...

Janov, Itálie: 34 tipů, co vidět a dělat

Přístavní italské město Janov? Že vám zas tolik neříká? Chyba! Janov, rodiště objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba, džínů i lahodného focaccia, rozhodně stojí za návštěvu. Hlavní město Ligurie a provincie Genova má toho opravdu hodně, co nabídnout.

Janov
Janov

Kdy navštívit Janov

V Janově je většinou příjemné počasí v průběhu celého roku. Nejlepší měsíce pro návštěvu jsou ale od dubna až po říjen.

Nejteplejší dny jsou v letní sezóně od července do srpna a nejchladnějším měsícem je leden. Nejdeštivější měsíc je pak listopad.

Janov: Kde se ubytovat

V Janově doporučuji bydlet blízko centra:

TIP: Inspiraci pro dovolenou v Itálii můžete načerpat ZDE.

Ubytování v Janově
Ubytování v Janově

34 tipů, co vidět a dělat v Janově

Ptáte se, co vidět a dělat v Janově? Nebojte se, mám pro vás obsáhlý seznam zajímavostí a památek, které můžete v Janově navštívit.

TIP: Láká vás Toskánsko? Pak si přečtěte náš článek.

Katedrála di San Lorenzo

Jednou z nejvýznamnějších památek Janova je jednoznačně Katedrála di San Lorenzo. Katedrála byla postavena v letech 1100 až 1600, a tak kombinuje různé architektonické styly. Fasáda je převážně románská, zatímco interiér a některé části exteriéru odrážejí gotické a renesanční vlivy.

Katedrála di San Lorenzo
Katedrála di San Lorenzo

Dům Kryštofa Kolumba

Pokud je něco, co se lidem okamžitě spojí s městem Janov, pak je to objevitel Ameriky Kryštof Kolumbus. A v Janově se nachází dům, ve kterém Kolumbus strávil část svého života. Tento dům se nazývá Casa di Cristoforo Colombo a nachází se ve středověké čtvrti města.

Casa di Cristoforo Colombo je tradiční středověký dům, který dnes slouží jako muzeum.

Dům Kryštofa Kolumba
Dům Kryštofa Kolumba

Piazza De Ferrari

Piazza De Ferrari je náměstí nacházející se v srdci Janova. Toto náměstí je považováno za hlavní a nejživější ve městě, je plné života a nejrůznějších aktivit.

Na Piazza De Ferrari najdete nádhernou fontánu, která se stala jedním z charakteristických prvků náměstí. Náměstí je poseto elegantními budovami, obchody, kavárnami a restauracemi.

Piazza De Ferrari
Piazza De Ferrari

Starý přístav Porto Antico

Starý přístav byl postavený v 6. století a hrál klíčovou roli v obchodních a námořních aktivitách města. Dnes je Porto Antico živou čtvrtí plnou obchodů, restaurací, kaváren a kulturních zařízení.

Porto Antico
Porto Antico

Janovské akvárium

Janovské akvárium patří mezi jedno z největších a nejvýznamnějších akvárií v Evropě. Nachází se poblíž přístavu a nabízí návštěvníkům možnost objevovat rozmanitý podmořský svět.

Má rozlohu více než 9 000 metrů čtverečních a najdete v něm průhledné tunely, které umožňují návštěvníkům procházet pod vodou a pozorovat život pod hladinou.

Biosfera

Tuto budovu rozhodně nepřehlédnete, má totiž tvar prosklené koule. Najdete ji také hned u přístavu a jestli si lámete hlavu tím, o co se jedná, tak Biosfera slouží jako multifunkční kulturní a vzdělávací centrum.

Je koncipována jako interaktivní prostor, který poskytuje návštěvníkům příležitost lépe pochopit biodiverzitu a ekologii planety.

Biosfera
Biosfera

Přístavní maják Lanterna 

Při procházce starým přístavem narazíte na maják Lanterna. Lanterna di Genova je historický maják z 16. století. Lanterna di Genova sloužila jako navigační bod pro lodě plující do přístavu. Maják má výšku přibližně 77 metrů a dnes je přístupný veřejnosti.

Le Strade Nuove

Le Strade Nuove je označení pro komplex historických ulic v Janově, který zahrnuje Via Garibaldi, Via Cairoli a Via Balbi. Tyto ulice byly postaveny v době, kdy Janov zažíval ekonomický rozmach a sloužily jako domov pro bohaté obchodníky a šlechtu.

Le Strade Nuove byly v roce 2006 zapsány na seznam Světového dědictví UNESCO spolu s několika paláci, které lemují tyto ulice.

Porta Soprana

Brána Porta Soprana je jedním ze symbolů historického opevnění Janova a je považována za vstupní bránu do starého města. Porta Soprana se nachází na pahorku, odkud je působivý výhled na město a okolní krajinu.

Byla postavená ve 12. století a byla součástí středověkého opevnění města. Sloužila jako jedna z hlavních bran chránících město a je významnou částí městských hradeb.

Porta Soprana
Porta Soprana

Galata Museo del Mare

Pokud jste na výletě v Janově, zajděte do námořního muzea. Muzeum je věnováno bohaté námořní historii města a jeho vztahu k moři. Nachází se v historické čtvrti Galata a zahrnují různé artefakty, modely lodí, mapy a dokumenty, které dokumentují bohatou mořskou tradici města.

Royal Palace Museum

V Janově se nachází i Královský palác, který se nachází v centru města a je odtud nádherný výhled. Součástí paláce je i muzeum o královské historii.

Royal Palace Museum
Royal Palace Museum

Basilica della Santissima Annunziata Vastato

Jedním z nejkrásnějších kostelů v Janově je právě Bazilika Santissima Annunziata Vastato. Její interiér zdobí fresky a sochy.

Basilica della Santissima Annunziata Vastato
Basilica della Santissima Annunziata Vastato

Proloco Maris Boccadasse

Boccadasse je starou čtvrtí Janova a Proloco Maris Boccadasse je zátoka s barevnými domečky a loďkami, která nabízí jedno znejfotogeničtějších míst města. Zároveň tu nasajete typickou italskou atmosféru a můžete se tu vykoupat na jedné z městských pláží.

Hřbitov Staglieno

Hřbitov Staglieno, známý také jako Cimitero monumentale di Staglieno, je významný hřbitov města. Staglieno je proslulý pro své impozantní náhrobky, sochy a památníky, které zdobí hroby a aleje. Mnoho z těchto uměleckých děl bylo vytvořeno významnými sochaři a umělci.

Hřbitov Staglieno je nejen místem odpočinku, ale i otevřenou galerií. Návštěvníci tu mohou obdivovat sochy, architekturu a další umělecká díla. Je to ale také místo, kde jsou pohřbeny významné osobnosti z historie Janova.

Cimitero monumentale di Staglieno
Cimitero monumentale di Staglieno

Kostel svatého Donáta

Další významnou janovskou památkou je kostel svatého Donáta, který byl postavený ve 12. století a je významný svou neoklasicistní architekturou a pozoruhodnými freskami. 

Zámek Mackenzie

Zámek Mackenzie naleznete v Janově, v centru města. Tento působivý palác je příkladem neorenesanční architektury a je součástí kulturního dědictví města. Palazzo Mackenzie byl postavený na přelomu 19. a 20. století a sloužil jako sídlo pro významné rodiny v Janově.

V současné době se Palazzo Mackenzie využívá k různým kulturním a společenským akcím.

Bazilika Santa Maria Assunta di Carignano

Bazilika Santa Maria Assunta di Carignano je významným posvátným místem Janova. Byla postavená v v 17. století a je známá svým barokním stylem architektury a nádhernou výzdobou.

Bazilika Santa Maria Assunta di Carignano
Bazilika Santa Maria Assunta di Carignano

Hrad D’Albertis 

Hrad D’Albertis byl postavený koncem 19. století a sloužil jako sídlo pro průmyslníka a cestovatele Enrica Alberta D’Albertise. Castello D’Albertis kombinuje různé architektonické styly, včetně neogotiky a neorenesance. Stojí na kopci, tudíž je odsud nádherný výhled.

Hrad D'Albertis
Hrad D’Albertis

Čtvrť Nervi

Na východním pobřeží města se nachází malebná čtvrť s názvem Nervi. Je známá svou přímořskou atmosférou s krásnými výhledy na Středozemní moře. V Nervi najdete přístav, promenádu podél moře a příjemné pláže.

Nervi
Nervi

Piazza della Vittoria 

Toto náměstí se nachází v centru města a je plné krásných budov a památek. Jednou z nejvýraznějších staveb na náměstí je Vittoria Tower. Piazza della Vittoria je obklopena obchody, kavárnami a restauracemi.

Piazza della Vittoria
Piazza della Vittoria

Procházka po Via Garibaldi

Via Garibaldi je jednou z nejznámějších a nejkrásnějších ulic v historickém centru Janova. Tato ulice byla vybudovaná v 16. století a je proslulá svými nádhernými paláci a bohatou historií.

Via Garibaldi byla původně postavena pro bohaté obchodníky a šlechtu Janova. Dnes je tato ulice domovem pro několik významných muzeí a galerií. Mnoho paláců bylo totiž přeměněno na muzea.

Palazzo Bianco 

Palazzo Bianco je jeden z významných paláců v italském Janově a zároveň je součástí komplexu známého jako Strada Nuova Museums. Tento palác, v překladu do češtiny „Bílý palác“, je barokního slohu a sloužil jako sídlo pro významné rodiny v Janově.

Komenda svatého Jana di Pré

Další zajímavou památkou v srdci Janova je Komenda svatého Jana di Pré z 12. století, která sloužila jako sídlo rytířského řádu. Vstupné je zdarma a vstupní brána je otevřena každý den od 9 do 17 hodin.

Ponorka Nazario Sauro

Ponorka Nazario Sauro je vojenská ponorka italského námořnictva pojmenovaná po Nazariu Saurovi, italském námořním důstojníkovi a hrdinovi. Ponorka byla začleněna do italského námořnictva v roce 1976 a sloužila až do roku 2002.

V současné době slouží ponorka jako muzeum.

Castello di Punta Pagana

Úchvatné výhledy zažijete i na kopci, kde se nachází krásný zámek Castello di Punta Pagana. Zámek byl postavený v 16. století a sloužil jako letní sídlo šlechtické rodiny. Dnes si ho můžete prohlédnout v rámci organizovaných prohlídek.

Castello di Punta Pagana
Castello di Punta Pagana

Spianata Castelletto

Spianata Castelletto je náměstíčko, které nabízí impozantní výhled na město a Středozemní moře. Toto náměstí se totiž nachází na vyvýšeném místě, tak si odsud můžete vychutnat panoramatický pohled na historické centrum a okolní krajinu.

Výhled ze Spianata Castelletto
Výhled ze Spianata Castelletto

Monte Rama

Pokud jste milovníci pěší turistiky, tak se vydejte na horu Monte Rama. Čeká tam na vás krásná příroda, klid a úžasné výhledy.

Monte Reixa

Dalším úchvatných pohořím je Monte Reixa. Na jejím vrcholu se nachází kostelík a malá kaple, které také stojí za návštěvu.

Výlety v okolí Janova

Janov je ideálním výchozím bodem pro výlety po okolí Ligurského regionu. Další výhodou je, že se můžete vlakem vydat i do vzdálenějších, oblíbených měst Itálie.

TIP: Cestování po italských městech je velmi rychlé, snadné a dostupné. Stačí jezdit vlakem. Jednotlivé spoje si jednoduše najdete na Trenitalia.com.

Portofino

Portofino je malebné přímořské město a letovisko nacházející se na italském pobřeží Ligurské riviéry. Portofino je známé svým přístavem, pestrými domky, luxusními jachtami a okolními kopci porostlými středomořskou vegetací.

Cesta z Janova do Portofina trvá zhruba hodinu.

Portofino
Portofino

Santa Margherita Ligure

Město leží v zálivu mezi Portofinem a Rapallem a nabízí návštěvníkům krásné pláže, širokou nabídku restaurací a kaváren a příjemné procházky podél pobřeží. Historie Santa Margherita Ligure sahá až do středověku, což si lze všimnout na některých historických budovách a kostelech v okolí.

Do Santa Margherita Ligure přijedete z Janova během hodinky.

Santa Margherita Ligure
Santa Margherita Ligure

Turín

Turín, známý též jako Torino, je město ležící v severozápadní části Itálie, hlavní město regionu Piemont. Turín má bohatou historii, kulturní dědictví a je centrem průmyslu a inovací. Z Janova se do Turína dostanete také za dvě hodiny jízdy vlakem.

Turín
Turín

Cinque Terre

Cinque Terre je název pro pět malebných rybářských vesnic nacházejících se na útesech na italském pobřeží Ligurské riviéry. Tyto vesnice jsou známé svou krásnou přírodní scenérií, pestrou architekturou a terasovitými vinicemi, které obklopují svahy hor. Z Janova se do národního parku Cinque Terre dostanete vlakem za hodinu a půl.

TIP: Vše, co potřebujete vědět o národním parku Cinque Terre se dozvíte TADY.

Pisa

Z Janova si můžete udělat výlet i do proslulé toskánské Pisy s její šikmou věží. Když nasednete v Janově na vlak, budete na Náměstí Zázraků zhruba za dvě hodiny.

TIP: Vše o Pise se dozvíte v našem článku.

Pisa
Pisa

Milán

Milán je druhé největší město v Itálii a hlavní město Lombardie. Město je známé svou impozantní architekturou, historickými památkami, bohatou kulturní scénou a proslulou módou. Z Janova se do Milána dostanete vlakem za dvě hodiny.

Co ochutnat v Janově

Janov se vyznačuje i znamenitou italskou kuchyní, tak rozhodně něco ochutnejte:

  • Focaccia: Italský plackový chléb podobný pizze, který je obvykle pokapán olivovým olejem a posypán solí, často také obsahuje rozmarýn. Je to skvělý pokrm na snídani nebo jako svačina.
  • Pesto Genovese: Pesto je jedním z nejslavnějších produktů z Janova. Jedná se o omáčku vyrobenou z bazalky, piniových oříšků, parmazánu, česneku a olivového oleje. Ochutnejte ho na čerstvě uvařených těstovinách nebo chlebu.
  • Trofie al Pesto: Trofie jsou tradiční ligurské těstoviny, které jsou často podávány s pestem.
  • Ančovičky v zelené omáčce: Ančovičky jsou v Janově velmi oblíbené. Tento pokrm je připravován s ančovičkami ponořenými ve směsi šťávy z citronu, olivového oleje a petrželky.
  • Pandolce: Pro milovníky sladkého je tu Pandolce, tradiční ligurský dezert. Je to sladký chléb plný rozinek, oříšků a citrusové kůry.
Foccaco je oblíbenou místní pochotnkou.
Foccaco je oblíbenou místní pochoutkou.

Janov a jeho zajímavosti

K italskému městu Janov se pojí několik zajímavostí:

  • Janov má historii obchodního města a vznikly v něm jedny z prvních bank na světě.
  • Po válce s Benátkami na konci 14. století Janovská republika zkrachovala.
  • V Janově mají svůj původ i džíny — bavlna na jejich výrobu byla vytvořená právě tam. Stejně tak slovo jeans pochází z italského označení Janova Gênes.
  • V roce 2018 došlo ke kolapsu dálničního mostu Ponte Morandi. Při této tragické události zemřelo 43 lidí.
Město Janov je krásné.
Město Janov je krásné.

Často kladené dotazy:

Jak se dostat do Janova?

Janov je přístupný letecky přes Letiště Cristoforo Colombo, vlakem, autobusem nebo autem. Má také vlastní přístav pro lodní dopravu.

Jaká jsou hlavní turistická místa v Janově?

Mezi hlavní atrakce patří Katedrála di San Lorenzo, starý přístav s majákem Lanterna, akvárium, a Le Strade Nuove s historickými paláci.

Jak se pohybovat po Janově?

Město má dobře fungující veřejnou dopravu, včetně autobusů a metra. Centrum se dá ale prozkoumat pěšky.

Co dělat v Janově s dětmi?

Zajděte si například do janovského akvária nebo do Biosfery.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálieJanov, Itálie: 34 tipů, co vidět a dělat

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu