...

Itálie: 26 tipů, co vidět a dělat v Bari

Pojďme se společně vydat do Bari! Ne, nespletla jsem si písmenka a nepoletíme do Indonésie na Bali, ale do Bari v Evropě – hlavního města jihoitalské Apulie.

Bari je hned po Neapoli druhým největším městem jižní Itálie a naprosto vás vtáhne do své historie, starých malebných uliček a oprýskaných zákoutí, v kterých na každém rohu potkáte typickou italskou „nonnu“ (babičku), zatímco se vám nad hlavami bude třepotat pověšené prádlo.

Bari však není jen o historii, je totiž směsicí živé a hlučnější moderní metropole s historickým centrem, jehož kamenné uličky na vás dýchnou duchem dávných dob.

Bari je navíc skvělým výchozím bodem pro průzkum dalších krás, které region Apulie nabízí. Pojďme se podívat co vidět a dělat v Bari.

Bari
Co vidět a dělat v Bari

Kdy navštívit Bari

V Bari na vás bude čekat typické středomořské počasí a můžete ho navštívit celoročně. Pro letní slunečnou dovolenou jsou nejlepší měsíce červenec a srpen nebo květen, červen a září.

Avšak do Bari se můžete podívat i v zimních měsících jako například v únoru, kdy se teploty pohybují v průměru kolem 15 stupňů.

Kde se v Bari ubytovat

Co se týče ubytování, záleží na vašich preferencích. Pokud chcete být v centru a prozkoumávat město, pak zvolte Room 56 nebo Room24 R. Pokud dáváte přednost pláži, tak se ubytujte v Casa al Mare.

Ubytování v Bari
Ubytování v Bari

26 tipů, co vidět a dělat v Bari

Pokud jste si Bari na svém bucket listu ještě neodškrtli, tak je na čase to udělat. Bari, také zvané Bránou východu, má toho opravdu hodně, co nabídnout a každý si tu přijde na své. Pojďme se společně podívat na 26 tipů, co vidět a dělat v Bari.

TIP: Přečtěte si náš článek o místech v Itálii, kam na dovolenou.

Projděte si staré město (Bari Vecchia)

Ikonické staré město Bari Vecchia je určitě povinnou zastávkou. Čekají na vás úzké spletité uličky, domy z 10. století a několik historických dominant. Potkáte tu hodně místních a můžete se zastavit i v nějaké místní restauraci nebo kavárně.

Co vidět v Bari: Staré město
Staré město

Basilica San Nicola

V historickém centru objevíte krásnou budovu Baziliky svatého Mikuláše, která svým netradičním půdorysem připomíná spíše hrad. Je otevřená každý den kromě neděle a dovnitř se můžete podívat za poplatek 3 eura.

Co vidět v Bari: Bazilika San Nicola
Bazilika San Nicola

Katedrála San Sabina

Dalším, ale menším chrámem, je Katedrála svatého Sabina, která je postavená v typickém apulském románském stylu. Je otevřená denně a navštívit ji můžete zdarma.

Co vidět v Bari: Katedrála San Sabia
Katedrála San Sabia

Via dell’Arco Basso

Populárním a zajímavým místem je jednoznačně ulice Via dell’Arco Basso, která je slavná tím, že v ní vysedávají italské ženy a připravují na dřevěných stolech čerstvé těstoviny jako orecchiette, cavatelli a strascinati, které jsou pro Apulii tradiční.

Co vidět v Bari: Uličky v Bari
Uličky v Bari

Piazza Mercantile

V historickém centru naleznete takzvané Obchodní náměstí, kde v 15. století začaly vyrůstat významné městské budovy. Hlavní budovou náměstí Piazza Mercantile je radnice Palazzo del Sedile a hodinová věž.

Co vidět v Bari: Piazza Mercantile
Piazza Mercantile

Largo Albicocca

Dalším náměstíčkem, které stojí za návštěvu, je Largo Albicocca, které je symbolem přestavby města.

Corso Vittorio Emanuele

Předělem mezi historickým centrem a modernější částí Bari je nákupní třída Corso Vittorio Emanuele. Najdete tu pěší promenádu, restaurace, kavárny a obchody.

Corso Vittorio Emanuele II

V moderní části města pak naleznete stejnojmennou ulici číslo dva, která je představuje tepnu městského života. Na obou stranách ulice se ženou obchody, butiky, restaurace a kavárny.

Castello Normanno-svevo

V centru Bari si můžete prohlédnout Normansko-švábský hrad z 12. století, v kterém se dnes konají různé kulturní akce. Je postavený na vyvýšeném místě, odkud se můžete pokochat výhledem na město.

Hrad Castello Normanno-svevo
Hrad Castello Normanno-svevo

Mercato Coperto Santa Scolastica

Vyražte v Bari na tradiční trh Mercato Coperto Santa Scolastica a ochutnejte místní speciality. Na trhu najdete všechny možné čerstvé potraviny od ovoce, zeleniny, přes těstoviny, olivy, sýry až po mořské plody a ryby.

Murat

Murat je moderní čtvrť mezi Starým městem a nádražím. Čtvrť je plná obchodů, restaurací a kaváren.

Ruské kolo

V Bari se můžete svézt na ruském kole a kochat se výhledem na moře a město. Ruské kolo dosahuje výšky 55 metrů a je otevřené každý den od 10:00 do pozdních večerních hodin.

Co vidět v Bari:  Blue Sky Wheel
Blue Sky Wheel

Teatro Margherita

Dalším symbolem Bari je divadlo Margherita na nábřeží Lungomare Imperatroe Augusto v centru města s výhledem na moře. Avšak v současné době slouží jako muzeum, nikoliv jako divadlo. Mimo výstavy můžete interiér divadla navštívit zdarma.

Co vidět v Bari:   Divadlo Margherita
Divadlo Margherita

Teatro Petruzzelli

Největším divadlem v Bari, je právě divadlo Petruzzelli, které je pojmenované po bratrech Petruzzelliových, kteří stavbu divadla financovali. Pokud jste nadšenci kulturních zážitků, pak navštivte v Bari jedno z divadelních, operních či baletních vystoupení.

Co vidět v Bari:   Divadlo Petruzzelli
Divadlo Petruzzelli

Procházka kolem moře

Bari se nachází na břehu Jaderského moře a jeho promenáda Lungomare láká k procházce kolem vody. Trasa po promenádě vede od parku Giradini Baden po nový přístav.

Promenáda Lungomare
Promenáda Lungomare

Porto Vecchio di Bari

V centru Bari také najdete Starý přístav Porto Vecchio. Jedná se o rybářský a obchodní uzel celé Apulie.

Starý přístav
Starý přístav

Molo Sant’Antonio

U starého přístavu Bari naleznete kamenné molo Sant’Antonio, kterého využívají především rybáři a výletní lodě. Můžete se po něm projít a dojít k majáku, který se tyčí na konci mola.

Pláže a koupání v moři

Pokud návštěvu Bari plánujete na léto, je logické, že budete vyhledávat i koupání. V Bari najdete několik městských pláží:

  • Lido San Francesco,
  • Pane a Pomodoro,
  • Canalone.

Avšak za dalšími krásnými plážemi můžete vyrazit po okolí Bari například do Polignana a Mare, Monopoli nebo na poloostrov Gargano.

Výlety do dalších měst

Jak už jsem naznačila, Bari má výhodnou polohu pro prozkoumávání i dalších apulských krás. Proto doporučuji půjčit si auto a vyrazit do dalších měst.

Pokud však nemáte možnost si auto půjčit, tak nezoufejte, Bari má i skvělou vlakovou a autobusovou dopravu.

TIP: Pro další výlety a zážitky v Bari a jeho okolí se podívejte na cestovatelský portál GetYourGuide.

Alberobello

Hodinu a půl od Bari najdete pohádkové město Alberobello, které je na seznamu UNESCO díky svým charakteristickým trulli domečkům. Jsou to bílé kruhové domečky s šedou kamennou kopulí místo střechy.

Alberobello
Alberobello

Trulli domy najdete roztroušené po celé Apulii, ale právě Alberobello je jejich hlavním městem, najdete jich tam nejvíce. Pokud máte tu možnost, tak Alberobello rozhodně ze svého seznamu míst nevynechávejte.

Polignano a Mare

Mořské městečko Polignano a Mare se nachází asi půl hodinku od Bari a jezdí sem i přímý vlak, tudíž je to ideální volbou pro ty, kteří nemají k dispozici auto nebo pro ty, které Bari už omrzelo.

Polignano a Mare
Polignano a Mare

Polignano a Mare je nádherné město postavené na skalních útesech nad mořem a zaručuje naprosto dechberoucí výhledy. Pokud pojedete v létě, najdete tu slavnou pláž Lama monachile, avšak bude pravděpodobně přeplněná.

TIP: Pláž je krásná na pohled i v zimních měsících a naprosto bez lidí.

Matera

Všechny milovníky Bonda nadchne návštěva skalního města Matera, a abych řekla pravdu nadchne to i ty, kterým Bond nic moc neříká. V Mateře se totiž natáčel díl Není čas zemřít z roku 2021. (Už si broukáte písničku No time to die? 😊)

Mimo tohle filmové okénko je Matera městečkem postaveným v prohlubních skal. Působí jako tajemný labyrint z kamenných domů, uliček a schodišť. Nejstarší část města je součástí světového dědictví UNESCO.

Skalní město Matera
Skalní město Matera

Matera je opravdu dechberoucí podívaná a její návštěvu doporučuji všemi deseti. Autem se sem z Bari dostanete asi za hodinu, avšak přímý vlak sem nejezdí.

TIP: Více o Mateře se dozvíte v našem článku.

Monopoli

Další pobřežní městečko Itálie jako stvořené pro dlouhé procházky a výlety. Monopoli se nachází asi 50 kilometrů od Bari a jezdí sem přímý vlak. Jedná se o typické italské městečko s historickým centrem a díky členitému pobřeží nabízí možnosti pro koupání v moři.

Monopoli
Monopoli

Jeskyně Grotte di Castellana

Nedaleko obce Castellana (asi 15km od Alberobella) objevíte nejkrásnější a nejrozsáhlejší jeskyní útvar Grotte di Castellana, který vytvořila podzemní řeka. Návštěva jeskyně je možná pouze s průvodcem.

Barletta

Barletta je městem kombinující historii a válení na pláži, patří totiž k největším letoviskům v celé Apulii. Najdete tu historické centrum, památky a plážová letoviska s restauracemi a kavárnami.

Barletta
Barletta

Gargano

Poloostrov Gargano nabízí svým návštěvníkům historické památky, nejkrásnější pláže i horské túry. Na poloostrově také najdete poutní vesničku Monte Sant’Angelo, která je zapsaná na seznamu UNESCO.

Gargano
Gargano

Lecce

A posledním tipem na výlet z Bari je barokní město Lecce, kam vlakem dorazíte za 1,5 hodiny.

Lecce
Lecce

V Lecce se můžete kochat majestátními paláci, domy a katedrálami.

Často kladené otázky

Proč navštívit Bari?

Bari můžete navštívit pro jeho historii, staré město, moderní centrum, památky, pláže a jihoitalskou atmosféru.

Kdy jet do Bari?

Nejlepší a nejpříjemnější návštěvou Bari jsou jarní měsíce, avšak cestovat do Bari můžete i v letní sezóně nebo naopak v zimních měsících.

Kde se koupat v Bari?

Koupat se můžete na městských plážích Lido San Francesco nebo Pane a Pomodoro.

Má Bari živý noční život?

Ano, Bari má živý noční život. V centru města najdete mnoho barů, klubů a restaurací, kde můžete zažít atmosféru jihoitalské noci.

Kolik dní strávit v Bari?

Na prohlídku hlavních památek Bari doporučujeme alespoň 2 až 3 dny.

Co je typickým jídlem Bari?

V Bari si můžete vychutnat tradiční jihoitalskou kuchyni. Specialitou jsou těstoviny Orecchiette s rajčatovou omáčkou a mozzarellou.

Související články

1 COMMENT

  1. Dobrý den, píšete že vlak do Matery z Bari nejezdí, ale já jsem četla, že jezdí jednokolejka z Bari – Ferrovie Appulo Lucane. Děkuji

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálieItálie: 26 tipů, co vidět a dělat v Bari

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu