...

Maroko bezpečnost: 18 věcí, na které si dát pozor

Maroko a bezpečnost je je citlivé téma, někteří tvrdí, že se není čeho bát, jiní už by sem znovu nevyrazili. Pravdou je, že cestovatelé, kteří jsou lehkomyslní a neopatrní, se zde snadno stanou terčem podvodů.

Tip: Náš itinerář roadtripu po Maroku si přečtěte tady. 

Maroko bezpečnost: 18 věcí, které byste měli znát

Řízení je ve městech choatické a krádeže jsou tady také na denním pořádku. Ačkoliv není příliš pravděpodobné, že vám někdo fyzicky ublíží, je třeba si uvědomit, že i to se děje. Jsou určitá pravidla, která člověk cestující do Maroka musí dodržovat. Pojďme se podívat na to, jak bezpečně cestovat po Maroku.

1) Plast, neplast, za každou cenu pijte balenou vodu

Možná patříte k cestovatelům, kteří si vozí vlastní láhev a doplňují ji vodou z kohoutku. Na cestu do Maroka ji ale nechte doma. Vodu z kohoutku tady nepijí ani místní a nedoporučuje se s ní ani čistit zuby.

Maroko bezpečnost: Místní vodu nepoužívejte raději ani na čaj
Místní vodu nepoužívejte raději ani na čaj

2) Pokud se na radu neptáte, neposlouchejte je

Především v Marrákeši a ve velkých městech se můžete snadno stát terčem skupinek podvodníků. Místní vám budou tvrdit, že jsou silnice/ulice uzavřené a neprůjezdné, budou vám nabízet pomoc a nahánět vás do míst, kam rozhodně nechcete.

Nikdy jim neříkejte, kam máte namířeno. Nikdy za nima nejezděte ani nechoďte. Tvařte se, že víte, kam jdete a nepoužívejte papírovou mapu. Pokud se na radu neptáte, není dobré ji poslouchat. Naopak, pokud radu potřebujete, zeptejte se v obchodě nebo v restauraci, Maročani jsou obecně milí lidé a rádi vám pomohou.

3) Nechoďte v noci do Mediny

Medina, nebo-li stará část měst, je ve Fesu a Marrakeši nebezpečná. Slyšela jsem nejeden příběh od Čechů a Slováků, kteří byli v Medině okradeni, někteří údajně i skupinkami s nožem. Nechoďte proto v noci po Medině.

Ženy by neměly chodit v Marrakeši samy
Ženy by neměly chodit v Marrakeši samy

4) Nechodťe v noci sami

I když se nacházíte v bezpečné části Maroka, nechoďte v noci sami. Turisti jsou tady terčem podvodníků a zlodějíčků. Pohybujte se vždy ve skupinkách.

5) Ženy by nikdy neměly chodit samy

Nezahalené ženy a Evropanky přitahují v Maroku spoustu pozornosti. Řada Maročanek se i dobrovolně zahaluje právě proto, že si připadají svobodnější. Proč?

Říká se tomu „male gaze“, přeložila bych to jako mužské zírání. Lukáš by řekl, že na vás zkrátka zírají jako na kus masa. Ženy jsou v Maroku často sexuálně obtěžovány, a ačkoliv se to snaží různé spolky i političky změnit, jde to pomalu.

Nebojte se smlouvat
Nebojte se smlouvat

6) Jezte tam, kde místní

Pokud vidíte restaurace plné turistů, jděte pryč. Jezte tam, kde vidíte místní. My jsme toto pravidlo, které jsme si přečetli na anglických diskuzích, dodržovali a vždycky jsme se najedli skvěle a za dobrou cenu. Jednou jsme ho porušili u vodopádů a litovali jsme. Jídlo bylo nejenže předražené, ale také téměř nepoživatelné.

Jezte tam, kde místní
Jezte tam, kde místní

7) Řízení v Maroku

Ačkoliv jsme jezdili v Ugandě i v Thajsku, doprava v Marrakeši nám dala zabrat. Musíte být stále ve střehu, nejlepší je se řízení v Marrakeši buď úplně vyhnout, nebo si ho dát až nakonec. Stále na vás někdo něco huláká, „chce vám radit“ a někam vás zatáhnout a žádná mobilní navigace tu pořádně nefunguje.

Kdykoliv někde zastavíte, už se u vás objeví Maročan a chce peníze. Přečetli jsme si, že ne vždy má na vybírání peněz právo. Často to na vás prostě zkusí a vy tedy zaplatíte. Parkujte tam, kde vám poradí v ubytování nebo na značených parkovištích.

Jezdí se tu na oslích i velbloudech
Jezdí se tu na oslech i velbloudech

8) Nikdy nenechávejte nic v autě

I na hlídaném parkovišti není dobrý nápad si nechávat cennosti v autě. Na nehlídaném si rovnou říkáte o to, abyste byli okradeni. Nejlepší je si nechávat věci na hotelu zamčené v kufru, případně je nosit s sebou.

9) Kdy se vyplatí neumět francouzsky

V Maroku se domluvíte spíš franzousky než anglicky. Nám se ale vyplatilo, že oba dva známe jen velmi hrubé základy francouzštiny a odmítáme v ní komunikovat.

V Maroku jsou na silnicích policisté tak každých 50-100 km. Za pět dní na cestě nás stavili asi 20 krát, a to nepřeháním. Nemusíte se bát, pokud neporušíte předpisy, jen vám pokynou, ať jedete dál.

My je ale jednou porušili, na silnici byla špatně vidět čára, který vypadala jako přerušovaná. Ukázalo se, že tak jen vypadala. A tak jsme předjeli auto a policisté nás nejspíš dalekohledem (jinak si to neumíme vysvětlit) viděli.

Policisté ale neuměli anglicky a my neuměli franouzsky. Snažili se nám pět minut vysvětlit, co jsme provedli (což jsme pochopili, ale dělali že ne) a chtěli nám dát pokutu 40 eur (400 dirhamů).  Po chvíli to vzdali a nechali nás jet.

10) S batohem opatrně, raději ledvinku

Hned po příjezdu do Marrakeše jsme si všimli, že v centru nikdo nenosí batoh, ačkoliv je všude prodávají. Brzy jsme zjistili proč.

Po pěti minutách pochodování se někdo pokusil Lukášovi otevřít batoh. Naštěstí používáme na batohu zámeček a v přední kapse nic nenosíme. Já mám batoh na přezky, do kterého se dostává špatně.

Na cennosti používejte moneybelt nebo ledvinku.

Noste ledvinky nebo moneybelty
Noste ledvinky nebo moneybelty

11) Obarvené minerály i falešné fosílie

Maroko je obrovské naleziště minerálů a fosílií, dokonce se tu prý dají sehnat i zuby dinosaura, ale až uvidíte třpytivé minerály hrající všemi barvami, nenechte se oklamat. Ve skutečnosti se tady dají většinou najít jen obyčejné šedé minerály, které místní obarvují často velmi levnými barvami. Někteří cestovatelé tvrdí, že ty barvy jsou tak levné, že se začnou roztékat, když na ně plivnete. My to tedy nezkoušeli, ale ani jsme si žádný minerál nekoupili.

Trhovci vás často chtějí obrat

Dalším častým podvodem jsou falešné fosílie. Znalec to prý pozná na první pohled, ale my laici nemáme šanci. Pokud prý ale cena začíná na 20-40 eurech (200-400 dirhamů), je už předem jasné, že je falešná.

Místní trhovci se údajně mezi sebou předhání v tom, kdo turistovi prodá bezcenné padělky za víc. Pokud něco chcete přivézt, sáhněte raději po koření, čaji nebo talíři. A nezapomeňte smlouvat.

Minerály jsou nabarvené levnými barvami
Minerály jsou nabarvené levnými barvami

12) Nekvalitní tekuté zlato

Arganový olej je další artikl, na kterém vás Maročani rádi natáhnou. Kvalitní arganový olej poznáte, že je čirý a má lehce nažloutlou barvu. Měl by mít lehkou ořechovou vůni a cena za 100 ml by měl být někde kolem 200 dirhamů.

13) Nenechte se nachytat na „lákadla“

Často se vám může stát, že vás někdo do obchodu pozve na čaj. Tím u vás chce vyvolat psychologicky pocit reciprocity, že si pak něco spíš koupíte. Dejte si i pozor na prosbu o „přečtení pohledu od neteře“, který je napsaný v angličtině/franzouštině.

Fosílie jsou často falešné
Fosílie jsou často falešné

14) Nekupujte si simku na ulici

Simkarty jsou v Maroku zadarmo. Na ty si jen musíte koupit kredit. Řada podvodníčků si ale nabere u společností simky zadarmo, a pak se je snaží prodat turistům za peníze. Pořidťe si simku rovnou na letišti, 5 GB internetu vyjde na 5 EUR. V Maroku vás nemohou nijak natáhnout, protože jsou tady přísné telekomunikační zákony.

15) Zbytečně na sebe neupozorňujte

Maroko je muslimská země a za turisty jsou rádi, to ale neznamená, že byste neměli alespoň trochu respektovat jejich kulturu. Některé věci, které jsou pro nás zcela normální, můžou být pro místní naprosto šokující a urážející!

Na každém místě v Maroku to je jiné (dokonce i ve městech vzdálených od sebe jen pár desítek kilometrů se to naprosto liší!) ale obecně platí, že by ženy neměly odhalovat za žádnou cenu kolena, ramena ani paže. Kraťasy u mužů také na Maročanech neuvidíte a daleko lepší je nosit volné lehké kalhoty a trika s dlouhým rukávem.

Zahalovat se v Maroku nemusíte, ale zbytečně na sebe neupozorňujte.
Zahalovat se v Maroku nemusíte, ale zbytečně na sebe neupozorňujte.

16) Používejte vždy pravou ruku

Ať už budete jíst nebo podávat obchodníkovi peníze, používejte pravou ruku. Pro Muslimy je levá ruka nečistá, proto pokud budete platit levou, často uvidíte, jak se obchodník zarazí, nebo dokonce naštve. 

17) Nedržte se za ruce, neosahávejte se ani nelíbejte

V Maroku se na veřejnosti láska nevyjadřuje. Je to pro ně naprosté tabu a pohoršuje je to. Zato můžete vidět, jak se muži drží za ruce. Nejedná se o homosexuály (homosexualita je v Maroku trestná), ale o hluboké přátele. Může se vám proto stát, že vás muž vezme za ruku, když vám půjde ukázat pokoj!

18) Jak se nenechat oškubat při nakupování na trzích

Smlouvání je umění a Maročani ho milují. První cenu, kterou vám dá trhovec, proto můžete vždy stáhnout o 30-50 %. Pokud se vám v obchodě něco zalíbí, nedávejte to na sobě znát, první se zeptejte na cenu dalších věcí, až poté se zeptejte ledabyle na věc, která se vám líbí. Pokud projevíte příliš velký zájem, je předem jasné, že vás oškube. 🙂 

Trhy v Marrakeši
Trhy v Marrakeši

Maroko je nádherná země, kterou určitě stojí za to prozkoumat. Mějte ale vždy napaměti, že ačkoliv je Maroko považované za jednu z nejbezpečnějších afrických zemí, nejedná se o zemi evropskou.

Na vlastní pěst nebo s cestovkou?

Pokud se necítíte po tomto článku, že chcete vyrazit na vlastní pěst, nelamte si s tím hlavu. Existuje řada zájezdů s cestovkami, které si můžete najít například přes portál Invia.

Tipy a triky pro cestování

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAfrikaMaroko bezpečnost: 18 věcí, na které si dát pozor

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu