...

Kompletní průvodce po Benátkách + 40 tipů, co tam vidět, dělat a ochutnat

Připravili jsme pro váš podrobného průvodce po Benátkách. Benátky, město plavící se na vodě, je jedním z nejromantičtějších měst v Evropě. Většina z nás si vybaví typické benátské loďky, které plují po kanálu. Benátky jsou ale plné kouzelných uliček, krásných architektonických pokladů i umění.

Benátky jsou ale také extrémně populární a turistické, takže je důležité rezervovat ubytování včas a ideálně si rezervovat na některé památky vstupenky online. Přečtěte si náš článek až do konce a zjistěte, kdy vyrazit do Benátek, kde se ubytovat a hlavně co vidět se dozvíte v našem článku.

Kompletní průvodce po Benátkách + 40 tipů, co tam vidět, dělat a ochutnat

Obsah článku

Kdy vyrazit do Benátek: Počasí v Benátkách

Pokud se chcete vyhnout největšímu náporu turistů, ale zároveň chcete příjemné příjemné počasí, vyražte na podzim – v září či říjnu nebo na jaře a to v dubnu nebo květnu. Kdo chtete vidět karneval, budete muset zvolit chladnější měsíc – a to únor. V létě zas můžete utéct před horkem na jednu z místních pláží.

Měsíc

Průměrná teplota vzduchu

Průměrná teplota vody

Leden

6 °C

11 °C

Únor

8 °C

10 °C

Březen

12 °C

10 °C

Duben

16 °C

12 °C

Květen

21 °C

17 °C

Červen

24 °C

20 °C

Červenec

27 °C

22 °C

Srpen

27 °C

25 °C

Září

23 °C

24 °C

Říjen

18 °C

20 °C

Listopad

11 °C

17 °C

Prosinec

7 °C

14 °C

Jak se dostat do Benátek

Do Benátek se můžete dostat pohodlně autem, vlakem, autobusem nebo letadlem.

Autem do Benátek

Z Prahy do Benátek dojedete poměrně snadno:

 1. Po silnici A10 přes České Budějovice a dále Rakousko. Cesta je to nerychlejší, bude trvat něco málo přes 9 hodin.
 2. Po silnici E45, kolem Plzně do Německa a poté přes Rakousko do Itálie. Je to poněkud objížďka a v autě strávíte téměř 10 hodin.

Autem z Brna máte možnosti rovnou tři:

 1. Po silnici A23 tam budete už za 7 hodin a 49 minut, cesta je to tedy nejrychlejší.
 2. Druhá možnost sice není nejrychlejší, je ale nejvýhodnější. Vede po silnici S Autobahn přes Vídeň a Maribor, v Benátkách budete za necelých 8 hodin.
 3. Pojedete na Vídeň, poté odbočíte směrem na Salzburg. Cesta je ovšem nejdelší, pojedete více než 9 hodin.

Parkování v Benátkách je zakázané: Kde nechat auto?

Do Benátek nemůžete vjet autem, je tedy nutné, abyste nechali auto na jednom z níže uvedených parkovišť:

 1. Na ostrově Tronchetto – je to uměle vytvořený ostrov s největším počtem parkovacích míst v Benátkách. Volné parkovací místo zde tak najdete vždycky a je to jedna z levnějších variant. Celodenní parkování stojí 22 euro.
 2. Garáže na Piazzale Roma – je to blízko centra, kam po zaparkování dojdete pěšky. Garáže je lepší rezervovat si předem, celodenní parkování stojí okolo 45 euro. Na krátkodobé parkování je ideální parkovací dům S. Andrea, za každé dvě hodiny zaplatíte 7 euro.
 3. Předměstí Mestre – velmi levně, často i zadarmo můžete zaparkovat na předměstí Mestre. Nevýhodou je, že od historického centra je to poměrně daleko a budete muset využít městskou dopravu, například vlak.

Vlakem do Benátek

Z Prahy nebo z Brna je nejvýhodnější jet do Mnichova nebo Vídně, odkud pak jezdí přímé vlaky do Benátek na hlavní nádraží Santa Lucia. Z obou měst trvá cesta vlakem přibližně sedm hodin, případně můžete využít noční vlaky a na cestě strávit o pár hodin déle.

Autobusem do Benátek

Do Benátek se můžete vydat také autobusem. Přímé spoje nabízí společnosti RegioJet, cesta z Prahy trvá 12,5 hodin a jízdenky stojí v rozmezí od 1200 – 2000 Kč. Z Brna cesta trvá 9,5 hodin. Společnost FlixBus nabízí spoje s jedním přestupem, ceny za jízdenku se pohybují od 1200 do 3000 Kč.

Letadlem do Benátek

Přímé lety z Prahy do Benátek nabízí společnosti Wizz Air a Ryanair. Letět můžete na jedno ze dvou letišť poblíž Benátek, Marco Polo a Treviso. Letenky stojí v průměru 2 500 Kč. Jak na letenky si přečtěte zde.

Linka Alilaguna spojující Benátky s letištěm Marco Polo a cesta vás vyjde na 15 euro.

Doprava po Benátkách

Mezi centrem Benátek a předměstím Mestre jezdí vlaky, autobusy i tramvaje. Samotné Benátky ovšem leží na vodě a podobné prostředky zde k dispozici nejsou. Centrum Benátek lze pohodlně projít pěšky, využít ale můžete také speciální městskou dopravu – lodě. Těmto vodním autobusům se říká vaporetta. Pro opravdu autentický zážitek můžete využít také klasické gondoly.

Kde seženete jízdenky na vaporetta?

Jízdenky na veškerou dopravu seženete u převozníka, v automatech na jízdenky nebo v trafikách. Výhodná je pak Venezia Unica Card, která se vám vyplatí v případě, že v Benátkách plánujete strávit několik dní. V rámci této karty máte 72hodinovou jízdenku na všechnu vodní dopravu i autobusy a také přístup do vybraných muzeí a památek.

Ubytování v Benátkách

Hotel v historickém centru Benátek

Pro prozkoumávání Benátek je určitě nejpohodlnější se ubytovat samotném centru. Pokud vám jde hlavně o cenu, mezi nejlevnější ale stále poměrně dobře hodnocené ubytování patří Residenza Ca‘ San Marco či Casa Fenice.

Ti z vás, kdo preferují hotely se snídaní, tak nejspíše zvolí Hotel Sant’Antonin nebo Ca‘ Dei Dogi. Mezi nejluxusnější ubytování přímo v centru města patří Londra Palace Venezia.

Levné ubytování u Benátek – Pevninské Mestre

Mestre je ve všech ohledech levnější než centrum Benátek, a to jak v parkování, cestování i ubytování. Pokud chcete mít co nejsnadnější přístup právě do centra a Mestre využíváte pouze k přespání, pak si najděte hotel někde poblíž nádraží – například Hotel Trieste.

Ubytování v Benátkách u pláže

Benátské pláže většinou nejsou tím hlavním turistickým cílem, pokud se ale plánujete v moři koupat a nechcete to mít na pláž příliš daleko, hledejte hotely poblíž pláží Lido di Venezia nebo Lido di Jesolo. Podívejte se například na Almar Jesolo Resort & Spa či levnější Hotel & Residence Venezia 2000.

Ubytování na Benátských ostrovech

Další možností, kde se ubytovat, jsou Benátské ostrovy. Jsou to krásné ostrůvky s autentickou atmosférou, zároveň se vyhnete rušnému centru. K nejlépe hodnoceným hotelům na Muranu patří NH Collection Murano Villa. Krásné hotely najdete i na ostrově Burano, a to například Casa sul Cielo di Burano.

Jak se mění ceny ubytování v Benátkách v průběhu roku

Ceny za ubytování se v Benátkách v průběhu roku hodně mění. V únoru se každý rok koná Benátský karneval a veškeré ceny jsou v tomto měsíci podstatně vyšší, včetně ubytování. Pokud není cílem vaší cesty samotný karneval, pak si raději vyberte jiný měsíc v roce.

Během léta, převážně v červenci a srpnu, mohou ceny vzlétnou nahoru až téměř o polovinu, jelikož se jedná o hlavní sezónu a do Benátek zavítají nejen turisté z celého světa, ale i Italové. Další benátská akce je Benátský filmový festival konající se v srpnu a září, tudíž jsou ceny za služby a ubytování opět vyšší. Nejlevnější ubytování v Benátkách je od října do konce ledna.

Poplatek za vstup do Benátek

Pokud nebudete ubytovaní přímo v Benátkách, od 2023 je nutné zaplatit vstup do města, který se pohybuje od 3 do 10 euro, což závisí především na sezóně. 

Na jak dlouho vyrazit do Benátek?

Do Benátek byste měli vyrazit alespoň na prodloužený víkend. My jsme strávili v Benátkách celý týden a nedá se říct, že bychom se nudili. Poté, co navštívíte všechny památky a muzea, můžete objevovat ostrovy, ale i místní pláže.

Výhled na Benátky
My jsme v Benátkách strávili celý týden, ale postačí 3-4 dny

Mapa Benátek

Průvodce po Benátkách: Co dělat ve městě?

Benátky jsou městem, kde se rozhodně nudit nebudete, můžete prozkoumávat nádhernou architekturu, prozkoumávat ostrovy, i vyrazit na pláž. Určitě se ale projeďte po kanále Slavné benátské lodě, gondoly a vaporetta, jsou pro mnoho turistů symbolem Benátek. Tyto ikonické lodě hrají významnou roli v dopravě a turistice v tomto unikátním městě na vodě.

Projížďka na Gondole
Projížďka na gondole nesmí při návštěvě Benátek chybět!

Gondoly jsou nejspíše nejznámější benátskou lodí, která symbolizuje romantiku a krásu města. Tyto dlouhé a úzké čluny s elegantními oblouky byly původně určeny k dopravě po vodě. Dnes jsou využívány převážně pro turistické účely a nabízejí romantické jízdy po kanálech Benátek. Gondolier, který řídí gondolu, obvykle ještě zpívá nebo hraje na akordeon. 🙂

Dalším typem lodí je Vaporetto. Tato loď je velká a pohodlná a nabízí dopravu po celé laguně, včetně nejvzdálenějších ostrovů jako je Burano nebo Murano.

Ačkoli gondoly a vaporetta jsou možná nejznámějšími loděmi v Benátkách, město má i mnoho dalších tradičních lodí, jako například ‚‚traghetto’’, malé gondoly, které převážejí lidi přes Canal Grande, nebo „bragozzo“, rybářské lodě využívané pro lov ryb v laguně. Všechny tyto lodě jsou důležitou součástí benátské kultury a historie a navštěva Benátek by nebyla úplná bez vyjížďky na jedné z těchto tradičních lodí.

Nejkrásnější místa a památky v Benátkách

Benátky jsou městský komplex skládající se ze 118 ostrůvků spojených mosty a kanály. Mísí se zde vliv evropského, byzantského a orientálního umění a architektury, což vytváří neopakovatelnou atmosféru a dokonalou symbiózu všech těchto prvků. Pojďme se podívat, co byste tady neměli minout.

Ponte di Rialto

I ten, kdo v Benátkách nikdy nebyl, si jistě vybaví typické místní historické mosty. Ponte di Rialto je z nich nejstarší a zároveň nejznámější. Ve své nynější podobě zde existuje od 16. století. Přímo pod ním protéká Canal Grande. V podloubí na mostě můžete v mnoha obchůdcích nakoupit suvenýry z cesty. Obchůdky vznikly už v 15. století ještě na původním dřevěném mostě, který se později zřítil. Ponte di Rialto se také objevil ve filmu Spiderman.

Nejznámější benátský most – Ponte di Rialto
Nejznámější benátský most – Ponte di Rialto

Náměstí sv. Marka

Hlavním centrem Benátek je Náměstí sv. Marka, odkud se dostanete ke všem nejdůležitější památkám. Často bývá obětí záplav, které v Benátkách nejsou zrovna ojedinělé. Náměstí dostalo svůj název podle evangelisty Marka, jenž se stal patronem Benátek.

Bazilika sv. Marka – chrám zlata

Nejvýznamnější památkou tohoto města je Bazilika sv. Marka, italsky Chiesa (nebo také Basilica) di San Marco. Ta byla postavena už v 9. století, kdy zde benátští kupci pohřbili ostatky sv. Marka. Kostel byl později během povstání v roce 976 vypálen a na jeho místě vznikla o další století později monumentální bazilika.

Je postavena v byzantském stylu, a to i včetně pozdějších úprav ze 13. století. Baziliku zdobí nemálo soch a sloupů, ty pocházejí jako kořist z křížové výpravy roku 1204. Fasáda je tvořena pěti oblouky, které zdobí ony sochy, antické sloupy i bohatá mozaiková výzdoba. Dalším významným prvkem je střecha s pěti velkými kopulemi.

Bazilika sv. Marka – chrám zlata
Bazilika sv. Marka – chrám zlata

Nejen exteriér je takto bohatě zdoben, také vnitřek baziliky je impozantní. Můžete zde obdivovat skutečně bohatou výzdobu tvořenou sochami, obrazy i mozaikami. Ne nadarmo se bazilice přezdívá „Chrám zlata“.  Pokud chcete mít jistotu, že se do baziliky dostanete, rezervujte si předem lístek. My doporučujeme jako všude v Itálii používat GetYourGuide, kde můžete využít i „Skip the line“ – lístek, který vám umožní přeskočit frontu.

Zvonice sv. Marka (Campanile di San Marco)

Další památka pojmenovaná po patronovi Benátek, zvonice sv. Marka, stojí hned vedle samotné baziliky. Tyčí se do výšky téměř 99 metrů, čímž se stává dominantou Benátek a je těžké ji přehlédnout. Věž vypadá stejně jako v 16. století, ovšem ta původní se zhroutila a současná věž byla postavena až v roce 1912.

Na střeše se nachází socha archanděla Gabriela. Ve výšce cca 60 metrů je mimo pěti zvonů také vyhlídková terasa, ze které si užijete dechberoucí výhled na celé Benátky. Nad ní je umístěn kamenný lev – atribut sv. Marka.

Výhled ze Zvonice sv. Marka (Campanile di San Marco)

Dóžecí palác – italsky Palazzo Ducale

Další památkou poblíž Náměstí sv. Marka je Dóžecí palác. Palác je postaven ve stylu benátské gotiky, spojuje prvky jak byzantské architektury, tak gotického stylu. Interiér je zdoben freskami, stropními malbami i benátským nábytkem. Palác byl postaven ve 14. století a sloužil jako sídlo benátským vládcům, neboli dóžatům. Stejně jako v případě baziliky doporučujeme koupit vstupenku předem přes GetYourGuide.

Benátský ostrov Murano

Murano je známé sklářskými výrobky. Sklo se zde vyrábí již od 10. století, bylo součástí mezinárodního obchodu Benátek. Sklářská tradice na Muranu trvá dodnes, pořídit si zde můžete spoustu zajímavých skleněných suvenýrů. Sklárny jsou součástí rodinných domků jako malé rodinné podniky. Za návštěvu stojí Muzeum skla.

Benátský ostrov Murano.

Benátský ostrov Burano

Burano je nejznámější pro barevné domky. Podle místních obyvatel bylo toto barvení domů zavedeno, aby rybáři mohli po návratu z moře snadno najít své domovy. Dnes je Burano populární turistickou atrakcí a je také domovem pro mnoho kvalitních krajkařských dílen. Můžete zde navštívit muzeum krajky a podívat se, jak se krajky vyrábějí, nebo si zakoupit některé z ručně vyrobených krajek jako suvenýr.

Benátský ostrov Burano
Benátský ostrov Burano

Ostrov San Giorgio Maggiore

San Giorgio Maggiore je dalším ostrůvkem patřícím k Benátkám. Na něm již zdálky uvidíte stát stejnojmennou baziliku. Zajímavá je zejména zvonice, která na pohled vypadá stejně, jako o něco vyšší zvonice sv. Marka. Architektem baziliky byl Palladius, ten budovu dokončil v roce 1566. Budova silně připomíná antický styl.

Za zmínku pak stojí interiér baziliky, vyzdoben známým malířem Tintorettem. Západně od baziliky stojí klášter ze 13. století. V 19. století z něj byli vyhnáni mniši, kteří zároveň museli opustit celý ostrov a klášter se poté stal vojenskými kasárnami a skladem zbraní. Trvalo to téměř sto let, než byla budova opět navrácena původním majitelům.

San Giorgio Maggiore
San Giorgio Maggiore

Ostrov San Michele

Jestliže vás napadla otázka, kde se v nahuštěných Benátkách plných kamenných uliček a kanálů pohřbívají mrtví, odpověď najdete na ostrově San Michele. Ten slouží jako jediný hřbitov pro obyvatele Benátek. Ostrov byl poprvé použit jako místo k pohřbívání již v 15. století.

Na první pohled se to možná nezdá jako zajímavá zastávka na výletě po Benátkách, ovšem stojí za to si zde zajít na krátkou procházku. Již z dálky uvidíte ostrov obehnán silnou zdí, uvnitř ale najdete opravdu krásné budovy.

Ostrov San Michele
Ostrov San Michele

Canal Grande

Canal Grande v Benátkách slouží jako taková „hlavní silnice“, po které se pohybuje veškeré MHD i nákladní loďky. Je dlouhý celé čtyři kilometry a přejít jej můžete po čtyřech mostech, z nichž nejznámější je již výše popsaný most Ponte di Rialto. Když se na Canal Grande podíváte z ptačí perspektivy, zjistíte, že má tvar písmene S a táhne se skrze celé Benátky.

Basilica dei Frari

Na první pohled možná až strohý kostel skrývá své bohatství zejména uvnitř. Fasáda se rozhodně nedá srovnat s bohatě zdobenou Bazilikou sv. Marka, ovšem interiér láká turisty jiným bohatstvím. Například jsou zde uloženy ostatky několika významných osobností, jako je Canova, Tizian nebo benátský dóže Francesco Foscari. Najdete zde ale také fresky a malby umělců jako již zmíněný Tizian nebo Bellini.

Basilica dei Frari
Basilica dei Frari

Santa Maria della Salute

Další benátskou bazilikou je Santa Maria della Salute poblíž Canal Grande. Bazilika pochází ze 17. století a uchvátí svou krásou každého kolemjdoucího. Dvě kopule, jedna větší a jedna menší, jsou tvořeny z bílého mramoru. Strop uvnitř baziliky je zdoben Tizianovými malbami. Kostel je zasvěcen Panně Marii a je to jeden z morových kostelů, vznikl jako poděkování Panně Marii poté, co Benátky zasáhla velmi silná a ničivá morová epidemie.

Pláže v Benátkách najdete na ostrově Lidio di Venezia

Ostrov poblíž Benátek, kde najdete jak ubytování, supermarkety, tak i restaurace. Hlavním cílem jsou ovšem pláže. Na nich si můžete odpočinout od neustálého ruchu, turistů a rovněž vysokých cen, přesto na obzoru uvidíte Benátky a samotnou Věž sv. Marka. Pokud se vám odpočinek na písečných plážích začne příliš zajídat, kdykoli si můžete jednoduše vycestovat do historického města.

Ponte dei Sospiri

Je to malý, 11 metrů dlouhý můstek z bílého vápence. Ponte dei Sospiri znamená „most vzechů“ podle zvuku, který vydávali odsouzenci mířící do vězení, které můstek spojuje s Dóžecím palácem na druhé straně kanálu. Tento název most dostal až v 19. století, ačkoli samotná stavba vznikla již v roce 1574.

Divadlo Teatro la Fenice

Divadlo na první pohled ne příliš nápadné ve skutečnosti ukrývá jednu z nejslavnějších scén na světě. Premiéru zde zažily známé operní hry jako La Traviata, Bohéma, Padlí andělé nebo Trancedi. Scéna byla založena 1755, současná budova pochází z roku 1792.

Palác – Zlatý dům Ca´d´Oro

Zlatý dům, Ca‘ d’Oro, je jeden z nejstarších benátských paláců pocházející z 15. století. Dnes slouží jako galerie umění 15. – 18. století. Prohlédnout si zde můžete díla Antoona van Dycka, Andrea Mategny, Giovanniho Belliniho, Tiziana a dalších.

Maličký ostrůvek Torcello

Torcello je maličký ostrůvek, z centra Benátek se tam lodí dostanete za 40 minut. Jestli ale máte v plánu strávit v Benátkách několik dní, určitě si cestu tam nenechte ujít. V dříve hlavním centru Benátek dnes žije asi 30 lidí. A najdete zde dvě hlavní památky:

 • Katedrála Santa Maria Assunta – pochází již ze 7. století, uvnitř katedrály najdete nádherné byzantské mozaiky.
 • Kostel Santa Fosca – krásný byzantský kostel z 12. století.

Ponte dell Accademia

Ponte dell Accademia je dřevěný most vedoucí přes Canal Grande. Spojuje centrální část Benátek s jižní částí. Původní most byl stržen a současný dřevěný znovu vystaven v roce 1933.

Palác Palazzo Contarini del Bovolo

Palác se nachází v samém centru Benátek a je jednou z nejzajímavějších vyhlídek. Po točitém arkádovém schodišti můžete vystoupat na věž a užít si výhled na město.

Nejzajímavější muzea v Benátkách

V Benátkách najdete řadu muzeí, které stojí za návštěvu, mezi ně určitě patří:

Muzeum Peggy Guggenheim

Pokud se vyznáte trochu v umění, určitě už jste slyšeli jméno Peggy Guggenheim. Galerie sběratelky umění Peggy Guggenheim patří mezi světoznámé galerie. V expozici najdete díla amerického i evropského umění 20. století, např. Picassa, Pollocka či Dalího.

Muzeum v Dóžecím paláci

Tento impozantní palác, který jsme již zmínili výše, byl kdysi sídlem vlády Benátské republiky a dnes slouží jako muzeum. V paláci můžete vidět umělecká díla, historické předměty a navštívit místnosti, ve kterých se odehrávaly důležité politické rozhodnutí.

Galerie Accademia

Toto muzeum je domovem největší sbírky benátského umění na světě, včetně děl od Tiziana, Veronese a Canaletta. Nachází se v impozantní budově u Grand Canal.

Museo Correr

Toto muzeum se nachází v budově proti dóžecímu paláci a obsahuje sbírky, které mapují historii Benátek. Mezi vystavenými předměty jsou náboženské artefakty, historické mapy a portréty benátských panovníků.

Muzeum Palazzo Grassi

Toto muzeum se nachází v krásném paláci u Grand Canal a obsahuje sbírky moderního a současného umění, včetně děl od umělců, jako jsou Andy Warhol a Damien Hirst.

Museo d’Arte Orientale

Toto muzeum se nachází v budově v blízkosti dóžecího paláce a je domovem sbírky asijského umění. Mezi vystavenými předměty jsou japonské meče, buddhistické sochy a keramika z Číny.

Co si přivézt z Benátek – suvenýry

 • Krajku – Benátky jsou známé po celém světě pro svou krajku. Tuto tradiční řemeslnou výrobu můžete vidět v muzeu v Buranu a následně si zakoupit ručně vyrobené krajky v mnoha obchodech v celém městě.
 • Skleněné výrobky – Vyrazte na benátský ostrov Murano a kupte si tradiční skleněné perly, vázy, figurky a další výrobky vyrobené místními skláři.
 • Typické benátské masky – Benátky jsou také známé pro své karnevalové masky, které se vyrábějí v mnoha tvarech, velikostech a barvách. Tyto masky jsou považovány za symbol města a mohou být zakoupeny v mnoha obchodech v celém městě.
 • Marmeládu z hořkých pomerančů – Tato marmeláda je vyrobena z hořkých pomerančů, které rostou na stromech v Benátkách (jsou ale populární i ve Španělsku). Je to tradiční benátský dezert, který se podává s krekry nebo vařeným masem.
 • Mozaiku – Benátky jsou známé pro svou tradiční mozaiku, a tak si můžete zakoupit kachličky, dekorativní desky a další předměty s mozaikou jako suvenýry.
 • Kávu – Benátky mají bohatou kávovou kulturu, a tak si můžete zakoupit místní kávu v mnoha kavárnách a specializovaných obchodech.

Co ochutnat v Benátkách – typické benátské speciality

Jedním z nejznámějších benátských jídel je „risotto al nero di seppia“, což je rýže vařená s černou sepií, která dodává tomuto jídlu typickou tmavou barvu. Toto jídlo se tradičně podává s bílým vínem a je jedním z nejoblíbenějších jídel v Benátkách.

risotto al nero di seppia
Risotto al nero di seppia

Dalším tradičním jídlem je „fegato alla veneziana“, játrová paštika s karamelizovanou cibulí, která se podává s polentou nebo rýží. Tento pokrm se tradičně konzumuje k snídani nebo obědu.

Benátky jsou také známé pro plody moře, jako jsou krevety, mušle a chobotnice. Opět se nejčastěji podávají s bílým vínem a se vaří s olivovým olejem, česnekem a bylinkami, aby se zachovala co nejvíce jejich přirozená chuť.

Posledním tradičním jídlem, které stojí za zmínku, je „bigoli in salsa“, což jsou těstoviny s omáčkou z cibule, sardinek a černých oliv. Je populární hlavně o Velikonocích a v období karnevalu.

Festivaly a události v Benátkách

Karneval – jeho počátky sahají až do 11. století, koná se v průběhu února a jeho součástí je ples na náměstí sv. Marka. Benátský karneval patří k nejkrásnějším na světě.

Karneval v Benátkách
Karneval v Benátkách

Výstava Bienalle di Venezia. Je to přehlídka umění pořádaná pravidelně každé dva roky. Obdivovat zde můžete současné, nejen výtvarné umění.

Další pravidelně pořádaná akce je Benátský filmový festival, na kterém se již od roku 1932 udílí cena Zlatý lev. Koná se na přelomu srpna a září v Palazzo del Cinema.

Jaké filmy se natáčely v Benátkách?

 • Přelet nad kukaččím hnízdem (One Flew Over the Cuckoo’s Nest) – Některé scény se natáčely n v benátském hotelu Gritti Palace.
 • Casino Royale – Bondovka z roku 2006, ve kterém se Daniel Craig poprvé objevil jako James Bond. Ve filmu je několik scén natočených v Benátkách, včetně slavné scény, kdy Bond zničí Venedigký dům.
 • Zloději nebo dva (The Tourist) – romantický thriller z roku 2010 s Angelinou Jolie a Johnny Deppem, který se odehrává v Paříži a Benátkách.
 • Můj přítel Monika (My Own Private Idaho) – film režiséra Guse Van Santa z roku 1991, který se odehrává v USA i v Evropě a zahrnuje mnoho scén natočených v Benátkách.
 • The Italian Job – akční film z roku 1969 s Michaelem Cainem a Noelem Cowardem, kde se některé scény natáčely v Benátkách.

Související články

Zde se nacházíte

EvropaItálieKompletní průvodce po Benátkách + 40 tipů, co tam vidět, dělat...

O autorovi

Lucie Konečná
Lucie Konečnáhttps://www.lkmedia.cz
Cestování miluji úplně od útlého dětství, v naší rodině koluje i historka, že až na své první cestě do zahraničí jsem začala spát celou noc. 😁 Procestovala jsem už víc jak 40 zemí, žila jsem v Kanadě i Mexiku a mým snem je nyní domek v Portugalsku. Živím se online marketingem, miluji knihy, věnuji se ale i hodně sportu, zdravému životnímu stylu a zajímá mě vše kolem spánku. Jsem také provozní ředitelka nanoSPACE.

Nejnovější články na blogu