3 krásné treky ve Vysokých Tatrách, ze kterých si vybere každý

Naposledy aktualizováno: 21. listopadu, 2019

Hledáte delší trek nebo túru pro rodiny v Tatrách? Máme pro vás tři opravdu nádherné, které navíc můžete absolvovat i mimo sezónu (no, jako my). Neříkáme, že jsou nejkrásnější, protože jsme ve Vysokých Tatrách ještě neprolezli všechny, ale rozhodně stojí za to.

1) Jednoduchý trail k Vodopádům Skok – Vysoké Tatry

Jedná se o příjemnou nenáročnou túru s převýšením necelých 400 metrů, kterou zvládnou i děti, protože terén je pozvolna stoupavý a nenachází se na cestě žádná strmá či jinak nebezpečná místa.

vodopád skok Slovensko Vysoké Tatry
Vodopád Skok a Lukášova státnická póza

Cesta

Začít můžete ve Štrbském plese (vlaková zastávka) kde půjdete po žluté značce k rozcestí s magistrálou (tak nazývají hlavní stezku), kde odbočíte doleva a 5-10 minut půjdete mezi hotely sportovního areálu.

Cesta na vodopád skok ve Vysokých Tatrách
Pohled z trasy na vodopád Skok

Pro nás byly orientačními body skokanský můstek, vleky a lanovka. Odtud postupně cesta stoupá, nejprve vede lesem Mlynické doliny, poté kosodřevinou a tatranskými borovicem. Když už se dostanete za část s kosodřevinami, záhy před sebou uvidíte nádherný vodopád Skok.

  • Trek trvá 2,5-3 hodiny
Vodopád Skok
Luci taky chtěla fotku s vodopádem, ale už to není úplně státnické 😀

2) Ze Štrbského Plesa do Popradského Plesa až na Sliezsky dom

Ze Štrbského Plesa do Popradského Plesa chodí i rodiny s dětmi, jedná se o poměrně nenáročnou trasu. Pokud ale pokračujete z Popradského Plesa až na Sliezsky dom, doporučujeme děti nechat doma. Jedná se o celkem náročnou, celodenní túru. Určitě ale stojí za to.

Popradské Pleso pohled z Ostrvy
Pohled na Popradské pleso z vršku Ostrva

Jak vypadá cesta

Od léčebného domu Solisko zprava obejdeme Štrbské pleso, a pak začneme stoupat po lesní cestě až přes hřbet Trigana (jak těžce se mi česky skloňují slovenské názvy už jste pochopili). Odtud pokračujeme k rozcestí „zimní cesty“ po červené a od rozcestí vede stezka ještě krátce lesem, a pak se napojíme na asfaltový chodník, který nás dovede až k Chatě při Popradskom plese.

Pokud budete pokračovat dál, zkontrolujte si oblohu, jestli tam nejsou bouřkové mraky (ne jako my, přečtěte si zde). Když je nebe dobré (hezky modré), obejdeme pleso a pokračujeme přes most nad Ľadovým potokom na druhou stranu a začneme stoupat. Tady se docela zapotíte, až se vyškrábete do sedla pod Ostrvou, odkud je nádherný výhled na Mengusovskou, Zlomiskovou a Rumanovou dolinu.

Vysoké Tatry bouřka
Takhle to vypadá, když se na vás žene bouřka

Odtud už je další cesta méně náročná (když vás teda nechytne bouřka jako nás) a postupně začnete klesat až ke Sliezskemu domu (kam my jsme jen o kousek kvůli bouřce nedošli).

  • Trek trvá: 5-6 hodin
  • Převýšení 700 m
  • Kilometry: 14,5 km

3) Chata pri Zelenom Plese

Nádherná túra, která nám přišla jednodušší než „na papíře“, stoupání je pozvolné, a tak jej zvládnou i méně zdatní (což jsme v té době byli i my).

Chata pri Zelenom Plese
Trasa končí u Chaty pri zelenom plese, kde můžete přespat

Jak se tam dostat

Vycházeli jsme z Tatranské Lomnice po žluté trase skrz lesní cestu proti proudu potoka Kežmarská Biela voda. Cesta vede dlouho lesíkem, přes místo, které se jmenuje Študentská studňa a poznáte ho podle toho, že je zde vybudovaný přístřešek, kde si můžete sednout a dát si sváču.

Zelené Pleso ráno
Ranní paprsky nad Zeleným plesem

Odtud pokračujete ve stoupání a les pomalu začne řídnout, vejdete do pásma kosodřevin, až nakonec uvidíte nádhernou chatu u smaragdově zeleného jezírka, která je obklopená majestátní trojúhelníkovou stěnou Malého Kežmarského štítu. Od chaty vidíte i na západě Baranie rohy, Čierny a Kolový štít spolu se Zmrzlými dolinami.

Přímo nad chatou se zvedá Jastrabia veža, o kus více napravo je práh Červené dolinky a Kozí štít. Na sever od chatky je také Biele pleso a Kopské sedlo, kam vede turistický chodník, ale v době, kdy jsme tam byli, byl zavřený.

Na chatě můžete přespat a my to můžeme jen doporučit!

  • Trek trvá: 06:30(tam a zpět)
  • Převýšení: 641 m

Kde se ubytovat, než na treky vyrazíte?

Než se vydáte do Tatranské Lomnice nebo do Štrbského Plesa, abyste vyrazili na svůj trek, budete muset nejspíše přespat někde poblíž. Najít ubytování ve Vysokých Tatrách za příznivou cenu může být, především v plné sezóně, docela problém. Při rozhlížení se po ubytování doporučujeme navštívit hlavně slovenské weby.

Doufáme, že se vám náš článek líbil a budeme rádi, pokud nám napíšete nějaké tipy na další treky v Tatrách. Určitě jsme tam nebyli naposled. 🙂

Kniha, kterou doporučujeme pro plánování Tater

Děkujeme za přečtení ❤️ Ahoj, jsme Lukáš a Lucka a už pět let cestujeme po celém světě. Blogujeme, fotíme a živíme se online jako digitální nomádi. Cestování nás neskutečně baví a pomáháme ostatním ke skvělým cestovatelským zážitkům. Nechte se námi inspirovat k dalším cestám a dostávejte pravidelně ty nejlepší tipy a triky pro pohodlné cestování. Přidejte se k 1000+ lidem, kteří dostávají naše exkluzivní e-maily!

8 DŮVODŮ, PROČ SE PŘIHLÁSIT