...

Polignano a Mare: 15 nejlepších tipů, co dělat a vidět

Víte, co se nachází na mapě v samotném podpatku italské „boty“? Najdete tam další klenot Apulského regionu, a to rybářské městečko na pobřeží Jaderského moře, které je vystavěné na skalních útesech vysoko nad lámajícími se vlnami. Řeč je o krásném italském městu Polignano a Mare.

Polignano a Mare je malebné a útulné městečko na jihu Itálie kousek od Bari, které vás na první pohled uchvátí svými bílými domečky postavenými na strmých útesech, krásnými plážemi, průzračnou vodou a dechberoucími výhledy na moře.

Polignano a Mare
Polignano a Mare

Kdy navštívit Polignano a Mare

Troufám si říct, že Polignano a Mare můžete navštívit celoročně, ale v hlavní letní sezóně díky turistům praská ve švech. Naopak v zimních měsících tu díky otevřenému moři dost fouká a některé podniky bývají mimo sezónu zavřené, ale výhodou je, že si město užijete s minimem turistů.

Zlatou střední cestou pro návštěvu Polignana a Mare jsou tak jarní nebo podzimní měsíce. Avšak nemějte strach, Polignano a Mare je krásné v jakémkoliv období.

Volba tedy záleží na vás, podle toho, co očekáváte a vyhledáváte — zda je to letní dovolená a koupání nebo pěší turistika a prozkoumávání města.

TIP: Pokud už budete v Apulii, navštivte také Alberobello nebo Materu.

Kde se ubytovat v Polignano a Mare

Polignano a Mare je malé město, které zvládnete navštívit za jeden den. Tudíž nemusíte bydlet přímo v něm, ale například v nedalekém Bari. TIP: Veškeré informace o Bari se dozvíte v našem článku.

Pokud se však v Polignanu chcete zdržet déle, tak blízko centra a s možností letištního transferu zvolte ubytování v hotelu Tra le Mura. Pro jedinečný zážitek doporučuji hotel Dimora Valmar Luxury Charm a pro milovníky luxusu můžete zvážit ubytování v Dimora Talenti.

Ubytování v Polignano a Mare
Ubytování v Polignano a Mare

Polignano a Mare: Něco málo z historie

Jak může být patrné, Polignano a Mare má bohatou historii sahající až do doby Římanů. Město vyrostlo na strategickém místě vápencového útesu, a díky tomu se Polignano stalo významným námořním a obchodním městem.

V Polignano a Mare se z této doby dochovaly archeologické nálezy jako například zbytky římské silnice Via Traiana a ruiny starých římských vil.

V 19. století se Polignano a Mare stalo součástí italského království.

15 nejlepších tipů, co dělat a vidět v Polignano a Mare

Polignano a Mare je město, které má od všeho trochu. Od bohaté historie, přes malebné městské uličky, pláže a krásnou přírodu až po působivé výhledy, výbornou gastronomii a adrenalinové sporty. Pojďme se společně podívat na 15 nejlepších tipů, co dělat a vidět v Polignano a Mare.

Uličky města
Uličky města

Malebné uličky města

Vydejte se na průzkum malebných uliček historického města. Po cestě si můžete všimnout, že se na různých místech objevuje poezie od známých i neznámých autorů. Tyto citáty a verše jsou součástí projektu, který má za cíl povzbudit kreativitu a lásku k literatuře.

Verše v uličkách Polignana a Mare
Verše v uličkách Polignana a Mare

Terasa Santo Stefano

Jednou z krásných vyhlídek je právě terasa Santo Stefano. Odsud můžete pozorovat vlnobití moře nebo západ slunce.

TIP: V létě na této terase funguje kavárna. V zimě si terasu můžete užít bez lidí.

Vyhlídková terasa Santo Stefano
Vyhlídková terasa Santo Stefano

Proslulá pláž Lama Monachile

Nádherná pláž, kterou pravděpodobně uvidíte na všech památkových předmětech, je Lama Monachile přímo v centru města. Pláž je doslova magnetem všech návštěvníků Polignana, proto se na ní v létě bohužel nedá hnout. 🫣

V létě je na proslulé pláži hlava na hlavě.
V létě je na proslulé pláži hlava na hlavě.

Starý římský most Borbonico

Hned za pláží Lama Monachile stojí starý římský most, který byl postavený v 19. století a spojuje starou a novou část města. Z mostu máte skvělý výhled na pláž i na jeskyně pod ním.

Starý římský most
Starý římský most

Jeskynní restaurace Grotta Palazzese

Pokud chcete zažít něco opravdu výjimečného, tak doporučuji povečeřet v restauraci grotta Palazzese. Restaurace se nachází přímo ve skále nad mořem a je otevřená jen od května do října. Je však třeba si předem rezervovat místo.

V restauraci se podávají vynikající jídla z mořských plodů a dalších lahůdek. Avšak má poněkud dražší ceny.

Restaurace Grotta Palazzese
Restaurace Grotta Palazzese

Kostel Chiesa Madre di S. Maria Assunta

Nad náměstím se tyčí barokní kostel zasvěcený Svaté Marii Nanebevzaté. Uvnitř kostela můžete obdivovat některá díla připisovaná sochaři Stefanu da Putignano.

Náměstí Piazza Vittorio Emanuele II

V srdci Polignana a Mare najdete náměstí Piazza Vittorio Emanuele II, kde můžete obdivovat typickou italskou atmosféru a barokní budovy. Dejte si sladkou kávu s amaretem v místní kavárně nebo se zakousněte do panini z místní pekárny.

Socha Domenica Modugna

V Polignanu a Mare se narodil slavný italský zpěvák a skladatel Domenico Modugno, a tak zde najdete jeho sochu. Jeho nejznámější píseň Volare vyhrála soutěž Eurovision v roce 1958. 

Za touto sochou najdete schody zvané Volare, které vedou na promenádu ​​po nádherných útesech města.

Socha italského zpěváka
Socha italského zpěváka

Skoky do vody: Red Bull Cliff Diving World Series

Oblíbenou aktivitou místních i turistů jsou skoky do vody z útesů. Dokonce se tu každoročně pořádá cliffdivingová soutěž pořádáná Red Bullem.

Na jedné straně útesu u Cala Porto se postaví konstrukce, ze které soutěžící skáčou a na druhé straně zálivu se návštěvníci mohou kochat tímto adrenalinovým sportem. Soutěž probíhá většinou v červenci, konkrétní datumy naleznete na oficiálních stránkách.

Mořské jeskyně

V Polignanu se nachází více než 70 mořských jeskyní, které jsou do skal vyhloubeny působením moře. Tyto jeskyně můžete navštívit, stačí si pronajmout loď.

Grotte di Castellana

U tipů na jeskyně ještě zůstaneme. Prozkoumejte jeskyně Grotte di Castellana, které jsou jedny z největších a nejkrásnějších v celé Itálii. Tyto jeskyně vytvořila před miliony let podzemní řeka a jsou plné úžasných krápníků a stalagmitů.

Prohlídky jeskyní se konají každou hodinu a trvají asi dvě hodiny.

Torre a Mare

Nedaleko Polignana a Mare se nachází rybářská vesnice Torre a Mare, ve které najdete stejnojmennou strážní věž z 16. století, která se tyčí na skalním převisu nad dvěma rozlehlými jeskyněmi. Věž sloužila k obraně pobřeží před piráty a lupiči. 

Návštěvu Torre a Mare můžete spojit s návštěvou nedalekého Bari. Z nabídky výletů a zážitků si můžete vybrat na portálu GetYourGuide.

Torre a Mare
Torre a Mare

Výlety po okolí Apulie

Italský region Apulie nabízí mnoho krásných míst, které stojí za to vidět, proto vyražte na některý z výletů do dalších měst. Nabídku možných výletů najdete na GetYourGuide.

  • Bari: Hlavní město Apulie na pobřeží Jaderského moře. Bari je hned po Neapoli druhým největším městem a nabízí toho opravdu mnoho. Od historie a památky po živou moderní metropoli.
  • Monopoli: Malé přístavní městečko kousek od Polignana a Mare. Není tolik turisticky oblíbené, proto si tu užijete klidnou italskou atmosféru.
  • Lecce: Lecce má přezdívku Florencie jihu a najdete tu bohatou barokní architekturu.

Co ochutnat v Polignano a Mare

Apulský region má toho hodně, co nabídnout i z kulinářského hlediska. V Polignanu a Mare nezapomeňte ochutnat:

  • Slavný dezert Tartufo,
  • panini,
  • orecchiette, typ těstovin ve tvaru oušek, které jsou často servírovány s brokolicí nebo rajčaty a sýrem,
  • foccacco,
  • slávky zapékané s bramborami a rýží,
  • sladkou kávu s citronovou kůrou, smetanou a amaretem.

Jak se dostanu do Polignano a Mare?

Nejbližší mezinárodní letiště je letiště Bari, které je vzdáleno přibližně 50 kilometrů od Polignano a Mare. Z letiště můžete využít autobusovou či vlakovou dopravu nebo si pronajmout auto.

Jaké jsou hlavní turistické atrakce v Polignano a Mare?

Mezi hlavní atrakce patří historické centrum s úzkými uličkami, kostel sv. Víta, pevnost z 16. století a především nádherná pláž Lama Monachile, která je známá také jako Pláž lásky.

Můžu si pronajmout loď nebo člun v Polignano a Mare?

Ano, v přístavu města si můžete pronajmout loď nebo člun a prozkoumat okolní krásy z moře. Tato možnost je oblíbená zejména mezi turisty.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItáliePolignano a Mare: 15 nejlepších tipů, co dělat a vidět

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu