...

Varenna, Itálie: 34 tipů, co vidět a dělat u Lago di Como

Vydejte se společně se mnou k třetímu největšímu fjordovitému italskému jezeru Lago di Como. První zastávka –⁠⁠⁠⁠⁠ Varenna. Sice jsem ještě neměla šanci navštívit i ostatní města kolem Comského jezera, ale i tak si troufám říct, že Varenna patří k těm nejkrásnějším.

Varenna je naprosto kouzelným a tradičně italským městečkem na východním pobřeží jezera Como. Varenně se přezdívá „Město tisíce příležitostí a tisíce důvodů k návštěvě“, a s tím prostě nejde nesouhlasit. 😊

Obast Como ale není jen o Varenně. Tyrkysově modré jezero Lago di Como ve tvaru obrácené vidlice se rozkládá na rozloze 146 km², na jehož pobřeží se můžete kochat horskými vrcholky Alp, bohatou přírodou, malebnými městečky a honosnými vilami miliardářů.

Jezero Lago di Como má toho tolik, co nabídnout, že budete potřebovat týdny, abyste zvládli vidět úplně všechno. I tak vám zábava nedojde.

Výhledy ve Varenně
Výhledy ve Varenně

TIP: Přečtěte si náš článek o 10 nejkrásnějších místech italských Alp.

Kdy navštívit Varennu u Lago di Como

Varennu u Comského jezera můžete navštívit celoročně postačí vám na ni klidně půl den až den. To samé platí i pro další jezerní města.

Nejpříjemnější teploty a slunečné dny u Lago di Como jsou od března do listopadu, ale pokud holdujete zimním sportům, pak vyražte v lednu nebo únoru.

Varenna — město u Lago di Como
Varenna — město u Lago di Como

Kde se u jezera Lago di Como ubytovat

Ubytování u Comského jezera se může prodražit, ale příznivé ceny nabízí právě města Varenna, Como nebo Bellagio. Alternativou může být nejbližší velké město Miláno, které je od Varenny vzdálené krátkou cestu vlakem.

Ve Varenně se můžete ubytovat ve Villa Varenna, v Bellagio nabízí skvělé ubytování Hotel Centrale Bellagio a v Comu můžete zvolit Como Luxury Rooms.

Ubytování ve Varenně
Ubytování ve Varenně

Jak se dostat k Lago di Como

K jezeru Lago di Como se můžete dostat hned několika dopravními prostředky, záleží kam chcete jet a kolik toho chcete stihnout vidět. K jezeru tak můžete vyrazit autem, vlakem, lodí nebo trajektem.

💡 TIP: Vyzkoušejte vyhledávač trajektů a porování cen Ferryscanner.

Vlastní nebo půjčené auto je asi nejlepší volbou (pokud si budete půjčovat auto, doporučujeme RentalCars), protože můžete v okolí jezera vyrazit opravdu kamkoliv a vidět tak toho, co nejvíce.

Vlaková doprava je vhodná pro ty, kteří si k jezeru chtějí udělat jednodenní výlet například do Varenny. Vlaky vyjíždějí z Milána a Bergama, konkrétní spoje můžete najít tady.

Skvělým způsobem, jak poznat jezero opravdu z blízka je lodní doprava. Můžete využít motorových lodí nebo trajektů. Trajekty spojují pouze centrální města na jezeře jako Varenna, Menaggio, Bellagio a Cadenabbia.

Comské jezero
Comské jezero

34 tipů, co vidět a dělat u Lago di Como

Jak jsem psala výše, u Comského jezera vám pravděpodobně nikdy nedojde program na zábavu. Sepsala jsem pro vás 34 skvělých tipů, co vidět a dělat u Lago di Como. Další zajímavé výlety najdete i na portálu GetYourGuide.

Navštivte krásná města v okolí jezera Como

Jezero Como je obrovské a rozprostírá se kolem něj mnoho krásných městeček. Stačí si jen vybrat, které z nich navštívíte. Mezi ty nejnavštěvovanější patří Varenna, Como, Bellagio, Lecco nebo Tremezzo.

Návštěva Varenny
Návštěva Varenny

Varenna

Všemi deseti doporučuji návštěvu malebné Varenny, která vám vezme dech, jakmile vystoupíte z vlaku. Varenna je snadno dostupná vlakem z Milána nebo trajektem z Bellagia, Menaggia nebo Tremezziny.

Je ideální na romantické procházky, relaxování u jezera, koupání nebo prozkoumávání místních památek. Najdete tu hrad Vezio, vilu Monastero a vilu Cipressi. Zajímavostí města je řeka Fiumelatte, která je dlouhá pouhých 250 metrů, díky vysokému obsahu vápence je bílá a mizí v období od října do března.

Pro pěší turistiku se můžete vydat na starobylou stezku Sentiero del Viandante.

Varenna
Varenna

Como

Na jihozápadním konci jezera Lago di Como najdete stejnojmenné město Como. Je hlavním městem Comské provincie a má bohatou kulturu a architekturu. Mezi zajímavosti, které můžete v Comu navštívit, patří:

 • Katedrála Santa Maria Assunta,
 • muzeum hedvábí,
 • bazilika Sant’Abbondio,
 • lanovka Funicolare Como-Brunate.

Městečko Como je také skvělým výchozím bodem pro návštěvu dalších měst v okolí jezera.

Město Como
Město Como

Bellagio

Další perlou Comského jezera je město Bellagio, které se nachází přímo uprostřed rozdvojení jezera. Bellagio je proslulé díky svým malebným uličkám, vyhlídkám na jezero a honosným vilám Villa Serbelloni a Villa Melzi.

Bellagio
Bellagio

Lecco

Lecco je městečko, které se rozprostírá na úpatí hor Mt. Grigna a Resegone. Je známé svou polohou uprostřed alpské krajiny a historickým dědictvím.

Lecco je ideálním místem pro milovníky přírody a outdoorových aktivit. Okolní kopce a hory jsou skvělé pro pěší turistiku a nabízejí úchvatné výhledy na jezero Como a alpské vrcholky. Lecco je také oblíbeným místem pro vodní sporty, jako je windsurfing a plachtění.

Lecco
Lecco

Tremezzo

Na západním břehu jezera Como leží město Tremezzo. Jednou z hlavních atrakcí v Tremezzu je Villa Carlotta nebo Villa Balbianello, která leží na poloostrově Lenno.

Tremezzo je také skvělým výchozím bodem pro vodní výlety po jezeře Como. Město nabízí kombinaci historie, kultury a přírody, čímž přitahuje návštěvníky hledající autentický italský zážitek.

Villa Carlota v Tremezzo
Villa Carlota v Tremezzo

Argegno

Argegno je malé městečko, které láká svým klidným prostředím a krásnými výhledy na jezero a okolní hory. Argegno je známé také díky svému přístavu, odkud můžete vyrazit na plavbu po jezeře.

Argegno
Argegno

Cernobbio

Cernobbio je známé pro svou nádhernou architekturu a výjimečné výhledy na jezero a alpské scenérie. Historické centrum je plné úzkých uliček, malebných domů a tradičních italských restaurací.

Jedním z nejznámějších míst v Cernobbiu je Villa d’Este, luxusní renesanční palác a hotel obklopený rozsáhlými zahradami.

Cernobbio
Cernobbio

Menaggio

Menaggio je další malebné město na západním břehu jezera Como. V jeho blízkosti se nachází golfový klub Menaggio & Cadenabbia Golf Club, což jistě potěší všechny milovníky golfu.

Menaggio
Menaggio

Nesso

Když se přesuneme na východ jezera Como, najdeme tam město Nesso. Město je známé díky svým dvěma vodopádům, které se nazývají Orrido di Nesso.

Nesso
Nesso

Careno

Careno se nachází také na východním břehu jezera Lago di Como. V Careno můžete prozkoumat úzké uličky s tradičními italskými domy a zažít autentickou atmosféru malého jezerního městečka.

Dominantou je kostel svatého Martina, který se tyčí nad jezerem a nabízí nádherné výhledy na vodu.

Careno
Careno

Mandello del Lario

Mandello del Lario má bohatou historii a láká návštěvníky svým klidným prostředím a krásným okolím.

Mandello del Lario je také slavné také díky svým vazbám na motocyklovou kulturu. Nachází se zde sídlo společnosti Moto Guzzi, známé italské motocyklové značky. Můžete tu navštívit muzeum Moto Guzzi.

Mandello del Lario
Mandello del Lario

Gravedona ed Uniti

Gravedona ed Uniti je město, které vzniklo spojením vesniček Gravedona, Cosiglio di Rumo a Germasino. 

V mládí tu žil italský fyzik Alessandro Volta (říká vám něco Voltův elektrický článek? 😊), jehož dům můžete navštívit. Další významnou dominantou města je kostel svaté Marie z Tiglia, který je jediný svého druhu v celém regionu. 

Gravedona ed Uniti
Gravedona ed Uniti

Pescallo

Pár minut od Bellagia najdete rybářské městečko Pescallo, které je proslulé svou klidnou atmosférou a liduprázdnem. Na své si tu přijdou milovníci vodních sportů, k půjčení jsou tu kajaky a vodní lyže.

Pescallo
Pescallo

Navštivte některé z úchvatných vil

Pokud to ještě není zcela jasné, města v okolí Lago di Como jsou obklopená nádhernými vilami s rozkvetlými zahradami plných květin.

Villa Manastero
Villa Manastero

Některé z nich můžete navštívit:

 • Villa Olmo: Villu Olmo najdete ve městě Como. Tato vila je známá svou nádhernou architekturou a rozsáhlými zahradami a patří k významným kulturním a historickým památkám regionu.
 • Villa Manastero: Ve Varenně zas najdete Villu Manastero. Vila byla postavena v 16. století jako klášter benediktinských mnichů. Později byla přeměněna na šlechtickou rezidenci a prošla několika přestavbami. V současné době je Villa Monastero veřejně přístupná a slouží jako muzeum, konferenční centrum a botanická zahrada.
 • Villa Cipressi: Druhou vilou, kterou najdete ve Varenně, je Villa Cipressi. Vila byla postavena v 16. století. Dnes slouží jako luxusní hotel a konferenční centrum. Vila Cipressi je oblíbeným místem pro svatby.
 • Villa Carlota: Villa Carlotta ve městě Tremezzo je považována za jednu z nejvýznamnějších kulturních a historických památek na jezeře Como. Je veřejně přístupná a slouží jako muzeum a umělecká galerie.
 • Villa Serbelloni: Impozantní historická vila, která se nachází v Bellagio. Původně byla klášterem a nyní slouží jako luxusní hotel, který je přístupný pouze vybraným hostům. Byl zde ubytovaný například Winston Churchil nebo John F. Kennedy.
 • Villa Melzi: V Bellagiu najdeteme ještě Villu Melzi, která byla postavena v 19. století pro vévodu Gioachina Ramboldiho a byla navržena slavným architektem Giocondem Albertolim.
 • Villa Bernasconi: Villa Bernasconi se nachází ve městě Cernobbio. Byla postavena na přelomu 19. a 20. století pro obchodníka s hedvábím, v současnosti je otevřena veřejnosti a slouží jako kulturní centrum.
 • Villa Erba: Tato vila z 19. století stojí také v Cernobbiu a sloužila jako sídlo vlivné rodině Erba. Vila se také zalíbila filmovým tvůrcům a objevila se hned v několika filmech například Dannyho parťáci z roku 2004.

Castello di Vezio

Na kopci nad Varennou najdete hrad Castello di Vezio. Hrad má dlouhou historii, sahající až do středověku, a sloužil jako obranná pevnost. Během let prošel několika změnami a rekonstrukcemi.

Dnes je veřejně přístupný a je odsud nádherný výhled na jezero a okolí Varenny.

Vydejte se na plavbu po jezeře

Od čeho by bylo tak velké jezero, kdyby se na něm nedalo plavit. Vydejte se na plavbu po Lago di Como a obdivujte místní krásy z hladiny modrého jezera. Lodní doprava je tu perfektní, z lodních výletů můžete vybírat na portálu GetYourGuide.

Koupání a pláže u jezera Como

Koupání v Lago di Como je opravdu výjimečným zážitkem. No opravdu, kdy se vám asi tak naskytne možnost se koupat v teplém alpském jezeře při pohledu na zasněžené vrcholky hor?

Jezero nabízí nespočet možností ke koupaní, navštivte tak některé z místních pláží:

 • Pláže ve městě Como: V samotném městě Como jsou některé veřejné pláže, jako například Lido di Villa Olmo.
 • Pláže v Bellagiu: Město Bellagio má také několik pláží, jako například Lido di Bellagio nebo pláže poblíž Villa Melzi Gardens.
 • Pláže ve Varenně: Ve Varenně se můžete vykoupat na pláži Lido di Varenna.
 • Lido di Lenno: Lenno, další město na břehu jezera Como, má plážový komplex známý jako Lido di Lenno.
 • Pláže v Tremezzu: Tremezzo nabízí několik pláží a koupališť, včetně Lido di Cadenabbia.
 • Pláže v Menaggiu: Město Menaggio má několik veřejných pláží, jako například Lido di Menaggio, kde si můžete užít slunce a osvěžující koupání.
Koupání ve Varenně
Koupání ve Varenně

Lanovka Piani d’Erna

Ve městě Lecco se můžete nechat vyvézt lanovkou do výšky 1 375 metrů a kochat se báječným výhledem. Lanovka začíná ve městě Lecco a stoupá k horskému letovisku Piani d’Erna.

Výhled z lanovky Piani d'Erna
Výhled z lanovky Piani d’Erna

Monte Sighignola

Pokud cestujete autem, tak určitě nevynechejte vrcholek Monte Sighignola na švýcarsko-italské hranici. Naskytne se vám tu dechberoucí výhled ve výšce 1 320 metrů nad mořem.

Punta Spartivento

Punta Spartivento je nejzazší výběžek jezera Como a patří k populárním turistickým, zejména díky krásnému parku a vyhlídce na jezero. Vstup do parku je zdarma.

Lanovka Argegno – Pigra

V blízkosti Argegna se nachází nedaleká kabelová lanovka Pigra, která vede na vrchol hory a nabízí úchvatné výhledy na jezero Como. Pokud si chcete vychutnat panoramatický pohled na jezero a alpské scenérie, pak je jízda lanovkou ideální aktivitou.

Isola Comacina

Jediných ostrovem na Comském jezeře je turisticky oblíbený Isola Comacina. Ostrov měří asi 350 metrů na délku a 150 metrů na šířku.

Ostrov byl osídlen již v dobách Římanů, nicméně, ve 12. století byl zničen v rámci konfliktu mezi městy Como a Milán, a od té doby zůstal opuštěným a tichým místem.

Dnes je Isola Comacina oblíbeným cílem pro turisty, kteří chtějí prozkoumat jeho historii, užít si klidné prostředí a ochutnat místní kulinářské speciality. Na ostrov se dostanete lodí.

Isola Comacina
Isola Comacina

Lanovka Como – Brunate

Z města Como se můžete svézt lanovkou do vesničky Brunate a vychutnat si krásný výhled. Lanovka jezdí každou půl hodinku od 6 ráno do půl 11 večer. Jednosměrná jízdenka stojí 3 eura, zpáteční pak 5 euro.

Pěší turistika

Jezero Como a jeho okolí nabízí skvělé možnosti pro pěší turistiku. Najdete tu množství stezek, po kterých se můžete vydat za krásnou krajinou a úchvatnými výhledy. Mezi nejoblíbenější stezky patří Sentiero del Viandante a Greenway del Lago di Como.

Sentiero del Viandante
Sentiero del Viandante

Extrémní cyklistika

Pro cyklisty je v okolí jezera přitažlivý okruh z Varenny přes Esino Lario a Parlasco, kde mohou při asi tříhodinové jízdě překonávat 1500 výškových metrů.

Vodní sporty: Windsurfing, kitesurfing i vodní lyže

Asi není žádným překvapením, že Comské jezero centrem vodních sportů. Můžete si tu vyzkoušet, jak windsurfing, tak kitesurfing nebo vodní lyžování. Ve jednotlivých městech najdete jejich půjčovny.

Jezero Lado di Como je nádherné.
Jezero Lado di Como je nádherné.

Zimní střediska

Lago di Como má opravdu všechno. Vydat se sem můžete i v zimních měsících, a to lyžovat do jednoho z místních zimních středisek:

 • Pian di Bobbio,
 • Monte Sighignola,
 • Valchiavenna.

Zajímavosti o Lago di Como

Lado di Como je naprosto úchvatným jezerem a pojí se k němu hned několik zajímavostí:

 • Voda Comského jezera je teplá. Navzdory tomu, že je Como ledovcového původu, se v létě vyhřeje až na 24 stupňů.
 • Lago di Como patří k nejhlubším jezerům Evropy (maximální hloubka je 410 km).
 • Jezero je plné ryb.
 • Leží v nadmořské výšce 198 metrů.

Často kladené otázky:

Jaká města jsou kolem Lago di Como?

Kolem jezera se rozprostírá několik malebných měst, jako jsou Como, Bellagio, Varenna a Menaggio. Všechny tyto destinace nabízejí krásné historické památky, úchvatné výhledy a skvělé možnosti pro relaxaci.

Jak se dostanu k Lago di Como?

Nejbližším mezinárodním letištěm je Letiště Malpensa v Miláně. Odsud si můžete pronajmout auto nebo využít veřejnou dopravu, jako jsou vlaky nebo autobusy, které vás dovezou až k jezeru.

Můžu se ubytovat přímo u jezera Lago di Como?

Ano, kolem jezera najdete řadu ubytovacích možností, včetně luxusních hotelů, rodinných penzionů a apartmánů s krásným výhledem na jezero.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálieVarenna, Itálie: 34 tipů, co vidět a dělat u Lago di...

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu