...

Dalmácie Chorvatsko: 10 nejkrásnějších míst na dovolenou

Dalmácie patří k nejoblíbenějším místům pro dovolenou v Chorvatsku. Najdete tam nádherně průzračné pláže, romantická středověká města a řadu národních parků k prozkoumávání. V posledních letech se sem sjíždějí fanoušci Hry o trůny, jelikož zde najdete natáčecí lokace Králova přístaviště, Qarthu, Meereenu i Brovoosu. Pojďme se nyní podívat na to, co dělat v Dalmácii, kde se ubytovat a co vidět.

Kde se ubytovat v Dalmácii

V Chorvatsku najdete řadu krásných hotelů i příjemných apartmánů, pokud preferujete více soukromí či si raději vaříte. Důležité často ale je si rezervovat ubytování včas, jelikož to nejlepší je rychle pryč. 

Co vidět v Dalmácii a tipy na výlety po okolí

1) Dubrovnik

Dubrovník - Dalmácie

Dubrovník patří k nejkrásnějším městům Chorvatska, nachází se v jižní Dálmácii a má nádherné historické jádro, které obklopuje mohutné opevnění. V posledních letech se stal velmi navštěvovanou destinací fanoušků Game of Thrones (Hry o trůny), kteří v Dubrovníku mohou najít lokace známých scén z Králova přístaviště, hlavního města Sedmi království. Více si přečtěte v našem článku o Dubrovníku.

2) Šibenik

Šibenik Chorvatsko

Šibenik patří k mým nejoblíbenějším městů v Chorvatsku, jelikož má nádherné historické centrum, které nebývá přeplněné turisty jako třeba Split nebo Dubrovník. Zároveň je zde řada příjemných restaurací, kaváren a uličky poskytují tolik nutný stín i během poledne uprostřed horkého léta. 

Historické městečko a přístav Šibenik se nachází v severní Dalmácii členitého a malebného Šibenického zálivu, do kterého ústí jedna z nejkrásnějších krasových řek Krka. Šibenik je známý jako město pevností, najdete zde rovnou čtyři. 

Centrum Šibeniku není veliké, ale najdete zde řadu romantických historických uliček a budov, nejikoničtější a nejcennější je katedrála sv. Jakuba, která od roku 2000 patří na seznam světového kulturního dědictví UNESO.

3) Split

Split Chorvatsko Dalmácie

Do Splitu vyrazte brzy ráno, protože jinak se bude tlačit mezi stovkami dalších turistů. Split má totiž ideální polohu pro poznávání okolí, a proto je nejčastější destinací turistů, leží na poloostrově mezi Kaštelským zálivem a Splitským průlivem, který na západě ohraničuje zalesněný kopec Marjan.

Split není nijak malé městečko, žije tu 180 000 obyvatel a mimo historické centrum je rostoucí moderní zástavba. Split má téměř dva tisíce let starou historii, kterou můžete objevovat v části Starého města. Ve Splitu najdete mimořádné množství kulturních památek, mezi nejznámější patří antický Diokleciánův palác se roku 1979 zařadil na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Pokud budete ubytování v nějakých menších letoviskách, určitě vás potěší i široká nabídka restaurací. Najdete zde jak asijskou kuchyni, i menší veganská bistra a kavárny s výběrovou kávou. 

4) Trogir

Trogir Dalmácie

Trogir je příklad typického historického městečka v Dalmácii. Má roztomilé malé historické centrum, kde najdete řadu butiků a obchůdků s místními šperky. Najdete zde umělce prodávající originální výrobky i obrazy a hned vně historického centra bývá rybí a ovocný trh. Dominantou je místní katedrála svatého Vavřince s věží, na kterou za menší poplatek můžete vylézt. 

Od r. 1997 je Trogir zapsán do listiny světového kulturního dědictví organizace UNESCO. V roce 2018 byl otevřen trajektový přístav Trogir Soline na lokalitě Soline (západně od starého města směrem na Seget Donji), který slouží pro dopravu na ostrovy Drvenik Veli a Drvenik Mali.

5) Omiš

Omiš v Chorvatsku v Dalmácii

Poklidné městečko ve skalách je přece jen trochu něco jiného než ostatní městečka v Dalmácii. Hned na první pohled vás zaujme soutěska, ve které se kroutí tyrkysová řeka Cetina. V Omiši ale najdete také písečné pláži, malé starobylé centrum i divokou pirátskou minulosti. Určitě stojí za to si vyrazit na jedno z vyhlídek nad městečkem, abyste si dopřáli dechberoucí výhled na zátoku.  Různorodý terén si užijí adrenalinoví sportovci i rodiny s dětmi, můžete si vydat na túru i na plavbu lodičkou. 

6) Ostrov Korčula

Výlet lodí v Chorvatsku na Korčulu

Ostrov Korčula je jedním z nejkrásnějších ostrovů v Chorvatsku. Přestože je poměrně malý (na délku měří necelých 30 kilometrů a na šířku pouhých 5 kilometrů), nabízí skvělé vyžití pro rodiny s dětmi, páry i sportovce. Najdete zde řadu starověkých památek, nádherného pobřeží, vinařství a (údajně) i rodiště Marca Pola. Často se mu také proto přezdívá Ostrov Marca Pola. 

7) Ostrov Hvar

Stejně jako ostrov Korčula, i Hvar je vhodný pro všechny tipy turistů. Najdete zde skvělé kulturní i sportovní vyžití, ale užijete si tady i čistě relaxační dovolenou, kterou můžete strávit na jedné z krásných pláží na ostrově. 

Na ostrově Hvar je především populární město stejného jména, které je často hodnoceno jako nejkrásnější město v Chorvatsku. Najdete tam slavnou Španělskou pevnost, odkud se se nabízí jeden z nejkrásnějších výhledů na ostrov. 

8) Pevnost Klis

Pevnost Klis - místo natáčení Hry o trůny

Pevnost Klis je středověká pevnost rozkládající se nad stejnojmennou obcí  v nadmořské výšce 360 metrů za účelem obrany proti nájezdníkům. Díky své strategické poloze mezi dvěma horami, Kozjakem a Mosorem, hrála pevnost významnou roli při obraně celé Dalmácie, obzvláště co se týče Osmanské říše a jejich nájezdníků. V posledních letech je populární především jako filmová lokace Hry o trůny, ve kterém představovala město Meereen.  

9) Punta Planka

Punta Planka v Chorvatsku. Tip na výlet v Dalmácii

Velmi populárním místem na západy slunce je mys Planka, kde se silně střetávají severní a jižní větry, cyklony a anticyklony a mořské proudy. Stojí zde malý a velmi fotogenický kostelík sv. Jana, který je opředen legendami. 

Jedna z nich praví, že zde ztroskotala loď, na které byl sv. Jan Trogirský. Řeckým námořníkům byl známý pod názvem Diomedův mys, Homér ve své „Iliadě“ píše, že k němu po Trojské válce doplul sám Diomedes, jeden z největších hrdinů řecké mytologie. 

10) Národní park Krka

Národní park Krka v Dalmácii

Velmi turisticky navštěvovaný je i Národní park Krka, který se nachází ve střední Dalmácii. Najdete zde soustavu peřejí, kaskád a vodopádů, pod kterými se můžete vykoupat. Když jsme navštívili národní park my, do koupání nám příliš nebylo, protože zde byla hlava na hlavě. Doporučujeme proto vyrazit hned na otevíračku, abyste si národní park užili. I přes velký turistický zájem je to opravdu krásná podívaná. 

Park má rozlohu 142 km2, soustřeďuje se kolem nefritově zelené řeky Krka a kromě vodopádů je tu spousta dalších zajímavostí včetně cyklostezek a pěti středověkých pevností. Jednou ze zábavných aktivit v Národním parku Krka je plavba lodí na malý ostrov Visovac, který byl osídlen v roce 1445 františkánskými mnichy a kde se nachází klášter s knihovnou a zachovalými artefakty.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Cestovatelské tipyDalmácie Chorvatsko: 10 nejkrásnějších míst na dovolenou

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu