...

15 tipů, kam na dovolenou v říjnu nejen k moři

Říjen už bývá chladnější a návštěva hor je spíš pro otužilé, přesto rádi vyrážíme do Dolomitů na začátku října, protože tam můžete vidět zlaté modříny. Říjen je skvělým měsícem na poznávací dovolenou jihu Evropy, můžete vyrazit do Andalusie nebo na prodloužený víkend do Říma či romantikcé Paříže. Kam ale na dovolenou v říjnu k moři? Tady je seznam nejlepších míst, kam na dovolenou v říjnu.

Dovolená u moře v říjnu

Chcete vyrazit ještě v říjnu k moři, kde se budete moct koupat bez toho, abyste museli být otužilí? Mezi nejlepší destinace určitě patří Mexiko, Kapverdy nebo Spojené Arabské Emiráty. Pojďme se podívat na to, kam přesně vyrazit, kde se ubytovat a přihodíme případně odkazy i na další články, kde se dozvíte mnohem více informací. ☺️

Mexiko – Yucatán


V Mexiku jsme žili pět měsíců, a pokud je jedno místo, které stojí za návštěvu, určitě je to Yucatán. Mexiko je obecně známé pro svou jedinečnou mayskou kulturu a nádhernou přírodu. Najdete tu krásné cenotes, úchvatné pláže (určitě navštivte Holbox) a pro ty, kteří se neradi jen válí u moře, doporučujeme navštívit i místní mayské ruiny, jako jsou ty v Tulumu nebo slavný Chichen Itza.

Pláž na Yucatánu v Mexiku na ostrově Holbox
Pláž na Yucatánu v Mexiku na ostrově Holbox

Říjen je ideálním obdobím pro návštěvu Yucatánu, neboť končí období dešťů, je zde tedy ideální doba na cestování i opalování u moře. Navíc je říjen patří k méně turistickým měsícům, takže tu není tolik lidí a jsou i nižší ceny ubytování.

Spojené Arabské Emiráty

Říjen je jedním z nejlepších měsíců pro návštěvu Spojených Arabských Emirátů, protože počasí je příjemnější ve srovnání s extrémními teplotami během letních měsíců, ale nemyslete si, je tu stále teplo. Teplota vzduchu v říjnu se v odpoledních hodinách pohybuje okolo 35°C, výjimečně může dosáhnout až 40°C, a teplota moře je ideální pro koupání, pohybující se mezi 24 až 28°C​.

Dubaj – dovolená u moře v říjnu
Dubaj – dovolená u moře v říjnu

Spojené Arabské Emiráty jsou známé svými luxusními resorty a hotely, které nabízejí prvotřídní služby a komfort. Některé z nejoblíbenějších resortů a hotelů na dovču u moře jsou:

Egypt v říjnu


Jaký je říjen v Egyptě? Poměrně příjemný, je to skvělý kompromis pro všechny, kteří nechtějí velké davy turistů, a zároveň stále chtějí sluníčko. Teploty se často pohybují okolo příjemných 25 až 30 stupňů Celsia, což je ideální pro prozkoumávání historických skvostů země, jako jsou pyramidy v Gíze, chrámy v Luxoru a úchvatné archeologické lokality v Asuánu, aniž by vás obtěžovalo extrémní horko letních měsíců.

Říjen je také obdobím, kdy jsou hotely mnohem levnější a můžete si tak dopřát luxus all inclusive za super cenu. Navíc, s mírnějším počasím je také ideální čas pro relaxaci na krásných egyptských plážích, jako jsou ty v Sharm El Sheikh a Hurghada, nebo pro potápění a šnorchlování v Rudém moři, kde jsou vody klidné a viditelnost je vynikající.

Kam na dovolenou v říjnu? Například do Egypta
Kam na dovolenou v říjnu? Například do Egypta

Kam na dovolenou v Egyptě? Nejlepší hotely a resorty

Velmi populární je oblast Sharm El-Sheikh, kde mezi nejlépe hodnocené hotely patří Sunrise Arabian Beach Resort a Rixos Sharm El Sheikh, kde nabízí i ultra all inclusive balíček.

Další velmi populární oblastí je Hurghada. Tato oblast spolu s Sharm El-Sheikh na Sinajském poloostrově je považována za jednu z nejlepších míst v Egyptě. Mezi nejlépe hodnocené hotely v této oblasti je například Pickalbatros Blu Spa Resort, který nabízí ultra all inclusive balíček nebo Beach Albatros Resort.

Pokud chcete trochu jinam, můžete se podívat na Soma Bay, kde najdete i světově známý Kempinski Hotel Soma Bay.

Kapverdy

Kapverdy jsou skvělou alternativou Karibiku a v říjnu jsou naprostým rájem pro všechny, kteří chtějí teplé počasí a kvalitní plážové resorty. Průměrná teplota v říjnu je okolo 27°C – 29°C, přičemž maximální teploty dosahují až 30 °C. Teplota moře je okolo 27 °C.

Mezi nejoblíbenější hotely patří Melia Llana Beach Resort & Spa, The Albatroz Hotel, Melia Tortuga Beach Resort & Spa a Sol Dunas​​. Tyto resorty a hotely mají krásný interiér, příjemné pláže, dobré jídlo a hlavně vynikající perosnál. Navíc mnoho z nich nabízí all-inclusive balíčky, pokud patříte mezi ty, kteří se nechtějí o jídlo starat.

Dovolená v říjnu u moře? co třeba Kapverdy
Dovolená v říjnu u moře? co třeba Kapverdy

Poznávací dovolená a roadtripy v říjnu

Nepatříte mezi ty, kteří se chtějí válet u moře, ale chcete vyrazit na zajímavou dovolenou, kde uvidíte nádhernou přírodu, ochutnáte něco dobrého jídla a možná se i vykoupete? Pak tu pro vás máme nabídku našich nejoblíbenějších roadtripů, na které lze vyrazit právě v říjnu, a to i když hledáte, kam na rozlučku se svobodou do zahraničí.

Maroko

Pokud chcete vyrazit na trochu dobrodružnou a cenově dostupnou poznávací dovolenu, můžeme vám doporučit Maroko. Říjen představuje jedno z nejlepších období pro návštěvu Maroka, kdy se počasí stává mnohem příjemnějším po horkém létě. Teploty se pohybují okolo mírných 20 až 28 stupňů Celsia, což umožňuje pohodlné prozkoumávání městských trhů, historických památek a nádherných přírodních scenérií.

Soutěska Dades, výhled z restaurace Timzzillite Chez Mohamed
Soutěska Dades, výhled z restaurace Timzzillite Chez Mohamed

Pro milovníky přírody představuje říjen ideální čas pro trekking v Atlasových horách nebo prozkoumávání Sahary na velbloudu. Maroko v říjnu tak nabízí perfektní kombinaci příjemného počasí, kulturního obohacení a dobrodružných aktivit v srdci Severní Afriky.

Tato země sice není na vlastní pěst vhodná pro začínající cestovatele, ale pokud jste trochu zkušenější, určitě s ničím neváhejte. 😎

Přečtěte si před cestou náš článek o bezpečnosti v Maroku, ať vás nečekají žádné problémy s místními podvodníky a můžete se mrknout na trasu roadtripu, kterou jsme jeli my.

Madeira – ostrov květin

Na Madeiru se dá jezdit celý rok. Není to ovšem destinace na koupání, ale na pěší turistiku a poznávací zájezdy. Pokud jste nebyli, tak sem rozhodně musíte. Madeira je jeden z nejkrásnějších ostrovů na světě a to jsme byli i na Havaji. 😁

Na jak dlouho vyrazit na Madeiru? Doporučujeme vyrazit na 7-8 dní, abyste viděli to nejdůležitější. Náš itinerář najdete v našem článku o Madeiře.

Pico Areiro na Madeiře
Pico Areiro na Madeiře

Tip: Přečtěte si, jak na levné letenky.

Andalusie – poznávací dovolená u moře

Pokud vás láká dovolená, kde se můžete vykoupat a zároveň prozkoumávat velkolepá města a bohatou kulturu, vyrazte do Andalusie. I v říjnu zde bývají teploty kolem 25 stupňů, a pokud nepatříte k zimomřivým, zvládnete se i koupat v moři.

alhambra granada

Španělská Andalusie patří k nejoblíbenějším destinacím na poznávací zájezd v říjnu. Costa de Sol je nádherné pobřeží plné pláží ve Španělsku a GranadaSevilla Cordoba zas k nejúchvatnějším historickým klenotům Evropy.

Dovolená v říjnu na surfování – Algarve – jižní Portugalsko

My letos na říjen a na listopad vyrážíme do Algarve (ano, letos do jižního Portugalska jedeme už podruhé 😁). Algarve je nejúžasnější místo v Evropě. V říjnu už je voda poměrně studená, ale je to ráj surfařů či každého, kdo miluje teploty kolem 20-25 stupňů, moře, útesy, keramické dílny, dobré jídlo a roztomilá městečka.

Pláž v Portugalsku Praia do Vale Centeanes
Pláž v Portugalsku Praia do Vale Centeanes

Na jih Portugalska vám stačí 7 dní (náš itinerář najdete zde), i když my tady trávíme minimálně měsíc vkuse. Určitě si půjčte auto (my používáme RentalCars), abyste se mohli po pobřeží snadno pohybovat.

Itinerář včetně tipů na nejlepší výchozí místa pro ubytování najdete tady.

Dolomity – za zlatými modříny

Říjen už je hraničním měsícem na výlet do italských Alp, protože už začíná být chladno. Přesto my rádi vyrážíme na začátku října za zlatými modříny. Letos je to poprvé, co do Dolomitů na podzim nejedeme. Příští rok to snad si to s prckem vynahradíme. ☺️ V Dolomitech už je minimum turistů a hotely jsou v této době mnohem levnější. Nedoporučujeme ale stanovat, na to už může být pěkně chladno. Pokud byste přece chtěli, mrkněte na to, jak vybrat dobrý spacák.

Dolomity v Říjnu
Dolomity v Říjnu
  • Dolomity jsou ideální pro všechny věkové skupiny, ale v říjnu už bychom nevyráželi s malými dětmi, protože jsou některé lanovky zavřené a počasí může být krásné ale chladné.
  • Doporučujeme jet do okolí Ortisei, kde můžete vyrazit na Seiser Alm a Secedu. V Ortisei se můžete ubytovat v B&B Villa Angelino nebo ve stylových apartmánech Apt Lara Siela.
  • Druhou naší oblíbenou destinací je okolí Cortiny. Pokud cestujete jako my s pejsky, zkuste cenově dostupné ubytování v B&B Hotel Passo Tre Croci Cortina, kde jsou vynikající snídaně, je to hned u treku na Lago di Sorapis a pes byl jen za nízký poplatek.
  • Další tip na ubytování: Dolomiti Sweet Lodge a  Hotel Villa Gaia.

Island – v říjnu za polární září

Na Islandu je zima celý rok, ať vyrazíte v červenci nebo v říjnu, zimní čepici a nepromokavou bundu budete potřebovat. Pokud ale chcete vidět polární záři, máte mnohem větší šanci ji vidět na Islandu v září nebo v říjnu (tady máte ideální 14denní itinerář), protože už je noc delší než v létě.

Vyrazte alespoň na 14 dní a nebudete litovat. Na Islandu se dá strávit měsíc a budete mít stále co objevovat. Měsíc by byl ale dost, i když je to jedno z nejkrásnějších míst na světě, žít by tu chtěl maximálně viking, protože to počasí je dost šílené. 😁

v Říjnu na Island - kam na dovolenou v Říjnu
Island v Říjnu

Tipy na nejlepší prodloužené víkendy v říjnu

Máte jen pár dní volna, ale už potřebujete někam vyrazit? Máme pro vás tipy na naše oblíbené prodloužené víkendy v říjnu.

Řím – prodloužený víkend v říjnu

Řím patří k mým nejoblíbenějším evropským městům, ale vyhýbám se mu v letní sezóně. Naposledy jsme byli v červnu a byli jsme ze sluníčka dost vyřízení. Doporučuji proto k návštěvě právě podzim, kdy už jsou teploty mnohem příjemnější a je tu méně turistů.

Řím - dovolená v ŘÍjnu
V červnu bylo v Římě extrémně horko, vyrazte sem raději na podzim.

Pokud nechcete stát fronty ve Vatikánu, pročtěte si tipy v našem článku. Hlavně se ubytujte v centru Říma, hledejte úbytko blízko hlavního nádraží, kde staví vlak z letiště nebo u některé ze zastávek autobusu z letiště.

Zkuste, zda bude volno v  Residenza Cavallini, která je pět minut od zastávky letištního autobusového expresu, kousek od Vatikánu i fontány di Trevi. My jsme v tomto malém hotelu byli moc spokojení, i když byl pokojík poměrně malý, byl čisté a v ceně byla snídaně v nedaleké kavárně (croissant, toast a cappuccino).

Prodloužený víkend v Budapešti

Budapešť nádherná po celý rok, my nejraději jezdíme v druhé polovině září nebo v říjnu, protože už nebývají taková vedra jako v létě (v létě to bývá brutální). Budapešť navštěvujeme každý rok, protože žádné jíné město v Evropě nemá takovou úžasnou atmosféru. Kromě nádherných památek je to město plné úžasných kaváren, bister, restaurací a vintage obchodů.

Vyhlídka z Rybářské bašty
Vyhlídka z Rybářské bašty

Ubytujte se přímo v centru, nejlevnější ubytování je hostel Flow, ve kterém jsme se ubytovávali my, když jsme šetřili každou korunu.

Ti z vás, co hledají luxusnější ubytování, doporučuji Hotel Vision, ve kterém jsme byli ubytovaní předminulý rok a má skvělé snídaně, polohu a nádherné pokoje. Krásný ale dost drahý je Aria Hotel Budapest by Library Hotel Collection. Takový zlatý střed je Eurostars Danube BudapestNovotel Budapest Danube nebo Milford Suites Budapest.

Paříž

Má vůbec smysl vás lákat do Paříže? Paříž je město zamilovaných, bohaté historie, muzeí, umění a dobrého jídla. Pokud jste ještě nebyli v Paříži, doporučujeme sice vyjet prodloužený výlet ale těm, co chtějí prolézt nejen Louvre, ale i další muzea umění, víkend stačit nebude.

Louvre v Paříži
Louvre v Paříži

Strávila jsem v Paříži několikrát celý týden a nestačilo to. A co říjen v Paříži? Říjen sice už umí být chladnější a občas i zaprší, ale v Paříži je toho tolik k vidění uvnitř, že vás to nemusí trápit. Podzim umí být ale i naprosto nádherně barevný a slunečný, takže opravdu záleží na vašem štěstí.

Přečtěte si náš článek o Paříži a udělejte si sami názor na jak dlouho vyrazíte.

Barcelona

Stejně jako v Řím, i v Barcelona je skvělou destinací na prodloužený víkend v říjnu. Teploty zde bývají kolem 23 stupňů, což je naprosto ideální na prozkoumávání památek a koutů druhého nejnavštěvovanějšího města Španělska.

Pokud vyrazíte do Barcelony, doporučujeme si přečíst náš článek o Barceloně, kde najdete tipy, jak přeskočit fronty na památky. Sice je říjen už méně turistickým měsícem, ale u těch nejnavštěvovanějších památek o tom možná budete pochybovat. 😁

Naše rodina nás neposlechla, nekoupili si, jak jsme radili lístky do Sagrada Família předem a nedostali se tam.

Barcelona je skvělá i v říjnu
Barcelona je skvělá i v říjnu

Ubytujte se určitě v centru, na většinu míst dojdete pohodlně pěšky, zkuste například levný a bohémský hostel Sant Jordi Hostels Gracia, nebo trochu dražší ale moc příjemný Hotel Granvia, který se nachází v nádherné moderně zrekonstruované budově z 19. století.

Pro hotel s pěkným výhledem doporučujeme Hotel Gaudí, i když je trochu zastaralý.

Kam na levnou dovolenou v říjnu? Zkuste wellness hotely

Chcete luxusní dovolenou, ale nechcete utrácet desítky tisíc za letenky a hotely v zahraničí? Zkuste něco jiného a vyrazte na dovolenou v Česku.

Že není v říjnu vždy nejlepší počasí? To máte pravdu, ale co třeba vyrazit do wellness hotelu? Ve wellness hotelu vám bude jedno, jaké je venku zrovna počasí a pokud vyberete nějakou pěknou lokalitu, když bude krásně, můžete si užít i podzimního počasí venku. Navíc když nepojedete do zahraničí, můžete si připlatit za opravdu luxusní hotel.

Nejčastější otázky

Kam na dovolenou v říjnu k moři?

Na dovolenou v říjnu k moři vyrazte do Dubaje, na Kapverdy nebo do Mexika.

Kam na prodloužený víkend v říjnu?

Na prodloužený víkend v říjnu vyrazte do Barcelony, Říma, Paříže nebo Budapeště.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníAfrika15 tipů, kam na dovolenou v říjnu nejen k moři

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu