...

Co dělat v Dolomitech: 10 nejkrásnějších míst italských Alp

Dolomity považujeme za nejkrásnější hory Evropy. Jejich věžovité vrcholy a tyrkysová jezera ohromila už nejednoho cestovatele. Spolu s relativně příznivými cenami, dobrým jídlem, skvělou kávou a dostupností vrcholů hor jsou ideální destinace pro mladé páry, rodiny s dětmi i seniory. Dolomity jsou rájem pro všechny milovníky letní turistiky i lyžaře a snowboardisty. V našem článku se ale podíváme především na to, co dělat v Dolomitech v létě (na jaře a na podzim). 

Dolomity jsou jedním z horských masivů italských Alp, které se rozkládají v severní části Itálie. Z Prahy je to 716 km a nejlépe se sem dostanete autem, i když samozřejmě můžete jako my kdysi jet na elektrokole nebo vlakem či autobusem

Co dělat v Dolomitech. Nejkrásnější místa italských Dolomitů. Nejlepší treky v italských Alpách.

Kdy vyrazit do Dolomitů na pěší turistiku

Hlavní sezóna je od července do konce září, kdy je v Dolomitech nejpříznivější počasí a dny jsou dlouhé a ideální k prozkoumávání hor. Během léta musíte počítat s tím, že italské Alpy budou plné turistů a ubytování včetně kempů bude nutné rezervovat předem, obzvlášť pokud cestujete karavanem. 

Léto v Dolomitech

Červenec a srpen je také ideální na stanování, pokud plánujete stanovat v září či říjnu vybavte se dostatečně teplým spacákem a ideálně si přibalte i extra deku. Když jsme kempovali na začátku září, v noci nám klesaly teploty i na mínus čtyři a s našema letními spacáky to nebylo vůbec ideální. 

Podzim v italských Alpách

Září v Dolomitech je nádherné a potkáte zde mnohem méně turistů, většina chatek a restaurací je stále otevřená a ceny už v některých místech bývají nižší. My ovšem toužíme příští rok vyrazit ještě později, a to v říjnu, jelikož se v tu dobu modříny barví dozlatova. Říjen má ovšem také svá úskalí, můžete zapomenout na to, že si ve všech horských chatách dáte oběd nebo espresso. Některé kempy jsou v říjnu také uzavřené a sluníčko zapadá brzy, obzvlášť v Dolomitech, kde zaleze za hory. 

Italské Dolomity, jižní Tyrolsko, Lago di Brais.
Lago di Brais – Italské Dolomity

Jsou Dolomity vhodné pro rodiny s dětmi?

Dolomity jsou ideální pro rodiny s dětmi. Na velkou část vrcholků lze dojet lanovkou a můžete si dávat pouze jednoduché procházky s minimálním převýšením. Vyrazte pod stan a vytvoříte dětem zážitek na celý život. Doporučujeme ale spíše okolí Ortisei, kde můžete vyrazit na Seiser Alm a Secedu. Více informací najdete níže.

Jsou italské Alpy vhodné pro cestování se psem?

Samozřejmě, na všechny treky, které jsme šli, můžete se psem. Psi byli povolení i na všech lanovkách, takže s námi Kája chodil absolutně všude, až na Lago di Sorapis, kam jsme ho nevzali, protože je to trochu nemehlo a není to ideální túra pro menší psy. 

Kde se ubytovat v Dolomitech?

Pokud budete chtít navštívit místa, která vám doporučíme, nejlepší je začít v Cortina d’Ampezzo, kde strávíte 4-5 dnů, a poté se přesunete na 2-3 dny do Ortisei. 

Cortina d’Ampezzo

Cortina d’Ampezzo je slavné lyžařské středisko v italských Alpách, které nabízí dechberoucí výhledy na okolní hory. Je také výborným výchozím bodem pro pěší turistiku. Z Cortiny to není daleko na populární Tre Cime di Levadero, můžete odsud také vyrazit na úžasný trek na tyrkysově modré jezero Lago di Sorapis nebo na jezero Lago Federa. Z Cortiny to není daleko na většinu našich populárních treků, jako je například i Cinque Torri v Passo Giao.

Naše tipy na ubytování v Cortině:

  • Pokud hledáte cenově dostupnější ubytování se psem, velmi se nám líbilo v B&B Hotel Passo Tre Croci Cortina, kde je vynikající snídaně, je to hned u treku na Lago di Sorapis a pes byl jen za malý poplatek.
  • Jeden z nejlépe hodnocených apartmánů je Dolomiti Sweet Lodge a za zmínku určitě stojí i Hotel Villa Gaia.
  • Ti z vás, co hledají luxusnější romantické ubytování, by neměli opomenout HOTEL de LEN.

Ortisei

Pokud vyrážíte do Dolomitů s dětmi nebo nejste zkušení horalové, daleko pohodlnější procházky najdete poblíž Ortisei, odkud je to blízko na slavnou Secedu nebo Seiser Alm.  

Naše tipy na ubytování v Ortisei:

Na co si dát pozor při kempování v Dolomitech

Kempování v Dolomitech milujeme, i když jsme tam s naším letním spacákem na začátku září málem zmrzli. Tehdy jsme jeli na elektrokolech z Čech do Řecka a přes Itálii zpátky a nebyli jsme připraveni na zimu, která nás může v létě v Alpách čekat. 

Teplota v noci spadla na nulu, navíc celý den pršelo, takže jsme neměli moc suchého oblečení, které bychom mohli navrstvit. Určitě se proto vybavte alespoň tří sezónním spacím pytlem.  V horách platí, že i v létě může být v noci chladno. 

Tip: Přečtěte si, jak vybrat spacák.

Nejkrásnější treky a místa v italských Alpách

Pojďme se podívat, co byste určitě měli v italských Alpách vidět.

1) Trek kolem Tre Cime di Lavadero

  • 3,5-4 hodiny, 400 m převýšení, 9,5 km 

Nejikoničtější trek v italských Alpách je určitě Tre Cime di Lavadero či Drei Zinnen (Tři zuby), jejichž impozantní tříčlennou skupinu skalních štítů jistě znáte z fotografií. Celý okruh je na 3,5 – 4 hodiny i s obědem v jedné z chatek po cestě. Dohromady nachodíte 9,5 km a nastoupáte necelých 400 m. 

Jedná se o velmi nenáročnou túru, kterou můžete jít buďto jako okružní cestu nebo se u chaty Rifugio Antonio Locatelli / Dreizinnenhutte, odkud jsou nejkrásnější výhledy, otočit a vydat zpět. Trek začíná u horské chaty Auronzo, kam můžete dojet autem, ale parkování stojí 30 eur za auto a 45 eur za campervan. Pokud jste ubytovaní v Cortině, můžete se sem vydat i autobusem, který stojí pár eur. Pro aktuální ceny a jízdní řád doporučujeme navštívit infocentrum v centru Cortiny. 

Nejikoničtější trek v italských Alpách je určitě Tre Cime di Lavadero či Drei Zinnen
Nejikoničtější trek v italských Alpách je určitě Tre Cime di Lavadero či Drei Zinnen

2) Túra na Lago di Sorapis

  • 4-6 hodin, 725 m převýšení, 13,5 km.

Jedno z nejkrásnějších míst je určitě neuvěřitelně tyrkysové jezero Sorapis, které si ale budete muset zasloužit výšlapem. Celkem má túra 13,5 km a nastoupáte 725 m převýšení. 

Nejedná se o těžký trek, ale je to jediná túra, kterou bychom silně nedoporučovali pro rodiny s malými dětmi a my jsme na ni nebrali ani našeho psa, protože je to nemehlo. Část treku se jde relativně blízko srázu, túra má části se schody a lany, pokud je hodně vody, musíte se projít i přes říčku. Pokud máte závratě z výšek, možná to také není ideální volba. Doufám ale, že jsem vás nevystrašila, s Lukášem jsme trek šli už několikrát a opravdu se není čeho bát. 

K jezeru Sorapis je nejvhodnější vyrazit na začátku léta, kdy je v něm nejvíce vody. Na konci září již zážitek nemusí být takový, jelikož jezero postupně vysychá. Těsně před jezerem je odbočka na chatku, kam si můžete během sezóny zajít na oběd, záchod či espresso. Ještě na začátku října byla otevřená. 

Jedno z nejkrásnějších míst je určitě neuvěřitelně tyrkysové jezero Sorapis, které si ale budete muset zasloužit výšlapem.
Tyrkysové jezero Sorapis, které si ale budete muset zasloužit výšlapem.

3) Trek na Lago Federa

  • 3-4 hodiny, 400 m převýšení, 8.4 km

Na Lago Federa můžete vyrazit přímo z kempu v Cortině, ale to moc nedoporučujeme. Je to velmi náročný výšlap, což možná některé horaly nadchne, ale jde se pořád lesem a nic moc neuvidíte. Nejkratší a nejpopulárnější je trasa z Ponte di Rocurto. K jezeru to odsud trvá 1,5–2 hodiny. Jde se poměrně do kopce, ale u jezera je chatka, kde si můžete dát dobrý oběd.

Lago Federa kousek od Cortiny v italských Alpách.
Lago Federa je nádherné na jaře, v létě i na podzim.

4) Passo Giau

K Passo Giau dojedete z Cortiny autem nebo autobusem, a pokud nemáte náladu na trek, nemusíte pro dechberoucí výhledy hnout prstem. Stačí zaparkovat na parkovišti a rozhlédnout se. Z Cortiny je to také výborná trasa pro kola, která se klikatí neustále nahoru a po 2 hodinách šlapání do kopce si zasloužíte pořádnou porci tyrolských knedlíčků. Nebo si pučte elektrokolo a dojedete sem za 45 minut. 

Passo Giau je nádherné místo v italských Dolomitech. Na fotografii najdete i elektrokola.
Na Passo Giau můžete vyjet i na kolech. Počítejte ale, že se poměrně zapotíte.

5) Trek na Cinque Torri

  • 3-4 hodiny, 583 m převýšení, 10 km

Tahle trasa patří k našim nejoblíbenějším. Začínáme vždy v Passo Giau a velmi pohodovým tempem se procházíme po skalnaté trase k Cinque Torri. Celou dobu máte neskutečné výhledy, myslím, že jsme tu byli tři krát nebo možná už i čtyři krát a nikdy nás neomrzí. 

Je to tu nádherné v jakémkoli období, navíc i když nastoupáte téměř 600 m převýšení, stoupání je postupné a zvládne ho téměř každý. Po cestě jsou dvě chatky, kde si můžete dát oběd / svačinu. 

Cesta na Cinque Torri, italské Alpy, Dolomity.
Výšlap k Cinque Torri patří k našim nejoblíbenějším.

6) Nejkrásnější jezero v Itálii: Lago di Brais

Co by to bylo za návštěvu Dolomit bez zastávky u nejslavnějšího jezera? Dejte si pozor a vyrazte včas, protože i mimo sezónu vás můžete překvapit množství turistů a občas se nemusíte ani dostat na parkoviště. To se nám stalo loni na konci října. Ano, na konci října, kdy bylo všude jinde úplně prázdno. Všichni nejspíš byli právě u Lago di Brais. Na Lago di Brais si můžete půjčit lodičku nebo si dát krátkou procházku kolem jezera.

Nejkrásnější jezero v Itálii: Lago di Brais
Nejkrásnější jezero v italských Alpách: Lago di Brais

7) Procházka k Lago Limides

K jezeru Lago Limides se snadno dostanete z parkoviště v údolí Passo Falzarego, které zároveň slouží jako výchozí místo pro výstup na horu Lagazuoi. Tohle jezero je krásná hlavně na jaře, když je v něm dostatek vody. 

Bývá velmi klidné a zrcadlí se v něm nádherné alpské vrcholky. V létě je to spíše taková větší kaluž, za kterou se nevyplatí vyrazit. Na podzim to bohužel bývá podobné. 

Lago Limides v Itálii.
V létě a na podzim je z jezera Limides spíše velká kaluž.

8) Lanovkou na vrcholek Lagazuoi

Na tento vrcholek můžete vyjet lanovkou a já vám to silně doporučuji. My jsme absolvovali pěší výstup, který je prakticky škrábání se do poměrně prudkého kopce. 

Možná to bylo tím, že jsme měli hlad, ale přišlo nám to nekonečné a po cestě opravdu nejsou žádné zajímavé výhledy. Pokud byste i tak se chtěli šplhat, na vrcholku je restaurace, kde se můžete odměnit. 

Lagazuoi v Itálii. Italské Dolomity, Alpy.
Vrcholek Lagazuoi patří k těm místům, které se vyplatí navštívit lanovkou.

9) Nejkrásnější louka jižního Tyrolska: Seiser Alm (Alpe di Siusi)

Kdo by neznal fotky z nejpopulárnější aplské louky Seiser Alm. Vyjedete sem lanovkou, a pak už se můžete jen procházet po mírných svazích a kochat se uklidňující přírodou a poslouchat zvuky pasoucího se skotu.  Nebo si jen dejte espresso v místní restauraci. I tak budete mít neskutečný zážitek. 

Nejkrásnější louka jižního Tyrolska: Seiser Alm (Alpe di Siusi). Na fotografii je pes cockapoo a za ním nádherné vrcholky tyrolských Alp.
Nejkrásnější místo jižního Tyrolska: Seiser Alm (Alpe di Siusi)

10) Dechberoucí výhledy na Secedě

Na Secedu se dostanete lanovkou z Ortisei-Furnes-Seceda, pak už je to jen 10 minut na vrcholek. Pokud se chcete trochu projít, můžete zvolit jinou trasu, a to vyjet lanovkou na Col Raiser a udělat si 3-4 hodinový okruh. Výšlap je to poměrně jednoduchý a vyhlídky jsou úžasné. 

Seceda je určitě nejkrásnější vrcholek italských Alp, ke kterému můžete vyjet lanovkou. Dolomity, Itálie.
A na takový výhled můžete dojet lanovkou.

Kdy a kam na zlaté modříny v Dolomitech?

Zlaté modříny lovíme už několik let v Dolomitech. Jsou totiž zlaté jen velmi krátce, než opadají. A každý rok je to bohužel trochu jinak. Zlátnout mohou začít už na konci září. Nejlepší období pro návštěvu Dolomit je proto začátek října. Pokud je chcete vidět v plné kráse, vyrazte k Lago Federa.

Co dělat v Dolomitech s dětmi?

Dolomity jsou skvělé pro rodiny s dětmi, protože můžete na řadu nádherných míst vyrazit s kočárkem a svézt se lanovkou. S dětmi můžete proto vyrazit na pěší turistiku, ale i na koně nebo do zábavních parků, jako je Adventure Park Colfosco.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníEvropaCo dělat v Dolomitech: 10 nejkrásnějších míst italských Alp

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu