...

Slovinsko: 15 tipů, co dělat v Bledu a u jezera Bohinj

Bohinj a Bled jsou nejkrásnější jezera ve Slovinsku, která najdete v samotném srdci Triglavského národního parku. My jsme tam poprvé vyrazili na kolech, když jsme na nich projížděli Evropu, a hned jsme se zamilovali. Od té doby už jsme se několikrát vrátili. V zimě sem můžete vyrazit na běžky, v létě zas krajina vybízí k procházkám v přírodě a koupání v příjemně teplém jezeru Bled. Pojďme se podívat, co dělat v Bledu a u jezera Bohinj.

Jezero Bohinj. Jeden z příkladů, co dělat v Bledu a okolí.

Kde se ubytovat u Bohinjské jezera a Bledu

Pokud máte rádi klid a pohodu, doporučujeme se ubytovat u jezera Bohinj a k Bledu si pak vyjet výlet. My jsme byli ubytovaní v naprosto luxusním a úplně novém hotelu Hotel Bohinj a naprosto jsme si to užili. Ještě teď vzpomínáme.

Hotel připravuje pro hosty program na zahradě, jeden den se griluje, jindy je zas živá hudba. Pokud zrovna není program, můžete si posedět v lehátkách nebo u stolečků a dívat se na vrcholky hor. Navíc tento hotel má i wellness. Vůbec jsme nelitovali, že jsme vybrali trochu dražší hotel než běžně. V hotelu byla úžasná snídaně a naprosto luxusní restaurace.

Na jak dlouho vyrazit k Bledu a jezeru Bohinj

My jsme vyrazili na 6 dnů a bylo to naprosto ideální. Stihli jsme navštívit vše, co zmiňujeme níže a měli jsme čas i lelkovat a odpočívat s knihou v ruce nebo ve wellnessu.

Co byste měli vědět o Bledu

Bledské jezero, známé také jako Blejsko jezero, je dokonalé tyrkysové jezero ledovcového původu ve Slovinsku. Je dlouhé 2,1 km a široké 1 km a dosahuje maximální hloubky až 45 metrů.

Uprostřed jezera se nachází půvabný ostrůvek Blejski otok s poutním kostelem Panny Marie a staroslovanským hřbitovem. Ostrov můžete navštívit buďto lodí z přístavu nebo přepádlovat na loďce. Někteří tam zvládnou i doplavat (vzdálenost od nejbližšího břehu je pouze 350 metrů).

Koupání v jezeře Bled – teplota vody

Voda v jezeře je příjemně teplá v létě mívá až 26 °C, díky čemuž je Bledské jezero jedním z nejteplejších alpských jezer. Pokud vyrážíte na koupačku, ideální teplota je od konce června do září.

Co byste měli vědět o jezeře Bohinj

Bohinjské jezero je největší přírodní jezero ve Slovinsku. Hlavní přítok jezera je řeka Savica. Bohinjské jezero je v nejdelší části 4,2 km dlouhé a až 1 km široké. Oproti Bledu je jezero Bohinj klidnější, protože je tu mnohem méně restaurací a hotelů a celkově služeb.

Teplota vody Bohinj

Jezero Bohinj je mnohem chladnější než jezero Bled, ale to neznamená, že se v něm nejde koupat. Voda mívá až 23 °C stupňů v létě.

Co dělat v Bledu a okolí.

15 tipů, co dělat a vidět u Bohinského jezera a v Bledu

Chystáte se do Slovinska? Pojďme se nyní podívat co dělat v Bledu a u jezera Bohinj. Obě jezera jsou od sebe vzdálená kousek, takže při návštěvě Slovinska určitě navštívíte obě.

Co dělat v Bledu? Projeďte se na lodičce

Pronajměte si lodičku u jezera Bled

Jako už jsme se zmínili výše, uprostřed jezera Bled najdete ostrůvek Blejski otok s poutním kostelem Panny Marie. Abyste se tam dostali, musíte buďto přeplavat 350 m, svést se elektrickou lodičkou nebo si půjčit kayak. Můžete si ale půjčit i paddle board nebo klasickou loďku, jako jsme to udělali my.

Bledský hrad

Nezapomeňte si udělat výlet i na Bledský hrad, který se tyčí na skále nad jezerem. Hrad byl postaven na počátku 11. století, jeho dnešní podoba pochází z 16. století. Dnes slouží jako městské muzeum a stylová restaurace. Z terasy je skvělý výhled na jezero a okolní hory. Cenu vstupného najdete zde.

Projděte se kolem Bledu

Pokud není příliš horko, vyrazte na procházku kolem jezera, která je dlouhá 6 kilometrů. Nenáročné stezky vedou také na okolní kopce, ze kterých máte pěkné výhledy na jezero.

Vyhlídka na Bled: Osojnica

Pro nezapomenutelný výhled na jezero Bled navštivte vyhlídku, kterou najdete pod názvem Osojnica. Po necelé hodině stoupání budete odměněni úchvatným panoramatickým výhledy na jezero a okolní hory.

Soutěska Vintgar

Jedním z nejoblíbenějších výletů z Bledu je návštěva soutěsky Vintgar. Tato 1,6 km dlouhá soutěska je krátká procházka kolem prudce tekoucí řeky, vodopádů a kaskád. Nezapomeňte si vzít pevnou obuv, protože cesty mohou být kluzské.

Vintgar

Soutěska Mostnica

Mostnica je krásná soutěska, která je dlouhá asi 2 km. Vede zde naučná stezka, která začíná v Stara Fužina. Najdete zde krásné skalní formace modrozelenou barvu vody.

Mostnica

Vogel – lyžařské středisko a vyhlídka

Pro nádherný výhled na jezero Bohinj se vydejte lanovkou na vrchol Vogel, který je v zimě lyžařským střediskem ale v létě se z něj stává populární cíl pro pěší turistiku. Tento vrchol nabízí jedny z nejlepších výhledů na Julské Alpy.

Vogel - lyžařské středisko ve Slovinsku. Lze tam vyjet v létě lanovkou.

Triglav – nejvyšší hora Slovinska

Triglav je nejvyšší horou Slovinska v Triglavském národním parku a je považován za národní symbol. Tento 2864 metrů vysoký vrchol je populární destinací pro zkušené horolezce a turisty, kteří jsou ochotni podstoupit náročný výstup.

Bohinjská Bistrica – wellness centrum

V Bohinjské Bistrici se nachází velké wellness centrum s bazény a saunami, kde si můžete užít odpočinek a relaxaci po aktivním dni v přírodě.

Procházka kolem jezera Bohinj

Procházka kolem jezera Bohinj není vůbec náročná, ale je poměrně dlouhá. Zabere vám něco kolem 3 hodin, je totiž dlouhá asi 12 km. Ale můžete si pronajmout kolo nebo elektrokolo a jezero objet.

Procházka kolem bohijnského jezera

Jízda na koni kolem jezera Bohinj

Pokud se vám nechce kolem jezera Bohinj jít pěšky, můžete si zarezervovat jízdu na koni a projet se kolem něj v sedle.

Paragliding

Jedna z atrakcí, která nás mrzela, že jsme nevyzkoušeli, protože jsme o ní nevěděli. Zjistili jsme to až když jsme vyjeli lanovkou na Vogel. U Jezera Bohinj můžete jít na paragliding a seskakuje se (říká se to tak?) právě z Vogelu.

paragliding u jezera Bohinj

Rafting

Milujete rafting nebo byste ho chtěli zkusit? Slovinsko se svými tyrkysovými řekami přímo vyzývá k této aktivitě. Můžete si ji velmi jednoduše zarezervovat například pomocí GetYourGuide, přes které rezervujeme většinu atrakcí nejen v Evropě.

Paddle Boarding

Pokud jste nikdy nestáli na paddle boardu, možná je čas to u jezera Bled nebo Bohinj zkusit. Voda je tu dokonale klidná, takže to přímo vyzívá k tomu, aby na paddle board usedli i úplní začátečníci.

Paddleboarding v Bledu a na jezeře Bohinj

Vyrazte na vodopády Savica

Vodopády Savica jsou asi nejznámější vodopády ve Slovinsku vůbec. Ještě před rokem 2008 měřily přes 130 m, po sesuvu půdy bohužel mají už jen 80 m. Tím, že se jedná o neznámější vodopády ve Slovinsku, je zde hodně turistů, takže doporučujeme vyrazit včas. Parkoviště u vodopádů je placené stejně jako většina parkovišť u začátků tur.

Ještě před tím, než se dostanete k vodopádům, ale zaplatíte vstup, aktuální ceny najdete zde.

Vodopády Savica

Co dělat u Bledu s dětmi?

U dětí jsou velmi populární všechny vodní aktivity od projížďky loďkou po Bledu až po rafting. Skvělé jsou i vyjížďky na koních nebo můžete navštívit Aquapark Bohinj.

Kam na jednodenní výlet z Bledu

Pokud trávíte u Bledu a Bohinj týden a více, možná budete chtít vyrazit i na nějaký delší výlet mimo Triglav.

Ljubljana – hlavní město Slovinska

Ljubljana, hlavní město Slovinska, je vzdálená asi 80 km od Bohinje. Je to malebné a živé město, které je ideální pro procházky, nákupy a poznávání slovinské kultury. Navštivte Ljubljanský hrad, projděte se po staroměstských ulicích nebo se zúčastněte některého z mnoha kulturních a hudebních akcí, které se zde pořádají.

Ljubljana

Soča – řeka a údolí

Soča je jednou z nejkrásnějších řek v Evropě, známá svou jedinečnou tyrkysovou barvou. Tato oblast je ideální pro turistiku, rafting a další populární vodní sporty.

Postojnské jeskyně a Predjamský hrad

Slovinsko je známe pro své jeskyně. Pokud máte zájem o geologii a historii, navštivte Postojnské jeskyně, jedny z největších a nejkrásnějších jeskyní v Evropě. Nedaleko jeskyní se nachází Predjamský hrad, který je vytesán přímo do skalní stěny.

Slovinsko má nesmírně mnoho k nabídnutí, ať už hledáte klid a odpočinek, outdoorové

Piran

Pokud chcete zajet k moři, můžete navštívit Piran, malebné slovinské město na pobřeží, které je známé svou benátskou architekturou a nádhernými výhledy na Jaderské moře. Můžete se procházet po úzkých uličkách, navštívit katedrálu sv. Jiří nebo se vydat na procházku po městských hradbách.

Kras a Škocjanské jeskyně

Oblast Kras je známá svými karstovými jevy a jeskyněmi. Škocjanské jeskyně jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO a jsou jedny z největších a nejimpresivnějších jeskyní na světě.

Kras a Škocjanské jeskyně ve Slovinsku

Nejlepší túry v okolí Bohinj

Pokud vyrážíte k jezeru Bohinj hlavně za pěší turistikou, níže najdete seznam těch nejznámějších treků v okolí.

Cesta k vodopádu Savica

 • Náročnost: Lehká
 • Doba trvání: Zhruba 2 hodiny
 • Vzdálenost: 6 km (tam a zpět)

Cesta k vodopádu Savica patří k nejoblíbenějším v okolí jezera Bohinj. Trasa vede převážně po zpevněných cestách a schodech, ale stojí za to pro krásný výhled na vodopád Savica. Vodopád je vysoký cca 80 metrů a nabízí impozantní pohled, zvláště po dešti, kdy je průtok vody největší.

Na vrchol Vogel

 • Náročnost: Střední
 • Doba trvání: Zhruba 4-5 hodin
 • Vzdálenost: 10 km (tam a zpět)

Vrchol Vogel nabízí jedny z nejkrásnějších výhledů na Julské Alpy. Tato středně náročná túra začíná u dolní stanice lanovky Vogel a vede převážně po dobře značených stezkách. Z vrcholu Vogel budete mít nádherný výhled na jezero Bohinj a okolní hory.

Okružní trasa kolem jezera Bohinj

 • Náročnost: Lehká
 • Doba trvání: Zhruba 3-4 hodiny
 • Vzdálenost: 12 km

Tuto trasu zvládnete i s dětmi, protože vede kolem jezera po pevné cestě a rovince. Po cestě se můžete zastavit u kostela svatého Jana Křtitele nebo si odpočinout na jedné z mnoha pláží u jezera.

Trek k Černému jezeru (Crno jezero)

 • Náročnost: Střední
 • Doba trvání: Zhruba 3-4 hodiny
 • Vzdálenost: 8 km (tam a zpět)

Tato středně náročná túra vás zavede k Černému jezeru, jednomu z sedmi Triglavských jezer. Trasa začíná u dolní stanice lanovky Vogel a vede přes lesnaté svahy a alpské louky. Na konci cesty vás čeká nádherný pohled na Černé jezero s panoramatem Julských Alp na pozadí.

5. Trasa k Mostnici Gorge

 • Náročnost: Lehká
 • Doba trvání: Zhruba 2 hodiny
 • Vzdálenost: 4 km (tam a zpět)

Tato lehká trasa vede k Mostnici Gorge, úchvatnému kaňonu vytesanému do vápencové skály řekou Mostnica. Cesta začíná v obci Stara Fužina a vede podél řeky s mnoha malými vodopády a průzračně modrými bazény. Trasa je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Trasa na vrchol Pršivec

 • Náročnost: Střední
 • Doba trvání: Zhruba 4-5 hodin
 • Vzdálenost: 12 km (tam a zpět)

Trasa na vrchol Pršivec je středně náročný výlet, který nabízí nádherné výhledy na jezero Bohinj a okolní hory. Cesta začíná v obci Stara Fužina a vede přes různorodý terén, včetně lesů, skal a alpských luk. Z vrcholu Pršivec můžete spatřit celý okruh Julských Alp až k nejvyšší hoře – Triglavu. My jsme s sebou měli i pejska, ale část trasy jsme mu museli pomáhat se šplháním.

triglav slovinsko

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Bledu a u jezera Bohinj přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

Co ochutnat ve Slovinsku: Typické slovinské jídlo a dezerty

 • Kremšnita: Tento pudinkový zákusek najdete nejen ve Slovinsku, ale i na Slovensku a v Chrovatsku. Kremšnita je vyrobená z křehkého listového těsta, vanilkového krému a šlehačky.
 • Potica: Tradiční slovinský dezert z listového těsta plněný různými náplněmi, jako jsou ořechy, mák nebo tvaroh.
 • Kranjská klobása: Slovinská verze klobásy, která je známá po celém světě. Je vyrobena z mletého vepřového masa a dochucena různými bylinkami a kořením. Podává se s kyselým zelím a hořčicí.
 • Idrijski žlikrofi: Tradiční slovinská specialita z Idrije, jsou to vlastně takové knedlíčky ve tvaru trojúhelníků. Náplň je obvykle z brambor a ořechů, a podávají se s různými omáčkami nebo na másle opečenou strouhanou slaninou.
 • Štruklji: Jsou to závitky z kynutého těsta, které se plní buď na sladko nebo na slano. Takže v nich může být ovoce, tvaroh, špenát ale i maso.
 • Prekmurska gibanica: Další sladký dezert, který pochází z regionu Prekmurje. Jedná se o vrstvený dort vyrobený z listového těsta, náplň bývá z ořechů, máku a jablek. Je sladký, aromatický a velmi oblíbený mezi místními.
 • Medenjaki: Slovinské medové perníčky.

FAQ – Často kladené otázky

Je Bled vhodný pro rodiny s dětmi?

Ano, Bled je vhodný i pro nejmenší děti. Voda je klidná, relativně teplá a je zde dostatečné vyžití pro děti všech věkových kategorií.

Kde se ubytovat v Bledu?

Doporučujeme se ubytovat spíše než v Bledu tak u jezera Bohinj, kde jsou nižší ceny a je tam větší klid.

Je vhodný Bled na cykloturistiku?

Bled na kole je extrémně populární, protože příroda v okolí Bledu je nádherná a můžete vyrazit například na delší výlet z Bledu do okolí.

Co dělat ve Slovinsku když prší?

Pokud vám na Bledu prší, vyrazte na výlet do Ljubljany nebo Pirane.

Kde se najíst v Bledu?

My jsme byli naprosto unešeni z restaurace Sova Bled.

Parkování Bled: Kde zaparkovat u jezera?

Na Bledu je řada parkovacích míst kolem jezera, seznam najdete zde.

Jezero Bled výlety: Kam vyrazit v okolí?

Určitě se podívejte k jezeru Bohinj, kam snadno dojedete autem nebo autobusem.

Je v Bledu lanovka?

V Bledu není lanovka. Lanovka je u sousedního jezera Bohinj a vede do lyžařského střediska Vogel, odkud se chodí v létě na pěší túry.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaSlovinsko: 15 tipů, co dělat v Bledu a u jezera Bohinj

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu