...

Dovolená Národní park Kamenjak, Chorvatsko: Nejkrásnější pláže + další tipy

V Chorvatsku byl už asi každý z nás, a to možná hned několikrát. Pro Čechy občas bývá Chorvatsko už natolik ohrané, že spousta nádherných míst bývá opomenuta. Mám pro vás jedno takové místo. Jistě znáte národní park Krka nebo Plitvická jezera, ale slyšeli jste už o národním parku Kamenjak?

Kamenjak se rozprostírá na jižním cípu Istrie a je plný úchvatných skalních útvarů, krásných pláží, průzračné vody a divoké přírody. A když už sem jednou zavítáte, budete se sem chtít vracet pořád a pořád. Vím, o čem mluvím. 😊

Národní park Kamenjak v Chorvatsku
Národní park Kamenjak v Chorvatsku

Kdy jet na dovolenou do chorvatské Istrie

Pokud chcete typickou koupací dovolenou, pak na Istrii vyražte od června do srpna. Tyto měsíce nabízejí teplé a slunečné počasí, ideální pro koupání a slunění na pobřeží Jaderského moře.

Na Istrii se můžete ale podívat i v jarních nebo podzimních měsících. Tato období nabízejí příjemné teploty, ačkoli možná ne tak horké jako v letních měsících. Jsou ideální pro procházky, cyklistiku a prozkoumávání kulturních památek.

TIP: Přečtěte si náš článek, kam na dovolenou v Chorvatsku.

Premantura nejlepší hotely: Kde se ubytovat

Nejblíže národnímu parku Kamenjak budete v přímořském letovisku Premantura:

Ubytování v Premantuře
Ubytování v Premantuře

Národní park Kamenjak: Základní informace

Poloostrov Kamenjak je národní park na nejjižnějším cípu chorvatské Istrie. Poloostrov se skládá z 9 kilometrového členitého pobřeží s nejrůznějšími výběžky, zátokami s průzračně modrým mořem a devíti neobydlenými ostrůvky.

Národní park se chlubí divokou přírodou, přírodními plážemi a výhledy na otevřené moře. Vedou jím prašné, neasfaltované cesty a stezky, tak počítejte, že budete mít úplně bílé auto (a pokud nebudete dostatečně opatrní, možná i trochu otlučené od kamenů, hrbolů a výmolů 🫣).

Poloostrov i přilehlé Medulinské souostroví je od roku 1996 pod státní ochranou jako chráněná přírodní oblast.

Zároveň je Kamenjak tak kouzelné místo, že budete mít pocit, že jste se ocitli někde úplně jinde, než v Chorvatsku.

TIP: Přečtěte si náš článek o Dubrovníku.

Kamenjak
Kamenjak

Jak se dostat do národního parku Kamenjak

Do národního parku Kamenjak vedou dvě cesty. Hlavní cesta — Paredine, ta se nachází cestou po silnici, která vede západně od Premantury a druhý vstup je Premantura, po silnici jižně od Premantury. Otevírací doba je od 7 do 21 hodin, vstup je zpoplatněný a nesmí se zde kempovat.

Další možností, jak se na Kamenjak dostat, je lodí. Tuhle možnost doporučuji, pokud si chcete udělat jednodenní výlet nebo když nemáte k dispozici vlastní auto a pěšky se vám jít nechce (co si budem, chodit kilometry pěšky po prašných, sluncem rozpálených cestách, není pro každého😊).

Z organizovaných výletů si můžete vybrat na cestovatelském portálu GetYourGuide.

Kde koupit vstupné a kolik stojí

Vstupné buďto můžete zakoupit na místě u obou vchodů nebo ho lze koupit on-line. Za vstup zaplatíte více v hlavní letní sezóně než v ostatních měsících. Ta začíná od poloviny června a končí v polovině září.

Vstupné si můžete koupit denní, třídenní nebo týdenní a je rozdíl v tom, zda jedete autem, obytným vozem, na motorce, na kole nebo pěšky.

Pokud jdete po svých nebo jedete na kole, pak máte vstup zdarma. Ale pokud jedete nějakým z výše zmíněných dopravních prostředků, pak jsou ceny následující:

Dopravní prostředekJednodenní vstupnéTřídenní vstupnéTýdenní vstupné
Auto15 euro35 euro80 euro
Obytný vůz30 euro90 euro210 euro
Motorka/čtyřkolka8 euro18 euro40 euro

U vjezdu po zaplacení nebo prokázání se vstupenkou, dostanete letáček s mapou Kamenjaku a igelitové pytlíky na váš odpad, tak aby se v parku udržovalo čisto. Pokud si zakoupíte vícedenní jízdenku, pak už nemusíte čekat frontu u kasy, ale brána se vám automaticky zvedne jak při příjezdu, tak i při odjezdu z areálu.

TIP: Před vjezdovou bránou se nachází parkoviště, kam můžete dojet autem a odtud se můžete na Kamenjak vydat pěšky nebo na kole bez nutnosti vstupenky. V okolí je také možnost si půjčit čtyřkolku.

Kamenjak je chráněnou oblastí.
Kamenjak je chráněnou oblastí.

Na kolik dní se do národního parku Kamenjak vydat

A teď zásadní otázka — na kolik dní se tedy na Kamenjak vydat? Odpověď asi závisí na každém z vás, podle toho, jak rádi trávíte dovolené.

Kamenjak je místo, které spojuje relax a koupání s aktivní dovolenou plnou přírody, tudíž se zřejmě zavděčí všem. Zároveň je tu toho hodně, co objevovat a za jeden den opravdu neuvidíte všechno. Ceny vstupného jsou také výhodnější pokud se rozhodnete pro více dnů.

Já na Kamenjaku byla 5 let po sobě (vždy na vícero dní) a troufám si říct, že jsem ještě neobjevila všechno. V národním parku je přeci jenom více jak 30 pláží, nemluvě o všech dalších zajímavých a krásných místech.

Doporučení: Pokud váháte, jestli je Kamenjak pro vás, pak doporučuji nejdříve koupit jednodenní vstupné a pokud se vám tam zalíbí, dokoupíte si další dny později.

Voda je na Kamenjaku průzračně čistá.
Voda je na Kamenjaku průzračně čistá.

Kamenjak: Nejkrásnější pláže

Jak už jsem psala, na Kamenjaku najdete víc než 30 pláží, některé jsou „profláklé“ a velmi populární, jiné jsou skryté, utajené a téměř bez jediného živáčka. Kdo hledá, najde.

Zároveň se nemusíte bát, že by pláže byly narvané k prasknutí. Pobřeží Kamenjaku je hodně rozlehlé, a tak vždy budete mít dostatečné soukromí.

Avšak počítejte s tím, že na mnoha místech není dostatek stínu a stromů, kde se ukrýt před rozpáleným sluncem. Proto, než sem vyrazíte, sbalte s sebou slunečníky, plážové stany, pokrývky hlavy, opalovací krémy a zásobu vody.

Je také třeba vědět, že v přírodním parku není úplně možnost se někde plnohodnotně najíst v restauraci (je tam pár plážových barů a jedna restaurace), tudíž svačinu s sebou!

Ukazatel pláží
Ukazatel pláží

Teď už se pojďme přesunout k nejkrásnějším plážím národního parku Kamenjak:

Kolumbarica

Asi nejkrásnější pláží ze všech ostatních je Kolumbarica, kterou najdete v zátoce Mala Kolombarica, na nejjižnějším konci mysu Kamenjak. Pláž je skalnatá plná vysokých útesů, z kterých odvážlivci po celý den skáčou. Vstup do vody je ale spíše vhodný pro dospělé lidi nežli pro děti.

Pláž je rozdělená na malou a velkou Kolumbaricu a je asi nejrozlehlejší pláží z celého Kamenjaku. Je známá svou stejnojmennou jeskyní Kolombarica, kterou můžete prozkoumat, potápět se v ní a proplavat jí (tento zážitek doporučuji, ale není to nic pro klaustrofobiky, potápěcí brýle jsou tu nutností).

Přímo nad pláží se nachází legendární Safari Bar, který nabízí občerstvení a nápoje.

V letních měsících je pláž oblíbeným místem, a bývá tu celkem plno. Z pláže můžete obdivovat výhled na ostrov Fenoliga a maják Porer. Kolumbarica patří mezi nejnavštěvovanější pláže Kamenjaku.

Kolumbarica
Kolumbarica

Fenoliga

Fenoliga je malinkatý ostrov nacházející se severozápadně od mysu Kamenjak. Má rozměry přibližně 150 m a je proslulý pro stopy dinosaurů, které tu byly objeveny rakouským paleontologem Adolfem Bachofenem-Echtem v roce 1974.

Na ostrově se nachází asi 146 stop dinosaurů rozložených do šesti stopových tras. Stopy patří k druhům dinosaurů Theropod a Sauropod a jsou odhadovány na stáří více než 90 milionů let.

Fenoliga je také známá jako místo zabití Crispa. Crispo byl synem velkého římského císaře Konstantina. Událost se odehrála v roce 326 n. l. a spekuluje se, že to bylo na příkaz jeho otce Konstantina, protože jeho syn byl zamilovaný do své nevlastní matky.

Na ostrov Fenoligu se lze dostat pouze lodí, na kajaku, člunu nebo na paddle boardu.

Fenoliga
Fenoliga

Debeljak

Pláž Debeljak se nachází v zátoce Debeljak na východní straně poloostrova. Střední část pláže je pokrytá kamínky a oblázky. Okraje pláže jsou skalnaté a ploché.

Písečné dno v zátoce umožňuje bezpečné zakotvení, tudíž sem můžete doplout lodí. V hlavní sezóně může být tato pláž přeplněná lidmi, kteří sem přicházejí pěšky, protože je tato pláž v celkem dochůdné vzdálenosti. Přístup k pobřeží je velmi mírný, vhodný pro rodiny s dětmi.

V centrální části pláže se nachází plážový bar Debeljak, kde se můžete občerstvit. Debeljak je také známý jako písečná pláž, ale písek se nachází pouze ve vodě, nikoliv na pláži.

Radovica

Pláž Radovica se nachází ve stejnojmenné zátoce na západní straně mysu Kamenjak. Střední část pláže tvoří oblázky, okraje jsou skalnaté a středně vysoké, ideální pro skoky do vody.

Pláž Radovica patří mezi oblíbené pláže, zejména mezi mladšími. Kvůli vysokým útesům, které obklopují pláž, je vstup na pláž docela strmý. Nad pláží se nachází parkoviště.

Radovica
Radovica

Njive

Pláž Njive najdete na západní straně poloostrova. Pláž je z malých oblázků a okraje pláže jsou skalnaté a ploché. Vstup do moře je velmi mělký a vhodný pro rodiny s dětmi i starší osoby. Avšak mimo zátoku je tu hodně mořských ježků.

Nad pláží se nachází plážový bar Njive, který nabízí nápoje a jídlo. A pokud hledáte opravdový relax, poblíž pláže je také masážní salonek. U pláže je parkoviště a můžete si tu pronajmout lehátka a slunečníky.

Njive
Njive

Portić

Pláž Veliki Portić se nachází v zátoce stejného jména, která je největší zátokou celého parku. V této zátoce můžete bezpečně kotvit, pokud plujete lodí.

Okraje pláže jsou skalnaté a ploché. Podél pláže se nachází les dubů a borovic, ideální pro odpočinek ve stínu. Pláž má mírný vstup do moře a je vhodná pro rodiny s dětmi. Součástí je i pláž Mali Portić, což je krásná malá písčitá pláž s plážovým barem.

Portić
Portić

Plovanije

Pláž Plavanije se nachází v zátoce Plovanije na západní straně poloostrova. Střední část pláže je oblázková, okraje pláže jsou skalnaté a ploché. Pláž Plovanija je velmi oblíbená mezi místními. Díky mírnému vstupu do moře je vhodná pro rodiny s dětmi i starší osoby.

Plovanije
Plovanije

Školjic

Pláž Školjić se nachází na východní straně mysu Kamenjak. Má skalnaté pobřeží se snadným přístupem do moře a je vhodná pro všechny věkové kategorie.

Na pláži si můžete pronajmout vybavení pro sportovní a plážové aktivity, jako je windsurfing a kitesurfing, kola, buggy, lehátka a slunečníky. Na pláži Školjić je plážový bar, který nabízí nápoje a jídlo. Pro ty, kteří chtějí relaxovat, je zde k dispozici masážní salonek. V lese je také parkoviště, kde můžete nechat své auto ve stínu.

Polje

Pláž Polje se nachází v zátoce stejného jména, která je součástí přístavu Polje. Jedná se o oblázkovou pláž ve střední části zátoky s mělkým vstupem do vody.

Najdete tu také plážový bar Polje, který nabízí osvěžující nápoje a jídlo. Asi padesát metrů nad pláží se nachází istrijská farmafarma a restaurace postavená v istrijském stylu.

Pinižule

Pláž Penižule se nachází v zátoce na západní straně poloostrova. Vstup do moře je velmi mělký, vhodný pro rodiny s dětmi. Nad pláží se nachází plážový bar Penižule. V lese nad pláží je fitness hřiště ve stínu borovic s výhledem na moře.

Na pravé straně zátoky se nachází vzdělávací stezka, která je zaměřená na stopy dinosaurů. V blízkosti pláže je také parkoviště.

Na Kamenjaku se nachází přes 30 pláží.
Na Kamenjaku se nachází přes 30 pláží.

Toreta

Pláž Toreta se nachází v zátoce Toreta na západní straně Kamenjaku. Střední část pláže je tvořena kamennými balvany, okraje jsou skalnaté a středně vysoké, vhodné pro skoky do vody.

Vstup je spíše vhodnější pro mladší než pro starší lidi. Název Toreta (v italštině „torretta“, znamená „malá věž“) byl pravděpodobně zvolen kvůli betonové konstrukci nad pláží, která vypadá jako malá věž.

Kršine

Pláž Kršine se nachází na poloostrově Kršine v národním parku Kamenjak. Střední část pláže je pokrytá oblázky s menšími balvany. Okraje jsou skalnaté a středně vysoké, vhodné pro skoky do vody.

Dražice

Pláž Dražice se nachází v zátoce stejného jména. Je první pláží národního parku od vjezdu Premantura, tudíž sem zvládnete dojít i pěšky nebo na kole. Má velmi mělký vstup do moře, což je ideální pro rodiny s dětmi. Okolní oblast je skalnatá a rostou tu borovice, do jejíchž stínu se můžete schovat.

Nedaleko pláže Dražice se nachází plážový bar Stare Užance, který nabízí sendviče, saláty a nápoje. V blízkosti pláže se nachází kemp Stupice. U pláže je mnoho parkovacích míst, kde můžete zaparkovat.

Kamenjak při západu slunce
Kamenjak při západu slunce

Co v národním parku Kamenjak vidět a dělat

Národní park Kamenjak toho nabízí opravdu hodně a myslím, že každý si tu najde to svoje. Na Kamenjaku můžete sportovat, prozkoumávat okolí, koupat se nebo si celý den jen tak číst knihu.

Kamenjak
Kamenjak

Pěší turistika

Kamenjak v sobě skrývá trasy pro pěší turistiku. Můžete se vydat po prašných stezkách a prohlídnout si každé zákoutí a kochat se krásnými výhledy na otevřené moře.

Cesty po Kamenjaku
Cesty po Kamenjaku

Cyklistika

Národní park také nabízí okružní stezky pro cyklistiky, takže pokud holdujte velmi aktivní dovolené, neváhejte se po Kamenjaku projet. Doporučila bych ale spíše horské kolo.

Koupání

Národní park Kamenjak leží na pobřeží Jaderského moře a voda je tu naprosto křišťálová. Je tu hloubka a pod vodou je krásně vidět. Takže Kamenjak splňuje všechny ideální podmínky pro koupání, plavání, skákání a potápění se.

Na Kamenjaku se nikdy nebude cítit, že jste „jen“ v Chorvatsku.

Moře na Kamenjaku láká ke koupání.
Moře na Kamenjaku láká ke koupání.

Šnorchlování

Voda v národním parku přímo vybízí ke šnorchlování. Pod vodou je nádherně vidět a můžete pozorovat bohatý mořský život pod hladinou. Na některých místech se taktéž nacházejí vraky lodí, které mohou lákat zkušenější potápěče.

Jízda na kajacích

V Premantuře je možnost si zapůjčit kajak a prozkoumat krásy Kamenjaku z hladiny moře. Výlety na kajacích si stejně tak můžete zarezervovat na GetYourGuide.

Windsurfing

Kamenjak je ideálním místem pro windsurfing a podobné vodní sporty, zejména díky otevřenému moři a větru, který tu vane prakticky pořád.

Skoky z útesů

Kamenjak je z části tvořen z vysokých skal a útesů, z kterých lze skákat do hlubin moře. Pokud jste dostatečně odvážní a chcete zažít trochu toho adrenalinu, tak je pro skoky do vody asi nejlepším místem Kolumbarica.

Útes na Kolumbarice, z kterého se skáče.
Útes na Kolumbarice, z kterého se skáče.

Podmořské jeskyně

Magnetem Kamenjaku jsou jeho podmořské jeskyně, které vytvořily mořské vlny. Nejznámější z nich je Kolumbarika, která je vysoká 10 metrů. Jeskyně můžete obdivovat z pevniny nebo je zkusit proplavat.

Jeskyně na Kolumbarice se dá proplavat a je to jedinečný zážitek.
Jeskyně na Kolumbarice se dá proplavat a je to jedinečný zážitek.

Návštěva místních barů

U některých pláží se nachází plážové bary, kde se můžete občerstvit. Mezi nejzajímavější patří asi Safari Bar na Kolumbarice nebo bar u zátoky Mali Portić.

Safari bar je ukrytý mezi stromy a křovisky.
Safari bar je ukrytý mezi stromy a křovisky.

Vyhlídky

Při prozkoumávání Kamenjaku můžete narazit hned na několik dechberoucích vyhlídek. Nejznámější je asi vyhlídka Vidikovac Lanterna na místě bývalého vojenského bunkru. 

Vydejte se po stopách dinosaurů

Jak už jsem psala výše poloostrov Kamenjak je známý tím, že se na něm našly stopy dinosaurů. Najdete tu tak vzdělávací stezku s maketami dinosaurů a informačními tabulemi o jejich druhu.

Návštěva okolních ostrovů

Součástní Kamenjaku jsou i okolní ostrůvky, na které se musíte dostat lodí nebo člunem. Ostrůvky jsou většinou malinké a nabízejí klidné a soukromé místo na koupání a opalování. Mezi nejkrásnější z nich patří Fenoliga, Šekovac nebo Ceja.

Dopřejte si masáž

Na dvou místech národního parku je možnost nechat se namasírovat. Masážní salonky se nacházejí u pláže Njive a Školjic.

Navštivte místní farmu

Na Kamenjaku narazíte na farmu, která patří k místní istrijské restauraci. Uvidíte tu krávy, oslíky, koně, ovce, prasata a slepice. Je to skvělé lákadlo pro rodiny s dětmi.

Istrijská farma na Kamenjaku
Istrijská farma na Kamenjaku

Zacvičte si

Chráněná oblast nabízí nezvyklé místo pro sportování. Místní sem chodí například běhat nebo posilovat na fitness hřiště.

Zarybařte si

Kamenjak je proslulým a oblíbeným místem rybářů. Výborným místem pro rybolov je například mělčina Albanež.

Chráněná oblast Kamenjak
Chráněná oblast Kamenjak

Tipy pro návštěvu Kamenjaku

Abych vám první návštěvu Kamenjaku, co nejvíce zpříjemnila, mám pro vás několik užitečných tipů:

  • Určitě si sbalte s sebou boty do vody, bez nich se neobejdete. Kameny jsou zde ostré a špičaté, zároveň jsou na některých místech ježci.
  • Sbalte si s sebou cokoliv, co vás ochrání před sluncem. Tím myslím plážové stany, slunečníky, pokrývky hlavy a podobně. Slunce je tu opravdu ostré a stínu málo.
  • Zabalte si všechny nezbytnosti, co byste mohli během dne potřebovat jako dostatek vody, jídlo, opalovací krém, potápěcí brýle, atd. Pokud vyjedete z areálu, už se do něj ten den nemůžete vrátit.
  • Nezapomeňte na osušky, deky, karimatky nebo podložky. Na většině pláží není možnost zapůjčit si lehátko a pláže jsou kamenné.
Lodě zakotvené na Kamenjaku.
Lodě zakotvené na Kamenjaku.

Výlety po okolí

Jižní Istrie nabízí mnoho nádherných míst, které stojí za to vidět. Vydejte se tak na výlety po okolí.

TIP: Přečtěte si, co vidět a dělat v Dalmácii.

Pula

Pokud už budete v okolí, nesmíte vynechat návštěvu Puly. Město je známé svým bohatým historickým a kulturním dědictvím, stejně jako krásnými pobřežními oblastmi.

Pula
Pula

Medulin

Dalším malebným přímořským městem je Medulin. Medulin spojuje krásné pobřeží, historii a moderní centrum, což z něj činí oblíbenou destinaci pro dovolenou u moře. Město nabízí kombinaci relaxace a zábavy pro návštěvníky všech věkových kategorií.

Medulin
Medulin

Rovinj

Pokud jste milovníky přístavních měst, tak nevynechejte návštěvu města Rovinj. Najdete tu malebné město, historické památky i bohatou kulturní scénu.

Rovinj
Rovinj

Národní park Brijuni

Další národní park, který stojí za návštěvu je Brijuni, kam se lze dostat pouze vyhlídkovou lodí. Najdete tu panenskou přírodu, křišťálové moře a antické památky. Lodní výpravy vyplouvají většinou 3x denně. Jednoduše si zarezervujte výlet přes portál GetYourGuide, který využíváme rádi my.

Často kladené dotazy:

Kde se nachází národní park Kamenjak?

Národní park Kamenjak se nachází na jižním cípu Istrie v Chorvatsku, poblíž města Pula.

Jak se dostanu do národního parku Kamenjak?

K národnímu parku Kamenjak se dá dostat autem, autobusem nebo lodí. Je možné také využít organizované zájezdy a výlety.

Co na Kamenjaku uvidím?

Úchvatné skalní útvary, krásné pláže s průzračnou vodou, turistické stezky a divokou přírodu.

Jaké aktivity je možné v národním parku Kamenjak podniknout?

V národním parku Kamenjak lze podniknout různé aktivity, jako je turistika, cykloturistika, potápění, šnorchlování, koupání, windsurfing, kajakování a jízda na kánoi.

Je vstup do národního parku Kamenjak placený?

Ano, vstup do národního parku Kamenjak je placený. Lze si koupit jednodenní i vícedenní vstupné.

Je národní park Kamenjak vhodný pro rodiny s dětmi?

Ano, národní park Kamenjak je vhodný pro rodiny s dětmi. Je však třeba vybrat pláž s mírným vstupem do vody.

Je možné v národním parku kempovat nebo se ubytovat?

Ne, v Národním parku Kamenjak není povoleno kempování a žádné ubytování tu nenajdete. Avšak kempy a apartmány jsou v jeho okolí.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaChorvatskoDovolená Národní park Kamenjak, Chorvatsko: Nejkrásnější pláže + další tipy

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu