...

Kam na dovolenou v Itálii: 14 tipů na nejkrásnější místa

Myslím, že jsme si to dlouho neuvědomovali, že Itálie je pravděpodobně nejčastější destinací, kam se vracíme. Ačkoliv do Portugalska jezdíme každý rok na měsíc, Itálii zas navštěvujeme víckrát do roka. V Dolomitech jsme každý rok (ano, i letos pojedeme), v Římě a v Toskánsku už jsme taky byli několikrát a na Benátky jsme si dali rovnou týden. Dnes vám přinášíme tipy, kam na dovolenou v Itálii.

Kdy vyrazit do Itálie na dovolenou

Do Říma vyrazte na jaře nebo na podzim, ať se vyhnete hlavní turistické sezóně. To samé platí pro Toskánsko a Benátky. Pokud se chystáte k moři, nejlepší počasí na koupání bude od června do září.

Kam na dovolenou v Itálii: Nejkrásnější místa

Nyní se pojďme podívat, kam do Itálie k moři i kam v Itálii na hory. Ukážeme vám nejkrásnější místa Itálie. Dejte nám pak vědět v komentářích, kde to máte nejraději vy co bychom měli zas my navštívit v Itálii. 😁

Dolomity

Kolikrát jsme byli v Dolomitech? Nedokážu už to ani spočítat, ale každý rok se tam vracíme. Stanovali jsme tam, jezdili jsme po nich na kolech, projeli jsme je v karavanu i autem.

Naše nejoblíbenější období je podzim, kdy se Dolomity začnou barvit do zlata. Určitě byste neměli minutou Lago Sorapis, Tre Cime nebo Seiser Alm. Přečtěte si, co vidět v Dolomitech.

Dovolená Itálie: Dolomity

Řím

Řím mě dostane při každé návštěvě. Kromě nádherných památek a úžasné gastronomii si určitě všimnete i extrémně pohodové atmosféry. Do Říma velmi jednoduše doletíte a dostat se z letiště do centra je naprostá hračka.

Řím je ideální na prodloužený víkend a je skvělým místem pro všechny milovníky historie. Navštivte určitě Koloseum, Pantheon, Forum a Vatikán. Všechny naše tipy, jak si užít Řím na maximum a vyhnout se frontám, kde se ubytovat, abyste se tam dostali snadno z letiště a byli i blízko centra se dozvíte v našem článku.

Kde se ubytovat v Římě

My jsme byli nadšeni z Residenza Cavallini, která je pět minut od zastávky letištního autobusového expresu, kousek od Vatikánu i fontány di Trevi.

Kam na dovolenou v Itálii

Benátky

Je důvod, proč Benátky mají problém s velkým počtem turistů a momentálně musíte platit vstupné do města, pokud tam nejste ubytovaní. Benátky jsou kouzelné romantické město plné historie, které obdivují návštěvníci už po staletí.

Určitě se musíte při návštěvě projet gondolou, navštívit Dóžecí palác či Gallerie dell’Accademia a užít si západ slunce na Ponte di Rialto a vydat se alespoň jeden večer na Piazza San Marco. 40 tipů, co vidět v Benátkách, ale hlavně kde se ubytovat a jak přeskočit fronty na vstupenky najdete v našem článku o Benátkách. Benátky nejsou ideální pro rodiče s malými dětmi, které potřebují k pohybu po městě používat kočárek.

Pokud už budete v Benátkách, pak si můžete udělat výlet do druhého největšího města Benátska, a to do romantické Verony. Pokud by vás zajímalo více, přečtěte si našich 32 tipů, co vidět a dělat ve Veroně. Vlakem se z Benátek do Verony dostanete během hodiny a půl.

Kde se ubytovat v Benátkách

Dovolená Itálie: Benátky

Toskánsko

Kdo mě zná, ví, že miluji Toskánsko. Nádherná příroda, Etruskové a romantická města, která nám dala tolik světoznámých renesančních malířů, že je z hlavy všechny ani nezvládnu na první dobrou vyjmenovat, mezi nejznámější rodáky patří Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti, Sandro Botticelli, Piero della Francesca, Masaccio a Filippo Lippi.

Toskánsko je také známé svými malebnými kopcovitými krajinami, vinicemi a olivovými háji. Doporučuji stejně jako my vyrazit i na kolech, jezdí se zde báječně. Pokud nejste vášniví cyklisti, v článku o Toskánsku najdete i náš tip na roadtrip autem. Určitě musíte navštívit Pisu, Siennu, Florencii, vinařskou oblast Chianti a lázně Saturnia.

TIP: Pokud se rozhodnete navštívit Pisu a její šikmou věž, pak si přečtěte náš článek pro další podrobnosti.

Kde se ubytovat ve Toskánsku:

saturnia lazne 2

K moři na Amalfské pobřeží: Dovolená v Kampánii

Amalfské pobřeží je známé svými úchvatnými plážemi a tyrkysovým mořem. Mezi nejznámější letoviska patří Positano, Amalfi, Praiano nebo Ravello. Všechny vesnice a města najdete na strmých svazích kopců, centra obcí jsou většinou u moře a dál domy stoupají až vysoko do hor. Užijte si slunce na pláži Spiaggia di Fornillo v Positanu nebo na pláži Arienzo.

Amalfské pobřeží má stejně jako zbytek Itálie bohatou historii. Navštivte starověké město Paestum, impozantní archeologickou lokalitu, nebo prozkoumejte kouzelné městečko Ravello se svými historickými vilami a zahradami.

Tato oblast v Itálii je skvělá i pro lidi, co jsou spíše na procházky v přírodě než na válení u moře. Vydejte se na proslulou stezku Sentiero degli Dei (Cesta bohů), která nabízí dechberoucí výhledy na pobřeží.

Positano

Ubytování v Positanu

Ubytování v Positanu je poměrně drahé, připravte se proto, že ceny za noc začínají i na stovkách eur.

Sicílie

Sicílie, perla Středozemního moře, je ostrov plný kontrastů. Tento ostrov nabízí nejen nádherné pláže a průzračné moře, ale také fascinující historii a bohatou kulturu, která se odráží v jeho mnoha památkách, městech a tradicích.

Nenechte si ujít návštěvu Agrigenta, kde na vás čeká úžasný komplex starověkých řeckých chrámů známý jako Údolí chrámů. Tato místa jsou důkazem bohaté historie Sicílie a jejího spojení s antickým Řeckem.

sicilie

Za návštěvu stojí i Taormina, jedno z nejkrásnějších a nejmalebnějších měst na Sicílii. Procházka po úzkých uličkách plných květin a barevných fasád je jako cesta do pohádky. Navštivte antické řecké divadlo s úchvatným výhledem na moře a Etnu a nezapomeňte ochutnat místní speciality, jako je cannoli.

Pro milovníky přírody a dobrodružství je výstup na horu Etnu nezapomenutelným zážitkem. Tato aktivní sopka je nejvyšší a nejaktivnější sopkou Evropy. Prozkoumejte lávové pole, krátery a úchvatné výhledy z vrcholu této impozantní hory.

Kde se ubytovat na Sicílii

Miláno

Pokud milujete design a módu, vyrazte na dovolenou do Milána. Tato italská metropole je ideální na prodloužený víkend a kromě toho, že je srdcem módy a designu, skýtá i nespočet kulturních pokladů, fascinující historii a má velmi energickou atmosféru.

Dominantou Milána je nádherná gotická katedrála Duomo, která svou impozantností a krásou doslova uchvacuje. Město je také domovem světoznámé opery La Scala, pokud máte rádi kulturu, určitě byste měli vyrazit na operu nebo balet.

milano

Neopomenutelnou zastávkou v Miláně je kostel Santa Maria delle Grazie, kde se nachází jedno z nejvýznamnějších děl světového umění – nástěnná malba Poslední večeře od Leonarda da Vinciho.

Miláno je světoznámé jako centrum módy a designu, takže pokud máte rádi nákupy, neměli byste vynechat luxusní nákupní ulici Via Montenapoleone.

Pro milovníky přírody a historie je ideální návštěva parku Sempione a hradu Sforza. Procházka po zelených alejích parku je příjemným oddechem od ruchu města.

Pokud nás znáte, víte, že my moc na sport nejsme, ale pokud vy ano, možná budete chtít navštívit i fotbalový stadion San Siro.

Kde se ubytovat v Miláně

TIP: Pro další tipy na ubytování v Miláně si přečtěte náš článek.

Comské jezero

Z Milána je to, co by kamenem dohodil, ke Comskému jezeru a jeho krásným městečkům. Všem bych doporučila alespoň jednodenní návštěvu malebné Varenny. Pokud máte ale více času, rozhodně je u jezera toho hodně, co objevovat. Přečtěte si náš článek 34 tipů, co vidět a dělat u jezera Como.

Varenna — město u Lago di Como
Varenna — město u Lago di Como

Pompeje

Pompeje, město zastavené v čase, představují fascinující místo, které nás přivádí zpět do starověkého Říma. Zkáza způsobená sopečným výbuchem v roce 79 n. l. pohřbila toto město pod vrstvou popela a lávy, a právě díky tomu se dnes můžeme podívat do minulosti a nahlédnout do životů tehdejších obyvatel.

Do Pompejí se většinou vyráží z Neapole na jednodenní výlet.

pompeje

Ostrov Capri

Capri, perla Tyrhénského moře, je malý italský ostrov, který již po staletí přitahuje návštěvníky svou krásou, romantickou atmosférou a bohatou historií. Tento klenot mezi ostrovy je ideálním místem pro odpočinek, ale i pro objevování tajemství, která skrývá. Na ostrov Capri se jezdí z Neapole trajektem.

Jedním z nejznámějších a nejkrásnějších míst na Capri je Modrá jeskyně (Grotta Azzurra), kam se dostanete ale jen loďkou s převozníkem. T

Na ostrově můžete také navštívit malebné městečko Anacapri a jeho hlavní atrakci – Villu San Michele, která byla postavena švédským lékařem a spisovatelem Axel Munthe. Procházka po zahradách vily vás odmění nádhernými výhledy na moře a okolní krajinu. Toto místo je oázou klidu, kde si můžete odpočinout a načerpat energii.

Nezapomeňte na ostrově ochutnat slavný limoncello, typický likér z Capri.

Neapol

Pokud hledáte místo pro dovolenou s bohatou historií a kulturou, zajímavými památkami a lahodným jídlem, Neapol je pro vás tím pravým místem. Neapol je největším městem jižní Itálie a nachází se na pobřeží Tyrhénského moře. Město je plné historických budov, starobylých kostelů a muzeí, což z něj dělá ideální cíl pro milovníky historie.

Určitě byste se měli vyprat na Piazza del Plebiscito, největší náměstí v Neapoli, nachází se zde několik významných památek, včetně královského paláce, baziliky San Francesco di Paola a kostela San Carlo all’Arena. Náměstí je také obklopeno několika kavárnami a restauracemi, kde si můžete vychutnat lahodné italské kávy a tradiční neapolskou pizzu.

Archeologické muzeum v Neapoli je jedním z hlavních cílů turistů, protože tam najdete řadu archeologických artefaktů z antického Říma a Řecka. Určitě si také udělejte výlet na sopku Vesuv, zámek Sant’Elmom, který se nachází na kopci nad Neapolí a nabízí nádherný výhled na město a okolí.

Co ochutnat v Neapoli – tradiční italské dobroty

Nezapomeňte ochutnat neapolskou pizzu, která je tenká jako tradiční italská pizza, ale má vysoké okraje. Neapolská pizza je na seznamu Světového dědictví UNESCO. Pokud máte rádi sladkosti, určitě si v Neapoli dejte „sfogliatella“ – drobenkovou listovou buchtu s náplní z ricotty, vanilky a kandovaného ovoce. Další sladkou specialitou je „baba“ – kynutý koláček s rumovou polevou.

Kde se ubytovat

Sardinie

Sardinie je italský ostrov v Tyrrhenském moři, známý svou rozmanitostí a kontrasty. Na jedné straně nabízí pobřeží s průzračným tyrkysovým mořem a bílými plážemi, které připomínají Karibik, na druhé straně je zde drsné vnitrozemí s pasoucími se ovčími stády a tradičním způsobem života.

Ostrov je jedinečný kulturou Nuraghů, kteří začali stavět na ostrově první kamenné stavby tvaru komolých kuželů nazvané nuraghy. Tyto stavby jsou téměř 4000 let staré a na ostrově se jich nachází tisíce.

Kromě památek je na Sardinii možné ochutnat také vynikající místní speciality, které jsou ovlivněny pastevci a jejich způsobem života. Patří sem místní sýry, jako pecorino romano a pecorino sardo, a také vína, mezi kterými jsou nejznámější Cannonau a Monica.

Sardinia 1

Sardinské slavnosti jsou velkolepou přehlídkou místních kostýmů, masek, hudby a tance, stejně jako místní gastronomie. Náboženské svátky jsou velkým lákadlem pro turisty, kteří tak mohou poznat místní kulturu a tradice.

Ostrov se také pyšní korály, což se odráží v názvu pobřežního úseku mezi městy Alghero a Bosa, který je nazýván Korálová riviera. Lov korálů má na Sardinii dlouhou tradici, která sahá až do 14. století.

Kde se ubytovat na Sardinii:

  • Ubytování u moře s bazénem: Hotel Cala di Volpe, a Luxury Collection Hotel, Costa Smerald

Cinque Terre

Cinque Terre je oblast na Ligurské riviéře, která je hojně navštěvována italskými i zahraničními turisty a je zapsána na seznamu přírodního světového dědictví UNESCO. Tuto oblast tvoří pět kouzelných vesnic, které jsou precizně vklíněny mezi strmé útesy. Oblast je ideálním místem pro turisty i milovníky trekkingu.

Původní obyvatelé byli rybáři a kultivátoři vinných odrůd, kteří se přizpůsobili přírodním podmínkám a vystavěli své domky ve srázech. Oblast byla vyhlášena národním parkem, což znamená neustálý příliv návštěvníků, kteří změnili původní poklidný koloběh života na prosperující lokalitu plnou obchůdků a restaurací.

Cinque Terre

Každá z pěti vesnic Cinque Terre má své kouzlo. Manarola je nejstarší a má pastelové domky, Monterosso al Mare je největší a má rozlehlou pláž, Corniglia je položena vysoko nad mořem a je obklopena vinohrady, Riomaggiore je nejvýchodněji položená a má pestrobarevné domky vklíněné do strmých svahů a Vernazza má jediný přírodní přístav v celé oblasti a středověký opevněný hrad. Turisté se mohou vydat po Stezce Milenců, která spojuje všechny vesnice, nebo si mohou nechat ukázat skrytá místa od průvodců.

Kde se ubytovat v Cinque Terre

Nejromantičtější je určitě vesnice Manarola, která je také nejfogeničtější:

Jihoitalská Apulie: Hlavní město Bari

Vydejte se do jihoitalské Apulie, která nabízí hned několik nádherných měst, spoustu historie a památky na seznamu UNESCO. Hlavním městem je Bari, které vás přivítá spletitými uličkami starého města v kombinaci s moderní metropolí.

Bari má mezinárodní letiště a také ideální polohu pro výlety po okolí. Za návštěvu pak stojí městečko na útesech Polignano a Mare, Monopoli, kouzelné Alberobello nebo skalní město Matera.

Kde se v Bari ubytovat

Ubytování v centru: B&B Palazzo San Michele

Alberobello
Alberobello

Janov

Pokud máte rádi přístavní města, pak určitě navštivte rodiště Kryštofa Kolumba — Janov. Je to hlavní město oblasti Ligurie a provincie Genova. Můžete se tu kochat bohatou historií, koupat se v moři nebo vyrazit na výlety po okolí. Z Janova se například můžete podívat průmyslové metropole Turín, kam se vlakem dostanete za 2 hodiny.

Pro detailnější itinerář si přečtěte náš článek.

Janov
Janov

Mapa s body zájmu do telefonu

Uložte si mapu těch nejlepších míst v Itálii přímo do telefonu. Po zakoupení obdržíte odkaz na neveřejnou Google Mapu, kterou si uložíte kliknutím na ‚‚Sledovat/Follow’’. Tím se vám zkopíruje do Google účtu a zobrazí na všech zařízeních, kde používáte Google Mapy.

FAQs

Které období je nejlepší na návštěvu Itálie?

Pokud se chcete koupat, je nejvhodnější vyrazit někdy mezi červnem a zářím, pro prozkoumávání měst je zas ideální pozdní jaro nebo ranný podzim.

Čím se platí v Itálii

V Itálii se platí eurem.

Jaký je oficiální jazyk v Itálii?

Oficiálním jazykem v Itálii je italština.

Potřebuji vízum pro návštěvu Itálie?

Nepotřebujete, občané EU se mohou volně pohybovat po Itálii.

Je v Itálii bezpečné pití vody z kohoutku?

Ano, je to bezpečné, i když v některých lokacích se doporučuje pít balenou vodu.

Dává se v Itálii spropitné?

Ano, není to sice povinné, ale je to běžné. Výše ale není nijak dána, většina Italů zaokrouhluje částku nahoru.

Jaké zásuvky se používají v Itálii?

V Itálii se používají zásuvky typu F a L a standardní napětí je 230 V, 50 Hz.

Jaký je nejlepší způsob dopravy po Itálii?

Pokud nemáte auto, můžete využít autobusy, taxíky a nebo vlaky, které jsou extrémně populární mezi Italy pro dopravu mezi většími městy.

Potřebuji cestovní pojištění na dovolenou v Itálii?

Ano, vždy, když vyrážíte do zahraničí, měli byste mít cestovní pojištění. Nejlevněji nám vychází pojištění AXA. To snadno sjednáte online i pár minut před odjezdem.

Lze platit všude kreditní kartou?

Většina hotelů, restaurací a obchodů v Itálii přijímá kreditní karty, ale je to stejně jako u nás, že je dobré mít i nějakou hotovost, protože můžete narazit na podniky, kde karty neberou.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaKam na dovolenou v Itálii: 14 tipů na nejkrásnější místa

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu