...

Dovolená v Toskánsku: 27 nejkrásnějších míst a 7denní itinerář

Toskánská vína, bohatá historie, nádherná města a dechberoucí scenérie. Toskánsko je určitě nejkrásnější částí Itálie (nejsem vůbec zaujatá), do které by se měl člověk podívat alespoň jednou za život. A někteří z nás se sem potřebují vracet pořád. Pojďme se podívat, kdy do Toskánska vyrazit, co vidět a co ochutnat.

Saturnia - lázně v Toskánsku
Saturnia – lázně v Toskánsku

Kdy vyrazit do Itálie: Počasí v Toskánsku

Do Toskánska doporučujeme vyrazit kdykoli od dubna do října. Volte dobu návštěvy dle toho, co zde chcete zažít a do jaké části Toskánska se rozhodnete vyrazit.

Toskánsko je poměrně rozlehlá část Itálie a počasí se zde tedy různí. Na severu se tyčí vysoké hory, které jsou ještě v březnu pokryty sněhem, ve vnitrozemí si většinou užijete velmi příjemného počasí a na pobřeží panují teplá léta.

Chcete-li vyrazit za mořem a sluníčkem, pak je pro vás ideální léto, jestliže byste ale radši města a památky, nejpříjemnější to bude na jaře a na podzim. Pokud vás naopak lákají vinice a neradi byste prošvihli vinobraní, v tom případě musíte vycestovat v září nebo v říjnu.

Měsíc

Průměrná teplota

Leden

10 °C 

Únor

13 °C 

Březen

15 °C 

Duben

18 °C 

Květen

23 °C 

Červen

27 °C 

Červenec

30 °C 

Srpen

30 °C 

Září

26 °C 

Říjen

20 °C 

Listopad

14 °C 

Prosinec

11 °C 

Tabulka teplot v Toskánsku podle měsíců

Toskánsko – nejlepší ubytování

V Toskánsku jsem byla hned několikrát a pokaždé jsme se vyhýbali akorát ubytování přímo ve Florencii. Většinou jsme zůstávali na jednom místě, maximálně se přesunuli s ubytováním jeden krát.

Můžete zkusit ubytování v Sieně, například Un terrazzo sulla magia, nebo pro dokonalý zážitek z Toskánska si zabookovat typickou italskou villu s bazénem Ca‘ Bianca. Dobrá pozice je i Lucce, mezi levnější ubytování patří například Casamariu.

Jak cestovat do Toskánska

Když jste si již vybrali termín, nastává otázka, jak se do Toskánska nejlépe dostat. Možností je hned několik, každá z nich má své výhody.

Autem do Toskánska

Pokud se rozhodnete jet autem, cestu si můžete přizpůsobit podle svého a navíc budete na místě mnohem mobilnější a odpadne vám tím starost navíc v podobě hledání MHD nebo půjčovny aut.

 • Z Prahy

Je-li vaším výchozím bodem Praha, pak do Toskánska ujedete víc než 1000 km a cesta vám zabere 11 – 12 hodin. Trasy jsou tři:

 1. Přes Plzeň do Německa, dále Mnichov, Innsbruck až do Toskánska. Jedná se o nejkratší a nejrychlejší možnou trasu.
 2. Další trasa vede přes České Budějovice, do Rakouska skrz Salzburg a rovnou do Itálie.
 3. Nejdelší trasa pak vede přes Brno a Vídeň, zabere vám bezmála 12 hodin.
 • Z Brna
 1. Nejkratší cesta, která vám zabere jen něco málo přes 10 hodin, vede přes Vídeň, dále dolů kolem Štýrského Hradce rovnou do Toskánska.
 2. Další, zároveň nejdelší cesta je opět přes Vídeň, poté ale budete pokračovat přes Slazburg a Innsbruck.
 3. Třetí možnost je časově jen o pár minut výhodnější než ta předchozí. Trasa je stejná jako u č. 2, nicméně za Salzburgem sjedete do Villachu a připojíte se tím na trasu č. 1.

Autobusem do Toskánska

Cestu do Toskánska zajišťují také autobusové společnosti FlixBus nebo Student Agency. Jízdeny stojí od cca 800 do 1500 Kč a z Prahy pojedete 15 – 23 hodin. Jedná se tedy o poměrně drahou, zdlouhavou a nepříliš pohodlnou možnost cestování.

Vlakem do Toskánska

Také vlakem se dá do Toskánska dostat. Pokud se rozhodnete využít České dráhy, pak budete přestupovat ve Vídni a v Bologni. Ceny se pohybují kolem 1300 Kč. Z Prahy pojedete bez zpoždění 17 hodin, z Brna 13,5 hodiny. Jízdenku si můžete koupit online nebo osobně na přepážce.

Letadlem do Toskánska

Nejrychlejší a nejpohodlnější způsob cestování je letadlo. V Toskánsku se nachází dvě letiště, na která se dostanete z Prahy přímým letem, a to Pisa a Florencie.

Pokud vám nevadí létat s nízkonákladovými společnostmi, pak letenku přes Ryanair seženete za průměrnou cenu 1500 – 2000 kč, ovšem není výjimkou, že natrefíte na zpáteční letenky za 500 – 800 Kč. Cesta vám navíc zabere pouze 1,5 hodiny. Přes společnost Vueling můžete letět do Florencie za 1500 – 4000 Kč.

Jestliže ale dáváte přednost klasickým aerolinkám, pak neváhejte využít např. KLM, Swiss nebo Lufthansa. Tyto společnosti spojují Prahu s Florencií, ovšem v zimním období zde nelétají žádné přímé lety a cesta se tak protáhne na celkových 6 hodin. Letenky těchto aerolinek vás budou stát od 1800 až do 5000 Kč.

💡 TIP: Přečtěte si, jak hledat levné letenky.

Doprava po Toskánsku

Toskánsko svým návštěvníkům nabízí spoustu památek, zajímavostí či pláží, proto se pravděpodobně budete chtít na místě více pohybovat. Jak se dopravovat po Toskánsku?

Vlakem se můžete přesouvat po Toskánsku rychle

Do všech turistických měst v Toskánsku se nejrychleji dostanete vlakem. Je to zároveň nejfrekventovanější varianta, kterou zprostředkovává dopravce Trenitalia. Stáhnout si můžete i stejnojmennou aplikaci, která vám umožní hledat veškerá spojení a nakupovat jízdenky.

Na všech vlakových zastávkách jsou ale také automaty, ve kterých jízdenky seženete pohodlně a platit můžete i kartou.

Autobusem se dostanete do menších měst

Autobusy v Toskánsku slouží jako městská i meziměstská doprava. Dostanete se jím i do menších měst, kam vlaky nejezdí. Jízdenky na autobus seženete v trafikách, supermarketech a v obchodech se suvenýry. Na hlavním autobusovém nádraží v každém větším městě najdete také pokladnu na autobusové jízdenky.

Autem je to vždy nejjednodušší

Pokud jste na dovolenou vyjeli vlastním autem, pak jej máte k dispozici i na místě a nemusíte řešit jinou možnost dopravy. Jestli vlastní auto nemáte, přesto byste jej však rádi využili, pak navštivte jednu z autopůjčoven. Najdete je na letištích Pisa a Florencie, a chcete-li se v nich vyznat a nabídky půjčoven si pohodlně srovnat, udělat to můžete na RentalCars.

💡 TIP: Přes RentalCars si půjčujeme auta po celém světě a nikdy jsme neměli problém. 

Pravidla silničního provozu v Toskánsku

Než se půjčeným nebo vlastním autem vyřítíte na italské silnice, je dobré vědět, jaká zde platí pravidla. Ta jsou více či méně podobná těm našim. Sice se vám může zdát, že v Itálii vládne mírný chaos, ovšem rychlostní limity je třeba dodržovat, jinak vám může doma po skončení dovolené přistát pěkná pokuta.

 • V obci se stejně jako u nás jezdí 50 km/h,
 • na silnicích nižších tříd smíte jezdit 90 km/h
 • a na silnicích Superstrade je nejvyšší povolená rychlost 110 km/h.

Nezapomínejte na to, že vás pravděpodobně hlídají kamery.

27 nejkrásnějších míst v Toskánsku

Itálie byla odjakživa centrem umění, najdete zde obrovské množství památek, umění, architektury a dalších kulturních zážitků. Co by vám v Toskánsku kromě krásných pláží rozhodně nemělo utéct?

💡 TIP: Připravili jsme pro vás podrobnou mapu se všemi zajímavými místy (památky, pláže, hotely, města,…) v Toskánsku. Celkem jde o 97 míst. Za cenu jedné kávy si mapu můžete zakoupit zde.

1) Florencie – město umělců

Florencie byla v 15. století významným centrem umělců. Působily zde největší umělecké osobnosti té doby, jako například Donatello, Michelangelo, Botticelli a spousta dalších. Díky tomu se v tomto městě zachovalo velké množství pamětihodností, které musíte vidět. Pokud míříte do Toskánska jen na pár dní, rozhodně musíte zavítat do Florencie.

Lucka na návštěvě Florencie v Toskánsku.
Florencie je nejnavštěvovanější místo Toskánska
 • Vily a zahrady Medicejských – Medicejští byli od 13. století nejmocnějším a nejbohatším rodem ve Florencii. Jejich vily dnes patří mezi památky UNESCO.
 • Santa Maria del Fiore – tento florentský dóm je dominantou města a další památkou UNESCO. Stavba dómu byla zakončena velkou kopulí, jejímž autorem byl sám F. Brunelleschi, jeden z nejvýznamnějších architektů té doby. V 15. století zde byl spáchán atentát na bratry Medicejské.
 • Palazzo Vecchio – v centru města na Náměstí signorie stojí středověký opevněný palác – Vecchio. Dnes budova slouží jako městská radnice a muzeum.
 • Galerie Uffizi – v paláci Uffizi se nachází světoznámá nejnavštěvovanější galerie ve Florencii. Na vstup si nejspíš počkáte v pěkně dlouhé řadě, její návštěva ale stojí za to. Jsou zde vystaveni ti nejvýznamnější umělci, jako např. Piero della Francesca, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Raffael Santi, Peter Paul Rubens a spousta dalších. Největším lákadlem pro návštěvníky je Zrození Venuše od Sandra Botticelliho. Při procházce Florencií byste kolem Uffizi rozhodně neměli jen projít.

Tip: V létě si určitě kupte předem vstupenky přes GetYourGuide. Obzvlášť s dětmi oceníte, že nemusíte stát fronty. V Itálii jsme to vždy využili.

2) Pisa

Když se řekne Pisa, každému se jako první vybaví Šikmá věž. Její stavba byla započata v roce 1173 a trvala dohromady asi 200 let. Tyčí se do výšky 56 metrů, ačkoli záměrem bylo postavit ji mnohem vyšší. Otevřená je denně, a pokud chcete vystoupat až nahoru, zaplatíte 20 euro.

Šikmá věž v Pise v Toskánsku.
Šikmá věž v Pise v Toskánsku

Pisa ale není jen Šikmá věž, najdete zde mnoho dalších památek.

 • Kostel nanebevzetí Panny Marie – nachází se na Náměstí zázraků vedle Šikmé věže. Na první pohled vás zaujme čistě bílá fasáda tvořena z carrarského mramoru, a také tvar celé stavby, v té době velmi inovativní – tvar kříže. Kostel je přístupný zdarma.
 • Na Náměstí zázraků pak ještě chvíli zůstaňte a zajděte se projít na hřbitov Camposanto. Během procházky se můžete obdivovat krásné architektuře, hrobkám, freskám a sarkofágům.
 • Botanická zahrada – nádherné květinové záhony, spousta bylin, kašny a arboretum, to vše bylo založeno již v 16. století a je dostupné dodnes.

3) Lázeňské město Saturnia

Saturnia je lázeňské město na severu Toskánska. Určitě sem vyrazte hned brzy ráno, jinak musíte počítat, že tu bude spousta turistů. My jsme jeli hned na otevíračku.

Lázně saturnia
Když vyrazíte brzy ráno, můžete mít podobnou fotografii.

Za návštěvu zde stojí:

 • Cascate del Mulino – sirné prameny, které vyvěrají přímo ze země a ve kterých se můžete také okoupat.
 • Muezum Polo Culturale Pietro Aldi – muzeum umění s krásnými obrazy.
 • Kostel Santa Maria Maddalena

4) Siena

Toto historické město, které je zároveň hlavním městem provincie Siena, je zajímavé tím, že se v něm nachází dochovaná středověká architektura.

Slavné náměstí ve tvaru lastury v Sieně.
Siena a náměstí ve tvaru mušle

K navštívení je zde toho hodně, tím nejzajímavějším jsou:

 • Piazza del Campo – hlavní typické náměstí s proslulým lasturovým tvarem. Kolem se nachází spousta památek, ale i samotné náměstí vás jistě zaujme.
 • Katedrála nanebevzetí Panny Marie – pochází ze 13. století a uchvátí vás svým vzhledem. Zdobí ji totiž mramorové černobílé pruhy.
 • Věž Mangia – pro Sienu velmi typická věž se nachází na všech pohlednicích a fotografiích. Stojí zde od 14. století a vysoká je 87 metrů.

5) San Gimignano

Toto město patří do provincie Siena a jeho stará část náleží mezi památky UNESCO. Město je známé pro své věže.

Toskánské město San Gimignano
San Gimignano
 • Galleria Continua – v San Gimignanu navštivte galerii Continua, najdete tady například Michelangela, instalační umění i moderní umění. Tato sbírka vás v mnohém obohatí.
 • Tenuta Torciano – také by vám neměla ujít Tenuta Torciano – krásná místní vinice.

6) Lucca

Hlavní město stejnojmenné provincie v sobě taktéž skrývá vzácné poklady:

 • Kostel San Michele in Foro na Piazza San Michele vás okouzlí svou originální krásou.
 • Torre Guinigi – věž, jejíž vrchol zdobí koruna z živých stromů.
 • Pinocchio park – zábavní park a zahrada, kterou ocení převážně děti.
Etruské město Lucca v Toskánsku
Město Lucca v Toskánsku

7) Chianti Region

Velmi známá vinařská oblast, jejíž víno se pyšní známkou DOCG. Znamená to, že zde ochutnáte vína té nejvyšší kvality. Nachází se mezi Florencií a Sienou. Je to ideální místo na projížďky na kole, procházky nebo výlety do místních malebných vesniček. V září se zde konají vinařské slavnosti. Pokud milujete víno, určitě využijte nabídky GetYourGuide a zajděte si na ochutnávku.

8) Montalcino

Další oblast proslulá svým vínem, a to konkrétně červeným vínem Brunello di Montalcino. Toto horské městečko patří do provincie Siena a jeho centrum je obklopeno hradbami. První zmínky o Montalcinu pochází již z 9. století.

9) Cortona

Město založili Etruskové a od 14. století slouží jako sídlo biskupa. Žili zde dva známí umělci, Pietro da Cortona a Fra Angelico. Pokud městečko navštívíte, nevynechte muzeum Accademia Etrusca a baziliku Saint Margaret of Cortona.

10) Volterra

Volterra je historické město, jehož architektura se nám zachovala ze starověku a středověku. Stojí na skalnatém vrchu a kolem dokola je obehnáno hradbami.

 • Galerie v paláci Minucci – Solaini – v této galerii si můžete prohlédnout díla italských malířů ze 14. – 17. století.
 • Muzeum Guarnacci – naproti tomu v muzeu Garnacci jsou vystavěny etruské umělecké předměty, které taktéž stojí za vidění.
Historické město Volterra v Toskánsku.
Historické město Volterra v Toskánsku

11) Montepulciano

Další městečko, jež proslulo svým vínem, tentokrát vlastní modrou, pozdně zrající odrůdou. Kromě vinic je zde k vidění například kostel Madonny di San Biago.

Montepulciano v Toskánsku
Montepulciano v Toskánsku

12) Arezzo

Toto město je velice bohaté, proslavilo se zejména výrobou zlatých šperků. Ty se odsud rozváží do celé Evropy. Kromě šperků jsou krásné také fresky v bazilice sv. Františka z Assisi, jejichž tvůrcem byl Piero della Francesca. 

Arezzo
Arezzo je slavné hlavně freskami od Piera della Francesca

14) Livorno

Toto přístavní město je hlavním městem provincie Livorno. Uchvátí vás svou malebnou krajinou, ale skrývá také mnoho pamětihodností.

 • Terrazza Mascagni – tuto nábřežní terasu navštivte večer, užijete si zde naprosto dechberoucí výhled na moře a západ slunce.
 • Fortezza Vecchia – tato středověká pevnost stojí přímo nad přístavem.
 • Mercato delle Vettovaglie vettovaglie – v budově z 19. století se dnes nachází známá tržnice s jídlem a kavárnami.
 • Aquárium di Livorno – akvárium plné živočichů ze Středozemního moře. Prohlédnout si zde můžete také žraloky.
Přímořské městečko Livorno v Toskánsku
Přístav v italském městě Livorno

15) Viareggio

Město vyhlášené mnoha plážemi a tradičním karnevalem, který se zde slaví již po tři staletí. Vzniklo zde také tematické muzeum Citadella del Carnevale.

16) Massa Marittima

Město minerálních pramenů, olivového oleje a dolů s železem, mědí či rtutí. Svou rozlohou není příliš velké, přesto v sobě ukrývá spoustu památek a dalších krás.

 • Torre del Candeliere – věž spojená s městským opevněním, na jejíž vrchol můžete za poplatek vystoupat a užít si krásný výhled na město.
 • Muzeum hornictví – expozice dokumentující těžbu kovů, která se zde provádí již po staletí.
 • Piazza Giuseppe Garibaldi – na tomto náměstí najdete krásnou románskou katedrálu.

17) Grosseto

Hlavní město provincie Grosseto je proslulé především vínem a pravým italským olivovým olejem. Najdete zde velké množství muzeí či kostelů, za zmínku stojí palác Aldobraneschi.

Vinařské městečko Grosseto.
Vinařské městečko Grosseto

18) Fiesole

Městečko nedaleko Florencie, do kterého je zasazen děj v díle Dekameron od Giovanniho Boccaccia.

 • Vincigliata – hrad uprostřed kopců a lesů obklopuje nádherná příroda.
 • Římský amfiteátr – toto archeologické naleziště římského amfiteátru pochází již z 1. století př. n. l.
 • Prohlédnout si můžete také ruiny etruských hradeb.

19) Certaldo

Město, ve kterém žil Giovanni Boccaccio, italský spisovatel a básník 14. století. Na hlavní ulici Via Boccaccio dodnes stojí jeho dům. Interiér zdobí fresky Pietra Benvenutiho, ty však pochází až z 19. století.

20) Vinci – za nejslavnějším malířem

Velmi nenápadné maličké městečko významné především tím, že se zde narodil a část života také žil Leonardo da Vinci. Na místním hradě je dnes zřízeno Muzeum Leonarda da Vinci, kde jsou vystaveny modely umělcových vynálezů. Kousek dál od hradu stojí Kostel sv. Kříže, ve kterém byl Leonardo pokřtěn.

21) Pietrasanta

Historické město Pietrasanta bylo založeno již ve 13. století a proslavilo se těžbou mramoru. Tento mramor používal ke své tvorbě sám Michelangelo. Součástí městečka je také oblíbené přímořské letovisko Murina di Pietrasanta.

22) Pistoia

Město Pistoia je známo historickými památkami a vínem. Pravidelně se zde konají květinové trhy.

 • Zoo Pistoia – v zoo si můžete prohlédnout červené pandy, lvy, medvědy a spoustu dalších zvířátek.
 • Chrám Panny Marie Pokorné – architektem této stavby byl samotný G. Vasari. Chrám se pyšní třetí největší kopulí v celé Itálii.
Pistoia
Pistoia v Toskánsku

22) Město Etrusků – Sorano

Toto velmi staré město založili Etruskové již ve 3. století. Nachází se zde židovská čtvrť Via del Ghetto. Ta pochází až ze 17. století a stojí zde dnes již nepoužívaná synagoga.

Sorano
Bývalé město Etrusků

23) Malý Jeruzalém Pitigliano

Historické město plné zajímavé architektury je domovem poměrně rozsáhlé židovské komunity. Už kvůli ní se Pitiglianu přezdívá Malý Jeruzalém. Vznikla zde první oficiální synagoga v Itálii. Město leží na skalnatém vrcholku, kde domy často splývají s kamením a kolem dokola město obklopují vinice a olivové háje.

24) Val d´Orcia

Val d´Orcia je vše, co si vybavíte, když se řekne Toskánsko. Nekonečná pole, kopce, vinice. Obzvláštní kouzlo v sobě nesou cypřišové aleje, na které zde narazíte na každém kroku. Navštívit můžete také termální prameny Bagno Vignoni, které ovšem nejsou určeny ke koupání. Ne nadarmo je tato oblast součástí světového dědictví UNESCO.

Val d´Orcia
Toskánský venkov

25) Apuánské Alpy

Jestliže si chcete od památek na chvíli odpočinout a do Itálie jste zavítali na více dní, pak si odskočte na sever Toskánska, kde se do výšky tyčí majestátní Alpy. Jsou tvořeny krystalickými horninami a těží se zde bílý mramor. Nejvyšší horou tohoto horského hřebene je Monte Pisanino (1945 m).

26) Žulový ostrov Giglio

Giglio je žulový ostrov od pevniny vzdálený 16 km. Je součástí národního parku Toskánské ostrovy. Jsou zde vinice, restaurace s místními pochutinami a spousta dalších zajímavostí. Cesta tam trvá asi hodinu, pokud jste tedy v Itálii na více dní, ostrov Giglio je ideální na jednodenní výlet.

27) Toskánské údolí Casentino

Toskánské údolí na řece Arno obklopeno horami Monte Falco a Monte Falterona. Je zde Nárnodní park tvořen bukovými a jedlovými lesy. Ochutnat zde můžete ovčí sýr nebo místní chléb zvaný schiacciata. Oblast je proslulá agroturistikou. Také Casentino se objevilo ve známé knize, píše o ní Dante Alighieri ve své Božské komedii.

💡 TIP: Připravili jsme pro vás podrobnou mapu se všemi zajímavými místy (památky, pláže, hotely, města,…) v Toskánsku. Celkem jde o 97 míst. Za cenu jedné kávy si mapu můžete zakoupit zde.

Itinerář na 7denní roadtrip po Toskánsku

Po Toskánsku by se dalo jezdit měsíc a neviděli byste úplně všechno. Jelikož jsem v Toskánsku už byla několikrát, dala jsem dohromady itinerář, kde uvidíte to nejlepší z Toskánska.

Den 1. Florencie

Ve Florencii byste zvládli strávit i více jak jeden den. Pokud milujete umění, určitě zvažte 2-3 dny. Je ale pravda, že během léta je Florencie plná turistů a když jsme tam byli na konci sprna, byli jsme rádi, že druhý den vyrážíme už do menších měst.

Florencie Duomo
Florencie Duomo

Co navštívit ve Florencii:

 • Katedrála Santa Maria del Fiore (Duomo)
 • Palác Uffizi
 • Palác Pitti
 • Most Ponte Vecchio
 • Kostel Santa Croce
 • Kostel San Lorenzo
 • Náměstí Piazza della Signoria
 • Galerie Accademia
 • Chrám Santa Maria Novella
 • Kaple San Giovanni Battista (Baptisterium)
 • Palác Bargello
 • Náměstí Piazza delle Cascine
 • Kostel Santo Spirito

🏠 Kde se ubytovat ve Florencii: Naprosto luxusní hotel je Hotel Ungherese Small Luxury Hotel, pokud hledáte ale něco levnějšího, mrkněte na hu Firenze Camping in Town, pozor ale, je daleko od centra.

Den 2. Z Florencie do Sieny

Časně ráno vyražte z Florencie do Sieny. V Sieně musíte navštívit náměstí ve tvaru mušle Piazza del Campo s kašnou od slavného umělce Jacopa della Quercia. Je to jedno z nejkrásnějších, nejoriginálnějších a nejvýznamnějších náměstí, které je proto také často plné turistů, takže je vhodné dorazit hned ráno.

Siena
Výhled na Sienu

Určitě si prohlédněte i Katedrálu nanebevzetí Panny Marie, věž Mangia a další historické památky v Sieně.

🏠 Kde se ubytovat v Sieně: Pokud vyrážíte v létě, určitě se budete chtít ubytovat v hotelu s bazénem, pro luxusní zážitek můžete zvolit poměrně drahý ale nádherný Hotel Certosa Di Maggiano, pokud máte nižší budget na ubytování, volte cenově dostupnější Il Pozzo Di Sant’Andrea či Palazzo del Papa Country Suites. Levnější variantou je pak například Albergo Bernini nebo bez bazénu Villa Montarioso.

Den 3. Vyrážíme do srdce toskánského venkova Val d’Orcia

Ze Sieny vyjeďte silnicí SR2 směrem na San Quirico d’Orcia. Odsud pokračujeme SR146 in směrem na Montepulciano. Je to jedna z nejkrásnějších cest v Toskánsku, budete nejspíš velmi často zastavovat, protože přesně tady se fotí ty klasické pohledy na toskánskou krajinu, které vídáte v časopisech a na pohlednicích.

Navštivte i malá toskánská městečka Pienza, Montepulciano, San Quirico d’Orcia, Monticchiello, Montalcino.

V Montalcinu se doporučuji ubytovat, protože to pak budete mít jen hodinu a dvacet minut do Saturnie, kam určitě chcete dorazit včas.

🏠 Kde se ubytovat: Pokud chcete opravdový zážitek, můžete se ubytovat v luxusním Castel Brunello či o něco levnějším, ale stále poměrně drahém Podere Brizio. Z cenově dostupnějších ubytování doporučujeme Cordella in Montalcino Wine Resort a Agriturismo Collodi.

Den 4. Lázeňské město Saturnia (lze vynechat)

Doporučuji dorazit velmi brzy ráno, jinak zde budete mít obrovské množství turistů. Saturnia vás okouzlí na první pohled tyrkysovou vodou stékající v kaskádách kousek pod městem v údolí. Před koupáním si nezapomeňte sundat všechny stříbrné šperky, aby vám nezčernaly.

Saturnia lázně

V Saturnii je toho na prozkoumání více, například Porta Romana či Chiesa di Santa Maria Maddalena, já ale doporučuji zajet si do města Etrusků – Sorana.

Den zakončete v Grossetu, kde se můžete vypravit na večerní ochutnávku vín nebo se projít večer po historickém centru.

🏠 Kde se ubytovat v Grossetu: Ubytovat se můžete například v Hotel Nuova Grosseto nebo v B&B Le Mura.

Den 5. San Gimignano and Volterra

Tyto dvě krásná toskánská městečka jsou poměrně blízko od sebe a můžete je proto navštívit v jeden den. Pokud máte více času, můžete také vyrazit do Certalda, kde žil Giovanni Boccaccio.

San Gimignano
San Gimignano v Itálii

San Gimignano je známá pro svých 14 středověkých věží a krásné historické centrum. Doporučuji sem vyrazit jako první a to hlavně proto, že po obědě tu bývá v letních měsících poměrně plno.

Kdo by někdy neslyšel o etruském městě Volterra!  Volterra nebo-li etrusky Velathri, je extrémně dobře zachovalé starověké a středověké historické město, kterému se také říká město alabastru. Najdete ho na skalnaté plošině mezi údolími a je obehnáno dvojitými hradbami.

🏠 Kde se ubytovat ve Volteře: Určitě bych šla do extrémně dobře hodnoceného a hlavně levného ubytování Fontesettimena, které je mimo centrum. Nebo bych se ubytovala přímo v centru Volterry v Albergo Etruria. Pro nás fanoušky typických toskánských domů je tu také trošku dražší Appartamenti Villa Mascagni.

Den 6. Přes pláže na šikmou věž v Pise

Ačkoliv na fotkách Toskánska většinou pláže nebývají, Toskánsko jich má poměrně dost. Vyrazte hned ráno na pláž Spiagge bianche a poté jeďte podél pobřeží až do Livorna. Livorno je poměrně průmyslové přístavní městečko, které stojí za krátkou návštěvu, pokud máte dostatek času. Pokud jste ve skluzu, zamiřte přímo do Pisy.

Šikmá věž v Pisa
Šikmá věž v Pise

U Šikmé věže v Pise uvidíte tu pravou turistickou podívanou. Lidi se budou naklánět z jedné strany na druhou, budou se snažit na fotkách odstrkávat věž nebo do ní cvrnkat. Možná, že si nějakou vtipnou fotku budete chtít udělat sami. V Pise je ale daleko více zajímavých míst k návštěvě než jen Šikmá věž, například:

 • Katedrála Nanebevzetí Panny Marie,
 • Piazza dei Miracoli,
 • Hřbitov Camposanto,
 • Piazza dei Cavalieri,
 • Santa Maria della Spina.

🏠 Kde se ubytovat v Pise: V blízkosti centra se můžete ubytovat například v Casa Carducci 33 nebo La Corte di Lisa. Pro parkování je vhodnější ale B&B La corte di Stelio nebo úplně mimo Pisu najdete Villa Orsini – A Retreat in Pisa – Food and Relax.

Den 7. Lucca a okolí

Lucca patří k oblíbeným městům, které sice zvládnete za jeden den, ale možná se do něj tak zamilujete, že budete chtít zůstat. Co určitě navštívit:

 • Městské hradby (Lucca Walls)
 • Katedrála San Martino
 • Palác Guinigi
 • Kostel San Michele in Foro
 • Náměstí Piazza dell’Anfiteatro
 • Kostel San Frediano
 • Palác Pfanner
 • Kostel Santa Maria Forisportam
 • Náměstí Piazza San Giovanni
 • Muzeum Torre Guinigi.

Pokud vás Lucca omrzí, můžete vyrazit do dalších městeček například do Collodi, Pistoia, a Prato.

Toskánské město Lucca
Lucca v Toskánsku

🏠 Kde se ubytovat v Lucce: Krásné ubytování je Lucca in Villa Lucrezia. Pro ty, co chtějí ubytování s bazénem, doporučujeme ai Santinelli.

Den 8. Návrat do Florencie

Pokud jste přiletěli letadlem, určitě se budete navracet do Florencie, kde ráno můžete ještě navštívit památky, které jste nestihli nebo vyrazit někam na východ slunce. Pokud jedete autem, nejspíš si celý itinerář přeskládáte tak, abyste ve Florencii strávili alespoň jeden plný den, i když milovníci umění a architektury budou chtít zůstat alespoň tři dny.

Toskánsko s dětmi: Kam vyrazit?

Toskánsko je naprosto ideální na dovolenou s dětmi, buďto si vyberte nějaký hotýlek přímo u pláže, například Park Hotel Villa Ariston nebo vyrazte do jednoho z aquaparků. Blízko Pisy je například Piccolo Mondo a v provincii Livorno je Aqua Village Water Parks.

Výlety lodí v Toskánsku

Z Porto Santo Stefano se můžete lodí dostat na pohádkové ostrovy Giglio, Pianosa a Giannutri, jsou to krásné ostrovy s úžasnými zátokami. Krásná je také Elba. Některé z nejkrásnějších pláží celého Toskánska jsou přímo zde, jako Fetovaia a Cavoli. Obzvlášť pláž Fetovia má nádhernou čistou a průzračnou vodu.

Pláže v Toskánsku: Dovolená u moře

Ať už jste do Itálie dorazili v jakémkoli ročním období, pláže uřčitě stojí za návštěvu.

Nejlepší a nejkrásnější pláže Toskánska

Pojďme se podívat na nejkrásnější pláže od severu Toskánska na jih.

Versilia

Na severním pobřeží Toskánska ve Versilii, které je okázalé díky impozantnímu pozadí Apuánských Alp najdete písečné pláže Viareggio. Je to oblíbená přímořská destinace, která je známá svým v létě především nočním životem. Viareggio je ideální zejména pro rodiny s dětmi, oceníte především jemňoučký písek a příjemná letoviska.

Costa degli Etruschi: Quercianella, Castiglioncello, Baia del Quercetano

Směrem na jih od Livorna se dostanete na Costa degli Etruschi. Malebná silnice vedoucí přímo přes strmé divoké útesy s výhledem na moře vede do Quercianella, tichého a klidného místa, obklopeného borovými lesy a středomořskými křovinami.

Pláž Baia del Quercetano

V Castiglioncello najdete jednu z nejkrásnějších pláží celého Toskánska! Baia del Quercetano! Zátoka s křišťálově čistou vodou obklopená zelení a vilami skrytými uprostřed vegetace

Golfo di Baratti, Populonia a Buca delle Fate

Dále na jih od Castiglioncella se dostaneme do malebného Golfo Di Baratti, nádherného a tichého zálivu orámovaného dunami pokrytými borovými lesy a krásnou písečnou pláží. Zde leží jedna z nejvýznamnějších etruských nekropolí v Toskánsku z období od devátého do třetího století před naším letopočtem.¨

Cala Violina

Cala Violina je nádherná zátoka v Maremmě, v obci Scarlino. Zátoka je uzavřena dvěma mysy a najdete tam jemný bílý písek.

Castiglione della Pescaia

Stále v Maremmě, s výhledem na moře, leží malebná Castiglione della Pescaia s dlouhou písečnou pláží. Opět úžasná letoviska a průzračně čistá voda. Ocení hlavně rodiny s dětmi.

Pláže na jihu Toskánska v Monte Angentario

V Monte Argentario jsme na úplném jihu Toskánska, téměř na hranici s regionem Lazio. Argentario je skalnatý výběžek s okouzlujícími zálivy a zátokami s křišťálově čistou vodou. Porto Ercole a Porto Santo Stefano jsou krásné rybářské vesnice, které se dnes staly významnými turistickými centry.
Mezi nejkrásnější pláže v oblasti patří pláž Giannella, charakteristická písečnými dunami, a la Feniglia, dlouhá písečná pláž.

Písečné pláže v Toskánsku

Jestliže dáváte přednost písku před kamením, toto je výčet těch nezajímavějších písečných pláží v Toskánsku:

 • Camaiore – nachází se poblíž stejnojmenného města, které stojí za návštěvu, pokud si chcete užít trochu odpočinku.
 • Cala Violina – nachází se v rezervaci Bandite di Scralino. Zajímavostí je, že písek na pláží obsahuje zrna křemene.
 • Roccette – nachází se poblíž Grosseta. Na pláž zamiřte v případě, že toužíte po soukromí.
 • Castiglione della Pescaia – tato pláž se již podle názvu nachází v přístavním městečku.
 • Marina di Alberese – pláž najdete ve městě Maremma a obdivovat zde můžete krásné květy mandlovníků.
 • Marina di Pietrasanta – je součástí toskánské riviéry, vládne zde především klid a mír. Ideální místo pro relaxaci.
 • San Vincenzo – tyto pláže se táhnou až 20 kilometrů a na své si zde přijde každý. Je to ideální pláž pro rodinu s dětmi.
 • Cecina – rekreační oblast v Livornu.

Oblázkové pláže v Toskánsku

Ani pláže s oblázky neztrácí své kouzlo:

 • Marina di Pisa – hlavní neplacená pláž je oblázková, vhodná také pro rodiny s dětmi. Plavání je zde bezpečné, velké balvany chrání pláž před velkými vlnami i proudy.
 • Pískovcový útes Calafuria – když sestoupíte po útesech, dostanete se na oblázkový břeh. Dno moře je ovšem písčité.
 • Cala del Gesso – těžko dostupná, ovšem nádherná oblázková zátoka se smaragdově čistým mořem.
 • Sansone – nachází se na ostrově Elba, je pokryta bílými oblázky a moře je ideální pro všechny, kdo se rádi potápí.
 • Camogli – oblázkovou pláž na severu Itálie navštivte, pokud si chcete užít plavání v moři s výhledem na majestátní hory v pozadí.

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejzajímavějších míst v Toskánsku přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si můžete kdykoliv na telefonu otevřít, nebo rovnou vytisknout. Na mapě jsou přehledně vyznačeny všechny doporučené:

 • Města
 • Památky
 • Doporučené hotely
 • Muzea
 • Akvaparky
 • Ostrovy
 • Písečné pláže
 • Oblázkové pláže
Mapa Toskánska ke stažení
Mapa Toskánska ke stažení

Související články

Zde se nacházíte

CestováníEvropaDovolená v Toskánsku: 27 nejkrásnějších míst a 7denní itinerář

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu