...

Cinque Terre: 14 nejlepších tipů, co vidět a dělat

Představte si vesničky s barevnými domky, které se tyčí na skalnatých útesech nad tyrkysovými vlnami moře. To zní jako pohádka, že? Tak tuhle pohádku můžete zažít na vlastní kůži právě v italském národním parku Cinque Terre.

Cinque Terre je oblastní ležící na pobřeží Ligurské riviéry a skládá se z pěti malebných vesniček, které jako by byly vklíněné do sevření skal. Celá oblast Cinque Terre je součástí světového dědictví UNESCO.

Každá vesnička je originál, nabízí úchvatné výhledy a charakteristickou dolce vita atmosféru.

Cinque Terre
Cinque Terre

Kdy navštívit Cinque Terre

Cinque Terre bohužel patří k oblastem, které jsou u turistů i místních velmi oblíbené, navíc jsou uličky vesniček velmi malinké, a tak tu pravděpodobně za každého ročního období bude vždy více lidí.

Pokud máte rádi letní dovolené a koupání, pak návštěvu doporučuji od května do září. Ale počítejte s tím, že v letní sezóně, kdy mají i Italové dovolenou, bude Cinque Terre plné turistů.

Pokud jste spíše fanoušky pěší turistiky a menšího vedra, pak je ideální Cinque Terre navštívit od března do května nebo v září a říjnu.

TIP: Pokud patříte k milovníkům Itálie, tak jako já, přečtěte si článek o nejkrásnějších místech Itálie.

Na kolik dní se vydat do Cinque Terre

Počet dní strávených v Cinque Terre opět závisí na vašich preferencích, co tam chcete dělat, a jak se po vesničkách chcete pohybovat. Pokud vlakem, tak vám prozradím, že pokud si přivstanete můžete zvládnout všech pět vesniček na jeden zátah.

Pokud jste zastánci pomalejšího tempa, pak si můžete na Cinque Terre vyhradit 3 až 4 dny.

Kde se ubytovat v Cinque Terre

V Cinque Terre nemusíte být přímo ubytovaní, abyste ho mohli vidět, ale je to také možnost a příležitost ho zažít i jinak něž jako výlet. I když by se to nemuselo zdát, tak v každé vesničce najdete nespočet možností ubytování.

Přímo u pláže se můžete ubytovat ve vesničce Vernazza v La Polena Camere Vernazza. V Manarole můžete vyzkoušet Manarola Sea View. Levnější alternativou je výchozí bod město La Spezia a La Spezia by The First – Luxury Rooms & Suites.

Ubytování ve vesničce Vernazza
Ubytování ve vesničce Vernazza

Jak se dostat do Cinque Terre

Cinque Terre je protkané železnicí, proto je za mě nejjednodušší způsob dopravy vlak. Do Cinque Terre buď můžete vyrazit z města La Spezia nebo z druhé strany, z města Levanto či vzdálenějšího Janova. Já jela z Janova a je to pouze hodinka cesty čistým a klimatizovaným vlakem. TIP: Veškeré informace o Janově najdete v našem článku.

Ale pokud se nacházíte v jakémkoliv městě oblasti Ligurie, tak si myslím, že se do Cinque Terre jednoduše dostanete, protože Italové mají dobrou vlakovou dopravu. (Ne skvělou, na mojí cestě mě překvapila stávka vlaků😄, ale lepší než České Dráhy).

Pro cestování vlakem doporučuji aplikaci Trenitalia, kde najdete všechny spoje a můžete si vlaky i s místenkou kupovat za chodu. (Ale stávku tam nikdo neavizoval 😄).

Národní park Cinque Terre
Národní park Cinque Terre

Jak se mezi vesničkami pohybovat

Tím, že vesničkami vede železnice, tak se logicky mezi nimi můžete pohybovat vlakem. Vlak staví v každé z nich. Pro libovolné cestování mezi vesničkami si můžete pořídit takzvanou Cinque Terre card.

Cena se odvíjí od věku, počtu dní a jestli v ní chcete i vstup na stezku, můžete ji pořídit online. Avšak každá samotná cesta vlakem mezi vesničkami stojí 5 euro, tudíž je na vašem zvážení, zda se vám karta vyplatí nebo ne. Můžete například navštívit tři vybrané vesničky, což vás bude stát 15 euro oproti jednodenní kartě, která stojí 18,20 euro.

Pro milovníky pěší turistiky je v Cinque Terre možnost se podél vesniček vydat na túru. V oblasti najdete hned několik turistických tras, ale kvůli sesuvům půdy nejsou vždy otevřené. Jejich přístupnost si ověřte ZDE. A pozor: pobřežní stezky jsou zpoplatněné.

Další možností je okružní jízda lodí, která vás bude v jednotlivých vesničkách vysazovat. Je to asi nejdražší možnost, ale výhledy z moře stojí za to.

14 nejlepších tipů, co vidět a dělat v Cinque Terre

Jak už jsem naznačila, v Cinque Terre najdete pět vesniček, které stojí za návštěvu, nebo si můžete vybrat jen některé z nich. Ale to neznamená, že to je vše. Já pro vás mám 14 nejlepších tipů, co v Cinque Terre vidět a dělat.

Monterosso al Mare
Monterosso al Mare

Monterosso al Mare

První vesničku, kterou jsem navštívila, byla největší z nich, a to Monterosso al Mare. Nachází se v zálivu na východní straně mysu Punta Mesco. Má dvě části oddělené skalnatým útesem, jednu historickou a druhou modernější.

Monterosso al Mare je v podstatě centrem celého Cinque Terre a najdete tu rozsáhlé plážové letovisko Fegina. Koupání je zde velmi přístupné a vhodné pro rodiny s dětmi. Ze všech vesniček má Monterosso nejvhodnější podmínky na koupání. Proto tu ale najdete také davy turistů a fronty.

Najdete tu i krásné památky jako gotický kostel San Giovanni Battista z konce 13. století a kapucínský klášter San Francesco ze 17. století.

TIP: Vyražte sem brzy ráno, klidně před devátou. Nikdo tu ještě nebude.

Monterosso al Mare
Monterosso al Mare

Manarola

Manarolu budete zřejmě znát z typických fotografií a pohledů z Itálie. Vesnička je nejstarší ze všech pěti z nich a uchvátí vás svými výhledy na skalní útes s pastelovými domečky a široké moře. K vidění tu je i kostel San Lorenzo ze 14. století.

Manarola se pravidelně umisťuje jako nejkrásnější obec Evropy i světa. Láká své návštěvníky na nejúžasnější vyhlídky, roztomilé centrum městečka a náměstí Piazza Castello.

Manarola
Manarola

Riomaggiore

Riomaggiore je další kouzelnou vesničkou s malebnými domky vystavěnými v různých úrovních svahu nad přístavem. Pohled na ně vám zaručeně vezme dech.

Mezi hlavní částí Riomaggiore a nádražím najdete malou vojenskou pevnost Castello di Riomaggiore a další památkou je hlavní obecní kostel San Giovanni Battista stojící na náměstí.

I v Riomaggiore je možnost koupání. Zhruba 150 metrů od přístavu najdete jedinou místní pláž. Je krásná a voda je úžasná, ale přístup je už o něco horší a na pláži jsou kameny.

Riomaggiore
Riomaggiore

Vernazza

Vernazza je třetí největší vesničkou Cinque Terre a podle mnohých je také tou nejkrásnější. Městečko Vernazza má dvě hlavní dominanty, a to středověký hrad Castello Doria Vernazza a románský kostel San Margherita. Hrad můžete navštívit za poplatek 1,5 eura.

Samozřejmostí jsou vyhlídky, ty nejhezčí výhledy uvidíte z přístavu nebo od strážní věže. Varnazza má také jediný přírodní přístav v celém okolí.

Vernazza
Vernazza

Corniglia

Vesnička Corniglia se nachází 90 metrů nad hladinou moře a od vlakové zastávky budete muset vyšplhat spoustu schodů. Corniglia je nejmenší, bydlí tu asi jen 150 obyvatel a je nejméně navštěvovaná.

Můžete tu najít krásnou přírodní pláž, několik náměstíček a malý gotický kostelík San Pietro. Corniglia jako jediná z vesnic nemá svůj lodní přístav ani přímý přístup k moři.

Corniglia
Corniglia

Plavba lodí podél Cinque Terre

Pohled na Cinque Terre z hladiny moře je úplně něco jiného! Zamluvte si plavbu lodí podél národního parku Cinque Terre a prozkoumávejte vesničku po vesničce. Plavby ze všech různých měst nabízí mnoho společností, cena se pohybuje od 20 euro výš.

Pláže a koupání v moři

Křišťálové moře v Cinque Terre přímo vybízí ke koupačce a nabízí hned několik pláží. Mezi nejlepší z nich patří:

  • Fegina: Pláž v Monterosso al Mare s pískem, s nejlepším přístupem do moře, lehátky, slunečníky a restauracemi.
  • Guvano: Přírodní pláž ve vesnici Corniglia s divokým vzhledem.
  • Vernazza: Pláž ve vesničce Vernazza s oblázky a skalkami.
  • Spiaggia di Riomaggiore: Pláž ve vesničce Riomaggiore s oblázky a kameny.
Pláže Cinque Terre
Pláže Cinque Terre

Jízda na kajacích

Cinque Terre v sobě skrývá nádherné vodopády a jeskyně. Tím nejlepším způsobem, jak si tyto skvosty prohlédnout je na kajaku. Kajak si můžete pronajmout za 5 euro na hodinu.

Stezka Sentiero Azzurro

Jak už jsem zmiňovala Cinque Terre je skvělým místem pro pěší turistiku se svou rozsáhlou sítí turistických cest různých obtížností. Tou nejoblíbenější a nejznámější je Sentiero Azzurro, tedy v překladu Modrá stezka.

Stezka propojuje všech pět vesnic, má 12 kilometrů a nabízí dechberoucí výhledy.

Stezka Sentiero Azzurro
Stezka Sentiero Azzurro

Ochutnejte místní dobroty

Nezapomínejte, že jste pořád v Itálii a Cinque Terre se také pyšní místními dobrotami. Region Ligurie nabízí výtečné ryby, mořské plody, zvěřinu a polévky. Typickým pokrmem je bazalkové pesto ze sekané bazalky, piniových ořechů, česneku a nastrouhaného parmezánu.

Vyrobte si vlastní pesto

Když už jsem zmínila to pesto, stojí za zmínku, že si v Cinque Terre můžete vyzkoušet vyrobit vlastní pesto.

Někteří tamní šéfkuchaři nabízejí lekce výroby domácího pesta. Osvojíte si výrobu pesta podle italských kuchařů, napijete se lahodného vína a ještě si pochutnáte na dobrém jídle. A to se vyplatí!

Z lekcí můžete vybírat na portálu GetYourGuide.

Ochutnávka vína

V Cinque Terre nelze přehlédnout nepřeberné množství vinic, proto při vaší návštěvě nezapomeňte na ochutnávku vín. Vína z Cinque Terre patří k nejlepším ligurským vínům.

Portovenere

Městečko Portovenere sice oficiálně nepatří k pěti vesničkám Cinque Terre, ale také se pyšní umístěním na seznamu UNESCO. Pokud máte čas, navštivte i toto kouzlené místo.

Portovenere vás může nadchnou svými barevnými domečky, skálami, promenádou, kostelíky a hrady. Najdete zde kostel svatého Petra, kostel svatého Vavřince, hrad Doria, vstupní bránu Porta del Borgo a Kapitulní věž.

Portovenere
Portovenere

Záliv básníků

Pár kilometrů od Cinque Terre se nachází Záliv básníků, který také stojí za návštěvu. Záliv básníků získal své jméno od mnoha umělců a básníků, kteří sem pravidelně jezdívali hledat inspiraci. Záliv obklopuje již zmíněné městečko Portovenere.

Záliv básníků
Záliv básníků

Zajímavosti o Cinque Terre

Cinque Terre je opravdu dechberoucím místem a stoprocentně stojí za návštěvu. Pojí se k němu hned několik zajímavostí:

  • Vesničky se rozkládají na 12 kilometrech pobřeží.
  • Vesničky dříve nebyly propojené železnicí. Teprve v roce 1874 je spojila trať mezi Janovem a La Spezia.
  • Původní obyvatelé byli zejména rybáři a pěstitelé vína.
  • V roce 1997 bylo Cinque Terre zapsáno na seznam UNESCO.
  • Cinque Terre v překladu znamená Pět zemí a odkazuje na již zmíněných pět vesniček.
  • Barevné domečky nejsou barevné jen protože je to hezké, ale kvůli snadnější orientaci rybářů, kteří se vraceli z moře.
Domečky v Riomaggiore
Domečky v Riomaggiore

Často kladené otázky:

Co je Cinque Terre?

Cinque Terre je název pro pět malebných rybářských vesnic ležících na italském pobřeží Ligurského moře. Tyto vesnice jsou Monterosso al Mare, Vernazza, Corniglia, Manarola a Riomaggiore.

Jak se dostanu do Cinque Terre?

Nejbližším letištěm je Pisa nebo Janov, a odtud můžete pokračovat vlakem nebo autobusem. Vesnice jsou rovněž dostupné lodí. Při cestování mezi vesnicemi můžete využít také vlaky nebo stezky.

Je Cinque Terre vhodné i pro rodiny s dětmi?

Ano, Cinque Terre můžete navštívit i s dětmi. Některé stezky jsou však strmější, proto přizpůsobte výlet dětem. Pláže jsou ideální pro odpočinek a koupání.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálieCinque Terre: 14 nejlepších tipů, co vidět a dělat

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu