...

Slovinsko a Chorvatsko: Nádherná cesta přes Julské Alpy a Plitvická jezera až do historického Zadaru

Chystáte se na cestu do chorvatského Zadaru a pojedete přes Slovinsko? Tak to máte před sebou mnoho krásných míst k návštěvě. Slovinsko a Chorvatsko jsou země s nádhernou přírodou, kulturním bohatstvím a historickými památkami. Zde je několik tipů na místa, která byste určitě neměli vynechat během vaší cesty.

Jezero Bled: klenot Julských alp

Jezero Bled je jedno z nejkrásnějších jezer ve Slovinsku a je to skvělé místo k relaxaci a užívání si výhledu na okolní hory. U jezera se nachází malý kostelík a na ostrově uprostřed jezera je kaplička svaté Marie.

Určitě si nenechte ujít návštěvu zámku Bled, který se nachází na kopci nad jezerem. Zámek je starý tisíc let a dnes slouží jako muzeum, kde můžete vidět tradiční slovinské kroje, zbraně a nástroje.

Pokud máte chuť na sport, můžete si zapůjčit kolo a projet se po cyklostezce okolo jezera. Stezka je dlouhá asi 6 km a nabízí krásné výhledy na jezero a okolní hory. Pokud preferujete vodu, můžete si pronajmout kajak, paddleboard nebo loďku a proplout kolem ostrova. V letních měsících se také konají různé kulturní akce, jako jsou koncerty, festivaly a trhy.

Jezero Bled

Škocjanské jeskyně: Krasová kouzla v srdci Slovinska

Škocjanské jeskyně jsou skutečným přírodním divem, které byste rozhodně neměli vynechat při cestě přes Slovinsko. Nacházejí se nedaleko obce Divača a jsou jedním z největších krasových systémů v zemi. Svou jedinečností a krásou si získaly místo na prestižním seznamu UNESCO.

Jeskyně nabízí fascinující pohled do podzemního světa. Během dvouhodinové prohlídky budete mít možnost objevit neuvěřitelné skalní formace, ohromující stropy a podzemní řeky. Vstup do jeskyní je organizován s průvodcem, který vám přiblíží historii a geologické zajímavosti tohoto místa.

Pokud chcete mít jistotu místa, pořiďte si vstupenky předem:

Škocjanské jeskyně jsou rozděleny na několik částí, z nichž nejznámější je Velký kaňon. Tato část je ohromující svou velikostí a dramatickým vzhledem. Můžete se projít po lávkách, které visí nad propastmi a vychutnávat si úchvatné výhledy do temných hlubin.

Během prohlídky se budete pohybovat po dobře upravených chodnících a mostech, které vás provedou přes jeskynní propasti a soutěsky. Vdechnete atmosféru tajemna a uzavřenosti podzemního světa.

V některých částech se vám bude zdát jako byste se ocitli v jiném světě, plném podzemních jezer a mohutných stalaktitů a stalagmitů. Škocjanské jeskyně jsou výjimečné nejen svojí přírodní krásou, ale také svojí biologickou rozmanitostí.

Škocjanské jeskyně

V jeskyních se nachází bohatá fauna a flóra, včetně endemických druhů, které se zde vyskytují pouze zde. Pro přírodovědce a milovníky přírody je toto místo opravdovým rájem. Při návštěvě Skocjanských jeskyní si vezměte pohodlnou obuv a oblečení.

💡Teplota v jeskyních se pohybuje kolem 12 °C, takže je dobré se připravit na chladnější prostředí.

Národní park Plitvická jezera v Chorvatsku

Národní park Plitvická jezera je doslova přírodním rájem a jednou z největších turistických atrakcí v Chorvatsku. Nachází se v horské oblasti Lika, ve středu země, a patří k nejstarším a nejkrásnějším národním parkům v Evropě. Jeho přírodní bohatství a krása lákají návštěvníky z celého světa.

Park je domovem kaskádovitých jezer, která se táhnou v délce 8 km a jsou propojena malebnými vodopády a říčkami. Modrozelená jezera, z nichž největší je Jezero Kozjak, se střídají s korunami hustých lesů a úchvatnými vodopády, které vytvářejí neuvěřitelně malebné scény.

Procházení národním parkem Plitvická jezera je nezapomenutelným zážitkem. Park nabízí mnoho vybudovaných stezek a lávek, které vám umožní objevovat jeho krásy. Můžete se vydat na jednu z mnoha tras, které vás provedou kolem jezer a vodopádů.

Plitvická jezera jsou také rájem pro fotografy. Každý krok nabízí nové impozantní výhledy a okouzlující detaily, které si zaslouží být zachyceny na fotografiích.

Každá sekvence vodopádů, každé zrcadlení jezera a každý pohled do hlubokých propastí vám poskytne příležitost zachytit neopakovatelné momenty. Během návštěvy parku se můžete zastavit v jedné z restaurací nebo piknikových míst, která se nacházejí v jeho blízkosti.

Více o Plitvických jezerech.

Plitvická jezera

Zadar: Křižovatka kultur, pláží a gastronomických požitků

Staré město Zadar je skutečným pokladem chorvatské historie a kultury. Toto malebné město, které se nachází na pobřeží Jaderského moře, láká návštěvníky svou bohatou historií a fascinujícími památkami.

Při procházce ulicemi Zadaru se ocitnete v jiné éře. Katedrála svaté Anastázie, která se tyčí na hlavním náměstí, je jednou z nejvýznamnějších církevních staveb ve městě. Její impozantní architektura a detaily představují důležitou část chorvatského kulturního dědictví.

Další nezapomenutelnou zastávkou je Římské fórum, které je svědectvím o bohaté římské minulosti Zadaru. Při procházce po ruinách fóra se můžete vrátit do doby antiky a představit si, jak významné toto místo bylo v minulosti.

Zadar je také známý díky svému neobvyklému uměleckému dílu – Slunečnímu pozdravu. Jedná se o velkou sluneční desku na nábřeží, která je vyrobena z 3000 malých světel. Tyto světla reagují na pohyb slunce a večer vytvářejí ohromující světelnou show. Je to jedinečný způsob, jak spojit umění, technologii a přírodní fenomény.

Kromě historických památek si můžete vychutnat atmosféru města při procházce úzkými uličkami plnými tradičních restaurací, kaváren a obchodů. Zadar je známý také svou živou hudební scénou, a takže si můžete užít koncerty nebo hudební festivaly, které se zde často konají.

Zadar

Dobře připraveni na cestu: Nezbytnosti, které byste neměli zapomenout přibalit při cestě přes Slovinsko do Chorvatska

Než se vydáte na cestu přes Slovinsko do Chorvatska, je důležité si dobře zabalit, abyste měli všechno potřebné a mohli si plně užít svou dovolenou. Zde jsou tipy na nezbytné věcí, které byste si měli mít s sebou.

  1. Nejdůležitější je mít platný cestovní doklad, abyste se mohli volně pohybovat mezi zeměmi. Ujistěte se, že váš doklad je platný a nevyprší během doby, kdy budete cestovat.
  2. Pro pohodlné a bezproblémové cestování po slovinských dálnicích je nutné mít na vozidle umístěnou platnou dalniční známku. Tato známka se nazývá „vinjeta“ a je povinná pro všechna motorová vozidla s hmotností do 3,5 tuny. Vinjeta je k dostání online, například na Vignetteslovenia.si/cs, kde je možné uskutečnit nákup. Stránka je v českém jazyce. Při zakoupení vinjety vyberte správnou délku platnosti, která odpovídá délce vašeho pobytu. Vinjeta je k dispozici v variantách na 7 dní, 1 měsíc nebo 1 rok. Mějte na paměti, že pokud nezakoupíte platnou elektronickou dálniční známku, která je vázána na SPZ vašeho vozidla, můžete čelit vysokým pokutám ze strany slovinské policie.
  3. Pokud plánujete jet vlastním vozem, nezapomeňte si vzít řidičský průkaz a doklad o pojištění vozidla. Dále se informujte o aktuálních pravidlech silničního provozu v obou zemích.
  4. Mějte s sebou dostatek hotovosti nebo platebních karet, abyste mohli platit za ubytování, stravu, dopravu a další výdaje během vaší cesty. Ujistěte se, že máte dostatečně krytou finanční rezervu na případné nečekané výdaje.
  5. Vezměte si vhodné oblečení a obuv pro různé aktivity, které plánujete podniknout.
  6. V Chorvatsku a Slovinsku je přes léto hodně teplo a slunečno, takže si nezapomeňte vzít opalovací krém s vysokým faktorem, sluneční brýle a klobouk nebo šátek pro ochranu hlavy před sluncem. Buďte opatrní na přímé sluneční paprsky a vyhýbejte se přílišnému vystavování slunci.
  7. Abyste se snadno a bezpečně pohybovali po Slovinsku a Chorvatsku, může být užitečné mít s sebou mapy, navigační systém nebo mobilní aplikaci pro navigaci. Ujistěte se, že máte přístup k aktuálním mapám a informacím o dopravě.
  8. I když mnoho lidí v turisticky oblíbených oblastech hovoří anglicky, je užitečné se naučit základní fráze ve slovinském a chorvatském jazyce. Může to pomoci při komunikaci s místními obyvateli.

Pokud byste chtěli více tipů co objevovat v Dalmacii, přečtěte si náš článek.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníSlovinsko a Chorvatsko: Nádherná cesta přes Julské Alpy a Plitvická jezera...

O autorovi

Nejnovější články na blogu