...

Roadtrip Maroko: Itinerář na 7-9 dní + Mapa

Láká vás Maroko? Chtěli byste se podívat z Marrákeše na poušť na vlastní pěst a přitom prozkoumat i pohoří Atlas, nádhernou soutěsku Dades, vidět hrad, kde se natačel slavný seriál Hra o trůny a podívat se do historického městečka Aït Benhaddou?  Náš článek vám ulehčí plánování, dáme vám tipy na levné a krásné ubytování a poradíme vám, s jakou společností se vydat na velbloudech na Saharu. Na konci článku se dozvíte, kolik nás celý výlet stál.

Maroko roadtrip

V Maroku jsme strávili pouze 7 nocí, ale stihli jsme ujet 1400 km a nafotit asi tisíc fotografií. Ačkoliv některé přejezdy byly opravdu dlouhé, bylo se na co dívat celou dobu. Krajina se měnila každých sto kilometrů, kaktusová údolí rychle vystřídalo pohoří Atlas se zasněženými vrcholky a projeli jsme pouští i malým marockým Grand Canyonem.

Výlet na velbloudech
Výlet na velbloudech při západu slunce

Kdy vyrazit do Maroka:

Nejideálnější čas je od října do května, kdy na poušti ještě není takové horko. My jsme do Maroka vyrazili v prosinci a bylo to úplně perfektní, noční teploty sice klesaly k cca 5°C, přes den ale bylo kolem 18°C, což považujeme za super počasí na výlety.

Na vlastní pěst nebo s cestovkou?

Doporučujeme si přečíst nejprve náš článek o bezpečnosti v Maroku, než se rozhodnete pro cestu na vlastní pěst. Pokud se na to nebudete cítit, existuje řada zájezdů s cestovkami, které si můžete najít například přes portál Invia.

Den 1: Přílet do Marrákeše, nejnavštěvovanějšího města Maroka

Pokud přiletíte do Maroka v odpoledních a večerních hodinách, nedoporučujeme se za tmy vydávat z Marrakéše směrem do Ouarzazate, cesta je totiž opravdu pohádková a přišli byste o krásné výhledy.

Výhled na Jemaa el-Fnaa
Výhled na Jemaa el-Fna

Tip na půjčení auta:

Půjčili jsme si malé auto u marocké společnosti AirCar (Fiat Panda). Doporučujeme vlastnit kreditní kartu na jméno řidiče, měli jsme s tím docela problémy, i když psali, že v této lokaci v Maroku je možné dávat deposit z debitní karty, nakonec jsme museli použít mou kartu a připlatit si za druhého řidiče.

My jsme si půjčili malé auto - Fiat Panda - a zcela stačilo
My jsme si půjčili malé auto – Fiat Panda – a zcela stačilo

Tip na ubytování:

Pokud si půjčujete auto hned na letišti, zabookujte si ubytování mimo centrum Marrákeše. Řídit v centru je opravdu stresující, horší než projíždět Manhattanem v New Yorku (přečtěte si náš článek o bezpečnosti v Maroku).

Přejezd do Aït Benhaddou
Přejezd do Aït Benhaddou

Den 2:  Z Marrákeše do Aït Benhaddou

Snažte se vyrazit co nejdříve, ačkoliv přejezd do Aït Benhaddou trvá podle navigace 3 hodiny 43 minut, se zastávkami na kochání, focení a jídlo vám zabere celý den.

Ksar Aït Benhaddou je zapsán na seznam UNESCO
Ksar Aït Benhaddou je zapsán na seznam UNESCO

Aït Benhaddou je okouzlující ksar, který je zapsán od roku 1987 na seznamu Unesco. Ve staré části není žádná elektřina ani jiné moderní výdobytky, proto jsme byli rádi, že jsme ho stihli ještě za světla. Městečko je postavené na kopečku a dříve na vrcholku v malé budově střežili obilí. A jelikož se ksar nachází mezi Atlasem a Saharou, červenou vyprahlou zem v dálce lemují majestátní hory.

Červenou vyprahlou zem v dálce lemují majestátní hory.
Červenou vyprahlou zem v dálce lemují majestátní hory.

Tip na ubytování

Naše ubytovaní v Aït Benhaddou stálo asi jen 550 Kč i se snídaní, ale stálo za to!
Naše ubytovaní v Aït Benhaddou stálo asi jen 600 Kč pro dva i se snídaní, ale stálo za to!

Den 3: Ouarzazate a Dades Gorges

Městu Ouarzazate se často přezdívá „brána Sahary“ nebo „Hollywood Maroka“, nacházejí se zde totiž jedny z největších filmových studií na světě! Natáčel se tady Gladiátor, Mumie i Hry o trůny.

Možná byste zde čekali davy turistů, v prosinci tu ale vůbec nikdo nebyl. Prakticky jsme měli studia sami pro sebe.

Místo, kde se natáčely Hry o trůny
Místo, kde se natáčely Hry o trůny

Pozor, v Ouarzazate jsou dvě studia (CLA a Atlas), pokud vás zajímá hrad, kde se natáčely Hry o trůny, kupte si lístek do CLA studií (vstupenka do hradu je součástí vstupu do CLA studií), pořídíte ho přímo na místě za 40 MAD.  Samotná studia jsou o ničem, vlastně je to docela bizarní pohled, protože jsou zde jen zaprášené kostýmy, ale středověký hrad z polystyrenu, kde se natáčely Hry o trůny, stojí za to!

V Atlas studiích jsme nebyli, ale podle recenzí jsou ještě o něco nudnější než budovy CLA studií (což si moc neumíme představit).

Soutěska Dades Gorges

Poté jsme zamířili do Dades Gorges, romantické soutěsky Vysokého Atlasu v jihovýchodními Maroku. V těchto oblastech bylo kdysi dno oceánu. Opět se sem nevyplatí jet za tmy (cesta ze studií trvá cca 2,5 hodiny), v tomto případě je cesta váš cíl, celá je totiž dechberoucí! Připomíná trochu americký Grand Canyon, i když je oproti němu jen miniaturou. Má totiž asi 150 kilometrů a průměrnou hloubku 200 metrů, Grand Canyon je téměř 446 kilometrů dlouhý, se šířkou od 500 metrů do 29 kilometrů.

Soutěska Dades, výhled z restaurace Timzzillite Chez Mohamed
Soutěska Dades, výhled z restaurace Timzzillite Chez Mohamed

Většina lidí jede až k restauraci Timzzillite Chez Mohamed, kde je výhled na klikatou cestu soutěskou. Dejte si na vrcholku tradiční mátový čaj a odpočiňte si, než zamíříte zpátky na vaše ubytování.

Tip na ubytování:

Den 4 (popřípadě 4.- 5.): Hurá na Saharu

Pokud budete mít víc než 7 dní na tento roadtrip, jste ve výhodě. Jinak vás čeká dlouhý přejezd na Saharu, abyste stihli západ slunce na poušti. Opět projíždíte zpátky soutěskou, pouští a dokonce i oázou. Vysedávání v autě proto není ničím otravným, naopak. Chtěli bychom skoro jet pomaleji a stále zastavovat.

Cesta zpět skrz soutěsku Dades
Cesta zpět skrz soutěsku Dades

Jak na Saharu

Do pouště jsme jeli na velbloudech z Merzougy přes společnost Mohou Tours. V ceně 40 EUR byly 3 hodiny jízdy na velbloudovi (1,5 hodiny tam a 1,5 hodiny zpět), večeře, ubytování v kempu a snídaně. V kempu je dokonce i teplá sprcha! Věci si necháte v hotelovém pokoji, kde se druhý den můžete i vysprchovat.

Noc na poušti byla nejmagičtějším zážitkem roku 2018
Noc na poušti byla nejmagičtějším zážitkem roku 2018

Tip na ubytování:

Je jedno, se kterou společností jedete na poušť, protože vás všechny berou do těch stejných kempů. Není třeba ani volit luxusní variantu, i v základních kempech je normální postel, super večeře i sprcha. Nenechte se proto nalákat předraženými společnosti, které vám za základní kemp naúčtují 100 dolarů na osobu!

Pokud byste chtěli zůstat více dnů v Merzougy, jděte do Chez Belkecem. Pán, který místo vlastní, je snad nejmilejší Maročan, kterého jsme poznali. Navíc nám říkal, že bere lidi na poušť za 25 EUR. Jo, a má rád Čechy, protože píší prý krásné recenze na Bookingu. 

Naši velbloudi v Maroku
Naši velbloudi v Maroku

Den 5 (popřípadě 6-7): Z Merzougy k přehradě Bin el Quidane

Pokud jste zvyklí na dlouhé přejezdy a nemáte problém s 8-10hodinovým přejezdem, můžete to udělat jako my, pro ty ostatní doporučujeme si cestu rozdělit. Opět se není třeba bát, že byste se po cestě nudili. Krajina, kterou budete přejíždět, je úchvatná. Jediné, co nás mrzelo bylo, že jsme konec cesty absolvovali za tmy.

Nejdříve zamiřte směrem na Azrou přes romantickou soutěsku Gorges du Ziz, někteří volí cestu přes Todra Gorge, ale je to delší cesta a hůře sjízdná. Obě dvě trasy jsou ale nádherné a rozhodně se vyplatí je rozdělit na dva dny. V takovém případě si můžete udělat zastávku v některých ze soutěsek.

Přehrada Bin el Quidane
Přehrada Bin el Quidane

Tipy na ubytování: Hotely v Maroku

Se zastávkou v Gorges du Ziz můžete zůstat v Luna del Fuego nebo v Kasbah Hotel Camping Jurassique. K městu Bin el Quidane je to druhý den sice 6 hodin, ale takový přejezd je přece jen mnohem snesitelnější a jízda je, jak už jsme psali, dechberoucí.  

V Bin el Quidane můžeme všemi deseti doporučit nádherné romantické ubytování Dar l’eau Vive, kde můžete za teplejších dnů snídat s výhledem na přehradu.

Den 6 (popřípadě 7-8):  Vodopády Ouzuoud a večerní Marrákeš

Poslední naše zastávka před Marrákešem byly nádherné vodopády Ouzuoud. Dejte si pozor, když přijíždíte, všichni na vás budou mávat, ať zaparkujete u nich a ukazovat vám, že to dál nejde. Ignorujte je, jeďte tak daleko, jak jen můžete a raději se obraťte, když bude nejbližší parkoviště u vodopádů plné. V prosinci bylo poloprázdné.

Vodopády Ouzuoud
Vodopády Ouzuoud

Dejte si pozor

Vodopády Ouzuoud jsou populárním denním výletem z Marrákeše, je zde proto hodně lidí, kteří se snaží na turistech vydělat. Často vám budou nabízet, že vás vezmou na túru kolem vodopádů, kde se na závěr projedete pod vodopády loďkou. Pokud máte více času, klidně můžete jít. Dohodněte si ale cenu předem.

A mějte na paměti, že na vodopády můžete jít sami. Ačkoliv vám budou říkat, že vás vezmou méně turistickou trasou (zadní cestou), když jsme tam byli my, na kratší „turistické“ cestě skrz obchůdky bylo méně turistů než na té „neturistické“.

V centru Marrákeše jezdit autem nechcete

Až dojedete do Marrákeše, doporučujeme vrátit na letišti auto a jet taxíkem nebo městskou dopravou. V Marrákeši je parkování složité (a drahé) a v centru se můžete bez problému pohybovat pěšky.

Tip: Nikdy si nedávejte jídlo přímo u vodopádů, naúčtují vám 2-4x více než běžně. My jsme bohužel podlehli vidině oběda s nádherným výhledem, zaplatili velké peníze a ještě to bylo jediné jídlo v Maroku, které nám opravdu nechutnalo. Dejte si raději pouze čaj. Najíst se můžete na náměstíčku předtím, než slezete k vodopádům.

Kde se ubytovat v Marrákeši:

V Marrákeši se ubytujte v riadu, jedná se o typ tradičního marockého domu, kde uprostřed máte fontánu nebo bazén.

Hostel v Marrakeši
Hostel v Marrakeši – Riad Sijane

Den 7 (popřípadě 8-9) Marrákeš

Ve světě sociální sítí patří Marrákeš k jedním z nejpopulárnějších míst Maroka. Pokud máte málo času, určitě musíte alespoň navštívit velké náměstí – Jemaa el-Fnaa, zajděte si do Jardin Majorelle, navštivte muzeum fotografie nebo Bahia Palace. Populární jsou také místní spa nebo-li Hammas. Asi jedny z nejkrásnějších jsou Royal Mansour nebo ty v La Mamounia.

Trhy v Marrakeši
Trhy v Marrakeši

https://www.instagram.com/p/BqpYmP6BEy7/

Kolik stojí roadtrip po Maroku

Celých osm dní nás pro dvě osoby stálo 23 260 Kč.

 • Letenky z Prahy (s příručním zavazadlem do 10 kg): 4 667 Kč
 • Jídlo: 5496 Kč
 • Ubytování: 4 400 Kč
 • Pronájem auta: 2 554 Kč
 • Noc na Sahaře: 2 100 Kč
 • Benzín: 1 809 Kč
 • Vstup do CLA Studios: 215 Kč
 • Vstup do zahrad v Marrakéši: 190 Kč
 • Ostatní náklady (parkování apod.): 1829 Kč

 

Ceny v Maroku: Ukázka cen v Maroku:

 • Oběd nebo večeře pro dva s pitím: 120 – 150 MAD (320 – 400 Kč)
 • Čaj nebo káva: 7 – 15 MAD (19 – 36 Kč)
 • Voda nebo limonáda: 10 – 20 MAD (27 – 54 Kč)
 • Litr benzinu: 10,5 MAD (28 Kč)

Tipy a triky pro cestování

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAfrikaRoadtrip Maroko: Itinerář na 7-9 dní + Mapa

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu