...

44 tipů, co vidět v New Yorku: Nejlepší atrakce, místa i muzea

V New Yorku jsem byla hned několikrát a mám ho prochozený křížem krážem, viděla jsem, jak se mění v průběhu let, byla jsem ubytovaná na Manhattanu, v Brooklynu i na Long Islandu. Cestovala jsem po New Yorku metrem i v kabrioletu. 😁

A dneska jsme se rozhodli, že vám konečně sepíšeme, co vidět v New Yorku. Zjistíte, co musíte navštívit, ochutnat i kde se ubytovat, jak ušetřit čas i peníze a na co si dát pozor. Takže čtěte dál.

Co vidět v New Yorku?

Obsah článku

Kdy vyrazit do New Yorku?

Záleží, co preferujete, pokud chcete příjemné teploty, tak bych vyrazila kdykoliv od září listopadu nebo od dubna do června a vyhnula bych se létu, kdy je v New Yorku horko a také nejvíce turistů.

Zima umí být ale neskutečně magická v New Yorku, obzvláště v adventním čase nebo v lednu či únoru, kdy v New Yorku můžete zažít i sníh. Každé období má zkratka něco do sebe. 😁 Já jsem si zažila vlastně všechna období a vždy jsme si to užili.

New York je fajn v tom, že když je venku nesnesitelně (vedro, prší nebo strašná zima), máte na výběr z tolika aktivit uvnitř, že vám to je jedno.

Kde se ubytovat v New Yorku?

Dříve jsem říkala Brooklyn nebo Manhattan, dnes už jsem jen pro Manhattan, protože jsme měli nepříjemné zážitky z Brooklynu. Takové, že je ani nechci vyprávět. 🤯

Když se ubytujete přímo na Manhattanu, tak je to bezpečnější a hlavně to máte zkrátka všude blíž. New York je velký a moc se nevyplatí bydlet mimo centrum, protože ztratíte spoustu času ale i peněz za přesuny.

Přímo na Wall Street najdete skvěle hodnocený hotel Artezen Hotel, bývá ale často plný, protože na New York je vzhledem k lokalitě za super cenu.

U SoHo a Chinatown najdete další moc fajn hotel – Best Western Plus Soho Hotel, který má nádherné pokoje a patří k těm levnějším na Manhattanu.

Kde se ubytovat v New Yorku: Best Western Plus Soho Hotel
Kde se ubytovat v New Yorku: Best Western Plus Soho Hotel

Jak ušetřit v New Yorku

My jsme při návštěvě s Lukášem, který byl v New Yorku tehdy poprvé, využili tzv. New York CityPASS, díky kterému ušetříte na vstupném cca 34 %, máte v rámci něho vstup na:

 • Empire State Building
 • American Museum of Natural History

A pak si můžete vybrat 3 z těchto atrakcí

 • Top of the Rock® Observation Deck
 • Ferry Access to Statue of Liberty and Ellis Island
 • 9/11 Memorial and Museum
 • Circle Line Sightseeing Cruises
 • Intrepid Sea, Air, and Space Museum
 • Guggenheim Museum

Kde koupit? Jednoduše na GetYourGuide, níže vám dám okno s odkazem.

Nejzajímavější památky a budovy v New Yorku

Pokud přemýšlíte, co vidět a co navštívit v New Yorku, určitě byste neměli vynechat některé z níže uvedených budov a vyhlídek, které patří k největším ikonám města.

Socha Svobody

Kdo by neslyšel o Soše Svobody? Když přemýšlíte, co vidět v New Yorku, nejspíš vám hned naběhne v hlavě, že musíte na Sochu Svobody!

Socha Svobody je asi největším symbolem New Yorku a pravděpodobně bude tím, co si každý z nás vybaví jako první. Než vám dáme praktické tipy, něco málo k historii, kterou byste měli znát.

Co vidět v New Yorku: Socha Svobody
Co vidět v New Yorku: Socha Svobody

Soše Svobody se také neoficiálně říká Lady Liberty a je to celosvětová ikona svobody a demokracie. Spojené státy je dostaly od Francie v roce 1886 a v New Yorku ji najdete na Liberty Islandu v New York Harboru. Vítá tak každého, kdo by přijel do New Yorku po moři.

Socha Svobody byla navržená Frédéricem Augustem Bartholdim a a její kovovou kostru zkonstruoval Gustav Eiffel a má představovat římskou bohyni svobody, Libertas, která drží symbolickou pochodeň a desku s datem americké Deklarace nezávislosti.

Jak se dostat k Soše Svobody : Abyste se dostali k Soše Svobody, musíte jet lodí! Využijte trajekt, který odplouvá z Battery Parku na Manhattanu nebo z Liberty State Parku v New Jersey. Vstupenky na Sochu Svobody si koupíte opět přes GetYourGuide. Výlet k Soše Svobody se spojuje s návštěvou Ellis Islandu (níže).

Ellis Island

Výlet na Sochu Svobody se většinou spojuje i s návštěvou Ellis Islandu. Tento malý ostrov sloužil jako hlavní imigrační stanice pro Spojené státy od roku 1892 do roku 1954. Během těchto let přes ostrov prošlo přibližně 12 milionů přistěhovalců, což z něj činí klíčový bod v historii americké imigrace.

Imigrační centrum na Ellis Island bylo místem, kde přistěhovalci podstupovali zdravotní a právní kontroly předtím, než jim bylo umožněno vstoupit do Spojených států. Pro mnoho lidí, Ellis Island symbolizuje jejich první kroky k novému životu a snům v Americe.

V roce 1990 bylo imigrační centrum na Ellis Islandu přeměněno na muzeum, které nyní představuje část Národního památníku Sochy Svobody.

Empire State Building

Empire State Building je ikona New York City, která byla postavena mezi lety 1930 a 1931, tento 102-patrový mrakodrap ve stylu Art Deco pyšní výškou 443,2 metrů, včetně své antény. Z Empire State Building je jeden z nejlepších výhledů na New York a v době Valentýna je to oblíbené místo pro žádosti o ruku. 😁

Co navštívit v New Yorku: Empire State Building
Co navštívit v New Yorku: Empire State Building

Tip: Kupte si vstupenku předem, fronty bývají nesnesitelné. Doporučujeme využít portál GetYourGuide.

Vstup do budovy zahrnuje bezpečnostní kontrolu podobnou té na letišti. Uvnitř je interaktivní výstava ve druhém patře, kde se dozvíte více o historii budovy.

Empire State Building je také plně přístupná pro vozíčkáře, s výtahy a rampami pro snadný přístup

Chrysler Building

Chrysler Building, jeden z nejikoničtějších mrakodrapů New Yorku, stojí jako majestátní připomínka umění dekorativního stylu art deco. Dokončený v roce 1930, byl krátce nejvyšší budovou na světě, než ho překonal Empire State Building.

Co vidět v New Yorku: Empire State Building
Co vidět v New Yorku: Empire State Building

Jeho nápadný vrchol, vyrobený z nerezové oceli a zdobený ornamety, je inspirován automobilovým designem své doby, což odkazuje na automobilový magnát Waltera P. Chryslera, jehož jméno budova nese.

 • Datum dokončení: 1930
 • Výška: 319 metrů
 • Zajímavost: Lze navštívit pouze lobby budovy. Zbytek je přístupný jen nájemníkům.

Katedrála sv. Patrika

Katedrála svatého Patrika, známá také jako St. Patrick’s Cathedral, je ikonický katolický kostel, který se nachází na Páté avenue v srdci New Yorku, naproti Rockefellerovu centru. Tato neogotická katedrála, dokončená v roce 1878, je jednou z nejvýznamnějších náboženských staveb ve Spojených státech a je sídlem arcibiskupa římskokatolické arcidiecéze v New Yorku.

Co vidět v New Yorku: St. Patrick's Cathedra
Památky: St. Patrick’s Cathedra

The Vessel

Tato struktura se skládá z vzájemně propojených schodišť, které tvoří unikátní věž, která připomíná obrácený včelí úl.

Tento nápadný objekt byl navržen britským designérem Thomasem Heatherwickem a otevřen veřejnosti v březnu 2019. Vessel se rychle stal jednou z nejnovějších ikon města a populárním turistickým cílem.

Co vidět v New Yorku: St. Vessel
Co vidět v New Yorku: Vessel
 • Datum otevření: 2019
 • Struktura: 16 pater, 154 schodišť
 • Zajímavost: Z vrcholu máte krásný výhled na Západní Manhattan a řeku Hudson.

Nejtenčí mrakodrap světa – 111 West 57th Street – Steinway Tower

111 West 57th Street, známý také jako Stenway Tower, je 84-patrový rezidenční mrakodrap, dokončený v roce 2021, má výšku 1,428 stop (435 metrů) a byl navržen architekty ze společnosti SHoP Architects.

Výjimečný je také jeho poměr šířky k výšce, který činí asi 1:24, díky čemuž je nejtenčím mrakodrapem na světě.

Co vidět v New Yorku: Steinway Tower
Co vidět v New Yorku: Steinway Tower

V mrakodrapu je 60 luxusních bytů: 14 v Steinway Hall a 46 v samotné věži. Údajně v něm mají byt miliardáři Ken Griffin, Michael Dell či Liu Yiqian. Nejdražší byty vyšly na 1,2 miliardy korunFasáda věže je ze skla s terakotovými pilíři. Původní Steinway Hall, 16-patrová budova u základny, sloužila jako obchod a koncertní sál společnosti Steinway & Sons.

Hotel Plaza

V New Yorku není slavnějšího hotelu než je Hotel Plaza. Najdete ho na rohu Fifth Avenue a Central Park South v New Yorku, přímo naproti Central Parku.

Od svého otevření v roce 1907 se v něm ubytovávali nejvýznamnější osobnosti světa. Jeden ze slavných hostů byl například spisovatel F. Scott Fitzgerald či Marilyn Monroe.

Co vidět v New Yorku: Hotel Plaza
Co vidět v New Yorku: Hotel Plaza

V tomto hotelu se natáčely i některé známé scény ze Sám doma 2 a objevil se i ve filmu Velký Gatsby.

Hotel Plaza je architektonickým pokladem s nádhernými fasádami a interiéry, které odrážejí luxus a eleganci hotelu. Je postaven v chateauesque stylu, což je odnož francouzské renesanční architektury, s výraznými střechami, ozdobnými štíty a balkony.

Flatiron Building – Fuller Building

Další zajímavou budovou New Yorku je Flatiron Building, známá také jako Fuller Building. Tento architektonický skvost, navržený architektem Danielem Burnhamem, je dobře zapamatovatelný pro svůj trojúhelníkový tvar, který připomíná žehličku – odtud jeho název „Flatiron“ (žehlička).

Co vidět v New Yorku: Flatiron Building
Co vidět v New Yorku: Flatiron Building

Flatiron Building byla jedním z prvních mrakodrapů v New Yorku, které využívaly skeletovou ocelovou konstrukci, což umožnilo vyšší a štíhlejší design než u tradičních kamenných nebo cihlových budov.

Budova byla v roce 1989 zařazena do Národního registru historických míst a je také oficiální newyorskou památkou.

Parky a místa, která navštívit v New Yorku

Nyní se podíváme, co vidět v New Yorku mimo hlavní budovy a památky. Podíváme se, která místa a parky stojí za to navštívit.

Central Park

Který park navštívit v New Yorku? Návštěva New Yorku by nebyla úplná bez Central Parku. Central Park je jedním z nejslavnějších parků světa.

Central Park má rozlohu 341 hektarů a nachází se přímo v centru Manhattanu. Park byl navržen Frederickem Law Olmstedem a Calvertem Vauxem a otevřen v roce 1858. Central Park je klasickým příkladem anglického krajinářského stylu.

Co vidět v New Yorku: Central Park
Co vidět v New Yorku: Central Park

V parku se rozhodně nudit nebudete, kromě toho, že tam najdete víc jak 25 000 stromů a je domovem různých druhů ptáků, ryb a dalších malých živočichů, tak se tu konají koncerty, divadelní představení i filmové projekce.

V parku najdete také řadu atrakcí, jako je Bethesda Terrace, Bow Bridge, The Mall a Literary Walk, Central Park Zoo, Strawberry Fields (památník Johna Lennona), je tu hřiště i kluziště, které jste možná viděli v některých filmech.

Rockefeller Center a nejlepší vyhlídka na město Top of the Rock

Tento obrovský komplex 19 komerčních budov je mistrovským příkladem architektury Art Deco. Jeho nejznámější atrakcí je vyhlídka zvaná Top of the Rock.

Z Top of the Rock vidíte na Empire State Building i Central Park a podle mě je tam mnohem lepší výhled než právě z Empire State Building. Vstupenky si opět kupte předem přes GetYourGuide, ať nemusíte stát frontu.

Výhled z Top of the Rock
Výhled z Top of the Rock

V zimních měsících se Rockefeller Center proměňuje v pohádkové místo s obrovským vánočním stromem a kluzištěm.

V komplexu Rockefeller Centra najdete i známá studia, včetně těch, kde se natáčí Saturday Night Live a The Tonight Show.

Times Square

Times Square je známá také jako „Křižovatka světa“ a je to asi nejrušnější místo v New Yorku, které navštíví ročně přes 50 milionů lidí. Když jsem zde byla poprvé, byla jsem tímto místem úplně unešená. Je známé svými jasně osvětlenými billboardech a neónovými reklamami, které svítí 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

Obchody, které byste měly v na Time Square navštívit:

 • Hershey’s Chocolate World: Můžete si v obchodě vytvořit si vlastní Reese’s cup nebo nakoupit zajímavé suvenýry či dárky pro blízké.
 • Grand Slam New York: Asi nejoblíbenější obchody se suvenýry tematikou New Yorku. Najdete zde vše od sněhových koulí po hrací karty, stejně jako sportovní oblečení a suvenýry týkající se týmů Yankees, Mets a Giants​​.
 • M&M’s World: Náš nejoblíbenější obchod na Time Square. Třípatrový obchod na Broadway a 48th Street, kousek od Hershey’s Chocolate World, je rájem pro milovníky M&M’s. Můžete si tady vytvořit i vlastní M&M’s s vlastním obrázkem nebo textem a ochutnat speciální příchutě, které nejsou běžně dostupné​​.
 • Midtown Comics: Tento obchod je rájem pro fanoušky komiksů a najdete tu tři patra plné komiksových knih, suvenýrů a oblečení. Je tu zkrátka vše; od anime postaviček až po sběratelské komiksy Marvel a DC.

Brooklynský most

Další populární zastávkou v New Yorku je Brooklynský most, který byl otevřen v roce 1883 a patří mezi nejstarší visuté mosty ve Spojených státech. Jeho konstrukce, kterou navrhl John A. Roebling, byla v době dokončení technologickým zázrakem, protože kombinovala ocelové kabely s gotickými kamennými pilíři, čímž vytvořila nejen funkční, ale i esteticky působivou strukturu.

Most spojuje Manhattan a Brooklyn přes řeku East River a má délku přibližně 1,8 kilometru. Při jeho výstavbě došlo k tragédii, když John A. Roebling zemřel po zranění, a jeho syn Washington Roebling, který převzal vedení projektu, utrpěl také vážné zranění, kvůli kterému byl nucen řídit práce z vlastního bytu s výhledem na stavbu.

Součástí mostu je i promenáda pro pěší a cyklisty, takže se po něm můžete i projít.

Time Square
Time Square

Grand Central Station / Grand Central Terminal

Pokud máte rádi film s Milou Kunis Friends with Benefits, možná se budete chtít podívat na Grand Central Terminál.

Grand Central Terminal, často nesprávně nazývaný Grand Central Station, je ikonickou železniční stanicí a kulturním památníkem, nacházející se v srdci Manhattanu v New Yorku na adrese 42nd Street a Park Avenue. Tento významný dopravní uzel byl otevřen v roce 1913 a je jednou z největších a nejznámějších stanic na světě.

Grand Central Station
Grand Central Station

Najdete tu taky řadu obchodů, restaurací a tržišť. Jednou z jeho nejvýznamnějších atrakcí je tržnice Grand Central Market, kde návštěvníci mohou nakupovat čerstvé a gurmánské potraviny.

Ground Zero – památník útoků z 11.9. 2001

Ground Zero je tragickým symbolem útoků z 11. září 2001 a místem, kde dříve stály ikonické Dvojčata Světového obchodního centra. Dnes tu najdete památník a muzeum, které vzdávají poctu tisícům obětí útoků. Muzeum bylo otevřeno 21. května 2014. Na vstupenky může být fronta, proto jsme i v tomto případě nakupovali lístky online přes GetYourGuide.

One World Trade Center – šestá nejvyšší budova světa

One World Trade Center, známé také jako Freedom Tower, je mrakodrap v New Yorku, který byl oficiálně otevřen v roce 2014. Tato budova stojí na místě původního Světového obchodního centra (World Trade Center), které bylo zničeno teroristickými útoky 11. září 2001.

S výškou 541 metrů (1 776 stop), symbolicky odkazující na rok 1776, kdy byla vyhlášena nezávislost Spojených států, je One World Trade Center nejvyšší budovou v západní polokouli a šestou nejvyšší budovou na světě.

Navržena byla architektem Davidem Childsem ze společnosti Skidmore, Owings & Merrill. Jeho design kombinuje moderní architektonické prvky s odolností a bezpečnostními standardy, které jsou mezi nejpřísnějšími na světě. Budova má unikátní osmeroúhelníkový tvar, který se směrem nahoru zužuje a končí masivní, asymetricky umístěnou anténou.

V budově se nachází i vyhlídková plošina One World Observatory, která nabízí dechberoucí výhledy na město New York. Tato vyhlídková plošina, umístěná ve výšce 381 metrů, umožňuje návštěvníkům pohled na Manhattan, Brooklyn, New Jersey a další oblasti. Opět doporučujeme využít GetYourGuide a vstupenku si koupit předem, fronty bývají šílené.

Wall Street

Po 5th Avenue je Wall Street asi nejslavnější ulice New Yorku a je spojována hlavně s finančním světem.

Wall Street
Wall Street

Najdete ji v dolním Manhattanu a je domovem New Yorkské burzy (NYSE) a mnoha dalších významných bankovních institucí. Wall Street byla pojmenována podle dřevěného a kamenného valu, který zde vybudovali Nizozemci za účelem ochrany své kolonie.

Pokud vás zajímá více o Wall Street, tak si můžete přes GetYourGuide rezervovat Wall Street Insider Tour. Samozřejmě jen pro ty, kteří mluví anglicky.

Charging Bull

Socha Charging Bull, známá také jako Býčí socha na Wall Street, je bronzová skulptura, která symbolizuje optimistický a prosperující finanční trh.

Byla sem neoficiálně instalována v roce 1989 umělcem Arturo Di Modica, který ji umístil před NYSE jako dar městu New York. Socha váží přes 3,200 kg a měří téměř 3,4 metru na výšku.

Charging Bull
Charging Bull

SoHo

SoHo, což je zkratka pro „South of Houston Street“ (na jih od Houston Street), je jednou z nejdražších čtvrtí v New Yorku. Tato oblast, rozkládající se na Manhattanu, je známá svými impozantními litinovými budovami, které pocházejí z období koncem 19. a začátkem 20. století, a které jsou považovány za jeden z nejlepších příkladů litinové architektury na světě.

V 1960. a 1970. letech byla oblast SoHo známá jako centrum umělecké scény, kde mnoho prázdných a opuštěných průmyslových budov bylo přeměněno na ateliéry a životní prostory pro umělce.

Kam v New Yorku? Co třeba do SoHo
Kam v New Yorku? Co třeba do SoHo

Dnes je SoHo známé jako jedna z hlavních nákupních destinací v New Yorku, s mnoha high-end butiky a mezinárodními módními značkami.

V SoHo, jedné z nejznámějších uměleckých čtvrtí New Yorku, se nachází řada významných galerií. Mezi ně patří: Jeffrey Deitch Gallery, Eden Gallery, Chase Contemporary a June Kelly Gallery.

Najdete tam taky muzeum zmrzliny Museum of Ice Cream.

Greenwich Village

Greenwich Village, často jen nazývané „the Village“, je jednou z nejbohémskějších čtvrtí New Yorku.

Tato čtvrť byla v 60. a 70. letech 20. století epicentrem hnutí za občanská práva, feministického hnutí a LGBT hnutí, a také byla domovem mnoha významných umělců, spisovatelů a hudebníků, včetně Boba Dylana, Andyho Warhola a Jacksona Pollocka.

Kam v New Yorku? Greenwich Village
Greenwich Village

Greenwich Village je také domovem Newyorské univerzity, jedné z největších soukromých univerzit v USA.

Little Italy

Historicky byla tato oblast domovem velké italské komunity, která sem přišla vlnami imigrace v pozdním 19. a na počátku 20. století. Dnes je Little Italy symbolickým připomenutím této historie, i když mnoho Italů se odstěhovalo do jiných částí města a země.

Charakteristická je pro Little Italy Mulberry Street, hlavní tepna čtvrti, která je lemována italskými restauracemi, pekárnami a obchody, nabízejícími tradiční italské jídlo a výrobky.

Co navštívit v New Yorku? Čtvrť Little Italy
Co navštívit v New Yorku? Čtvrť Little Italy

Tato ulice se každý rok na konci září proměňuje v živý festival San Gennaro, největší italský festival v New Yorku, který oslavuje italskou kulturu a dědictví s mnoha stánky s jídlem, hrami, hudbou a tradičními procesími.

Navzdory změnám v demografii a expanzi sousední čínské čtvrti (Chinatown) si Little Italy zachovává svůj jedinečný charakter.

Chinatown – čínská čtvrť

Pokud chcete utéct trochu do jiného světa, navštivte místní čínskou čtvrť. Chinatown v New Yorku je jednou z největších a nejstarších čínských čtvrtí v Severní Americe a chvilku možná nebudete věřit, že jste stále v New Yorku.

Tato čtvrť vznikla v polovině 19. století s příchodem prvních čínských imigrantů a postupně se rozrostla a stala se domovem pro rozsáhlou čínskou komunitu.

Ulice jsou plné tradičních čínských obchodů, restaurací, trhů a pekáren, které nabízejí širokou škálu autentických čínských jídel a produktů. Tato čtvrť je také známá svými barevnými festivaly a oslavami, jako je Čínský nový rok, který přitahuje tisíce návštěvníků.

Co navštívit v New Yorku? Chinatown
Co navštívit v New Yorku? Chinatown

Kromě gastronomických a kulturních atrakcí se v Chinatown nachází také několik historických a kulturních památek, včetně Chrámů Mahayana a Man Mo, které jsou důležitými centry čínského náboženského a kulturního života.

Roosevelt Island

Roosevelt Island je úzký ostrov v East Riveru v New Yorku, rozkládající se mezi Manhattanem a Queens. Své jméno dostal v roce 1973 na počest amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta, předtím byl známý jako Welfare Island a dokonce i jako Blackwell’s Island.

Ostrov má bohatou a různorodou historii. V 19. století sloužil jako místo pro nemocnice, azyl pro mentálně nemocné a věznice. Dnes je Roosevelt Island moderní rezidenční komunitou s výjimečnými parky a promenádami, odkud jsou nádherné výhledy na Manhattan a East River.

Roosevelt Island
Roosevelt Island

Jednou z nejvýraznějších památek na ostrově je Roosevelt Island Tramway, jedna z prvních leteckých lanovek v Severní Americe, která byla otevřena v roce 1976 a spojuje ostrov s Manhattanem.

Významným místem na Roosevelt Island je také Four Freedoms Park, památník navržený slavným architektem Louisem Kahnem na počest prezidenta Roosevelta a jeho projevu o čtyřech svobodách.

Roosevelt Island také hostí kampus technologické univerzity Cornell Tech, která je zaměřena na inovace a výzkum a je považován za jeden z nejmodernějších univerzitních areálů v zemi.

Battery Park

Battery Park je 25 akrový veřejný park na jižním cípu Manhattanu, pojmenovaný podle dělostřeleckých baterií, které byly umístěny k obraně města v raných letech americké historie. Park je oázou zeleně s výhledem na Sochu Svobody, Ellis Island a přístav.

Najdete tu některé slavné památníky, jako je The Sphere, která představuje mírový symbol a původně stál mezi Twin Towers ve World Trade Center, než byl poškozen v útocích z 11. září a následně přemístěn sem.

Battery Park
Battery Park

Je tu také East Coast Memorial, který vzdává poctu americkým vojákům, kteří zemřeli v západním Atlantiku během druhé světové války, a Castle Clinton, pevnost z doby války z 1812, která později sloužila jako imigrační stanice předtím, než byl otevřen Ellis Island.

High Line Park

Chcete vědět, kam chodí rádi místní? Do High Line Parku. Tento inovativní veřejný park v New Yorku byl vytvořen na opuštěné nadzemní železniční trati na Manhattanu. Park byl otevřen v roce 2009 a od té doby se stal jedním z nejpopulárnějších a nejvíce oslavovaných veřejných prostorů ve městě.

High Line Park
High Line Park

A proč je tak populární? Kromě svého netradičního umístění a krásné zeleně tu bývají často dočasné umělecké instalace a výstavy a pořádají se tady často kulturní a společenské akce, které přitahují New Yorčany.

Muzea: Která navštívit v New Yorku?

Některá muzea v New Yorku za to stojí, i když třeba nejste největšími milovníky umění a historie. Pojďme se podívat na nejslavnější z nich.

Metropolitní muzeum umění

Metropolitní muzeum umění, často označované jako Met, představuje jednu z nejslavnějších kulturních institucí nacházejících se na Páté avenue v Manhattanu, s výhledem na Central Park.

Sbírky Metropolitního muzea zahrnují více než dva miliony uměleckých děl, které zastupují tisíce let světové kultury, od pravěkých artefaktů až po moderní umění. Expozice jsou rozděleny do různých oddělení, včetně amerického umění, starověkého umění Blízkého východu, zbraní a brnění, kostýmů, dekorativního umění, egyptského umění, evropských malířů, fotografie, středověkého umění, hudebních nástrojů, moderního a současného umění, a mnoha dalších.

Metropolitní muzeum New York
Metropolitní muzeum New York

Kromě svých rozsáhlých sbírek je Met známý také svými výstavami, vzdělávacími programy a speciálními událostmi, jako je například Met Gala, jedna z nejprestižnějších událostí ve světě módy. Muzeum také provozuje další dvě místa: Met Cloisters, které se nachází v severní části Manhattanu a specializuje se na umění a architekturu středověké Evropy, a Met Breuer, které se zaměřuje na moderní a současné umění.

 • Egyptské umění: Mumie, sarkofágy, a artefakty starověku.
 • Asijské umění: Díla z Indie, Číny, Japonska a dalších asijských zemí.
 • Řecký a římský starověk: Antická sochařská a užité umění.
 • Islámské umění: Koberce, miniatury, kaligrafie.
 • Evropské malířství: Obrazy od mistrů jako jsou Vincent van Gogh, Rembrandt, Vermeer, Cézanne, a Titian.
 • Americké křídlo: Dekorativní umění a design z období koloniální Ameriky až po současnost.

Vstupenky si opět můžete koupit na GetYourGuide, pokud jako my nechcete riskovat fronty.

Muzeum Intrepid

Muzeum Intrepid, oficiálně známé jako Intrepid Sea, Air & Space Museum, je unikátní kulturní instituce v New Yorku. Nachází se v Manhattanu, tento muzeum je domovem historické letadlové lodi USS Intrepid, která sloužila ve druhé světové válce a nyní slouží jako plující muzeum.

Intrepid Sea, Air & Space Museum
Intrepid Sea, Air & Space Museum

Expozice a Atrakce:

 • Letadla a helikoptéry: Řada dobře zachovaných vojenských letadel a helikoptér je vystavena na palubě lodě.
 • Raketoplán Enterprise: Autentický raketoplán NASA, kus americké kosmické historie.
 • Ponorka Growler: Jediná americká dieselová špionážní ponorka přístupná veřejnosti.

Guggenheimovo muzeum

Guggenheimovo muzeum v New Yorku, oficiálně patří k nejvýznamnějším a nejuznávanějším muzeí moderního umění na světě. Muzeum najdete na Upper East Side Manhattanu, na slavné Museum Mile na Fifth Avenue.

Muzeum bylo založeno v roce 1939 Solomonem R. Guggenheimem a původně se jmenovalo Museum of Non-Objective Painting. Jeho současná budova, navržená slavným architektem Frankem Lloydem Wrightem, byla otevřena v roce 1959, krátce po Wrightově smrti.

Guggenheimova sbírka zahrnuje umělecká díla od pozdního 19. století po současnost a zahrnuje díla mnoha předních umělců, včetně Pabla Picassa, Vincenta van Gogha, Wassilyho Kandinského, a mnoha dalších.

Tip: Kupte si vstupenku online, například přes GetYourGuide, jinak budete stát fronty na lístky.

Americké přírodovědné muzeum – American Museum of Natural History

Americké přírodovědné muzeum je jedním z nejvýznamnějších muzeí přírodní historie na světě a také nejnavštěvovanější – navštíví ho přes 5 milionů lidí ročně (vstupenky si kupte online přes GetYourGuide).

Americké přírodovědné muzeum – American Museum of Natural History
Americké přírodovědné muzeum – American Museum of Natural History

Bylo založeno v roce 1869 a od té doby se rozrostlo do komplexu 28 propojených budov, které hostí 45 stálých expozicních sálů, planetárium a rozsáhlou knihovnu.

Hlavní atrakce:

 • Sály dinosaurů s kosterními pozůstatky
 • Hallen of Biodiversity oslavující rozmanitost života
 • Rose Center for Earth and Space, zaměřený na astronomii a planetologie

New York Public Library

New York Public Library (Knihovna New Yorku) je ikonická knihovní a kulturní instituce nacházející se v Manhattanu. Tato knihovna patří mezi největší veřejné knihovny ve Spojených státech a je známá nejen svými rozsáhlými sbírkami, ale i jako významná památka a centrum městské kultury.

Založena byla v roce 1895 a v současné době zahrnuje hlavní budovu, známou jako Stephen A. Schwarzman Building, která se nachází na Fifth Avenue a 42nd Street, a více než 90 poboček rozšířených po Bronxu, Manhattanu a Staten Islandu.

New York Public Library
New York Public Library

Hlavní budova NYPL, architektonický skvost, otevřená v roce 1911, je známá svým majestátním schodištěm, lemovaným dvěma slavnými kamennými lvy, a oslňujícím interiérem, který zahrnuje úchvatnou hlavní čítárnu Astor Hall. Tato místnost, dlouhá více než 90 metrů, je jednou z největších čítáren na světě a je známá svými vysokými stropy a monumentálními okny.

Knihovna nabízí rozsáhlé sbírky, které zahrnují více než 53 milionů položek, od knih, rukopisů, map a vzácných tisků až po fotografie a digitální sbírky. NYPL je také domovem některých nejvýznamnějších literárních a historických pokladů, včetně originálního výtisku Deklarace nezávislosti, Guttenbergovy bible a rozsáhlé sbírky Shakespearových prací.

The Cloisters

The Cloisters je pobočka Metropolitního muzea umění v New Yorku, specializující se na umění a architekturu středověké Evropy. Najdete ji v Fort Tryon Parku v severní části Manhattanu a je pojmenována po čtyřech klášterech, jejichž části byly přivezeny z Evropy a znovu postaveny na tomto místě.

The Frick Collection

The Frick Collection je jedno z nejvýznamnějších menších muzeí umění v New Yorku, známé svou výjimečnou sbírkou evropského umění. Nachází se na Manhattanu, na rohu Fifth Avenue a East 70th Street, v bývalém sídle průmyslníka a mecenáše Henryho Claye Fricka.

Mezi vystavenými díly jsou práce takových mistrů, jako jsou Rembrandt, Vermeer, Goya, Turner, Renoir, Bellini a El Greco.

Muzea v New Yorku

Tenement Museum

Pokud vás zajímá imigrační historie New Yorku, pak musíte navštívit Tenement Museum. Dům muzea původně sloužil jako domov pro tisíce imigrantů z různých zemí a kultur, kteří přišli do Ameriky v 19. a na počátku 20. století.

Můžete se procházet obnovenými byty, které byly pečlivě rekonstruovány tak, aby odrážely životní podmínky a příběhy konkrétních rodin, které zde žily v různých obdobích.

Co v muzeu uvidíte:

 • „Ir Scher’s Tailor Shop“: Obchod švadleny z let kolem 1900.
 • „Confino Apartment“: Rekonstruovaný byt řecké rodiny z roku 1916.
 • „Moore’s Irish Pub“: Příklad hospody provozované irskými imigranty.

MoMA (Muzeum moderního umění)

Pokud se trochu zajímáte o umění, nemusím vám MoMu asi představovat. MoMA v New Yorku je asi nejvýznamnější muzeum moderního umění na světě.

Najdete ho v Midtown Manhattanu, na 53. ulici mezi 5. a 6. avenue. Založeno bylo v roce 1929 skupinou progresivních a vizionářských mecenášů, včetně Abby Aldrich Rockefellerové.

Slavná díla, která zde můžete vidět

 • Vincent van Gogh – „Hvězdná noc“
 • Pablo Picasso – „Dámy z Avignonu“
 • Henri Matisse – „Tanec“
 • Salvador Dalí – „Stálost paměti“
 • Andy Warhol – série „Campbell’s Soup Cans“

Najdete tu také obrazy od Francis Bacona, Henriho RousseauaMaxe Ernsta, Jacksona PollockaFridy Kahlo a Piet Mondriana.

Tip: Vstupenky si kupte předem na GetYourGuide nebo jinde, ať nemusíte stát frontu.

The New Museum

Moje nejoblíbenější muzeum v New Yorku je The New Museum, které najdete na Lower East Side v Manhattanu. Toto muzeum se specializuje na současné umění a my ho navštěvujeme snad pokaždé, když jsme v New Yorku.

S Lukášem rádi chodíme v New Yorku do muzeí
S Lukášem rádi chodíme v New Yorku do muzeí

New York Botanical Garden

New York Botanical Garden (NYBG), rozkládající se na více než 250 akrech v Bronxu, je jednou z největších a nejstarších botanických zahrad ve Spojených státech. Byla založena v roce 1891 a je národní historickou památkou.

Mezi hlavní atrakce patří Enid A. Haupt Conservatory, nádherný skleněný dům ve viktoriánském stylu, který je domovem pro různé tropické a subtropické rostliny, a Peggy Rockefeller Rose Garden, který je známý svou sbírkou tisíců růží.

Atrakce a představení v New Yorku

Pokud chcete zažít New York na plno, tak si můžete koupit vstupenku na Broadway, vyrazit na koncert nebo na hokejový zápas.

Broadway

Když přemýšlíte, co vidět v New Yorku, možná byste měli vyrazit na Broadway. Broadway je slavná ulice v New Yorku, která se táhne od severu na jih přes celý Manhattan a pokračuje až do Bronxu.

Broadway
Broadway

Nicméně, když lidé mluví o „Broadwayi“, obvykle mají na mysli divadla na Broadwayi, konkrétně oblast kolem Times Square a Midtown Manhattanu, kde se nachází největší koncentrace profesionálních divadel v New Yorku.

Broadwayová divadla jsou známá svými velkolepými muzikálovými a hranými produkcemi. Aby bylo divadlo považováno za „Broadwayové“, musí mít kapacitu 500 a více sedadel. Menší divadla se pak označují jako Off-Broadway nebo Off-Off-Broadway, v závislosti na velikosti a umístění.

Madison Square Garden

Neláká vás Broadway ale raději byste raději na koncert nebo na hokejový zápas? Ty se pořádají nejčastěji v Madison Square Garden.

Tato aréna, často označovaná jako MSG nebo The Garden, je světoznámá sportovní a koncertní aréna nacházející se v New Yorku. Proslavila se nejen jako domov New York Knicks (NBA) a New York Rangers (NHL), ale také jako místo konání velkých boxerských zápasů, koncertů a dalších událostí.

S kapacitou přesahující 20 000 diváků pro sportovní události a koncerty se MSG řadí mezi největší halové stadiony v New York City.

MSG byla otevřena v roce 1968, což ji činí jednou z nejstarších arén v lize NBA a NHL. Přestože to už není první budova s tímto názvem, dnešní MSG je všeobecně považována za ikonu amerického sportu a zábavy.

Coney Island

Už nevíte, co dělat v New Yorku? Vyrazte na Coney Island. Jedním z hlavních lákadel Coney Islandu je jeho historický zábavní park. Z těch nejznámějších atrakcí stojí za zmínku horská dráha Cyclone, jedna z nejstarších dřevěných horských drah na světě, a Wonder Wheel, obří kolo nabízející úchvatný výhled na okolní oblast.

Coney Island je také známý svou rozlehlou veřejnou pláží, která je v letních měsících poměrně plná.

Každý rok se zde konají různé kulturní a zábavní akce, včetně slavného soutěže v pojídání hotdogů Nathan’s Hot Dog Eating Contest a Mermaid Parade, barevného průvodu, který oslavuje začátek léta.

Coney Island
Coney Island

Hudson Yards

Hudson Yards patří je živý a inovativní okrsek na Manhattanu v New Yorku, který stojí v posledních letech obzvlášť za návštěvu, protože tam vyrostla řada pozoruhodných budov.

Jednou z nejvýraznějších staveb v komplexu je již zmíněná The Vessel, interaktivní socha a vyhlídková věž navržená Thomasem Heatherwickem, která se stala ikonickým symbolem oblasti.

Druhou velmi pozoruhodnou budovou je The Shed, kulturní centrum zasvěcené různým formám umění. Zajímavá je ale hlavně konstrukce budovy, která se vlastně dokáže přizpůsobit tomu, co se zrovna v budově děje.

Polovina stavby The Shed je napevno připevněna k výškové budově, druhá polovina funguje jako pohyblivé rozšíření, které dokáže v případě potřeby část přilehlého nádvoří zastřešit a vytvořit dočasný sál pro 1 250 sedících a až 2 000 stojících diváků.

Apollo divadlo

Apollo divadlo bylo založeno v roce 1914 jako burleskní divadlo, ale svou slávu získalo v době Velké migrace Afroameričanů na sever v 20. a 30. letech 20. století, kdy se stalo centrem afroamerické kultury a hudebního umění.

Apollo je nejznámější svými „Amateur Night“ show, které začaly v roce 1934 a dodnes pokračují. Tyto show poskytly platformu pro mnohé začínající umělce a pomohly objevit několik významných hudebníků a komiků, včetně Ellu Fitzgerald, Jamese Browna, Michaela Jacksona, a mnoha dalších.

Newyorské akvárium

Pokud nevíte, co dělat s dětmi v New Yorku, vezměte je na tučňáky do Newyorského akvária, které najdete na konci Coney Islandu.

Akvárium je nejstarším nepřetržitě provozovaným akváriem ve Spojených státech a bylo založeno v roce 1896. Velká část akvária je také věnovaná edukaci o ochraně žraloků.

Bronxská zoo

Další tip, kam vzít děti v New Yorku je Bronxská zoo. Je to trošku větší zoo, rozkládá se na ploše přes 265 akrů a je jednou z největších zoologických zahrad ve Spojených státech. Každoročně ji navštíví více než dva miliony návštěvníků. Zoo, otevřená v roce 1899, je domovem pro více než 4,000 zvířat z více než 650 druhů.

Let helikoptérou nad New Yorkem

Láká vás netradiční zážitek z New Yorku nebo chcete někomu koupit originální dárek k narozeninám? Na GetYourGuide si můžete rezervovat let helikoptérou nad Manhattanem.

Co ochutnat v New Yorku

Pokud si myslíte, že jídlo v New Yorku je jen o hamburgerech, tak se mýlíte. Kromě toho, že v New Yorku najdete restaurace, které uspokojí snad všechny chutě světa, tak zde můžete narazit i na některé místní speciality.

Mezi místní speciality patří cronut, taková chutná kombinace croissantu a donutu, a porterhouse steak, klasický newyorský steak.

Neměli byste vynechat ani New York-style pizzu s charakteristickou tenkou kůrkou a bagely, známé pro svou mimořádnou chuť, populární jsou obzvlášť ty s lososem (lox).

Co ochutnat v New Yorku: Cronut
Co ochutnat v New Yorku: Cronut

Pro milovníky masa je tu pastrami a corned beef sendvič, zatímco milovníci polévek ocení matzo ball soup.

Nezapomeňte ochutnat ikonický hot dog, Manhattan clam chowder, a pokud máte rádi sladké, tak kromě cronuty i newyorský cheesecake, black and white cookies nebo měkké preclíky (soft pretzels).

Bezpečnost v New Yorku

Jak už jsem zmínila na začátku v části o ubytování, i na nás to zkoušeli podvodníci a v Brooklynu byli obzvlášť nepříjemní. Zde jsou nejčastější podvody a problémy v New Yorku.

 • Neoficiální taxíky na letišti: I v New Yorku se vás snaží taxikáři často natáhnout na letišti. Používejte proto Uber.
 • Podvodníci v metru: Na metrových stanicích bývají často podvodníci nabízející MetroCards za zvýhodněnou cenu nebo s první jízdou zdarma. Nikdy na to neskočte!
 • Kapsáři v metru: Pozor na kapsáře v metru. Raději necestujte s batohem a nebo nemějte cennosti v předních kapsách.
 • Podvod „Rozbité brýle“: Tento podvod na nás také zkusili, ale ne s rozbitými brýlemi ale s rozbitou láhví vína. Prakticky do vás vrazí, hodí věc na zem a pak požadují nehorázné peníze, že jste jim to rozbili. Na nás byl podvodník v Brooklynu poměrně agresivní a vysvobodil nás až místní New Yorčan. Měli jsme štěstí.
 • Postavy na Times Square: Lidé oblečení jako známé postavičky často chtějí peníze za to, že se s nimi vyfotíte. Pokud tedy nechcete platit, tak se s nimi raději nefoťte.
 • Podvodník s CD: Tohle na nás také zkoušeli už kdysi před 10 lety při první návštěvě New Yorku. Prakticky se vám snaží vnutit „jeho“ CD, které rovnou podepisuje na vaše jméno a pak chce zaplatit. Neříkejte jim jméno! Raději se s takovými lidmi vůbec nebavte.
 • Prodej lístků na komediální show na Times Square: Podvodníci nabízejí lístky na komediální show, která neexistuje. Na ulici vstupenku nekupujte!
 • Falešné vstupenky na různé akce: Buďte opatrní při nákupu lístků na akce mimo oficiální prodejní místa, jelikož mohou být falešné​​. Používejte raději ověřený portál GetYourGuide.
 • Falešné vstupenky na trajekt Staten Island Ferry a Sochu Svobody: Někteří podvodníci se snaží prodat vstupenky na bezplatný trajekt nebo na Sochu Svobody za přemrštěné ceny​​. Opět doporučujeme používat GetYourGuide.

Kam dál?

Naplánujte si vaší cestu do New Yorku pomocí našeho itineráře, vybrat si můžete z:

Často kladené otázky

Kde je New York?

New York se nachází na severovýchodě Spojených států amerických, konkrétně v jihovýchodní části státu New York. Město leží u ústí řeky Hudson do Atlantského oceánu.

Proč se New York nazývá ‚Big Apple‘?

Přezdívka „Big Apple“ pro město New York má své kořeny v americké jazzové kultuře 20. let 20. století. V té době byl tento výraz používán jazzovými hudebníky, kteří tímto označením vyjadřovali, že New York je nejvýznamnějším a nejprestižnějším místem pro jejich vystoupení a kariéru.
V jazzovém slangu tehdejší doby byla „jablka“ často používána jako metafora pro města nebo kluby. V tomto kontextu „Velké jablko“ znamenalo to nejlepší, největší, nejvíce vyhledávané místo pro hudebníky. New York byl považován za vrchol úspěchu – pokud jste mohli uspět v New Yorku, mohli jste uspět kdekoli.
Tento výraz se postupem času ujal a rozšířil mezi širší veřejností, až se stal běžným a populárním synonymem pro město New York. Dnes je „Big Apple“ obecně známým a uznávaným přezdívkou New Yorku.

Kdy je nejlepší navštívit New York?

Každé období má něco do sebe, na jaře a na podzim jsou nejpříjemnější teploty a je tu méně turistů než v létě. V létě bývá v New Yorku horko a rušno. Zima umí být v New Yorku obzvláště magická, i když chladná.

Jaké jsou nejoblíbenější památky v New Yorku?

K nejznámějším a nejnavštěvovanějším patří Socha Svobody, Empire State Building a MET.

Co mohu navštívit v New Yorku zadarmo?

Central Park, High Line nebo Time Square. Mnoho muzeí rovněž nabízí „pay-what-you-wish“ dny nebo hodiny.

Která místa v Central Parku bych neměl minout?

Doporučuje se navštívit Times Square večer, kdy jsou neonské reklamy a digitální obrazovky nejvíce působivé. Pozor na množství lidí a vždy si hlídejte své osobní věci.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

Severní AmerikaSpojené Státy44 tipů, co vidět v New Yorku: Nejlepší atrakce, místa i...

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu