kč na dospělého v hlavní sezóně. Pro aktuální cenu vstupného se podívejte na oficiální webové stránky.

Dubrovník

dubrovnik
Dubrovnik

V Dubrovníku se natáčel slavný seriál HBO Hry o trůny a od té doby se zmnohonásobila návštěvnost tohoto nádherného středověkého města. Doporučujeme proto vyrazit mimo sezónu, nebo si naplánovat procházku městem na brzké ráno jako my. Dubrovník je na seznamu UNESCO už od roku 1979 a není se čemu divit.

Při procházce městem byste neměli minout ani hlavní třídu Stradun, na které uvidíte všechny hlavní pamětihodnosti, jako jsou palác Sponzů a kostel svatého Vlaha, patrona Dubrovníku.

Pokud Dubrovník nenavštívíte na kolech jako my, nevynechejte procházku po městských hradbách a udělejte si výlet na ostrůvek Lokrum. Pokud už budete mít dost procházení, vyjdete se na pláž Banje, která je považována za jednu z nejkrásnějších v Chorvatsku. 

Ostrov Korčula

Ostrov Marca Pola – Korčula je dalším nádherným ostrovem v Chorvatsku. Je malinký, má na délku asi jen třicet kilometrů, ale i tak nabízí skvělé vyžití pro rodiny s dětmi, páry i sportovce. Jsou tu vinařství, nádherná pobřeží a krásné památky – a je to údajné rodiště Marca Pola.

🏠 Kde se ubytovat: Luxusnější variantou je Korcula Holiday.

Kde jsou v Chorvatsku písečné pláže?

Jeden z největších mýtů je, že v Chorvatsku nejsou písečné pláže. Ačkoliv oblázkové a kamenité pláže převládají, i tak najdete řadu písečných pláží v Chorvatsku.

 • Ostrov Dugi Otok: Písečná pláž Sakarun u letoviska Soline
 • Ostrov Pag: Písečná pláž Čista plaža, Planjka další pak v zátoce Modrá laguna v letovisku Vlašiči a v letovisku Povljana, menší písečnou pláž najdete i v západní zátoce vesničky Potočnica
 • Ostrov Pašman: Písečná pláž Plažine v letovisku Tkon
 • Ostrov Rab: Na Rabu jsou pouze písečné pláže, nejoblíbenější je písečná pláž Rajska plaža v letovisku Lopar
 • Ostrov Brač: Písečná pláž Lovrečina poblíž letoviska Ostrov Hvar: Písečné pláže v letovisku Jelsa na ostrově Hvar
 • Ostrov Korčula: Písečná pláž Tatinja, Bilin a Pržina v letovisku Lumbarda
 • Poloostrov Pelješac: Písečná pláž Trstenica v letovisku Orebić 
 • Omišská riviéra: Písečné pláže v letovisku Omiš-Duće 
 • Písečná pláž Iza Banja v letovisku Sveti Filip i Jakov na Zadarské riviéře
 • Písečná pláž Ninska laguna v letovisku Nin

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Chorvatsku přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Kam na dovolenou v Chorvatsku s dětmi

Chorvatsko je ideální destinací pro dovolenou s malými dětmi. S menšími dětmi nejspíše vyrazíte na Istrii, protože tam dojedete poměrně rychle. Skvělé jsou i ostrovy (Krk, Brač, Korčula, Pag), kde budete mít více klidu. Pokud vaše děti zvládají dlouhou cestu dobře, vyrazte na Makarskou, kde jsou nejkrásnější pláže. Většinou je to více o výběru dobrého hotelu či apartmánu, než o tom, kam přesně vyrazíte. V

Ubytování Chorvatsko – najděte si ubytování dle svých představ

Booking.com

Kam do Chorvatska s dětmi autem?

Výborná je Istrii, ostrov Krk a nebo Cres. Pro klidnější dovolenou bych zvolila Mali Losinj

Jaká jsou nejlepší místa na dovolenou v Chorvatsku?

Pokud máte rádi klidná místa, vyrazte na Cres nebo Mali Losinj. Milovníci dobrého jídla zas nejspíš zvolí okolí Šibeniku či Istrii. Za historií pak musíte vyrazit do Dubrovniku.

Kam v Chorvatsku k moři?

Nádherně je na Krku, na Istrii, Cresu, Mali Losinj ale i třeba na Rabu, pokud máte raději písečné pláže.

Kam do Chorvatska autem?

Nejblíže je to na Istrii, na Krk a nebo na Cres, ale pohodlně dojedete i na jih Chorvatska do Dubrovníku.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaChorvatskoKam na dovolenou v Chorvatsku: 24 skvělých tipů

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu