...

12 denní roadtrip po Evropě: Na kolik to vyjde?

Lidé nás měli za blázny, když jsme před Vánoci oznámili, že na Silvestra jedeme do Španělska autem. „A víš, že existujou letadla? Tohle je čistý masochismus!” Moc jsme nad tím nepřemýšleli, ubytování jsme hledali 19. prosince a teprve tehdy nám došlo, že Salamanca, kam máme namířeno, je vzdálená 2500 km. Pojďte se podívat na náš 12denní roadtrip po Evropě.

Zrovna jednoduchý přejezd to nebyl. Ale přesto tenhle roadtrip považujeme za jeden z nejlepších, který jsme kdy podnikli. A také nejlevnější.

Nádherné ráno v Zurichu
Nádherné ráno v Zurichu

Cestovat ve čtyřech ušetří finance, ale může se rychle změnit v horor

Cestovat ve čtyřech jsme se trochu báli, řada lidí nám vyprávěla příběhy, jak se hádali na cestách hned po prvním dni a my jsme se proto téměř čtyři roky takovým cestám ve více lidech vyhýbali. Nějak jsme ale ten Silvestr brali jako krátký výlet, neuvědomili jsme si, že nám zabere 12 dní. Naše neplánování nás uchránilo představ o tom, že když si nesedneme, budeme 12 dní společně 24 hodin denně trpět.

Rvaní na krev ale v naší výpravě nehrozilo, jediné, co trpělo byli naše břišní svaly od smíchu.
Náš tým zleva: Ivča, Lucka, Gábi, Lukáš

Rvaní na krev ale naštěstí ani vzdáleně nehrozilo, protože jediné, co trpělo, byly naše břišní svaly od smíchu.

Ve Španělsku je stejná zima jako v ČR, alespoň tedy v Salamance

Když se kamarádi přestali divit tomu, že jedeme autem, často přišla věta: „Ty se máš! Jet do tepla!“ Jenže to je velký mýtus! V Salamance je momentálně stejná zima jako v Čechách.

26073445 1572764652818532 1830588973647396864 n
Při naší cestě jsme se rozhodli pro trošku zajíždku k Neuschwansteinu.

Od španělského univerzitního města Salamanca, kam jsme měli dojet na Silvestr, nás dělilo minimálně 22 hodin jízdy na jih. Rozhodli jsme se naší cestu rozdělit dvěma zastávkami s přespáním a nakonec jsme přidali spontánně ještě třetí.

Vánice, která se s námi táhla už z Prahy, nás neodradila od první zajížďky na cestě do Zurichu. Chtěli jsme si zpestřit cestu populárním hradem Neuschwanstein, který podle všeho inspiroval Disneyho zámek. Od Prahy je vzdálený 504 km a cestu do Zurichu nám prodloužil jen o hodinu.

Neuschwanstein je plný turistů i v zimě

I v zimě v hrozném počasí k hradu pochodují davy turistů, a tak jsme se nemuseli bát, že když cestou zpátky padne tma, že bychom zůstali obklopeni pouze černo černým lesem, ze kterého by na nás mohli jít bubáci ze všech našich nejděsivějších představ.

Noční romantika po sněhové vánici
Noční romantika po sněhové vánici

Kde jsme spali v Zurichu a za kolik?

Po 776 km jsme přijeli v půl desáté do Zurichu a byli jsme rádi, že dnešní ubytování bylo samoobslužné a nemusí se s nikým bavit ani nic vyplňovat.

Zurich ubytování s parkováním nás pro 4 stálo 2420 Kč: Swiss Star Zurich Airport

Byl to týden plný vína a smíchu. Projeli jsme společně kus Evropy a smáli jsme se tolik, že nás bolelo břicho. Tyhle dvě Brňačky jsou neuvěřitelně úžasné holky, dva poklady.
Byl to týden plný vína a smíchu. Projeli jsme společně kus Evropy a smáli jsme se tolik, že nás bolelo břicho. Tyhle dvě Brňačky jsou neuvěřitelně úžasné holky, dva poklady.

Přáli jsme si v Zurichu zůstat

Zurich je jedno z měst, kde jsme toužili zůstat déle. Na počasí, které si pro nás švýcarské město přichystalo, jsme později už jen se steskem vzpomínali. Původně jsme zastávku ve Švýcarsku naplánovali především proto, že v Zurichu koupíte o několik tisíc levněji všechny zařízení Applu, a my jsme si jeli pro nové notebooky. Ale z měst, která jsme navštívili, se nám s Lukášem líbilo nejvíce. Nakonec jsme zůstali nejen na snídani, ale i na oběd a odjížděli jsme až kolem druhé odpoledne.

Do Švýcarska za levným Applem i krásnou architekturou
Do Švýcarska za levným Applem i krásnou architekturou
Romantické ubytování v Montpellier za pár kaček
Romantické ubytování v Montpellier za pár kaček

Nejromantičtější ubytování na jihu Francie za pár kaček

Dalších 725 km jsme zvládli za osm hodin a ze Švýcarska jsme se přesunuli na jih Francie. Ulice už nebyly tak čisté, ale zato ve vzduchu byla sůl, podél silnic byly vysázené palmy a my jsme se ubytovali v romantickém zahradním domečků přes Airbnb, které stálo pouze 1461 Kč pro 4 osoby.

Montpellier je město na jihu Francie v regionu Okcitánie, správní středisko departementu Hérault.
Montpellier je město na jihu Francie v regionu Okcitánie, správní středisko departementu Hérault.

S jihem přišlo i teplo. Snad jen z principu jsme na hlavě ještě měli čepice, ve skutečnosti jsme ale seděli na kávě na zahrádce a užívali si 16 stupňů.

Neplánovaná zastávka v San Sebastiánu

Původně jsme chtěli uhánět co nejrychleji do Salamancy, další zastávka nebyla v plánu, ale děvčata s myšlenkami na tapas a víno navrhly zastávku v San Sebastiánu.

Montpellier je jedno z mála významnějších francouzských měst, která vznikla teprve ve středověku, a poprvé se připomíná k roku 968
Montpellier je jedno z mála významnějších francouzských měst, která vznikla teprve ve středověku, a poprvé se připomíná k roku 968

Do toho dne jsme vlastně ani netušili, co tapas jsou. Prakticky se jedná o jednohubky z čehokoliv. Nejlepší, co jsme ochutnali, byl miniburger, a pak kozí sýr s karamelizovanou cibulkou na bagetce. Tapas měli snad v každém baru a nikde nebyly stejné.

Španělský název San Sebastián město dostalo podle kláštera sv. Šebestiána, který pravděpodobně stál na místě dnešního města před jeho založením.
Španělský název San Sebastián město dostalo podle kláštera sv. Šebestiána, který pravděpodobně stál na místě dnešního města před jeho založením.

V San Sebastiánu jsme den před Silvestrem zažili obrovský ohňostroj a v ulicích narváno víc než na Václaváku. Prodírali jsme se do barů, kde jsme se pak mačkali spolu s dalšími Španěly. Tak trochu jsme doufali, že to tady je jen teď, ale bylo nám řečeno, že Španělé jsou v ulicích prostě pořád. Bookovali jsme ubytování na poslední chvíli (v ten den odpoledne), zvolili jsme Pension Txingurri za 2205 Kč. 

Poslední den v roce u oceánu
Poslední den v roce na pobřeží Atlantiku

V Salamance dobrou kávu neseženete

Ráno jsme objevili perlu ve Španělsku, v podobě Sakona Coffee Roasters. Gábi, která žije v Salamance si stěžuje, že dobrou kavárnu tam najde jen těžko. A nabádala nás, ať si dáme pár káv dopředu, protože už dlouho dobré kafe mít nebudeme. Udělali jsme, jak poručila, a byli jsme rádi. Měla pravdu.

Úžasná kavárna v San Sebastiánu, jediné mínus, neměli alternativu k mléku
Úžasná kavárna v San Sebastiánu, jediné mínus, neměli alternativu ke kravskému mléku

Party na Silvestra začíná až kolem druhé ráno

Po celkově ujetých 2450 km jsme dorazili do Salamancy na Silvestra kolem šesté večer, akorát se stmívalo. Ve Španělsku se Silvestr slaví v rodinném kruhu a oslavy připomínají spíš náš Štědrý večer, a tak tu opravdová party začíná až někdy kolem druhé ráno.

Do univerzitního města Salamanca proudí i řada českých studentů
Do univerzitního města Salamanca proudí i řada českých studentů

Porvat se o víno, a pak ho sníst

Nebylo kam pospíchat, nachystali jsme si večeři v podobě námi připravených tapas a akorát do půlnoci jsme zvládli všechno sníst a mohli jsme vyrazit na náměstí s kilem hroznového vína. Hroznové víno je téma samo o sobě, protože sehnat ho před Silvestrem znamenalo se o něj porvat s další desítkou Španělů.

Mohutná katedrála v Salamance
Mohutná katedrála v Salamance

V 9 hodin ráno nepotkáte v ulicích ani živáčka

O půlnoci musíte totiž sníst s každým odbytím kuličku. A tak jsme připraveni na náměstí čekali na odbytí, ale Španělé byli tak hluční, že jsme odbytí neslyšeli a nakonec jsme žvejkali pět kuliček naráz.

Oslavy Silvestra na Plaza Mayor, byli jsme tam jediní s prskavkami, oni jedí radši hrozny
Oslavy Silvestra na Plaza Mayor, byli jsme tam jediní s prskavkami, oni jedí radši hrozny

Když jsme se vzpamatovali, začali jsme objevovat Salamancu a její okolí. Salamanca je univerzitní město, proto sem míří řada studentů i z Čech, včetně naší kamarádky Gábi. Na první pohled vás zaujme mohutná katedrála, která dominuje centru. To je velmi uzavřené a kompatní, snadno se v mysli přenesete do středověku a můžete si představit, jaké to tady tehdy bylo.  Obzvlášť, pokud vyrazíte kolem deváté ráno. V měste nepotkáte ani živáčka.

Náš novoroční tým
Náš novoroční tým, Lukáš už má upito a drží dvojku opačně

Španělsko si žije vlastním tempem

Začínáme chápat, že Španělsko žije svým vlastním tempem a to tempo začíná až někdy kolem jedenácté dopoledne. Naopak večer nenajdete jediný koutek ulic bez lidí. „Tady se chodí ven až tak v 10, koncerty začínají o půlnoci. Je to tu posunuté. Když jsem se chtěla scházet kolem osmé, měli mě za blázna.” Gábi nám vysvětluje, jak to chodí, ale na nás se to za tu chvilku nedokáže přenést a tak občas máme pocit, že bude ráda, až odjedeme a nebudeme jí budit v 7:30 ráno.

Mogarazz, kde na vás koukají babičky z domů
Mogarazz, kde na vás koukají babičky z domů

Jak se randí v Salamance?

Pokud se na něco chcete zeptat Španělů tady ve Španělsku, zkuste větu: Jak se randí ve Španělsku? Abychom schrnuli naše poznatky. „Všichni mají všechno se všema a občas se z toho může něco vyvrbit. Většinou ale ne.“ Takže takový friends with benefits jsou tu prý normální. Takové české randění tu nefunguje.

Zamora a kočky
Zamora a kočky

Vesnice, kde vás pozorují mrtví a na kávu se chodí do řeznictví

První výlet mimo město byl do Sierra de Francia. Pohoří vzdálené 70 km není známé jen pro svou kouzelnou přírodu, kterou v zimě moc neoceníte, ale především pro vesničky, které vás přenesou pár století zpátky. Nejvíce nás zaujala La Alberca a Mograzz, kde na každém domě visí portréty lidí, kteří v nich žili.

Přišlo nám to chvílemi docela děsívé, jak jsme si představovali, že by na našich domech viseli hlavy našich předků a zíraly na nás. Bydlet bychom tu nechtěli. La Alberca zas bylo krásné spící městečko, kde i v jedenáct hodin bylo vše zavřené. Na kávu jsme museli do řeznictví.

25017066 1658555980854301 8161388566295871488 n
Vesnice, kde jsme měli kávu v řeznictví

Španělsko je levnější než Čechy, tedy mimo Madrid a Barcelonu

Poslední výlet jsme naplánovali do města Zamora, které leží na řece Duero a údajně se nachází na půli cesty z Madridu k Atlantiku a cca 45 km od portugalských hranic. Je sídlem provincie Zamora, jedné z devíti provincií autonomního společenství Kastilie a León. My jsme do města zamířili především pro jeho velké množství románských památek.

Zamora je krásné historické město kousek od Salamancy
Zamora je krásné historické město kousek od Salamancy

Když se pije víno místo vody

V pátek už bylo na čase vyrazit zpátky. Byli jsme unavení. Kromě každodenních výletů jsme také vypili denně hodně vína a snědli jídla tak na měsíce dopředu. Španělsko je totiž mimo Madrid a Barcelonu levné. Levnější než Čechy. Přinejmenším tedy než Praha. Tříchodové menu pořídíte za deset eur a k tomu máte zdarma sklenku/lahev vína.

Na zpátky jsme vyrazili už jen ve třech
Na zpátky jsme vyrazili už jen ve třech

Byl to pro nás celkem gurmánský týden, pokud jsme nebyli v restauracích vařila food bloggerka Ivča a my se začali stydět, že na vaření trochu poslední dobou kašleme.

Chyba, chyba a další chyba

Cestou zpět jsme měli opět naplánované zastávky. Jeli jsme zpět pouze tři, Gábi zůstala ve Španělsku, což samozřejmě naše finance trochu zkreslí a ve finále to bude dražší, než kdybyste jeli ve čtyřech.

IMG 1484

Po 685 km jsme dorazili do Bordeaux, kde jsme místo barů zamířili do fitka, abychom si trochu vynahradili to přejídání se a alkoholové opíjení. Hotel s fitkem nás stál krásných 1540 Kč pro tři osoby. Neměli jsme na cvičení výbavu, a tak jsme běhali na boso. To byla chyba, druhý den jsme nemohli pořádně chodit.

Skvěle vypadá, ale zas tak dobré to bohužel nebylo
Skvěle vypadá, ale zas tak dobré to bohužel nebylo

Občas cestujete z bazéno do oceánu, jindy z bláta do louže

A tak jsme ráno spíše pokulhávali po městě, užívali si lednový pochnurný den ve Francii a hledali kavárnu, kterou jsme předtím vybrali na instagramu. Nakonec jsme skončili v Contrast. Ačkoliv jídlo vypadá na fotce krásně, žádný zázrak se nekonal. A tak jsme trochu zklamaní začali naší prohlídku městem. Bordeaux nám to ale vynahradilo. Z francouzských měst, která jsme po cestě navštívili, patřilo k tomu nejlepšímu.

Lyon zklamal, a tak se jelo dál
Lyon zklamal, a tak se jelo dál

Které francouzské město nás zklamalo?

Lyon byl opakem. O 556 km dál se nachází historické město středovýchodní Francie, kam jsme dorazili i my po šesti hodinách cesty. Dohromady se svými příměstskými částmi a satelitními městečky tvoří po Paříži druhou největší aglomerací ve Francii s 1 757 180 obyvateli a je přibližně 20. až 25. v Evropě. Zklamání přišlo se zakouřeným ubytováním, kde jsme si báli sundat boty, až jsme skončili u lahve vína. Snažili jsme se utěšovat, že nás vyšlo jen na 1217 Kč a druhý den okamžitě pojedeme pryč.

V Ženevě jsme na sobě silně cítili únavu. Přemýšleli jsme, jestli nejet rovnou domu
V Ženevě jsme na sobě silně cítili únavu. Přemýšleli jsme, jestli nejet rovnou domu

Naštěstí stačí přejet autem

Město nás ráno přivítalo nepříjemný počasím a po zhlédnutí katedrály a části historického centra jsme se rozhodli, že už ho máme dost a rozhodli jsme se pro zpříjemnění si roadtripu návštěvou Ženevy, která se nachází od Lyonu jen 149 km.

Kde měly být výborné palačinky, ale nebyly
Kde měly být výborné palačinky, ale nebyly

Ale pak si stejně nepomůžete

Dorazili jsme akorát na oběd, ale neděle s sebou přinesla i zavřené obchody a některé restaurace. Utratili jsme tak nechutné peníze za ne moc dobré palačinky a nálada klesala a klesala, až jsme si říkali, jestli nepřeskočit ten Strasbourg a neodjet rovnou domu. Báli jsme se ubytování, které bylo stejně levné, jako to v Lyonu.

Strasbourg nás překvapil. Nečekali jsme nic a líbil se nám víc než Lyon a Ženeva
Strasbourg nás překvapil. Nečekali jsme nic a líbil se nám víc než Lyon a Ženeva

Nejhezčí francouzské město vypadá jako německé

A vypadalo na fotkách podobně. Nakonec jsme byli rádi, že jsme to neudělali. Ubytování bylo za 1200 Kč pro tři luxusní a my jsme si otevřeli další flašku na oslavení závěru naší cesty. Překonali jsme únavu, která se s dny, vínem a kilometry prohlubovala a završili jsme naší cestu prohlídkou města, které leží na levém břehu Rýna a svou podobou připomíná spíš Německo než Francii. „Nejhezčí francouzské město na naší cestě vypadá jak německé.“ Prohlásil Lukáš.  Není se čemu divit, v minulosti střídavě mezi tyto státy patřilo.

Jediná škoda byla, že jsme tam neměli moc času
Jediná škoda byla, že jsme tam neměli moc času

A kolik to tedy stálo?

Byli jsme čtyři a pak tři, kdybychom jeli celou trasu v plném počtu, určitě bychom výdaje snížili. Další výhoda byla, že jsme v Salamance měli ubytování u kamarádky, na druhou stranu jsme ty dny utráceli za obědy a večeře, protože nám Gábi chtěla za těch pár dní ukázat ty nejlepší restaurace a bary, o kterých nám tolik vyprávěla. Vše jsme platili dohromady a zapisovali do aplikace Spendee  a nakonec jsme si to rozdělili.

Pro tři lidi nás to vyšlo na osobu 10830 Kč (Po odečtení části pro 4. osobu, která s námi strávila 2/3 cesty). Jak můžete vidět, velké výdaje šli na jídlo.

Jak jsme vybírali ubytování?

Auto (nafta, dálniční poplatky):  16 096 Kč

Ubytování: 10 062 Kč

Jídlo: 11 833 Kč

Ubytování jsme se snažili vybírat co nejlevnější, věděli jsme, že pro nás povětšinou bude jen na přespání. Ideálně jsme vybírali s kuchyňkou, abycho si mohli uvařit večeři, a popřípadě i snídani. Ubytování jsme rezervovali přes booking.com a Airbnb.com. Stálo nás od 300 Kč – 600 kč na osobu, nejdražší bylo ve Švýcarsku.

Díky foodblogerce Ivče jsme měli gurmánský týden
Díky foodblogerce Ivče jsme měli gurmánský týden

Kolik můžete oproti nám ušetřit?

Pokud byste si celou dobu vařili sami, ušetříte minimálně 6-7 tisíc. To je částka, kterou byste dali pro 4 lidi v Salamance za ubytování na ty dny, kdy jsme jej měli my zdarma u kamarádky, takže bych si troufala říci, že celková cena kolem 10-11 tisíc na osobu by byla v i low cost režimu. 🙂 Ale kdybystre byli čtyři celou dobu, možná byste se dostali lehce po 10 tisíc.

Tipy a triky pro cestování po Evropě

Co si zabalit

Podívejte se na náš návod pro balení na cesty, který vám s přípravou pomůže. Vyberte si správný cestovní batoh, prohlédněte si cestovní vychytávky a nezapomeňte doma nic důležitého.

Kde sehnat letenky

Levné letenky hledejte na Kiwi, jsou to náš oblíbený portál. Určitě si přečtěte náš návod jak na levné letenky.

Půjčení auta

Běžně používáme srovnávač RentalCars.com, který nám pomáhá při výběru poskytovatele auta.

Rezervace ubytování

Booking.com je náš nejoblíbenější vyhledávač hotelů. Hotely vždy porovnáváme s nabídkou místních bytů a pokojů na Airbnb (725 Kč sleva). Přečtěte si, jak levné ubytování hledáme my.

Nezapomeňte na pojištění

Cestovní pojištění je naprostá nutnost. Na kratší cesty volíme AXA (50 % sleva) a na delší cesty britskou pojišťovnu True Traveller. Podívejte se na srovnání všech pojišťoven a vyberte si tu, která vám nejvíce vyhovuje.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropa12 denní roadtrip po Evropě: Na kolik to vyjde?

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu