...

Madeira roadtrip: 10 tipů, co vidět a navštívit + itinerář

Na portugalský ostrov Madeira jsem se plánovala vrátit téměř osm let. A ačkoliv jsem mezi těmi návštěvami procestovala doslova polovinu světa, stále se můj názor na Madeiru nezměnil, je to určitě jeden z nejkrásnějších ostrovů na naší modré planetě. V našem článku se dozvíte, kdy se na Madeiru vypravit, kde se ubytovat a jak si rozvrhnout čas na ostrově květin. Podíváme se na 10 nejkrásnějších míst, co vidět a připravili jsme pro vás i itinerář na ideální roadtrip.

Madeira roadtrip: 10 tipů, co vidět a navštívit + itinerář

Kdy se vypravit na Madeiru?

Madeira má poměrně stabilní teplotní klima, proto můžete vyrazit kdykoliv během roku, i v prosinci a v lednu mohou být teploty kolem 20 stupňů, i když průměrná denní teplota je cca 17 stupňů. 

Nejpopulárnější je nejspíš jaro, kdy jsou teploty nejpříjemnější a probíhá i květinový festival ve Funchalu. Musíte ale počítat s tím, že může i některé dny pršet

Léto je nejoblíbenějším časem na návštěvu Madeiry, pokud chcete vyrazit na pozorování velryb, ale teploty mohou být i kolem 33 °C, což může být nepříjemné pro ty, co plánují i nějaké to pochodování.

Podzim (září-listopad) bývá na Madeiře klidnější, teploty jsou stále příjemné (my jsme v září měli kolem 25 °C), ale může opět pršet. Začátek podzimu je ideální na návštěvu, pokud plánujete túry horami a podél pobřeží. 

Já jsem na Madeiře byla v červnu i v září v obou případech jsem zažila poměrně příjemné počasí, i když občas sprchlo.

Aktuální počasí na Madeiře

Madeira Počasí

Komáři Madeira


Obecně platí, že komáři jsou nejaktivnější v obdobích vyšší vlhkosti a teplot, které často korelují s letními měsíci. Vzhledem k subtropickému podnebí Madeiry je pravděpodobné, že nejvíce komárů bude na ostrově během letních měsíců.

Na Madeiře ale není velký problém s komáry, vždy to bude záviset rok od roku. Madeira má výhodu, že je obklopena vodou, je poměrně dobře chráněna před komáry díky svému strmému terénu a větrným podmínkám.

Madeira s cestovkou nebo na vlastní pěst?

Pokud vás děsí úzké a strmé silnice na Madeiře nebo neradi cestujete na vlastní pěst, vždycky najdete řadu zajímavých zájezdů na portále Invia. My osobně ale nevidíme důvod, proč si raději nepůjčit auto přes RentalCars a neprozkoumat Madeiru po vlastní ose.

Je vhodná Madeira pro cestování s malými dětmi?

Madeira není nejideálnější ostrov na cestování s malými dětmi, na ostrově je hodně útesů, hor, ale málo pěkných pláží. Stejně tak zde není příliš rezortů, kde byste se mohli vyřádit s malými dětmi. Pokud ale už máte doma malé horaly, i s těmi si můžete cestování po Madeiře užít, na odpočinek u bazénu nebo na pláži ale Madeira nejvhodnější není. 

Je lepší se ubytovat na jednom místě nebo se přesouvat?

Před druhou návštěvou Madeiry jsme velmi podrobně zkoumali, jestli máme vyrážet na výlety z Funchalu, nebo se po Madeiře přesouvat, jako jsme to udělali při návštěvě první. Madeira je poměrně malý ostrov a je proto možné si najít pěkný hotel ve Funchalu a vyrážet na výlety odsud.

Stejně jako poprvé jsme ale nakonec usoudili, že by to byla poměrně velká ztráta času a naplánovali jsme si itinerář tak, že jsme se téměř každý den přesouvali. Určitě za to stojí, a to i kvůli tomu, že pak na některých krásných místech můžete pozorovat východ i západ slunce.

Madeira roadtrip: Jaké auto si půjčit na Madeiře

V půjčovnách vás budou zrazovat od malých aut, protože na Madeiře se jezdí do poměrně prudkých kopců. My jsme měli malé auto při obou návštěvách a neměli jsme nikdy problém. Pokud ale nejste ostřílení řidiči, rezervujte si raději silnější auto a hlavně automat, rozjíždění do těch jejich extrémně prudkých kopců občas není sranda. Auto jsme rezervovali přes Rentalcars.

image 8386420 13255434

Cena benzínu na Madeiře

Stejně jako na jiných ostrovech, i na Madeiře je cena benzínu vyšší než v samotném Portugalsku. Na aktuální cenu se můžete podívat sem.

Madeira zážitky: 10 nejkrásnějších míst, která navštívit

Než se přesuneme na ideální itinerář pro vaši návštěvu Madeiry, zde je seznam toho nejlepšího na Madeiře. Pojďme se podívat na 10 tipů, co na ostrově květin vidět:

 1. Funchal: Hlavní město Madeiry je plné historických budov, malebných uliček, barevných trhů a nádherných botanických zahrad.
 2. Pico do Arieiro: Třetí nejvyšší vrchol na Madeiře nabízí dechberoucí panoramatické výhledy, které jsou obzvláště úchvatné při východu a západu slunce.
 3. Cabo Girão: Jedna z nejvyšších mořských útesů na světě, která nabízí úchvatný výhled na oceán a okolní krajinu.
 4. Porto Moniz: Známé svými přírodními bazény vytvořenými z vulkanické lávy, je to ideální místo pro koupání a užívání slunce.
 5. Santana: Toto malebné městečko je známé svými tradičními trojúhelníkovými domy, které jsou pokryté slaměnými střechami.
 6. Levady: Tyto tradiční zavlažovací kanály vytvořily systém turistických tras, které prochází některými z nejkrásnějších krajinných prvků ostrova.
 7. Fanal Forest: Tento prales, který je na seznamu UNESCO, je jedno z nejmagičtějších míst na Madeiře.
 8. São Vicente Caves & Volcanism Centre: Toto místo nabízí možnost prozkoumat jeskyně vytvořené lávovými proudy a naučit se více o vulkanické historii ostrova.
 9. Jardim Botanico: Tento botanický sad ve Funchalu je domovem nespočtu exotických rostlin a nádherných květinových aranžmá.
 10. Ponta de São Lourenço: Tento pralesnatý mys nabízí nádherné výhledy na Atlantský oceán a je ideálním místem pro pěší turistiku.

7-8 denní itinerář: Co vidět na Madeiře

Náš itinerář byl velmi pohodový, vše jsme si mohli do sytosti užít a prozkoumat. Lze toho pravděpodobně stihnout i více za sedm dní, pokud ale toužíte po pohodové poznávací dovolené, následujte naše kroky. 

Den první: Přílet do Funchalu

Ve Funchalu jsme přistáli až ve večerních hodinách, proto jsme se rozhodli ubytovat přímo ve Funchalu a už nikam nepřejíždět. Můžu vám doporučit romantický i když starší hotel Inn & Art Madeira, kde můžete večeřet s vyhlídkou na útesy při západu slunce.

V hotelu mají i vegetariánskou nabídku a k pobytu dostanete víno zdarma.  Ačkoliv jsme od tohoto retro ubytování, kde ani není klimatizace, moc nečekali, byl to úžasný start celé dovolené. Navíc opravdu za super cenu. 

Den druhý: São Vicente a Porto Moniz

Po snídani vyrazte směrem do São Vicente, nejkrásnějšího městečka Madeiry, kde si můžete po ránu v klidu prohlédnout centrum, a pak zamířit na promenádu podél oceánu. 

São Vicente je zasazeno do úzkého romantického údolí táhnoucího se od pobřeží Atlantiku do vnitrozemí, kde se rozšiřuje do zelených kopců posetých vilkami a statky, pokud dorazíte včas, nejspíš se budou ještě nad kopci pohupovat měkké polštářky mráčků. 

Malému historickému centru dominuje krásný kostelík Igreja de São Vicente ze 16. století, které je postaven v typicky koloniálním stylu.

Sao Vicente, nejkrásnější místo na Madeiře

Z promenády vyrazte směrem do Seixalu, a pokud máte rádi trochu netradiční atrakce, zastavte u Ribeira do Inferno, kde se můžete projít po původní silnici, která vedla odsud do Seixalu. 

Po cestě do Seixalu je nespočet oficiálních i neoficiálních vyhlídek, a pokud budete mít dobré počasí, nejspíš budete neustále zastavovat. V tuto chvíli už si nejspíš zvyknete, že na Madeiře máte chuť zastavovat snad každých pět minut. 

V Seixalu se zastavte na vyhlídku Miradouro do Véu da Noiva, Ponta do Poiso, pláži s černým pískem Seixal Beach, a pokud budete chtít, můžete se vykoupat v přírodním bazénu Seixal Natural Pools. 

Pokračujte do Porto Moniz a nezapomeňte se stavit na nádherné dechberoucí vyhlídce Miradouro da Ribeira da Janela, která vypadá jak z Hry o trůny. Pokud byste jakoukoliv vyhlídku nemohli absolvovat kvůli počasí či času, nebojte, ještě budete mít příležitost, až pojedete zpátky. 

Co vidět na Madeiře: Porto Moniz
Porto Moniz

V Porto Moniz budete ubytovaní, proto doporučujeme prohlídku nechat až na večer či brzké ráno, kdy bude v městečku nejméně turistů a můžete si tak užít i západ či východ slunce nad přírodními bazénky. 

Místo toho vyrazte na nejstrmější lanovku na světě Achadas do Cruz, která vede kolmo z útesu na pláž. Kupte si lístky dřív, než si to rozmyslíte, cesta vypadá děsivě. Když dorazíte dolu, zjistíte, že to není jen promenáda podél pláže, ale zahrádkářská kolonie. Marně budete hledat kudy sem lidi vozí materiál jinak než lanovkou. Vozí ho opravdu lanovkou.

Pokud budete mít ještě čas, můžete vyrazit na vyhlídku nad Porto Moniz – Miradouro da Santinha. 

 • Kde se v Porto Moniz najíst: Doporučujeme Sea Vie Restaurant, kde mají velmi dobré jídlo a i nabídku pro vegetariány a vegany. 
 • Kde se ubytovat v Porto Moniz: Doporučujeme Hotel Salgueirokterý je i se snídaní a je v blízkosti přírodních bazénků. 

Den třetí: Fanal Forest

Vstaňte včas a ještě před snídaní si projděte Porto Moniz, které bude ležet v červáncích. V Porto Moniz bývá ráno při východu slunce klid, možná budete jediní široko daleko.

Po snídani v hotelu vyrazte do Fanal Forestu. Je důležité, abyste dorazili hned ráno. Fanal Forrest je jedna z nejpopulárnějších lokací na focení. Jakmile se zalije mlhou, není magičtějšího místa na Madeiře

Ve Fanal Forrestu pravděpodobně strávíte i několik hodin. Buďte trpěliví, mlha nakonec téměř vždy přijde. Pokud ale dorazíte pozdě, můžete mít smůlu. Nejlepší na lovení mlhy je cca do jedenácti hodin a poté až později odpoledne. 

Fanal Forrest na Madeiře patří mezi top místa, která vidět

Po Fanal Forrestu zamiřte do Seixalu nebo São Vicente na oběd. 

Ubytujte se v Estalagem do Vale v São Vicente, který má i bazén a minigolf, takže můžete strávit odpoledne lenošením v hotelu, nebo vyrazte na další prozkoumávání městečka, a to na vyhlídku Miradouro do Passo či procházku Levada dos Cardais, nám se líbilo i u Capelinha de Nossa Senhora de Fátima. 

Pokud byste chtěli večeřet s vyhlídkou, zarezervujte si místo v Restaurante Lavrador São Vicente. Bez rezervace nemáte jisté, že vám dají dobré místo. Pro vegetariány tam mají jen předkrmy a polévky.

Den čtvrtý: Ponta de Sao Lourenco Walk / Vereda da Ponta de Sao Lourenco

Pokud máte rádi bizárky, vyrazte ráno do Santany, kde je už poměrně zchátralý „zábavní“ park. Po cestě je opět mnoho nádherných vyhlídek a v Santaně si můžete zajít na oběd. 

Ti z vás, co bizárky nepotřebují, se mohou vydat rovnou na kratší 3-4hodinový hike Ponta de Sao Lourenco Walk / Vereda da Ponta de Sao Lourenco. Určitě to stojí za to, i když třeba nejste úplně nadšení do chození.

Vereda da Ponta de Sao Lourenco patří mezi nejlepší treky na madeiře. Pokud milujete hikování, sem na Madeiře musíte

My jsme vyrazili z horního vzdálenějšího parkoviště, odkud je trasa trochu náročnější, za to máte lepší vyhlídky. Jde se podél útesů až do oázy, kde je kavárna Sardine House cafe & snacks. Z kavárny můžete využít loď, která vás zaveze zpátky k parkovišti. 

 • Kde se ubytovat: Portobay Serra Golf, rezervujte si večeři včas, jinak budete muset jinam.

Den pátý: Levada do Caldeirão Verde (lze prohodit s dnem šestým) 

Kdo nebyl na Madeiře na nějaké Levadě, jako by nebyl, říká se. Při každé návštěvě jsem navštívila alespoň jednu. Co to je Levada? Levada označuje zavlažovací kanály na Madeiře přivádějící vodu z oblastí bohatých na podzemní vodu do zemědělských částí, zejména na jihu ostrova, dnes jsou to většinou procházky v přírodě.

Levada k vodopádu na Madeiře
Levada do Caldeirao Verde by měla být jedna z nejkrásnějších na Madeiře

Všechny mi přijdou podobné, my jsme si vybrali takovou, která vede i skrz tunely, a to Levadu do Caldeirão Verde, která má 12 km a je zhruba na 3-4 hodiny. 

U začátku Levady je i kavárna, kde si můžete dát před zahájením vaší jednoduché túry kávu nebo něco dobrého. Nebo se kávou odměnit, jakmile se vrátíte na parkoviště.

Tato Levada je extrémně populární, navíc velmi jednoduchá, takže počítejte s tím, že na ní nebudete sami. 

Poté máte čas odpočívat v hotelu s bazénem, projet si vyhlídky, které jste třeba nestihli kvůli počasí nebo si prohlídnout další městečka. 

 • Co navštívit cestou: Miradouro do Guindaste
 • Kde se ubytovat: Můžete se opět ubytovat v Portopay Serra Golf, nebo v Machico

Den šestý: Pozorování velryb a delfínů

Pokud vyrážíte na Madeiru v době, kdy jsou kolem břehů velryby a delfíni, určitě byste neměli vynechat výlet na moře. My jsme si na to vyhradili celý den, protože jsme si koupili výlet i s pojištěním, že když nic neuvidíme, můžeme jet zadarmo znovu. 

Pozorování delfínů a velryb na Madeiře.
Pozorování delfínů a velryb na Madeiře

Odpoledne pak můžete vyrazit do centra Funchalu, kde je toho na objevování opravdu dostatek. My jsme si zarezervovali ubytování v Hotel Terrace Mar ve Funchalu, kde je i bazén a užili krásného slunečného dne povalováním a plaváním.

Den sedmý: Pico do Arieiro

Pokud chcete vědět, jak by asi vypadal ráj, musíte vyrazit na třetí nejvyšší vrcholek na Madeiře, a to hned na východ slunce. Pico do Arieiro a přechod na Pico Ruivo je podle mě nejkrásnější trek na světě. Pokud vám vyjde počasí, budou se střídat výhled na hory s pochodem zalitým měkkými mráčky.

Nemusíte jít až na Ruivo, je to poměrně náročný trek na 6-7 hodin tam a zpátky, při kterém nastoupáte 1000 metrů převýšení.

Pico Areiro na Madeiře patří mezi nejkrásnější místa
Nejkrásnější místo na Madeiře – Pico Areiro

My jsme při mé druhé návštěvě měli smůlu, celý den na Pico Areiro pršelo, a tak se chystáme na Madeiru znovu.

 • Kde se ubytovat: Opět doporučujeme Hotel Terrrace Mar, kde se nám velmi líbilo. Objednejte si ho bez snídaně, pokud plánujete vyjet na Pico do Ariero na východ slunce. 

Den osmý: Funchal

Záleží, kdy odlétáte, my jsme měli až odpolední odlet, a tak jsme dopoledne strávili ve Funchalu. Vyjeli jsme si lanovou dráhou do botanické zahrady, kde jsme se procházeli. 

Funchal na Madeiře patří za návštěvu. Je zde spousta míst, co vidět
Na Madeiře si ve Funchalu můžete vychutnat jízdu na saních ve všech ročních obdobích.

Prošli jsme si také farmářské trhy v centru Funchalu a poodívali se na pevnost Forte de Sao Tiago. Častá otázka cestovatelů je, zda Funchal stojí za návštěvu. 

Je to příjemné městečko, které se táhne nahoru do svahu a přinejmenším jízda lanovou dráhou za to stojí. Pokud bych ale měla málo dnů, Funchal bych si nechala spíše jako záložní plán, pokud by bylo špatné počasí v horách. 

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst na Madeiře přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Rybaření Madeira – vše, co byste měli vědět

Na ostrově Madeira vás čeká rybářský zážitek snů. My tedy nerybaříme, ale co jsme se dozvěděli od Jaromíra Knorra, muškaření na Madeiře představuje jedinečnou příležitost pro každého milovníka rybolovu.

Zdá se, že jednou z výzev při rybaření na Madeiře je přizpůsobit se specifickým podmínkám ostrova. Při pokusech o muškaření na moři může být obtížné pronajmout si člun, protože místní majitelé lodí jsou zaměřeni spíše na „Big Game Fishing“ nebo sledování velryb a delfínů.

Rybaření v moři může být také náročné, pokud jde o techniku. Bývají tu větší vlny a jsou tu silnější mořské proudy, proto je zásadní volba správných návnad a techniky.

Muškaření ve vnitrozemí, zejména na potocích a přírodních nádržích, představuje jiný druh zážitku. Na Madeiře je lov pstruhů méně běžný, což znamená, že povolenky jsou obecně levné. Můžete zde ulovit ryby různých velikostí, včetně kusů až do 40 cm.

FAQ – Nejčastější otázky a odpovědi

Je problém na Madeiře s komáry?

Madeira je známa pro své subtropické podnebí a hojnost rostlinstva, což může přilákat hmyz včetně komárů. Nicméně, nejsou obecně považováni za velký problém, a to zejména v porovnání s mnoha jinými cestovními destinacemi. Přesto je vždy dobré se chránit repelenty, zejména v období deště.

Jaká je počasí na Madeiře v létě?

Madeira v létě má podobné teploty jako po zbytku roku. Průměrné teploty se pohybují od 20 do 25 stupňů Celsia, což je ideální pro prozkoumávání ostrova. Moře je také dostatečně teplé na koupání. Je to také období s nejnižší pravděpodobností deště.

Stačí Madeira na týden?

Ano, za týden zvládnete navštívit to nejlepší z madeiry

Jaké jsou nejlepší zážitky na Madeiře?

Ačkoliv zde můžete plavat s delfíny a vyjet na oceán, to nejkrásnější je místní příroda. Krásné hory, květiny a dechberoucí pobřeží.

Jaké jsou možnosti rybaření na Madeiře?

Madeira je rájem pro milovníky rybaření. Můžete se zúčastnit hlubokomořského rybaření a pokusit se chytit tuňáky, mečouny nebo marliny. Dále je možné provozovat pobřežní rybaření, kde můžete nachytat například barrakudy nebo štikozubce. Pro ty, kdo preferují sladkovodní rybaření, je možné využít mnoha řek a potoků na ostrově.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaMadeira roadtrip: 10 tipů, co vidět a navštívit + itinerář

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu