...

Vatikán: Základní informace, zajímavosti a vstup 

Už jste navštívili nejmenší stát na světě, který je zároveň stát ve státu? Řeč je o Vatikánu, který objevíte uvnitř hlavního města Itálie se všemi jeho zajímavostmi a majestátními památkami. Pokud máte tedy cestu do Říma, prohlídku Vatikánu určitě nevynechejte.

Vatikán
Vatikán

Vatikán: Základní informace

Vatikán se nachází v centru Říma a se svou rozlohou 44 hektarů se jedná o nejmenší stát na světě. Ano, Vatikán je plnohodnotný a samostatný stát se svou vlastní vlajkou, hymnou, měnou, poštou, rozhlasovou a televizní stanicí, a dokonce i vlastní armádou. Hlavou Vatikánu není nikdo jiný než samotný papež.

I přes to, že je Vatikán malinkatým státečkem, tak má toho hrozně moc, co nabídnout. Od památek, náboženských míst, přes obrazy, sochy až po majestátní budovy a zahrady.

TIP: Přečtěte si náš článek s tipy, kam na dovolenou v Itálii.

Jak se dostat do Vatikánu

Vatikán je snadno dostupný jak veřejnou dopravou, tak pěšky. Záleží na vašich preferencích:

 • Metrem: Jedním z nejjednodušších způsobů, jak se dostat do Vatikánu, je použít římské metro. Linka A (oranžová linka) vás zaveze přímo k Vatikánu. Vystoupit můžete na stanici „Ottaviano – Musei Vaticani“. Od stanice je to jen krátká pěší procházka k vstupům do Vatikánských muzeí a do několika minut jste také u Baziliky svatého Petra.
 • Autobusem: Mnoho autobusových linek Říma má zastávky v blízkosti Vatikánu. Autobusy číslo 32, 40, 62, 64, 81 a 982 jedou z různých částí města a staví v blízkosti Vatikánu.
 • Tramvají: Tramvajová linka číslo 19 vás přivede k Vatikánu, konkrétně k zastávce Piazza del Risorgimento, která je blízko hlavních vstupů.
 • Pěšky: Pokud se nacházíte v historickém centru Říma, je možné se do Vatikánu dostat i pěší procházkou. Cesta může trvat 20 až 30 minut z centrálnějších oblastí jako je Pantheon nebo Piazza Navona.
 • Taxíkem: Pokud preferujete pohodlí, můžete si vzít taxi nebo rezervovat soukromý převoz. Tato možnost je rychlejší a pohodlnější, ale také mnohem dražší než městská hromadná doprava.
Vatikán, nejmenší stát na světě
Vatikán, nejmenší stát na světě

Vstupné

Vstup do Vatikánu jako takového se neplatí. Za co si však zaplatíte jsou jednotlivé vstupy do Vatikánských muzeí a památek. Vstupenky je ale potřeba koupit dostatečně dopředu, často bývají vyprodané. Pokud se chcete vyhnout frontám, pořiďte si vstupenky na portálu GetYourGuide.

Cena vstupného se liší podle toho, jestli ho kupujete online dopředu nebo až na místě (to bývá levnější). Doporučila bych ale, abyste si lístky koupily dopředu online, protože bývají nekompromisně vyprodané. Cena za vstup se pohybuje kolem 25 euro (630 Kč), v závislosti na tom, jakou kombinaci lístku si koupíte, nebo zda zvolíte prohlídku s průvodcem

Lístky si můžete zakoupit v různých formách, a to:

 • Vatikánská muzea + Sixtinská kaple (25 euro),
 • Vatikánská muzea + Sixtinská kaple + Bazilika sv. Petra (25 euro),
 • Papežská audience (zadarmo, každou středu),
 • Vatikánské zahrady + Sixtinská kaple (25 euro).

Všechny možnosti vstupů včetně cen a dostupnosti lístků naleznete na oficiálních stránkách.

TIP: Do Vatikánu se můžete podívat zdarma každou poslední neděli v měsíci od 9:00 do 14:00 (poslední vstup je ve 12:30). Není třeba žádné rezervace, ale připravte se, že si vystojíte frontu.

Bezpečnostní prohlídky

Na některých místech Vatikánu vás budou čekat bezpečnostní prohlídky. Jsou podobné těm na letištích a jsou povinné pro všechny návštěvníky. Prohlídky jsou na těchto místech či událostech:

 • Bazilika svatého Petra,
 • Vatikánská muzea,
 • Sixtinská kaple,
 • Vatikánské zahrady,
 • Papežská audience nebo jiná slavnost.

Co si obléct do Vatikánu

Při návštěvě Vatikánu je důležité dodržovat zásady slušného a decentního oblékání, jelikož je Vatikán náboženským státem a místem. Nejzákladnější pravidlo při návštěvě Baziliky svatého Petra a Vatikánských muzeí, včetně Sixtinské kaple, je zakrytí ramen a kolen. 

Muži by tak měli nosit dlouhé kalhoty a tričko s krátkým nebo dlouhým rukávem. Ženy by měly nosit dlouhé kalhoty, sukně pod kolena nebo dlouhé šaty a vršek nebo šátek, který zakrývá ramena.

Nevhodné je oblečení, které prosvítá nebo má hluboký výstřih či odhalená záda. Před vstupem do náboženských prostorů je také třeba sundat z hlavy klobouky nebo kšiltovky. 

TIP: V Itálii nesmíte vynechat národní park Cinque Terre.

Co navštívit ve Vatikánu

Pokud tedy plánujete návštěvu Vatikánu, tak doporučuji si na to vyhradit opravdu hodně času a přijít, co nejdříve po ránu, tak abyste se vyhnuli náporu turistů.

Vatikán
Vatikán má toho mnoho, co nabídnout.

Svatopetrské náměstí

Svatopetrské náměstí je jedno z nejznámějších a nejvýznamnějších náměstí na světě. Nachází se před Bazilikou svatého Petra a je důležitým centrem pro katolické poutníky a turisty z celého světa.

Svatopetrské náměstí
Svatopetrské náměstí

Bazilika svatého Petra a kopule 

Největší atrakcí Vatikánu je právě Bazilika svatého Petra a vstoupit do ní můžete zdarma. Počítejte však s davy a frontou, jelikož před vstupem budete muset projít bezpečnostní prohlídkou.

Když už budete uvnitř, pak můžete obdivovat kopuli svatého Petra, Vatikánskou Pietu, bronzovou sochu svatého Petra či Berniniho. Vstup do kopule je však zpoplatněný. Pokud pojedete výtahem zaplatíte 10 euro, a pokud po schodech, tak 8 euro. Je odsud však nádherný výhled na Řím.

Bazilika svatého Petra
Bazilika svatého Petra

Vatikánské zahrady

Vatikánské zahrady jsou jedním z nejklidnějších a nejpůsobivějších míst ve Vatikánu. Tyto rozsáhlé zahrady pokrývají téměř polovinu celkové plochy Vatikánského městského státu. Vstup do nich je však placený a pouze součástí oficiálních prohlídek.

Vatikánské zahrady
Vatikánské zahrady

Sixtinská kaple

Sixtinská kaple je jednou z nejvýznamnějších kulturních a duchovních památek ve Vatikánu. Tato kaple, nacházející se v srdci Vatikánských muzeí, je světově proslulá díky svým nádherným freskám, zejména díky stropu, který vyobrazuje Stvoření Adama, a Poslednímu soudu od Michelangela.

Sixtinská kaple
Sixtinská kaple

Vatikánská muzea

Vatikánská muzea se skládají celkem z 15 budov s 30 uměleckými sbírkami. Sbírky zahrnují obrovské množství uměleckých děl, které pocházejí z různých epoch a kultur.

Vatikánská pošta

Vatikánská pošta je známá pro svou efektivitu a kvalitu služeb a je populární mezi sběrateli známek z celého světa. Poštovní služba Vatikánu, oficiálně známá jako Poste Vaticane, byla založená v roce 1929, když byl Vatikán oficiálně uznán jako nezávislý stát Lateránskými smlouvami.

Vatikánská pošta je tak populární, že i mnoho Římanů preferuje posílat důležité zásilky právě z Vatikánu, aby využili její rychlosti a spolehlivosti.

Vatikán: zajímavosti

 • Vatikán má svůj vlastní národní fotbalový tým.
 • Ve Vatikánu žije jen něco málo kolem 30 žen a nemají právo volit.
 • Ve Vatikánu patří Latina mezi oficiální jazyky a můžete se s ní setkat i například při výběru z bankomatu.
 • Ve Vatikánu se nelze rozvést.

Často kladené otázky

Jak se dostat do Vatikánu?

Vatikán je otevřený pro veřejnost a je možné jej navštívit, obvykle přes Řím. Pro vstup do některých částí, jako jsou Vatikánská muzea nebo Sixtinská kaple, je potřeba zakoupit si vstupenku.

Jaké jsou hlavní turistické atrakce ve Vatikánu?

Mezi hlavní atrakce patří Bazilika svatého Petra, Sixtinská kaple s freskami, Vatikánská muzea s rozsáhlými uměleckými sbírkami a Vatikánské zahrady.

Jaké jsou otevírací hodiny Vatikánských muzeí?

Vatikánská muzea jsou obvykle otevřená od pondělí do soboty, s výjimkou některých svátků a slavnostních událostí. Doporučujeme si předem ověřit aktuální otevírací dobu a rezervovat vstupenky online kvůli velkému zájmu a jejich omezené kapacitě.

Můžu ve Vatikánu fotografovat?

Fotografování pro osobní účely je povoleno ve většině veřejných oblastí Vatikánu, avšak ve Sixtinské kapli a některých dalších uměleckých expozicích je fotografování zakázáno.

Kolik stojí vstup do Sixtinské kaple?

Sixtinskou kapli můžete navštívit v rámci vstupného do Vatikánských muzeí za cenu od 25 euro.

Jak dlouho trvá prohlídka Vatikánu?

Délka prohlídky Vatikánu se může výrazně lišit v závislosti na tom, co všechno si chcete prohlédnout. Pokud chcete vidět všechno, co Vatikán nabízí, tak počítejte s celodenní návštěvou. Nezapomeňte také zohlednit čas potřebný pro bezpečnostní kontroly při vstupu do Vatikánu, což může v některých dnech zabrat i 20-30 minut.

Související články

Okomentovat

Please enter your comment!
Please enter your name here

Zde se nacházíte

CestováníVatikán: Základní informace, zajímavosti a vstup 

O autorovi

Monika Havrdová
Monika Havrdová
Jmenuji se Monika a ještě nějakou dobu se budu nazývat studentkou médií. Jsem nadšená cestovatelka, tanečnice, příznivkyně všech písmenek a slov a celkem nedávno jsem objevila i svou skrytou vášeň pro marketing. Cestuji od knižních dobrodružství thrillerů, přes taneční parket až po mou nejoblíbenější formu, které říkám „narazila jsem na levné letenky”. 😄

Nejnovější články na blogu