...

Co vidět v USA? 10 nejkrásnějších míst, která navštívit

Po divokém Západě se už několik desítek let neprohání kovbojové, ale autobusy, motorové domy, campervany a další vozidla plná turistů. Není se čemu divit. Spojené státy jsou s levnými letenkami čím dál dostupnější a mají co nabídnout. Pojďme se podívat na nejkrásnější národní parky a místa západu USA, které byste měli vidět.

Co vidět v USA. Grand Staircase/Escalante National Monument. 
Grand Staircase/Escalante National Monument.  (foceno DJI MAVIC PRO)

Rozdílná krajina západu očarovala nejednoho cestovatele, ale to pochopíte sami, jestli se vydáte v sezóně (květen-září). Na tisíce turistů stoprocentně narazíte. Pokud to zkusíte jindy, můžete počítat s tím, že budete čelit zas jiným nepříjemným vlivům, jako je chladné počasí nebo mimosezónní uzavírky stezek či cest a nedostupnost sezónního servisu.

Pohled na Monument Valley v Utahu
Pohled na Monument Valley v Utahu  (foceno Canon 6D)

Ale opravdu jsou to místa, která chcete vidět. Kterou kovbojku si vyberete, je na vás. Teď si pojďme ale říct, kde najít 10 nejkrásnějších míst v USA.

Kdy se podívat na západ USA?

Osobně mám nejraději druhou polovinu září a říjen, kdy je počasí stabilnější a je zde o trochu méně turistů než v létě. Krásné je ale i jaro. Například duben a květen. Pokud nemáte rádi turisty a nevadí vám, že občas něco bude zavřené, můžete vyrazit i v listopadu nebo v únoru.

Vyhnula bych se létu. Ačkoliv jedna z mých prvních návštěv byla v červenci, už je to pár let (hihi možná i patnáct) a i tehdy to bylo na turisty nesnesitelné. Yosemity za rok navštíví 3,5 milionů turistů. A většina v letní sezóně. Tak si to představte.

10 tipů, co vidět v USA

Myslím si, že člověk by alespoň jednou v životě měl vyrazit do USA na národní parky. Neexistuje snad lepší roadtrip. Pojďme se podívat na ty nejkrásnější parky v USA.

1) Jeďte se podívat na vulkán ve Washingtonu

Co vidět v USA
Hora Svatá Helenka (Mt. St. Helens) – největší znečišťovatel ovzduší  (foceno Canon 6D)

Když se mluví o západu USA, většina lidí přemýšlí okamžitě nad Grand Canyonem nebo Death Valley. Pro mě je ale největší srdcovka okolí hory Mount St. Helens ve státě Washington.

Pohled z Harry's Ridge Trail
Pohled z Harry’s Ridge Trail  (foceno Canon 6D)

2) Prozkoumej krajinu jak z Avataru v Oregonu

Kousek od Bridge of Gods, kde končí populární kniha Divočina od Sheryl Strayed, můžete najít vodopády, jako jsou Lower Falls Creek. Oregon ale není jen zalestněná krajina podél řeky Columbia.

Avatarovské vodopády na False Creek Falls
Avatarovské vodopády na False Creek Falls  (foceno Canon 6D)

Pokud se vydáte jižně, narazíte na vyprahlou krajinu, kterou lidé rádi podle fotek zaměňují s Utahem.

Smith Rocks a Misery Ridge Trail
Smith Rocks a Misery Ridge Trail  (foceno Canon 6D)

3) Nechte srdce v San Franciscu

San Francisco
San Francisco z Baker Beach  (foceno Canon 6D)

Červený visutý most Sanfranciského zálivu přes průliv Golden Gate v Kalifornii patří mezi ikonické fotografie každého turisty. Samo San Francisco jako hlavní kulturním a finanční centrum Severní Kalifornie může nabídnout ale daleko více.

Do Alcatrazu se musí alespoň jednou za život, stejně jako si zkusit jízdu ve slavném “cable car”, a samozřejmě se podívat do sídla Googlu. San Francisco bylo vždy mým hlavním favoritem mezi městy USA. A stále je.

4) Propadněte kráse v Yosemitech

Yosemite National Park
Yosemite National Park  (foceno Canon 6D)

Od roku 2014, kdy společnost Apple oficiálně představila novou verzi operačního systému na svoje počítače s názvem OS X Yosemite se Yosemitský národní park v Kalifornii stal ještě populární lokací pro turisty.

V některých jezerech v Yosemitech se můžeš i koupat
V některých jezerech v Yosemitech se můžeš i koupat  (foceno Canon 6D)

Jak pro fotografy, tak pro filmaře. Není se čemu divit, park je opravdu krásný.  Je to ale trochu škoda, protože v létě se i nejodolnější člověk mezi tou masou turistů pěkně zapotí.

5)  Vyfenujte si vlasy vzduchem v Údolí smrti

Jedno z ikonických míst Death Valley
Jedno z ikonických míst Death Valley  (foceno Canon 6D)

Nejníže položené místo Severní Ameriky je Údolí Smrti. A podle některých zdrojů je i nejteplejším místem světa (někde ale uvádějí třeba Dašt-e Lút v Íránu se 70,6°C). Jet sem v létě, je svým způsobem masochismus. Na druhou stranu, když vylezete, jste tam skoro sami. Nikdo na tom sluníčku totiž dlouho nevydrží. Ani vy.

Death Valley
Death Valley  (foceno Canon 6D)

6) Grand Canyon

Už v minulém článku jsem doporučovala North Rim, South Rim je mnohem turističtější. Ale ať si zvolíte jakoukoliv variantu, je jen málo míst, kde ucítíte takovou monstrózní sílu přírody jako při pohledu na tuhle 446 km dlouhou a až 1 600 m hlubokou průrvu v zemi, kterou vyhloubila řeka Colorado.

North Rim je lepší než South Rim, protože tu nejsou téměř žádní turisti
North Rim je lepší než South Rim, protože tu nejsou téměř žádní turisti  (foceno Canon 6D)

Řeka a její přítoky formovaly kaňon miliony let do vrstev Coloradské plošiny, a pokud sedíte na okraji východu slunce, vidíte, jak sluneční paprsky postupně ozařují jednotlivé geologické vrstvy, které dokládají změny v klimatu, střídání moří, říčních tolů a pouští v průběhu času. Ty nejstarší jsou z období téměř před 2 miliardami let.

Grand Canyon
Grand Canyon  (foceno Canon 6D)

7) Canyonlands v Utahu

Utah je převážně skalnatou zemí rozdělenou na tři hlavní geologické oblasti: Skalnaté hory (sever, střed a východ země), Coloradskou náhorní plošinu (východ země) a Velkou pánev (západ země).

Mesa Arch Trail v Canyonlands
Mesa Arch Trail v Canyonlands  (foceno Canon 6D)

Není zvláštnější krajiny než té v Utahu. Volná příroda zde nabírá mnoho podob – od skalnatých, solných a písečných pouští, přes zasněžené horské vrcholy až po jehličnaté lesy v horských údolích.

monument valley
Dobré ráno z Monument Valley  (foceno Canon 6D)

Turisty ale nejvíce láká jih, který je pokrytý mohutnými vrstvami usazenin nejrůznějších tvarů, tyto pozoruhodné útvary daly vzniknout několika chráněným oblastem.

Asi jsme si měli dát před výletem do Canyonlands kávu, vypadá to vlastně docela suprově
Asi jsme si měli dát před výletem do Canyonlands kávu, vypadá to vlastně docela suprově  (foceno Canon 6D)

Mezi tyto oblasti patří například Národní park Arches, Národní park Canyonlands, Národní park Zion, Národní park Capitol Reef, Cedar Breaks National Monument nebo Grand Staircase/Escalante National Monument.

Moje oblíbené místo v Utahu. Bryce National Park
Moje oblíbené místo v Utahu. Bryce National Park  (foceno Canon 6D)

8 Objev Yellowstone na hranici tří států

Domov Médi Bédi a stád bizonů se nachází na území amerických států Wyoming (91 % parku), Montana (7,6 %) a Idaho (1,4 %).

Gejzír jménem Castle
Gejzír jménem Castle  (foceno Canon 6D)

Ale nejsou to hlavně zvířata, která sem přitahují turisty, ale obrovské gejzíry, z nichž nejznámější Old Faithful tryská průměrně po 64,5 minutách do výšky 40 m, a barvami hrající a lehce zapáchající jezírka.

Canyon v Yellowstonu
Canyon v Yellowstonu  (foceno Canon 6D)

Pro Yellowstonský národní park jsou charakteristické také četné fumaroly (vývěry horkých plynů) a bublající bahenní díry do hlubin země.

Yellowstonu jsme propadli i my.
Yellowstonu jsme propadli i my.  (foceno Canon 6D)

9) Vylezte k ledovcům v Glacier National Parku

Glacier National Park
Glacier National Park  (foceno Canon 6D)

Tyrkysová jezera a hory táhnoucí se do nebes. Stovky stezek, jež vás vyvedou na vyhlídky, na kterých budete lapat po dechu. Do těchto míst bych vyrazila, co nejdříve, protože Grinnel Glacier tady za 20 let už nebude.

10) Zapoťte se v Joshua Tree Parku

Joshua Tree Park je cestovateli mnohdy opomíjený. Je pravda, že to je trochu zajížďka.

Ikonický Yoshua Tree
Ikonický Yoshua Tree  (foceno Canon 6D)

V létě budou procházky tímto parkem trochu hřejivým peklem, lepší je pro návštěvu jaro. Park je rozprostřen mezi okresy San Bernardino a Riverside a zasahují do něj dvě pouště, které jsou dvěma oddělenými ekosystémy, jehož charakteristiky udává rozdílná nadmořská výška. Park získal svůj název od obří juky, takzvaných stromů Jozue, tedy Joshua tree, které tu v období března a dubna nádherně kvetou.

Budiž poušť
Budiž poušť  (foceno Canon 6D)

Související články

1 COMMENT

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníSeverní AmerikaCo vidět v USA? 10 nejkrásnějších míst, která navštívit

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu