...

Matera, Itálie: 22 nejlepších tipů, co vidět a dělat

Představte si kamenné město, které je vytesané ve skalách a v labyrintu skalních uliček, schodišť a domků se prohání autem sám James Bond. Že jste to v nějakém filmu už viděli? Tím záhadným filmovým městečkem je právě jihoitalská Matera, kterou najdete v tamním kraji Basilicata.

Nebudu lhát, Materu jsem prostě musela navštívit zejména z toho důvodu, že jsem ji viděla v bondovce Není čas zemřít. Záběry honičky aut v úzkých uličkách kamenného italského města mě prostě uchvátily. 😊

Ale Matera není jen pouhou filmovou kulisou, je mnohem víc. Působivé a dechberoucí město bylo dříve městem chudých a nemocných, a tím pádem ostudou Itálie. Dnes je tomu přesně naopak, Matera je pýchou jižní Itálie a položkou na seznamu UNESCO.

Zajímavost: Filmová turistika způsobila raketový nárůst turismu, z 10 000 turistů v roce 2004 na 400 000 v roce 2017. V roce 2019 vzrostla návštěvnost na 620 000 a rok 2023 přinesl pokles počtu turistů na 420 000. (A jak je vidět, já nejsem výjimkou😄).

TIP: Ještě nemáte Itálie dost? Navštivte národní park Cinque Terre.

Městečko Matera
Městečko Matera

Kdy se vydat do Matery

Materu můžete navštívit celoročně, ale nejlepšími měsíci pro příznivé počasí jsou duben až listopad. Nejchladnějšími měsíci jsou pak leden a únor, avšak teploty se stále pohybují kolem 15 až 18 stupňů.

TIP: Kam na dovolenou v Itálii k přečtení ZDE.

Matera v únoru
Matera v únoru

Matera: Kde se ubytovat v jeskynním městečku

Pro návštěvu Matery máte hned několik možností, a to bydlet v okolí (například v Bari, kde je i letiště) nebo se ubytovat přímo ve městě. Matera je vhodná na jednodenní výlet nebo až na tři dny návštěvy. Já jsem svou návštěvu Matery spojila ještě s návštěvou městečka Alberobello.

Volba ubytování záleží tedy na vašem harmonogramu, ale spaní přímo v Mateře může být velmi zážitkové.

Ubytování v jeskyni s dechberoucími výhledy na město zažijete v Il Belvedere, levnější alternativou je Antica Torre di Iuso a luxus vám zaručí Anima Pietra Luxury Suite.

Ubytování v Mateře ve skalním hotelu
Ubytování v Mateře ve skalním hotelu

22 tipů, co vidět a dělat v Mateře

Matera vás na první pohled uchvátí svými dechberoucími výhledy, skalním bludištěm a tajemnou historií. Ptáte se, co v Mateře stojí za to vidět? Mám pro vás 22 nejlepších tipů, co vidět a dělat v Mateře.

TIP: Co dělat v Dolomitech se dočtete v našem článku.

Procházka historickým centrem

Hlavním lákadlem Matery je její historická městská část Sassi di Matera, jejíž historie sahá až do paeolitu. Lidé si tu vytesali domy do skály z vápencového tufu a své bydlení, které bylo bez teplé vody a elektřiny až do 50. let minulého století, sdíleli i s domácími zvířaty (nemyslím tím to, že by měli doma psa, ale rovnou koně, krávy, slepice nebo prasata! 😯), tudíž od vhodných hygienických podmínek to mělo velmi daleko.

Matera byla výrazně chudou oblastí a po druhé světové válce se ve městě kvůli špatné hygieně začaly šířit nemoci a infekce. Zajímavost: Dětská úmrtnost tu přesahovala dokonce 50 %!

To, co dříve bylo ostudou, je dnes kulturním dědictvím. Projděte se tak kamenným městečkem a kochejte se duchem dávných dob a nádhernými panoramaty.

Jestli mohu dát nějaké doporučení, pak je to naplánování trasy předem. Pokud se budete Materou toulat zcela bezhlavě, pak můžete přijít o mnoho zajímavých míst a také je docela lehké se v spletitých kamenných uličkách ztratit.

Historické město v Mateře
Historické město v Mateře

Jeskynní domy v Sassi di Matera

Jeskynní domy Sassi pocházejí z prehistorického osídlení troglodytů a předpokládá se, že patří mezi první lidská sídla v Itálii. Domy jsou vyhloubené do kalkarenitické skály, která je nazývaná „tufo“.

Komplexy skalních domů a úzké kamenné uličky si můžete projít a prohlédnout, můžete využít komentované prohlídky skrz GetYourGuide.

Vyhlídka Belvedere di Murgia Timone

Pokud si chcete užít výhled na celé město, pak se vydejte na vyhlídkový bod Belverde. Odtud uvidíte úchvatná panoramata celého města.

Katedrála di Matera

Rozhodně nevynechejte katedrálu v apulijském románském slohu, zasvěcenou Madoně della Bruna a svatému Eustachiovi, patronům Matery. Vaši pozornost především upoutá čtyřpatrová zdobená zvonice.

Katedrála di Matera
Katedrála di Matera

Muzeum Ridola

Muzeum Ridola bylo založené senátorem Domenicem Ridolou v roce 1911 a nachází se v prostorách kláštera Santa Chiara. Muzeum obsahuje sbírku archeologických artefaktů, které byly nalezeny v Mateře a okolí.

Mezi exponáty patří například keramika, sochy, nástroje a další předměty z období od paleolitu až po středověk.

Muzeum Ridola
Muzeum Ridola

Muzeum Laboratorio della Civiltà Contadina

Život v jeskyních dokumentuje muzeum Laboratorio della Civiltà Contadina. Můžete si zde prohlédnout například tradiční řemesla, činnosti a typické rodinné obydlí.

Kostel San Francesco D’Assisi

Kostel San Francesco D’Assisi se nachází na náměstí v srdci Matery. Je to katolické místo postavené v barokním stylu.

Palác Lanfranchi 

Palác Lanfranchi se nachází v centru města a je charakteristickou ukázkou tamní architektury. Dnes je palác domovem pro muzeum středověkého a moderního umění.

Kostel Santa Maria di Idris

Kostel svaté Marie z Idrisu je kouzelný kostelík vytesaný ve skále. Stojí za návštěvu, jak z venku kvůli výhledu, ale i zevnitř kvůli výjimečným freskám.

Palombaro Lungo

Palombaro Lungo je podzemní cisterna z 16. století, která sloužila k uchovávání vody pro obyvatele města. Nyní si ji veřejnost může prohlédnout v rámci muzea. Najdete ji pod náměstím Piazza Vittorio Veneto.

Piazza Vittorio Veneto
Piazza Vittorio Veneto

Castello Tramontano

Na kopci nad centrem Matery se tyčí nedokončená pevnost z 16. století, kterou nechal postavit hrabě Giovan Carlo pro účel dohledu nad městem. Hrabě byl zadlužený a u obyvatel velmi neoblíbený, protože na stavbu hradu vybíral nemalé peníze.

Dopadlo to s ním tak, že ho v roce 1514 nahněvaní občané zavraždili a hrad tak zůstal nedokončený.

Castello Tramontano
Castello Tramontano

Park Murgia Materana

Vydejte se na pěší túru po přírodních stezkách a navštivte park Murgia Materana, který vám nabídne úchvatné výhledy a návštěvu tamních jeskyň.

Murgia Materana
Murgia Materana

Ponte Tibetano della Gravina

V parku Murgia Materana najdete také devíti metrový visutý tibetský most, který spojuje dva břehy kaňonu. Při procházce můžete obdivovat přírodu a skrytá místa Matery.

Příroda v Mateře
Příroda v Mateře

Casa Grotta di Vico Solitario

Navštivte autentické původní obydlí, ve kterém žila jedenáctičlenná rodina spolu s koněm, prasetem a slepicemi. Prostor domu byl maximálně využitý, děti například spaly v šuplících a vedle postele byla rovnou postavená stáj.

La Fontana Dell’amore

Fontána Dell’amore se skládá z několika krásných soch a váže se k ní příběh o tom, jak se mladí lidé v Mateře zamilovávali. Mladí muži u kašny vyčkávali, a když k ní přišla dívka, tak se s ní dali do řeči.

Chiesa del Purgatorio

V ulici Via Ridola najdete barokní kostel Chiesa del Purgatorio, který je věnován duším uvězněným v očistci. Co je na něm zajímavé, je jeho fasáda, která je vyzdobená strašidelnými lebkami a motivy smrti.

Chiesa del Purgatorio
Chiesa del Purgatorio

Navštivte muzeum Salvadora Dalího 

Po Mateře je rozmístěno hned několik soch španělského umělce Salvadora Dalího. Pokud holdujete jeho stylu, můžete v Mateře navštívit i jeho muzeum, vstupné stojí 12 eur.

Výlety po okolí Apulie

Z Matery se můžete vydat na výlety po okolí. Inspirujte se bohatou nabídkou výletů na cestovatelském portálu GetYourGuide. Já doporučuji návštěvu následujících míst:

 • Bari: Hlavní město regionu Apulie, které se nachází na pobřeží Jaderského moře v jižní Itálii. Je dokonalou kombinací velké, živé metropole a historického města. Nachází se zde letiště, tudíž je město skvělým výchozím bodem pro výlety v Apulii.
 • Alberobello: Malé město v italské provincii Bari v oblasti Apulie. Město je známé pro své unikátní trulli domečky, které jsou postavené bez malty a jsou pokryté bílou vápennou omítkou a různými ornamenty.
 • Polignano a Mare: Krásné město v Apulii, které se nachází na pobřeží Jaderského moře. Město je známé pro svou úchvatnou pláž, bílé domy a útesy nad mořem.
 • Potenza: Potenza je hlavním městem regionu Basilicata v jižní Itálii. Město se nachází na pobřeží Jaderského moře a je významným přístavním městem.
 • Pompeje: Delší výlet si můžete udělat do Pompejí, což je starověké město v Itálii, které se nachází v blízkosti Neapole. Město bylo zničeno v roce 79 n. l. při erupci sopky Vesuv, bylo pohřbeno pod vrstvou sopečného popela, což umožnilo zachování mnoha budov, ulic a artefaktů z antického Říma.
Výhled na Materu z tamní jeskyně
Výhled na Materu z tamní jeskyně

Zajímavosti o Mateře

Matera je úchvatným a tajuplným místem a pojí se k ní hned několik zajímavostí:

 • Mussolini o Mateře prohlásil, že místo je vhodné jedině pro vnitřní exil a premiér Alcide De Gaperi v 50. letech 20. století nařídil kvůli žalostným hygienickým podmínkám vystěhování poloviny obyvatel do nově postavených tufových domů.
 • V roce 2019 se Matera stala Evropským hlavním městem kultury.
 • Mateře se někdy přezdívá „Jeruzalém na jihu Itálie“.
 • Znakem města je slepice.
 • V Mateře se kromě již zmíněné nejnovější bondovky natáčel i film Umučení Krista s Melem Gibsonem a Wonder Woman z roku 2017.
 • V jeskynních domech se ještě v 50. letech minulého století bydlelo, a to bez teplé vody a elektřiny!
 • Na seznam UNESCO byla Matera zapsána v roce 1993.

Často kladené otázky:

Jak se dostat do Matery?

Nejbližší letiště je v Bari, odtud můžete dojet vlakem nebo autobusem. Matera není přímo přístupná autem, ale jsou parkoviště na okraji města, kde si můžete nechat vozidlo.

Platí se vstup za návštěvu Matery?

Ne, Vstup do města je obvykle volný, ale pro některé historické památky a muzea budete potřebovat vstupenky.

Co je typické pro tamní architekturu?

Matera je známá svými „Sassi“ – jeskynními obytnými strukturami vytesanými do vápence. Tyto skalní domy tvoří jedinečnou podobu města.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálieMatera, Itálie: 22 nejlepších tipů, co vidět a dělat

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu