...

19 tipů, co vidět v Alberobello

Znáte italské městečko Alberobello? Zní to spíše jako nějaké zaklínadlo, ale jedná se malé město v provincii Bari v Apulii a jediné, co má se zaklínadly společného, je to, že je naprosto kouzelné.

Alberobello je známé především kvůli své naprosto výjimečné architektuře zvané trulli. Tyto kruhové bílé domečky s různými ornamenty a se šedou kamennou střechou, co vypadá jako vlaštovčí hnízdo, jsou opravdu něco nevídaného.

Zajímavé a tajemné trulli domečky najdete sem tam roztroušené po celém italském regionu Apulie, ale to pravé „trullí město“ je právě Alberobello, kde jich najdete plno. V některých z nich se dodnes bydlí. Pojďme se podívat na to, co vidět v Alberobello, kde se nejlépe ubytovat a kdy sem vyrazit.

Co vidět v Alberobello
Alberobello

Kdy navštívit Alberobello

Alberobello můžete navštívit celoročně, ale asi nejlepší období pro návštěvu jsou měsíce od dubna až po listopad.

Nejteplejší měsíce jsou červen až srpen a nejchladněji je v lednu a únoru. Ale nepředstavujte si teploty pod nulou a mrazy, já městečko navštívila v únoru a počasí bylo slunečné a naprosto přijatelné (kolem 15 stupňů 😊).

TIP: Baví vás Itálie? Pak navštivte národní park Cinque Terre.

Alberobello v únoru
Alberobello v únoru

Kde se v Alberobello ubytovat: Tipy na nejlepší hotely

V Alberobello není nutné shánět ubytování, město je vhodné spíše na jednodenní výlet. Ale pokud chcete přespat na naprosto výjimečném místě, pak si zarezervujte ubytování v domečkách trulli.

Ubytování v trulli domečkách je výjimečným zážitkem.
Ubytování v trulli domečkách je výjimečným zážitkem.

19 tipů, co vidět v Alberobello

Alberobello je sice malinké městečko, ale i tak má co nabídnout. A já jsem si pro vás připravila 19 tipů, co v kouzelném Alberobello vidět.

TIP: Přečtěte si náš článek o italských destinacích, které stojí za návštěvu.

Co vidět v Allerobello: Výhled na Alberobello
Výhled na Alberobello

Charakteristické trulli domečky

Hlavním gró celého Alberobello jsou samozřejmě trulli domečky. Domky jsou stavěné bez malty z opracovaných kamenů a jsou kryté kuželovitou střechou zdobenou bílými znaky. Domky měly původně jen jednu místnost se silnými stěnami.

Městečko z bílých domků si můžete celé projít křížem krážem. Do některých trulli můžete i vejít, jelikož se z nich staly obchůdky se suvenýry.

Co vidět v Allerobello: Trulli domečky v Alberobello
Trulli domečky v Alberobello

Čtvrť Rione Monti

Alberobello je rozdělené na dvě čtvrti a jednou z nich je čtvrť Rione Monti. Ta je z těchto dvou čtvrtí tou rušnější a turističtější, v mírném svahu se zde nachází asi tisícovka trulli domečků, v kterých najdete obchůdky se suvenýry.

Čtvrť Rione Monti
Čtvrť Rione Monti

Čtvrť Riona Aia Piccola

Čtvrť Riona Aia Piccola je tou klidnější částí města, v které najdete asi 400 domečků trulli bez davů turistů.

Čtvrť Riona Aia Piccola
Čtvrť Riona Aia Piccola

Trullo Sovrano

Trullo Sovrano je jediným existujícím dvoupatrovým trullem, který má původní autentické vybavení. Byl postavený v 18. století rodinou Perty, která ho využívala jako svůj soukromý dům.

Jeho název má odkazovat na jeho vznešenost a jeho jedinečnost mu přinesla zápis na seznam UNESCO. K vidění je v ulici Piazza Sacramento 10.

Trullo Sovrano
Trullo Sovrano

Kostel svatého Antonína Paduánského

Dominantou čtvrti Rione Monti je kostel svatého Antonína Paduánského z roku 1926. Kostel je stejně jako zbytek domů postavený trulli stylem. Postavil ho kněz Antonio Lippolise pro místní chudé, aby se mohli chodit modlit do kostela, který je podobný jejich domovům. 

Kostel svatého Antonína
Kostel svatého Antonína Paduánského

Casa D’Amore

Casa D’Amore neboli Dům lásky najdete na zdejším náměstí krále Ferdinanda IV. Jedná se o první trulli domek, který byl postavený za pomocí malty v roce 1797, tedy v roce, kdy se Alberobello stalo svobodným městem.

Bazilika svatého Kosmase a Damiána

Bazilika patronů Alberobella, tedy svatého Kosmase a Damiána, byla postavená v roce 1885. Je postavená v neoklasicistním stylu a jsou v ní uložené ostatky bratrů Kosmase a Damiána.

Bazilika svatého Kosmase a Damiána
Bazilika svatého Kosmase a Damiána

Trullo Siamese

Ve čtvrti Rione Monte se nachází „siamský“ trulli domek, který je zajímavý tím, že se jedná o dva samostatné trulli domy pod spojenou dvojitou střechou.

Nemá žádná okna a má dva vchody. Zajímavost: Legenda praví, že jej obývali dva bratři, z nichž jeden byl zasnoubený s dívkou, která se do druhého bratra zamilovala a stala se jeho milenkou.

Villa Donnaloja

Villa Donnaloja je název pro zelený městský park v Alberobellu. Můžete si zde odpočinout, posvačit a schovat se do stínu.

Kostel svaté Lucie

Dalším kostelem k vidění v Alberobellu je Kostel svaté Lucie, který najdete na náměstí Piazza San Girolamo. Kostel byl postavený pro ubytování věřících, kteří navštěvovali město.

Kostel svaté Lucie
Kostel svaté Lucie

Muzeum Pezzolla

Ve městě můžete navštívit muzeum, které je věnované tradičnímu životu v Alberobello a historii trulli domků.

Výlety z Alberobello

Na Alberobello vám postačí klidně jeden den, ale pokud tu budete ubytovaní, pak můžete vyrazit na výlety po okolí Apulie. Výlety si můžete rezervovat přes cestovatelský portál GetYourGuide.

Navštívit můžete následující místa:

 • Locorotondo: Okouzlující město v jižní Itálii. Stejně jako další města v regionu Apulie, i Locorotondo vyniká svými trulli domy v zářivě bílé barvě.
 • Martina Franca: Tradiční trulli domečky naleznete i v okolí městečka Martina Franca, které se vyznačuje svou maurskou atmosférou.
 • Bari: Pokud chcete vidět druhé největší město jižní Itálie, pak vyražte do Bari, které vás uchvátí svou historií a zároveň svou modernitou.
 • Monopoli: Malé pobřežní městečko s bohatou historií a nespočtem pláží.
 • Matera: Dechberoucí kamenné městečko doslova vytesané ve skále. V Mateře se natáčel díl Jamese Bonda Není čas zemřít.
 • Polignano a Mare: Přímořské město postavené na skalních útesech s úchvatnými výhledy a plážemi.
 • Brindisi: Italské přístavní město obklopené dvěma zálivy, které slouží jako přírodní přístav.
 • Ostuni: Takzvané „bílé město“ pojmenované podle sněhobílých domů, které jsou nalepené na sobě. Město má bohatou historii a hezké pláže.
Město Ostuni
Město Ostuni

Zajímavosti o Alberobello

Pár zajímavostí o Alberobello na závěr:

 • Původ trulli domečků sahá až do druhé poloviny 16. století.
 • Trulli domečky se stavěly z kamene bez malty či jiného pojiva, a to z praktického důvodu – daly se rychle rozebrat a nepodléhaly dani, v některých trulli domkách se dodnes bydlí.
 • Alberrobello bylo kvůli své výjimečné architektuře v roce 1996 zapsáno na seznam UNESCO.
Alberobello je za západu slunce ještě kouzelnější
Alberobello je při západu slunce ještě kouzelnější

Často kladené otázky:

Kde se nachází Alberobello?

Alberobello je malebné historické město v jižní Itálii, ležící v oblasti Apulie.

Proč je Alberobello známé?

Alberobello je proslulé svými tradičními trulli domy, které jsou jedinečné a charakteristické pro tuto oblast. Tato architektura se stavěla bez použití malty a je součástí světového dědictví UNESCO.

Jak se dostanu do Alberobella?

Alberobello je dostupné z různých částí Itálie. Nejbližší letiště jsou v Bari a Brindisi.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

EvropaItálie19 tipů, co vidět v Alberobello

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu