3 krásné treky ve Vysokých Tatrách, ze kterých si vybere každý

Hledáte delší trek nebo túru pro rodiny v Tatrách? Máme pro vás tři opravdu nádherné, které navíc můžete absolvovat i mimo sezónu (no, jako my). Neříkáme, že jsou nejkrásnější, protože jsme ve Vysokých Tatrách ještě neprolezli všechny, ale rozhodně stojí za to.

1) Jednoduchý trail k Vodopádům Skok – Vysoké Tatry

Jedná se o příjemnou nenáročnou túru s převýšením necelých 400 metrů, kterou zvládnou i děti, protože terén je pozvolna stoupavý a nenachází se na cestě žádná strmá či jinak nebezpečná místa.

vodopád skok Slovensko Vysoké Tatry
Vodopád Skok a Lukášova státnická póza

Cesta

Začít můžete ve Štrbském plese (vlaková zastávka) kde půjdete po žluté značce k rozcestí s magistrálou (tak nazývají hlavní stezku), kde odbočíte doleva a 5-10 minut půjdete mezi hotely sportovního areálu.

Cesta na vodopád skok ve Vysokých Tatrách
Pohled z trasy na vodopád Skok

Pro nás byly orientačními body skokanský můstek, vleky a lanovka. Odtud postupně cesta stoupá, nejprve vede lesem Mlynické doliny, poté kosodřevinou a tatranskými borovicem. Když už se dostanete za část s kosodřevinami, záhy před sebou uvidíte nádherný vodopád Skok.

  • Trek trvá 2,5-3 hodiny
Vodopád Skok
Luci taky chtěla fotku s vodopádem, ale už to není úplně státnické 😀

2) Ze Štrbského Plesa do Popradského Plesa až na Sliezsky dom

Ze Štrbského Plesa do Popradského Plesa chodí i rodiny s dětmi, jedná se o poměrně nenáročnou trasu. Pokud ale pokračujete z Popradského Plesa až na Sliezsky dom, doporučujeme děti nechat doma. Jedná se o celkem náročnou, celodenní túru. Určitě ale stojí za to.

Popradské Pleso pohled z Ostrvy
Pohled na Popradské pleso z vršku Ostrva

Jak vypadá cesta

Od léčebného domu Solisko zprava obejdeme Štrbské pleso, a pak začneme stoupat po lesní cestě až přes hřbet Trigana (jak těžce se mi česky skloňují slovenské názvy už jste pochopili). Odtud pokračujeme k rozcestí „zimní cesty“ po červené a od rozcestí vede stezka ještě krátce lesem, a pak se napojíme na asfaltový chodník, který nás dovede až k Chatě při Popradskom plese.

Pokud budete pokračovat dál, zkontrolujte si oblohu, jestli tam nejsou bouřkové mraky (ne jako my, přečtěte si zde). Když je nebe dobré (hezky modré), obejdeme pleso a pokračujeme přes most nad Ľadovým potokom na druhou stranu a začneme stoupat. Tady se docela zapotíte, až se vyškrábete do sedla pod Ostrvou, odkud je nádherný výhled na Mengusovskou, Zlomiskovou a Rumanovou dolinu.

Vysoké Tatry bouřka
Takhle to vypadá, když se na vás žene bouřka

Odtud už je další cesta méně náročná (když vás teda nechytne bouřka jako nás) a postupně začnete klesat až ke Sliezskemu domu (kam my jsme jen o kousek kvůli bouřce nedošli).

  • Trek trvá: 5-6 hodin
  • Převýšení 700 m
  • Kilometry: 14,5 km

 

3) Chata pri Zelenom Plese

Nádherná túra, která nám přišla jednodušší než „na papíře“, stoupání je pozvolné, a tak jej zvládnou i méně zdatní (což jsme v té době byli i my).

Chata pri Zelenom Plese
Trasa končí u Chaty pri zelenom plese, kde můžete přespat

Jak se tam dostat

Vycházeli jsme z Tatranské Lomnice po žluté trase skrz lesní cestu proti proudu potoka Kežmarská Biela voda. Cesta vede dlouho lesíkem, přes místo, které se jmenuje Študentská studňa a poznáte ho podle toho, že je zde vybudovaný přístřešek, kde si můžete sednout a dát si sváču.

Zelené Pleso ráno
Ranní paprsky nad Zeleným plesem

Odtud pokračujete ve stoupání a les pomalu začne řídnout, vejdete do pásma kosodřevin, až nakonec uvidíte nádhernou chatu u smaragdově zeleného jezírka, která je obklopená majestátní trojúhelníkovou stěnou Malého Kežmarského štítu. Od chaty vidíte i na západě Baranie rohy, Čierny a Kolový štít spolu se Zmrzlými dolinami.

Přímo nad chatou se zvedá Jastrabia veža, o kus více napravo je práh Červené dolinky a Kozí štít. Na sever od chatky je také Biele pleso a Kopské sedlo, kam vede turistický chodník, ale v době, kdy jsme tam byli, byl zavřený.

Na chatě můžete přespat a my to můžeme jen doporučit!

  • Trek trvá: 06:30(tam a zpět)
  • Převýšení: 641 m

Doufáme, že se vám náš článek líbil a budeme rádi, pokud nám napíšete nějaké tipy na další treky v Tatrách. Určitě jsme tam nebyli naposled. 🙂

 

Kniha, kterou doporučujeme pro plánování Tater