...

Chorvatsko na lodi: 5 ostrovů, které musíte vidět

Přemýšleli jste někdy, že byste na dovolené vyměnili hotel za loď? 🛳️ Vyhnete se přeplněným plážím a objevíte jedinečné kouty, o kterých jste neměli ani tušení. Mnoho zajímavých míst totiž není přístupné jinak, než po vodě. Na lodi vás čeká klid, cesta ve vlastní režii, turisty málo navštěvovaná místa a nezapomenutelné zážitky. Pojďme se podívat na to, jak na skvělou dovolenou na lodi v Chorvatsku.

💡 Plavidlo si snadno zarezervujete online přes charterové společnosti. Pronájem lodí v Chorvatsku v dnešní době opravdu není problém. Vyberte si typ plavidla, jeho velikost, počet kajut a, samozřejmě, také datum, kdy se chcete na dovolenou vydat. Pokud nemáte potřebné kapitánské zkoušky, můžete si pronajmout loď i s kapitánem.

Z Česka se do chorvatského přístavu přemístíte autem, a tam už vás bude čekat vaše loď. A dobrodružství může začít. V tomto článku vám ukážeme pět oblastí s ostrovy, na které se běžně bez lodi nedostanete. Rozhodně se na ně musíte podívat 😊

Mapa ostrovů k navštívení

Ostrov Susak

Tento útulný písečný ostrov musíte navštívit, pokud se vydáváte na loď s dětmi. Nachází se na hranicích Kvarnerském zálivu, který je známý svou azurově čistou vodou a dalšími krásnými ostrovy. Pláže jsou čisté, písčité, pozvolné, cože není v Chorvatsku tak obvyklé. Děti se tu dosytosti vyřádí v písku.

ostrov susak
Ostrov Susak, zdroj: Pixabay.com

Malebné městečko na ostrově je zcela bez aut, plné starých domů a křivolakých uliček. Najdete tu také pár velmi dobrých podniků s místními specialitami. Ostrov je také skvělý pro milovníky dobrého vína. Můžete se tu procházet po kopcích, obdivovat vinice, husté bambusové porosty, navštívit hřbitov nebo maják. Z té zelené nádhery se vám nebude chtít odjet.

Kornati

Souostroví sestávající se ze 147 ostrůvků určitě znáte alespoň z vyprávění. Úžasné na Kornatech ale je, že tu můžete strávit celou dovolenou a přitom objevovat každý den něco jiného. Vydejte se například do oblasti mezi ostrovy Dugi Otok a Otok Kornati, kde se setkávají přírodní park Telaščica a Národní park Kornati.

Ostrov Kornati
Ostrov Kornati, zdroj: Unsplash.com

Čekají tu na vás krásné výhledy, malebná zákoutí a ostrůvky, ale i historické památky, třeba turisty obdivovaný maják Sestrice. Při průplavu přes Národní park Kornati si ale zjistěte, jak je to s placením vstupu. Pokud tu zakotvíte, je třeba mít platnou vstupenku, kterou nejlépe koupíte online.

Paklené ostrovy (Pakleni)

Chystáte na loď blíže ke Splitu? Určitě neminete velké ostrovy jako Brač či turisty milovaný Hvar. A právě z Hvaru byste se určitě měli vydat na Paklené ostrovy. Sestávají ze 16 ostrůvků, přičemž nejnavštěvovanější je Jerolim, který je rájem nudistů. Můžete se sem vydat na jednodenní výlet, nebo tu na noc zakotvit v marině v zátoce Palmižana.

Paklené ostrovy
Paklené ostrovy, zdroj: Unsplash.com

Najdete tu hustý porost borovic, podle jejichž živice je souostroví pojmenované. Na kráse ostrůvkům dodávají také středomořské byliny jako rozmarýn, šalvěj či vavřín. Život je tu ale velmi složitý, proto tu v dnešní době není téměř žádné osídlení. V letních měsících je tu otevřena řada barů a restaurací. Nechybí ani historické památky z dob římského osídlení.

Korčula

Od Hvaru se snadno dostanete na ostrov Korčula. Ten vás zaujme, pokud milujete stará města plná života. Nachází se tu totiž stejnojmenné město Korčula, které je rodištěm významného cestovatele Marca Pola. Město však nežije jen ze slavného rodáka. Procházet se tu můžete křivolakými uličkami, obdivovat staré domy, nakupovat výtvory místních umělců a najíst se dobrého jídla.

Ostrov Korčula
Ostrov Korčula, zdroj: archiv autora

Ostrov Korčula nabízí také méně rušná místa. Třeba lázeňské letovisko Vela Luka nebo rybářskou vesnici Lambarda, kde můžete obdivovat stará šlechtická sídla.

Lastovo

Asi 14 km od Korčuly leží ostrov Lastovo. Nachází se na něm stejnojmenné městečko a různá menší osídlení. Lastovo a menší ostrůvky kolem něj jsou vyhlášené už od roku 2006 za přírodní park. O krásné výhledy do přírody tu tak není nouze, ale nachází se zde také řada historických památek a potěší vás také dobré jídlo a pití.

Ostrov Lastovo
Ostrov Lastovo

Zdroj: Pixabay.com

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníChorvatsko na lodi: 5 ostrovů, které musíte vidět

O autorovi

Lukáš Konečný
Lukáš Konečnýhttps://www.lkmedia.cz
Jsme duší markeťák, miluji hory a procestoval jsem desítky zemí světa. Na tomto blogu pro vás tvořím obsah z tématických oblastí, které jsou mi velmi blízké: o cestování, marketingu, financích a zdraví.

Nejnovější články na blogu